Jump to content
Dogomania

3 tygodniowy szczeniak - problemy z kupą


Miska87

Recommended Posts

Witam serdecznie,
jestem zupełnie nowa na forum, a także zupełnie początkująca jeśli chodzi o posiadanie psa. Jeżeli umieściłam wątek w złym miejscu proszę Administratorów o jego przeniesienie.

Moja historia jest następująca: od dwóch miesięcy przygotowywałam się na przyjęcie do swojego domu małego szczeniaczka - miał do nas trafić w wieku mniej więcej 7 tygodni, ale los spłatał nam figla. W sobotę w nocy, suka dostała ataku wstrząsów i weterynarz kazał odstawić właścicielce szczeniaczki od suki i dokarmiać. Szczeniaków jest 7 i właścicielka poszła na "łatwiznę" i rozdała pieski do nowych domów, wszystkie do nich trafiły. Piesek do nas trafił w niedzielę pod wieczór. W niedzielę z racji nieprzygotowania z mojej strony, karmiony był krowim mlekiem, a w poniedziałek moja mama dowiozła mi specjalne mleko dla szczeniąt i butelkę. Piesek je bardzo chętnie, jest żywy, zaczyna ładnie spacerować po kocyku - jednak nie robi kup. Sika dużo i bez żadnego problemu. Jest masowany przeze mnie po każdym posiłku, stymuluję mu okolice odbytu (zgodnie z radami znalezionymi na Waszym forum). Po 48 godz. bez żadnej kupy - udałam się do weterynarza. Pani weterynarz była w szoku, że piesek nie robi kup, ale powiedziała mi, że według niej nie jest to pies z zaparciem i nie będzie go niepotrzebnie męczyła środkami rozkurczowymi. Kazała mi go nadal obserwować.
Stąd moje kroki kieruję do Was drodzy forumowicze - czym może być to spowodowane, proszę o informację jak w ogóle wygląda kupa u takiego malucha, co jeszcze mogę zrobić aby kupy się pojawiły. Czy oprócz mleka dla szczeniaków mogę powoli zaczynać wprowadzać mu inne produkty jeśli tak to jakie?

Dodam, że będzie to malutki piesek, bo jego tata jest pokroju shih tzu, a mama to bardzo drobna kundelka.


Z góry dziękuję za odpowiedzi. Każda rada będzie dla mnie bardzo istotna.
Miska87

Link to comment
Share on other sites

Kupka powinna być zwarta..i jeśłi maluch jest sam, bez mamy, to nie da się jej przeoczyć. Proponuję masować brzuszek (np. watą zamoczoną w lekko ciepłej oliwce),bo samo masowanie okolic odbytu to może być za mało. Do tego można dać kawalątko czopka glicerynowego.
Jak kupki się unormują, to można powoli włączać np. serek homogenizowany,kaszki, sparzone mielone mięsko czy moczoną karmę. Ale wszystko po trochu i w odstępach...i obserwować,czy nie ma sensacji po każdym nowym jedzonku. Można też powoli podawać przegotowaną wodę do picia w miseczce.
[B]Kyu[/B] - pisze przcież,że maluch ma 3 tygodnie, więc ciut za wcześnie na odrobaczanie.

Link to comment
Share on other sites

3 tygodniowy piesek może już dostawac karmę suchą dla szczeniąt tzw. starter /karmę należy rozmoczyc w ciepłej wodzie lub mleku/, odrobaczyc też już trzeba jakimś delikatnym środkiem. Małe szczeniaczki robią kupkę po każdym posiłku, więc niepokojące jest to bardzo!

Link to comment
Share on other sites

Odpisuję dopiero teraz, bo chwilowo mam w domu tylko internet mobilny.
Po przeczytaniu Waszych porad - zabrałam psiaka do innego weterynarza. Pani weterynarz powiedziała, że najpierw go postymuluje a w ostateczności zrobi rentgen, żeby sprawdzić czy w ogóle jest kał. Jednak po wsadzeniu termometru w odbyt mały od razu zaczął robić kupę. Pierwsza była zapieczona, a zaraz po niej poszła druga już taka zwarta ale luźniejsza. Szczeniaczek od razu został także odrobaczony.
Póki co noc minęła bezproblemowo i razem z kupkami. :)

Jeszcze raz dziękuję za porady :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ja bym tam małemu pieskowi nie dawała kaszki... u mnie wszystkie psy po kaszcze miały wzdęcia :/ No i aboslutnie nie dawać psu mleka krowiego! Psy nie są przystosowane do jego trawienia i dostają biegunki od niego, lub innych sensacji.
Mogę ci polecić ryż preparowany, widziałam, że u nas nie jest on stosowany, ale np. we Włoszech stosuje się go do karmienia szczeniąt. Wystarczy pięc minut przed podaniem zalać odrobiną ciepłej wody. Do tego biały ser, jogurt naturalny, narazie jakieś chude mięsko możesz wprowadzić.

Link to comment
Share on other sites

Junior ma już miesiąc i dwa dni :) na szczęście problemy z wypróżnianiem minęły. Piesek załatwia się już samodzielnie a kupy są zwarte i brązowe.

Kaszkę ryżową podałam mu raz (jednak taką bardziej rozcieńczoną) i miał lekko zaokrąglony brzuch i więcej nie próbowaliśmy. Serki czy to w postaci homo, czy typu wiejskiego lekkiego (rozgniecionego) wcina aż miło patrzeć :). Dostał też już gotowane mięsko mielone i z kurczaka, do tego gotowana marchewka a raz nawet pietruszka - wszystko zjada ten mój mały żarłok :D. tak samo zjada rozmoczoną karmę dla szczeniąt :)


[quote name='Amberówna']
Mogę ci polecić ryż preparowany, widziałam, że u nas nie jest on stosowany, ale np. we Włoszech stosuje się go do karmienia szczeniąt. Wystarczy pięc minut przed podaniem zalać odrobiną ciepłej wody. Do tego biały ser, jogurt naturalny, narazie jakieś chude mięsko możesz wprowadzić.[/QUOTE]

ryż preparowany to może być dobry pomysł, tylko ciekawe jak z jego dostępnością w polskich sklepach, przy okazji większych zakupów się rozejrzę - gdyż mieszkam na wsi i tu pewnie ciężko będzie z takimi frykasami ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...