Jump to content
Dogomania

Afrykańskie ślimaki - młodzież szuka dobrych domków.


supergoga

Recommended Posts

[quote name='Koreksonowa']Hm... rzeczywiście, dorosłe się nie mają się szans pomieścić. Ale myślałam żeby maluchy w tym odchować a w międzyczasie zaopatrzyć się w coś większego. A trzymacie je w akwariach czy terrariach (z wentylacją też na dole/po bokach)?

A taki metraż jaki podają tu [url]http://www.terrarium.com.pl/zobacz/achatina-ssp-slimaki-olbrzymie-202.html[/url]
czyli co najmniej 10l na osobnika z muszlą >10cm jest wystarczający?[/QUOTE]
Ja trzymam A. fulica i A. reticulata w samlach, nad nimi się tak nie rozpływam, bo radzą sobie doskonale w pokojowej temperaturze, jeśli mają dostarczane jedzenie i wystarczającą wilgotność. Natomiast A. achatina już jest delikatnym i wymagającym gatunkiem- muszą mieć naprawdę dużą wilgotność i stałą temperaturę (moje mają 28 stopni), trzymam je w normalnym, szklanym terra z wentylacją (z tym, że z góry dziurki są w większości zasłonięte, żeby za dużo wody nie uciekało).

Co do tej wielkości- przy dużym terra myślę, że to zdawałoby egzamin. Bo wiadomo, że nie można 12 cm ślimaka umieścić w 10 litrowym terra, ale np. 5 takich ślimaków w 50 litrowym? Już czułyby się wystarczająco swobodnie.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 2.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

[quote name='Guffi']A patrzcie jakie cudo w necie znalazłam. Ale nie mogę się doszukać zbyt wielu informacji na ich temat. Pewnie są nie do zdobycia.
[URL]http://www.rodmorris.co.nz/New-Zealand-Invertebrates/New-Zealand-Invertebrates/13888831_wkTcGr/2/1066684702_PWnd5#1066684702_PWnd5[/URL][/QUOTE]
Ale mióóód!!!!!! :saint1::saint1::saint1:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Guffi']12 litrów dla 2 ślimaków? Nie wiem, czy to najlepszy pomysł. Co do krzyżowania A. fulica i A. iredalei- gdzieś się z tym spotkałam, ale nie chcę pisać nic więcej poza tym, bo nawet nie wiem, czy coś z tego wyszło. Sama nie mam iredalei. Jakoś nie interesuje mnie ten gatunek, choć fajne jest w nim to, że jest wybitnie jasny.

Niezły temat się rozwinął o tych ślimakach. Nie spodziewałabym się, tym bardziej, że to nie jest popularne hobby. I czemu akurat w płazach :D ? Przedstawię moich podopiecznych[/QUOTE]

Na jakimś forum znalazłam zapytanie o mozliwość krzyżowania fulici z iredalei, też nie przypominam sobie czy coś wyszło, chyba temat utknął.Moim glutom dałam winogrona przed samymi świętami, zalatana w świątecznym ferworze nie wyjęłam tego po kilku godzinach, tylko na drugi dzień, winogrona zaczęły fermentować, ślimy się do tego dobrały, ożarły się wszystkie, na gałęzie mangrowca powłaziły i w nocy głośno śpiewały;) Dlatego ja bym moje ślimy umieściła w dziale Ptaki :p

Link to comment
Share on other sites

Samla w sensie pudło z ikei?:) A na to nie wpadłam! I jakie one mają spore rozmiary! Dzięki^^
A. achatiny i tak hodować nie mam zamiaru, bo ciężko ją dostać z tego co czytałam, a i często się trafia na naciągaczy co puszczają małe fulici w roli achatin za duuużą kasę.
O trzymanie razem fulici i iredalei pytam właśnie dlatego, że nie planuję potomstwa, a iredalei nie skłądają jajek tylko od razu "gotowe" ślimaczki, nie? Więc zastanawiam się czy gdyby były razem nie będzie z tego maluchów... Bo w odnajdywaniu jajek mam doświadczenie po patyczakach i straszykach, więc to nie problem:)

Link to comment
Share on other sites

Z tego co ja czytałam to iredalei i fulica nie moga się krzyżować właśnie ze względu na różnice w rozrodzie (jedno jest żyworodne a drugie składa jaja). U mnie sie nie krzyżują. Mam ju z je razem około 1,5 roku i iredalei mnożą mi się tylko jeśli połączę dwa, w terrariach mieszanych nie mają potomstwa.
Ja też mam jakiegoś achatina niewiadomoco - wzięta jako fulica ale wyglądają zupełnie inaczej niż te od supergogi.
I też chetnie kupię achatina achatina :)

Link to comment
Share on other sites

Jeśli chodzi o dostępność A. achatina, to w Polsce są praktycznie nie do zdobycia. Ja znalazłam ogłoszenie i kupiłam od razu wszystkie sztuki. Szukałam tych ślimaków przez 6 lat, także wiedziałam, jak rozróżnić. Ktoś chyba sobie nie zdawał sprawy z ich wartości.
Możliwe, że w tej chwili tylko ja hoduję w Polsce te ślimaki, lub ma je ktoś jeszcze, ale się nie ujawnia. Szukałam po forach terrarystycznych- miała jedna osoba, która od dawna się nie odzywa i druga, której zmarły po kilku dniach.

Oczywiście jeśli (oh, jak bardzo bym chciała...) doczekam się młodych, to pierwsze powiadomię zainteresowane osoby, bo jest ich dosyć sporo (muszę sobie zapisać:crazyeye:), na pewno nie będę wystawiać ogłoszeń tak, żeby ci, co chcą nie zostali powiadomieni.

Link to comment
Share on other sites

Haaa haaaa! tak myślałam że Twoje ślimaki wyglądają mi znajomo, bo je oglądałam ostatnio na terrarium.com.pl :D
Jeszcze była, a właściwie jest taka aukcja na allegro [url]http://allegro.pl/achatina-sp-ghana-slimak-olbrzymi-madagaskar-zoo-i2022028130.html[/url] ale w sumie nie wiadomo czy to aby na pewno to.

Link to comment
Share on other sites

Tak, przyznaję się, na TCP mam chyba nawet ten sam nick. Albo i nie? Guffi albo Lop.

Edit:
Właśnie teraz zaczęła mnie dręczyć pewna rzecz. Sprawdziłam i na TCP mam nick Lop, a mimo to jedna osoba, która zna mnie TYLKO stamtąd nazywa mnie Guffi. Kurcze... zaczynam się bać :P

Link to comment
Share on other sites

Hehe - to faktycznie - wywiad działa!
To koniecznie pamiętaj o nas jak Ci się coś wykluje :)
Po nowym roku wrzucę zdjęcia tych moich achatina "noname" - może ktos rozpozna. Choć pewnie to jakaś krzyżówka albo podgatunek fulic (choć sa zdecydowanie mniejsze od tych które były oznaczone jako fulica.

Link to comment
Share on other sites

To czekam na zdjęcia noname :)

Ile one jedzą!
2 dni temu dostały sepię, skorupki jajek, jabłko, ogórka, sałatę, kiwi, mango, mandarynki i banana i to wszystko praktycznie przejadły w 1 noc (a żarcia było chyba więcej niż samych ślimaków:crazyeye:).
Teraz właśnie wrzuciłam do garnka pokrojone buraki, marchewki i ziemniaki, bo już im nie miałam co dać. I się gotuje, zobaczymy jak szybko się z tym uporają:evil_lol:

Omnomnomnomnomnom

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Koreksonowa']Tylko błagam - spotkanie w jakims łatwo rozpoznawalnym miejscu, bo od trzech lat z Ligoty do centrum pojechałam może z 8 razy:P[/QUOTE]
W centrum na pewno rozpoznawalnym miejscem jest McDonald przy ul.Stawowej, a blisko dworców autobusowych, jak kto autem boi sie zabłądzić.

Link to comment
Share on other sites

OK, to szykuję 2 fulici i 1 iredalei dla Koreksonowej oraz 3 iredalei dla MagdyH.
Co do miejsca odbioru to poproszę Wasze nr telefonu na PW i jeszcze się będziemy kontaktować bo jeszcze znajoma się musi wypowiedzieć w tej kwestii, ja to w Katowicach tylko przejazdem byłam więc zupełnie ich nie znam.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...