Jump to content
Dogomania

Podgryzanie


skoczus

Recommended Posts

Witam wszystkich. Wiem, że temat gryzienia jest poruszany zawsze i wszędzie, ale może ktoś oduczył tego trochę starszego psiaka a nie szczeniaka. Pies ma ok. 8-9 miesięcy i problemem jest jego wieczne podgryzanie. Nie robi tego w sposób agresywny, jest to raczej forma zaczepki, ale z uwagi na jego rozmiary (husky) i siłę jest to uciążliwe i czasem bolesne. Próbowaliśmy już chyba wszystkiego od auć, fe, nie wolno, piszczenia, ignorowania, gazety, przerywania tego co robiliśmy akurat i nic. Jedyne czego się boi to sprężone powietrze. Może ktoś z Was ma jakiś sposób na oduczenie go i się nim podzieli? :)

Link to comment
Share on other sites

Wiem, że już próbowaliście komendy "fe/nie wolno", ale tak naprawdę, jeśli nie podziałała, tzn. że sama komenda nie jest dostatecznie dobrze wypracowana. Trenujecie regularnie z psem? Ja bym przez jakiś czas ją podszlifował i spróbował znów, kiedy pies będzie już na nią łądnie reagował.

Piszesz też, że to forma zaczepkę -  pies chce zwrócić na siebie uwagę, czyli prawidłowo postępowaliście starając się nie zwracać na niego uwagi. No ale trudno ignorować gryzienie dużego psa, szczególnie że zwykle pies sprawdza na ile może sobie pozwolić i jeśli się mu nie przerwie, to każde kolejne ugryzienie jest coraz mocniejsze. Spróbujcie może "wypraszać" psa z pokoju w momencie, kiedy zaczyna gryzc i zamykać drzwi.
No i ważne żeby być konsekwentnym i zaoparzyć się w duuużo cierpliwości :)

Link to comment
Share on other sites

A już myślałam, że nikt nie odpowie :) Jeśli chodzi o ''nie wolno'' powtarzam za każdym razem, więc mam nadzieję, że w końcu mu się to utrwali. Wypraszanie próbowaliśmy stosować od samego początku jak do nas trafił, ale za każdym razem po otworzeniu drzwi mieliśmy niespodziankę na podłodze chyba przez stres i przestaliśmy ją stosować, ale faktycznie może warto to tego wrócić bo jednak jest już większy i mądrzejszy :) Cierpliwości musimy mieć mega dużo bo jest okropnie uparty :) Przypuszczam też, że został zbyt szybko zabrany od matki i zwyczajnie nie nauczył się, że gryzienie boli.

Link to comment
Share on other sites

Jeśli pies nie reaguje na powtarzane ustawicznie "nie wolno", to znaczy, że po prostu nie rozumie o co chodzi; pies naprawdę sam z siebie nie rozumie naszych "nie wolno". Mówienie "nie wolno" kiedy pies już złapał rękę, mija się z celem - ma sens, jeśli mówiąc "nie", "nie wolno" czy "fe" uniemożliwimy chwycenie ręki zębami czy jakąkolwiek inną zakazaną czynność - zanim zdąży to zrobić. I wskażemy inne zachowanie, za które można pochwalić.

To tak, jak z oduczaniem chwytania znalezionego jedzenia - odbieraniem, wydzieraniem uczymy tylko, że trzeba połknąć, zanim zabierzemy. Jeśli pies ma ignorować jadalne znaleziska, zdecydowanie lepiej najpierw ze słowem zakazu uniemożliwić ich pochwycenie, a potem pochwalić/nagrodzić niepodejmowanie.

Link to comment
Share on other sites

No to tym bardziej pozostaje spokojnie, bez gniewu, ale nieustępliwie przekonać zwierzątko przy najbliższej próbie podgryzania, że nie pozwolimy na to. W jaki sposób - to już zależy od psa i właściciela i ich wzajemnych relacji.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...