Jump to content
Dogomania

"To jest moje!"


Lilth

Recommended Posts

Mam taki problem: Pies zaadoptowany, ma ok. 5-7lat, jest to amstaff. Odkąd zabrałam psa, w stosunku do mnie nie okazywał agresji, mogłam mu zabierać miskę z przed nosa, wsadzać ręce do pyska.. mogłam wszystko, zero reakcji ze strony psa. Odnośnie innych jeśli ktoś go zaskoczył to zachowywał się agresywnie, ma także awersje to tzw. żulu, biedni, brudni, "pachnący" alkohole. Dodatkowo agresja w stosunku innych psów była dość spora, gdyby nie smycz i kaganiec rozszarpał by nie jednego psa na osiedlu. Trochę pracy i jako tako żyje z innymi psami, nie rzuca się gdy jakiś pies idzie obok itp. Narodził się nowy problem, pies stał się agresywy wobec mnie, moim zdaniem przyczną jest przywłaszczanie sobie rzeczy. Wygląda to mniej więcej tak, pies bawi się patykiem, podchodzę, mówie - oddaj, potem łapie za patyk i ta sama komenda, pies kładzie łapę na patyk, dalej trzymie w pysku i warczy na mnie. Nie dzieje się tak za każdym razem, czasem oddaje bez problemów wtedy dostaje pochwałe.

Moja reakcja:

Gdy pies nie chce oddać kijka czy czekolwiek i warczy na mnie, stanowczo go sadzam, unoszę głos i każe oddać już i natychmiast. Pies oddaje, potem kilka rundek noga-siad-noga-siad-noga-siad stanowczym tonem bez żadnych czułości, gdy już trochę ulegnię, karze się położyć, przerwcam go na plecy, i klęczę tak że pies jest miedzy moim nogami. Chce pokazać, że to ja jestem na górze, że to ja rządzę i to on siedzi uległy podemną. Potem zazwyczaj jest spokój. Nadchodzi nowy dzień, kolejny spacer i jest ten sam problem.. więc pytanie ,czy moje metody są dobre? Co jeszcze polecicie?

Link to comment
Share on other sites

Nie, moim zdaniem, jeśli nie ma reakcji długofalowej - to nie jest dobre. A wręcz mozesz nauczyć psa, że warczenie nie jest okej, i będzie po prostu gryzł, bez ostrzegawczego warczenia. Próbowałaś wymiany - patyk za coś fajnego? Do tego - nie pozwalaj psu samodzielnie podejmować patyków i żadnych innych rzeczy. Zabawki pochować i dawaj tylko w zabawie z Tobą. Za wszystko nagminnie się wymieniaj, utwierdzając psa w przekonaniu, ze oddawanie Tobie rzeczy jest fajne i trzeba to robić, bo się tylko zyskuje. Popróbuj tak przez kilka tygodni i sprawdź, czy nie działa lepiej.

Link to comment
Share on other sites

Jeśli agresywny pies, który może wyrządzić krzywdę, bierze patyk - wymianą, prowokowaniem go do zabawy czymś innym daj mu odejść od swojej "własności". Gdy już odejdzie, nie próbuj szybkim ruchem/podstępem mu tego wykradać, bo inaczej nauczy się, że Twoje intencje zawsze ograniczają się do jego przedmiotu i że jest on faktycznie bardzo wartościowy.
Poza tym, dużo samego ćwiczenia polecenia "oddaj" - no przykro mi bardzo, skoro to mówisz, a pies nie reaguje, to raczej nie jest nauczony, prawda? Najłatwiej jest więc wyjąć z pyska, albo powiedzieć to grożącym tonem zamiast zabrać się za naukę, a potem płakać nad ugryzieniem.
[URL]http://prosteszkoleniepsa.weebly.com/13-trzymanie-i-puszczanie-przedmiotoacutew.html[/URL]

Najlepiej buduj wartość dla przywołania.
Wtedy bez problemu odwołasz go od patyka lub po prostu przyjdzie do Ciebie z patykiem, czyli rozluźni się sytuacja, pies przestanie się czaić w jednym miejscu czekając, czy nie podejdziesz mu go zabrać. Gdy zauważysz, że zaczyna szukać patyka by dostać coś na wymianę, po prostu idź dalej przed siebie, jeśli nie uda Ci się go dopilnować i coś znajdzie. Nie chcemy, żeby specjalnie zbierał wszystko ze względu na to, co mu zaproponujesz w zamian. To może nastąpić po kilku dniach albo tygodniach ćwiczenia w zależności od powagi Waszego problemu. No i sesji z puszczaniem musi być przynajmniej 3 razy więcej niż okradania lasu z patyków - wtedy nauczysz go bezwarunkowego słuchania tej komendy.

Gdy już pozbędzie się patyka, zróbcie w jego otoczeniu kilka ćwiczeń - ale nie bez czułości tylko tak, żeby nie słuchał Cię z musu, tylko odczuwał wartość dla samej pracy z Tobą. Na koniec czasami dostanie patyka, czasami smakołyk, a czasami zabawę inną zabawką. Sama znajduj patyki i organizuj z nimi sesje, żeby pies nie nauczył się, że jeśli chce coś porobić, to ma znaleźć patyk.

Proponuj mu już coś ciekawego ZANIM weźmie patyk - wyprzedzaj te zachowania.

Link to comment
Share on other sites

naucz go aportowania absolutnie każdej rzeczy, nawet jedzenia i to nie Ty przychodź po to, co on ma w psyku tylko niech sam Ci to przynosi.

i nie rób takiej głupiej pokazówki pt. "ja jestem na górze", bo pies tego nie rozumie. owszem, jak pies za bardzo się ekscytuje to można go położyć na boku i poczekać, aż się uspokoi ale to nie ma nic wspólnego z tym, ze Ty tu rządzisz. nie rządzisz, skoro pies nie chce oddawać Ci znalezionych przedmiotów i żadne sprowadzanie go do parteru i sterczenie nad nim tego nie zmieni.

Link to comment
Share on other sites

ok, dziękuje za rady. Odnośnie nauki "oddaj", jesteśmy w trakcie, kiedyś w ogóle nie chciał oddawać, teraz raz na jakiś czas nie odda bo warczy, to nie jest zachowanie, które powtarza się na każdym razem. Bawimy się, oddaje bez problemu, a potem naglę za którymś razem jest warczeniem. Z psem ciąglę pracuje, jest duży postęp w porównaninu z tym co dostałam na początku, aczkolwiek dalej są problemy, z którymi walczymy. Taktyke alfa-pies postanowiłam stosować, bo zauważyłam, że pies ma skłonności do dominacji nie tylko nad innymi psami jak i nad ludzmi.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Lilth'] Taktyke alfa-pies postanowiłam stosować, bo zauważyłam, że pies ma skłonności do dominacji nie tylko nad innymi psami jak i nad ludzmi.[/QUOTE]
ale ta taktyka nie ma żadnego odniesienia w rzeczywistości. ćwicz z psem posłuszeństwo, żarcie wydawaj jedynie za pracę, możesz w ogóle zrezygnować z miski tylko całość skarmiać w trakcie ćwiczeń z posłuszeństwa, naucz go aportowania, baw się z nim w szukanie zgubionych przedmiotów, pokaż że w razie czego jesteś w stanie obronić go przed "strasznymi rzeczami", zdobądź jego zaufanie, a nie na siłę zwalaj go na glebę. to tylko zaufanie niszczy i pogłębia problem. to działa na zasadzie: warczę, bo chce mi zabrać super rzecz, ona mi rzecz zabiera więc miałem rację z tym warczeniem. a Twoim zadaniem jest zrobienie: mam super rzecz, ale pańcia mnie prosi żebym ją przyniósł to zaniosę, bo dostanę rzecz jeszcze bardziej superaśną.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...