Jump to content
Dogomania

Pies kuleje - nie można zdiagnozować przyczyny :-(


doggar

Recommended Posts

Witam :-) Od już prawie 3 tygodni moja 48-kg moloska (2,5 roku) mocno oszczędza prawą tylną łapę, właściwie tylko się nią podpiera, nie staje pełnym ciężarem. Na początku, po kilku dniach gdy jej nie przechodziło, wet dał tabletki przeciwzapalne (nic), potem był zastrzyk przeciwbólowy i przeciwzapalny 'zakończony' mocniejszymi tabletkami (nic). Zrobiliśmy rtg, żadnych zmian, wszystko ok. A co najgorsze, psica nie wykazuje żadnej reakcji bólowej na jakiekolwiek oględziny łapy, czy to w domu przez nas, czy w gabinecie. Opuszki czyste, psa niby nie boli, nie było opuchlizny itp., a prawie nie staje na łapie. Dziś zaczęłam podawanie encortonu, steryd ma podobno inne działanie i może zadziałać. Ale tak czy siak - miał ktoś podobną sytuację? Bo dosłownie nie mam się czego złapać, każdy wet rozkłada ręce. Enigma całkowita. Podpowiedzcież coś, proszę :look3:

Link to comment
Share on other sites

A czy wet rozważył naderwanie / zerwanie więzadła krzyżowego w kolanie? Samo zdjęcie RTG może w takim przypadku nie wykazać zmiany (obrazuje raczej pierwotne przyczyny zerwania więzadła, jak dysplazja, osteofity, zwyrodnienie stawu - oczywiście w przypadku, jeśli uraz nie był spowodowany czynnikiem czysto mechanicznym). Aby je potwierdzić albo wykluczyć trzeba zrobić test szufladkowy - niestety w znieczuleniu. Doświadczony wet na podstawie takiego badania jest w stanie stwierdzić, czy przyczyną kulawizny jest uszkodzenie więzadła. 

I jeszcze jedno: jaki był odstęp pomiędzy zakończeniem podawania leków niesterydowych przeciwzapalnych (nie ma znaczenia, czy w formie tabletek czy zastrzyków) a rozpoczęciem terapii sterydowej? Z uwagi na to, że leków tych nie wolno stosować łącznie (osobno każe z nich negatywnie wpływają na żołądek, a razem tworzą mieszankę wybuchową) przyjmuje się, że bezpieczny okres "pomiędzy" (oczywiście zależny od tego, jaki rodzaj NLPZów był zastosowany - zwykłe? o przedłużonym działaniu?) to około 2 tygodnie. 

Link to comment
Share on other sites

Hej, dzięki za odpowiedź :-) Zerwania więzadła nie sugerował żaden z konsultowanych wetów (jak dotąd czterech :lookarou: ), ale czy to by jej nie bolało przy zginaniu i prostowaniu przez człowieka? Bo jak jej np. czeszę wiechę, to potrafi zapiszczeć czy odpychać rękę pyskiem, a tu nic, nawet łba nie podniesie.

A propos tych leków, to odstęp był 1,5 tyg. Mam nadzieję, że to wystarczy, bo oczywiście nikt nie zwrócił uwagi, a ja nie wiedziałam, żeby samej przypilnować :nerwy:

Link to comment
Share on other sites

Przypuszczam ze rozpoznaniem moze byc to co napisala wronka,ewentualnie prob,em zwiazany z innym wizadlem.postaraj sie znalezc weta ktory rozeznaje sie w ortopedii.jak bedziesz miala problemy ze znalezieniem dobrego to poszukaj lub popytaj w dziale weterynaria,weterynarze .ja bym na wszelki wypadek dodatkowo zapodala leki oslonowe na watrobe(moga byc ludzkie bez recepty,silimarol.esseliv duo itp.)encorton jak i poprzednie p.zapalne ktore podawalas moga obciazac watrobe.dodatkowo podawalabym cos na wzmocnienie stawow,zeby te ktore sa obciazane nie ulegly dodatkowej kontuzji.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Dziewczyny, czoła chylę :klacz:  Jako pierwsze zdiagnozowałyście bezbłędnie co jest grane, bez oględzin psa! U nas po odstawieniu encortonu wróciliśmy do punktu wyjścia, kolejne wizyty, kolejni weci i w końcu jeden mądry wpadł na pomysł i zrobił szufladkowy. Krew mnie zalewa na stracony czas, pieniądze i nerwy moje i psa, nie mówiąc już o tym, że prawdopodobnie najpierw więzadło było 'tylko' naderwane. Teraz jest po drugiej dawce IRAP'u żeby zregenerować chrząstkę ile się da, a potem operacja. W międzyczasie zaś zdrowaśki, żeby druga noga tak samo nie strzeliła :nonono2: Tak więc w razie czego najpierw lecę do Was :laugh2_2:  (chociaż wolałabym, żeby nie było już potrzeby fatygowania koleżanek :jumpie: )

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...