Jump to content
Dogomania

Pies, który się przybłąkał. Czy mogę liczyć na pomoc?


Jul

Recommended Posts

Witam,
Niedawno (ponad tydzień temu) do mojej znajomej przybłąkał się pies - wygląda na młodego samca mieszańca psa berneńskiego, waży około 50kg. Był wygłodniały, samotny, po przygarnięciu szuka bliskości z ludźmi, jest bardzo łagodny i grzeczny. Inteligentny, radosny. Są wywieszone ogłoszenia, szuka się właściciela... ale, no właśnie, co jeśli się właściciel nie znajdzie? Nie chcemy oddawać go do schroniska. U mojej znajomej nie może zostać ze względu na brak odpowiednich warunków, ale u mnie miałby dla siebie cały ogródek do biegania i dużo miłości (cóż, pies jest po prostu częścią rodziny). Jesteśmy w stanie zagwarantować mu wyżywienie etc, ale nie mogę powiedzieć byśmy mieli dużo środków stąd pytanie, czy możemy liczyć na jakąkolwiek pomoc np. ze strony jakiegoś schroniska lub gminy? Typu: szczepienie, przegląd zdrowia (oczywiście nie ma książeczki zdrowia, więc nie wiadomo jakie dokładnie szczepienia by się zdały), kastracja?
Zależy nam, by nie oddawać go do schroniska, stąd pytanie.

Pozdrawiam!

Link to comment
Share on other sites

Sa dwa aspekty tej sprawy tzn.
jezeli osoba przejmie pod swoj dach psa "bezdomnego" powinna zglosic do schroniska ,gdyz moze sie zdarzyc ,ze opiekunowie prawni psa szukaja.
Psa nie potrzeba oddawac do schroniska ,tam i tak duzo za duzo jest psow,oszczedzimy mu nastepnego stressu.
Jezeli opiekunowie sie zglosza musza udowowdnic ze to jest ich pies ,musza przedstwic ksiazeczke szczepien ,akt kupna sprzedazy,akt zameldowania psa,zdjecia
Nie wiem jak prawnie wyglada w kwesti czasu po jakim mozna uznac psa za swojego ?
Bo wszystko zalezy tez czy pies uciekl i nie szukano go ,a obudzili sie po pol roku ,ze chca psa spowrotem?
Czy jak pies jest wyrzucony jak smiec ?
Czy opiekunowie go szukaja ,ale pies mieszka w warunkach swiadczacych o zupelnym zaniedbyniu ,pies ,jest niedozywiony itd.Dlatego przed oddaniem do osob prawnych nalezy przeprowadzic kontrole.

Link to comment
Share on other sites

Jul,
Znalezienie psa zgłoś do schroniska, nie musisz go tam oddawać, chodzi o to by ew. właściciel mógł psa zlokalizować i się z Tobą skontaktować...
Co do środków na psa, to już zalezy gdzie mieszkasz, w schronisku, urzędzie miasta powiedzą Ci czy przysługują jakieś świadczenia, ale niestety nie jest z tym różowo...
Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Jul-kastracje psow darmowo ,albo ze znizka przeprowadza duzo org,prozwierzecych ,mozesz sie do nich zglosic.W jakim miescie mieszkasz?
Moge w kastracji Tobie pomoc,ale mussisz poczekac ,az prawna sprawa psa sie wyjasni.
Poza tym zywienie 2x dziennie,czy 1x razowe szczepienie nie obciaza tak kasy domowej ,ale do czasu kiedy pies jest zdrowy,bo jak zachoruje weterynarze nie uwzglednia czy masz duzo ,czy malo pieniazkow.Wiec sie zastanow czy nie dobrze by bylo pieskowi domu znalesc z odpowiedzialnymi opiekunami ale ktory zapewni im warunki do psiej starsoci.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='xxxx52']Sa dwa aspekty tej sprawy tzn.
jezeli osoba przejmie pod swoj dach psa "bezdomnego" powinna zglosic do schroniska ,gdyz moze sie zdarzyc ,ze opiekunowie prawni psa szukaja.
Psa nie potrzeba oddawac do schroniska ,tam i tak duzo za duzo jest psow,oszczedzimy mu nastepnego stressu.
Jezeli opiekunowie sie zglosza musza udowowdnic ze to jest ich pies ,musza przedstwic ksiazeczke szczepien ,akt kupna sprzedazy,akt zameldowania psa,zdjecia
Nie wiem jak prawnie wyglada w kwesti czasu po jakim mozna uznac psa za swojego ?
Bo wszystko zalezy tez czy pies uciekl i nie szukano go ,a obudzili sie po pol roku ,ze chca psa spowrotem?
Czy jak pies jest wyrzucony jak smiec ?
Czy opiekunowie go szukaja ,ale pies mieszka w warunkach swiadczacych o zupelnym zaniedbyniu ,pies ,jest niedozywiony itd.Dlatego przed oddaniem do osob prawnych nalezy przeprowadzic kontrole.[/QUOTE]

Akt zameldowania psa? Nie słyszałam o czymś takim??

Link to comment
Share on other sites

[quote name='beciiia']Akt zameldowania psa? Nie słyszałam o czymś takim??[/QUOTE]
Moze zle sie wyrazilam ,to jest oplata za psa w miejscu zameldowania opiekuna,a to oznacza jednoczesnie ,ze jest wpisany adres zamieszkania psa i podane jest nazwisko opiekuna.

Link to comment
Share on other sites

no na zwrot kosztów to ja bym nie liczyła. jedyne na co musicie wydać to szczepienie przeciw wściekliźnie i to na już, bo to obowiązkowe (koszt różny, ale około 30zł trzeba liczyć), pies nie musi być kastrowany, no chyba że będzie tego typu potrzeba, ale to nie jest wydatek koniecznie "na teraz", a koszt karmy miesięczny dla takiego psa to np. bosha worek 15kg za 110 czy 120zł.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...