Jump to content
Dogomania

Jakie książki do pracy MGR o psach?


juli88

Recommended Posts

Witam!

Mój temat pracy to rola i miejsce psa we współczesnej kulturze.

Czy kojarzycie książki które mogły by się przydać?
Bo literatury o psach jest sporo ale zastanawiam na której warto sie skupić.

Coren, Fennel?

Będę wdzięczna za każdą propozycję i może w miarę możliwości opis :)

Link to comment
Share on other sites

Temat dość rozległy ale może coś Ci się przyda:
1. Michael Fleischer - Pies i człowiek, wydawnictwo naukowe dolnośląskiej szkoły wyższej edukacji TWP we Wrocławiu, Wrocław 2004
2. Krzysztof Tomasz Konecki - Ludzie i ich zwierzęta, Wydawnictwo Naukowe Scholar, W-wa 2005
3. Donald R. Griffin - Umysły zwierząt Czy zwierzęta mają świadomość? Gdańskie wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk 2004
4. M. Pawleta, Pies w świecie człowieka przeszłości, "Czas Kultury" 2002 nr 1.
5. A. Tomaszczuk, Wierny jak pies czy pies na baby? O różnych interpretacjach symbo*licznych i przeciwstawnych obrazach psa, "Kultura popularna" 2004 nr 1.
6. J. Żychlińska-Buczek, A.Wronowska, Rola psa w życiu człowieka, Wiadomości Zootechniczne, R. XLVI (2008, 4)
7. Katarzyna Filipczak, Pies w życiu i wierzeniach naszych przodków, Dwumiesięcznik ZKwP "PIES" nr 1(279)2000
8. Teologia zwierząt - Andrew Linzey, Wyd. WAM. Kraków 2010
9. Katarzyna Filipczak, Pies w mitologii, religii i malarstwie, Dwumiesięcznik ZKwP "PIES" nr 6(290)2001
10. Pat Miller "Z psem przez stulecia"
11. Oeser Erhard - Człowiek i pies Historia przyjaźni

Poszukaj jeszcze informacji o zoofrenii Olega Kulika, bo to dość kontrowersyjne zjawisko ale związane ze sztuką.
Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

[quote name='szczwacz']Temat dość rozległy ale może coś Ci się przyda:
1. Michael Fleischer - Pies i człowiek, wydawnictwo naukowe dolnośląskiej szkoły wyższej edukacji TWP we Wrocławiu, Wrocław 2004
2. Krzysztof Tomasz Konecki - Ludzie i ich zwierzęta, Wydawnictwo Naukowe Scholar, W-wa 2005
3. Donald R. Griffin - Umysły zwierząt Czy zwierzęta mają świadomość? Gdańskie wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk 2004
4. M. Pawleta, Pies w świecie człowieka przeszłości, "Czas Kultury" 2002 nr 1.
5. A. Tomaszczuk, Wierny jak pies czy pies na baby? O różnych interpretacjach symbo*licznych i przeciwstawnych obrazach psa, "Kultura popularna" 2004 nr 1.
6. J. Żychlińska-Buczek, A.Wronowska, Rola psa w życiu człowieka, Wiadomości Zootechniczne, R. XLVI (2008, 4)
7. Katarzyna Filipczak, Pies w życiu i wierzeniach naszych przodków, Dwumiesięcznik ZKwP "PIES" nr 1(279)2000
8. Teologia zwierząt - Andrew Linzey, Wyd. WAM. Kraków 2010
9. Katarzyna Filipczak, Pies w mitologii, religii i malarstwie, Dwumiesięcznik ZKwP "PIES" nr 6(290)2001
10. Pat Miller "Z psem przez stulecia"
11. Oeser Erhard - Człowiek i pies Historia przyjaźni

Poszukaj jeszcze informacji o zoofrenii Olega Kulika, bo to dość kontrowersyjne zjawisko ale związane ze sztuką.
Pozdrawiam[/QUOTE]

Wow :multi: bardzo dziękuję!!!! :D

Dorwałam książkę przesadnik kynologiczny - fajny jest tam opis psiej historii :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Może ktoś zna jakieś fajne, ciekawe obrazy na których uwieczniony jest pies?

Mam np. Venus z Urbino
coś z Kossaka, bo on znany malarz (koni bardziej ale psy też są)
i pustka w głowie a szkoda jak bym przeoczyła coś ważnego

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

[quote name='juli88']Może ktoś zna jakieś fajne, ciekawe obrazy na których uwieczniony jest pies?
[/QUOTE]Zobacz tutaj:[URL]http://pieswsztuce.blogspot.com/2010/10/pierre-auguste-renoir.html[/URL]

np. Auguste Renoir,
Śniadanie wioślarzy, 1881
[IMG]http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTOtmN4QdY43DzS7k0JcxmThDKYcBdGDVZB0m51BKPq5XaJFs1aVA[/IMG]

Auguste Renoir, Kobieta z psem
[IMG]http://www.plakaty-i-reprodukcje.pl/media/images/popup/pierreauguste-renoir-frau-renoir-mit-hund-08216.jpg[/IMG]

oraz : Thomas Gainsborough, Dziewczyna z wioski z psem..
[IMG]http://www.gemaelde-webkatalog.de/bilddaten/std2/thomas-gainsborough-dorfmaedchen-mit-hund-un-03298.jpg[/IMG]

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Na temat psa w historii i sztuce jest napisane w skrócie w albumie"Psy" Izabeli Wierzbowskiej.Podaje w nim także przykłady obrazów :
Jan Hrynkowski "Martwa natura z pieskiem "
Zygmunt Ajdukiewicz "Strach na wróble "
Alfred Wierusz - Kowalski " Awangarda myśliwska "
Stanisław Ignacy Witkiewicz " Marysia i Burek "
Pozdrawiam:lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='kamos']Na temat psa w historii i sztuce jest napisane w skrócie w albumie"Psy" Izabeli Wierzbowskiej.Podaje w nim także przykłady obrazów :
Jan Hrynkowski "Martwa natura z pieskiem "
Zygmunt Ajdukiewicz "Strach na wróble "
Alfred Wierusz - Kowalski " Awangarda myśliwska "
Stanisław Ignacy Witkiewicz " Marysia i Burek "
Pozdrawiam:lol:[/QUOTE]

Dziękuję :loveu:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Szukam jeszcze literatury dotyczącej kina...
Cokolwiek o Szariku z Czterech pancernych i o Cywilu

dodatkowo może coś z muzyką o psach dla dzieci
ogólnie pies w mediach chciałam pisać o Uwdzę, o serii reportaży zwierzęta też czują

nie mam pojęcia w jakich książkach tego szukać...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='juli88']Może ktoś zna jakieś fajne, ciekawe obrazy na których uwieczniony jest pies?
[/QUOTE]
Warto przyjrzeć się holenderskiemu malarstwu rodzajowemu (szczególnie sceny kuchenne) - sporo tam psów.
A bardziej współcześnie może to Cię zainteresuje - przynajmniej pod kątem dalszych poszukiwań
[URL]http://galeria-arsenal.pl/wystawy/pies-w-sztuce-polskiej.html[/URL]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='filodendron']Warto przyjrzeć się holenderskiemu malarstwu rodzajowemu (szczególnie sceny kuchenne) - sporo tam psów.
A bardziej współcześnie może to Cię zainteresuje - przynajmniej pod kątem dalszych poszukiwań
[URL]http://galeria-arsenal.pl/wystawy/pies-w-sztuce-polskiej.html[/URL][/QUOTE]

Dotarłam już do tego linku :) w każdym razie dziękuję :)

Teraz chce pisać o filmie, potzrebuje literatury. Linki z internetu to nie ciekawie wygląda w bibliografii

Link to comment
Share on other sites

Tylko, że to Ci wyklucza tendencje najnowsze niezależnie czy chodzi o obraz, czy film, czy muzykę, bo o tym, co najnowsze, jeszcze się nie publikuje - jeśli pisze, to chyba że magisterki właśnie ;), z kompilacji których ewentualnie powstają później bardziej ogólne opracowania, o ile zjawisko medialne okaże się znaczące - ale na to trzeba czasu. "Czterej pancerni" i "Cywil" to nijak współczesność. Co innego "Uwaga TVN" albo "Komisarz Alex" - no ale o nim z w/w względów raczej jeszcze nic nie napisano.
Ale jeśli to taka współczesność szeroko pojęta ;) to jest coś takiego na rynku jak "Czterej pancerni i pies - przewodnik po serialu i okolicach" - to pozycja współczesna. Może tam będą jakieś szczegóły. W poprzedniej epoce była natomiast książeczka Bauera "Z psem przez stulecia" i tam był rozdział o sławnych psach, a więc - zważywszy lata - zapewne o filmowym Rin Tin tinie. Wydaje mi się też, że swego czasu w "Moim Psie" był cykl artykułów o sławnych psach, które mocno zaistniały w masowej świadomości i wyobraźni - ale nie wiem, czy możesz sie powołać w bibliografi na tego rodzaju prasę ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='filodendron']Tylko, że to Ci wyklucza tendencje najnowsze niezależnie czy chodzi o obraz, czy film, czy muzykę, bo o tym, co najnowsze, jeszcze się nie publikuje - jeśli pisze, to chyba że magisterki właśnie ;), z kompilacji których ewentualnie powstają później bardziej ogólne opracowania, o ile zjawisko medialne okaże się znaczące - ale na to trzeba czasu. "Czterej pancerni" i "Cywil" to nijak współczesność. Co innego "Uwaga TVN" albo "Komisarz Alex" - no ale o nim z w/w względów raczej jeszcze nic nie napisano.
Ale jeśli to taka współczesność szeroko pojęta ;) to jest coś takiego na rynku jak "Czterej pancerni i pies - przewodnik po serialu i okolicach" - to pozycja współczesna. Może tam będą jakieś szczegóły. W poprzedniej epoce była natomiast książeczka Bauera "Z psem przez stulecia" i tam był rozdział o sławnych psach, a więc - zważywszy lata - zapewne o filmowym Rin Tin tinie. Wydaje mi się też, że swego czasu w "Moim Psie" był cykl artykułów o sławnych psach, które mocno zaistniały w masowej świadomości i wyobraźni - ale nie wiem, czy możesz sie powołać w bibliografi na tego rodzaju prasę ;)[/QUOTE]

Mam z psem przez stulecia, zajrzę tam jeszcze raz dzisiaj :) Nie pamiętam tego działu ale pewnie przeoczyłam :)
Ogólnie to opracować jest sporo ale z dostępnością gorzej.
Zwłaszcza jak się mieszka, że tak powiem na zadu...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...