Jump to content
Dogomania

Opuchlizna po operacji


Urwis

Recommended Posts

Rodzice mają suczkę, mieszaniec średniej wielkości, sunia ma 15 lat.
Ostatnio miała usuwaną listwę mleczną z guzkami. Niestety po operacji w okolicy sutków 4-5 zrobiło się paskudne zapalenie, powstał bliznowiec,cały szew został wycięty jeszcze raz, przy okazji wyłuszczono kilka małych guzków z drugiej listwy i ponownie zszyto.

Szew już zdjęty,praktycznie wszystko było zagojone, tylko, że pod skórą zbierały się płyny. Wet zrobił dziurkę w brzuszku i wypuścił mnóstwo płynu spod skóry i brzuszek wrócił do normy.
Problemem obecnym są spuchnięte 2 nogi - przednia i tylna z prawej strony. Przykładanie opatrunków z altacetem na noc niewiele pomaga - rano faktycznie noga była chudsza ale już po 1-2 godzinie wracała opuchlizna. Najpierw puchła tylko tylna nóżka teraz puchną dwie. Weci uważają, że to problemy krążeniowe po operacji i że sunia powinna dużo chodzić, bo takie gromadzenie płynów grozi wodą w płucach:cool1: Sunia nie chce chodzić, jest trochę osłabiona po tej operacji i widać że czuje się nieswojo na podwórku, robi co trzeba i rwie do domu.

Miewa od czasu do czasu lekkie stany podgorączkowe,czasem troszkę drży ale przykryta kocykiem szybko wraca do normy.

Ogólnie weci uważają, że jej stan po operacji jest niezły, gdyby nie opuchlizna, były idealny.

Kiedyś już miała takie problemy po usuwaniu tłuszczaków z łopatki i stawu skokowego - też się płyny zbierały więc można powiedzieć, że sunia ma do tego tendencje - wtedy płyny były ściągane, rany przepłukiwane i z czasem wszystko wróciło do normy.

Teraz w opinii wetów dziurawienie nóg nic nie pomoże - co się dało spuścić z brzuszka, zostało wypuszczone a te nogi ponoć wskazują na krążenie.


Czy ktoś miał tego typu doświadczenia? Może znacie jakieś metody zmniejszania takich opuchlizn? Bo nie za bardzo wiemy co robić - ciągać ją siłą na spacery? Widać, że teraz nie sprawiają jej przyjemności...

Pozdrawiam
Iza

Link to comment
Share on other sites

może źle się wyraziłam... Wtedy przy tłuszczakach rany się w zasadzie zrosły, wet nakłuł bliznę w tylnej nodze czubeczkiem nożyczek, a w łopatce nakłuł igłą i ściągnął strzykawką płyn. To miałam na mysli pisząc "dziurawienie nóg" Lekkie przebicie skóry, przecież nie dziura na wylot w całej nodze, spokojnie;)

P.s. Jak długo masowałaś nogi? Robiłaś psu "rowerki" nóżkami czy tylko masaże? w jakim wieku był wtedy Twój piesek?

Link to comment
Share on other sites

nie, nie, wyraziłaś się dobrze, tylko zabrzmiało z lekka szamańsko, coś w stylu medycyny bardzo niekonwencjonalnej ;) . Czym innym są chyba płyny zbierające się w okolicy blizny i całej masy uszkodzonych tkanek, czym innym wysięk limfatyczny powodujący obrzęk łapek (ale ja nie jestem wetem, a to co tłumaczą mi weci często przeinaczam :oops: ) - tu trzeba tylko przywrócić właściwe krążenie, dlatego masaże wzdłuż naczyń krwionośnych, a nie rowerek. Po dwóch dniach masowania i aescinu wszystko wróciło do normy. Masowałam tak z doskoku, kilka razy dziennie (nie pamiętam - może 3, 4 razy) po 10-15 minut. A sunia ma ok. 7 lat.
Trzymam kciuki za sunię rodziców, oby nie było już więcej przygód i szybciutko wydobrzała
Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

[quote name='zurdo']nie, nie, wyraziłaś się dobrze, tylko zabrzmiało z lekka szamańsko, coś w stylu medycyny bardzo niekonwencjonalnej ;) .[/quote]


:lol::lol:


[quote name='zurdo']Czym innym są chyba płyny zbierające się w okolicy blizny i całej masy uszkodzonych tkanek, czym innym wysięk limfatyczny powodujący obrzęk łapek (ale ja nie jestem wetem, a to co tłumaczą mi weci często przeinaczam :oops: ) - tu trzeba tylko przywrócić właściwe krążenie, dlatego masaże wzdłuż naczyń krwionośnych, a nie rowerek. [/quote]

No właśnie dokładnie o to chodzi. Wtedy ściągał te płyny, teraz zresztą z brzuszka też.
A z łapek właśnie powiedział, że nie ma sensu, bo rodzice zapytali wprost czy nie można ściągnąć w ten sam sposób. A zapytali dlatego, że cięcie jest strasznie długie -praktycznie przez całą długość tułowia psa i myśleli,że nóżkach się zebrał taki sam płyn jak w brzuchu.I wet powiedział, że w nogach tej "wody" nie będzie tylko właśnie jest opuchlizna od słabego krążenia. Czyli mówimy o tym samym :multi:

Teraz dalej: wet nam zalecił robienie rowerków nóżkami psa i mama suńkę rowerkuje ale to nie pomaga. No i powinna dużo spacerować ale jakaś jest na razie wypłoszona po tym zabiegu i pewniej się czuje w domu.
Możesz opisać mniej więcej jak wykonywałaś ten masaż? od dołu do góry, mocno czy raczej delikatnie? Czy jeszcze jakoś inaczej?

Nasza sunia ma 15 lat, już trudniej się wszystko goi...

Pozdrawiam
Iza

Link to comment
Share on other sites

masowałam od dołu w górę, brałam łapkę w dłoń i uciskałam samym kciukiem - nie za mocno, ale tak, żeby czuć żyłę pod palcem. Opuchlizna początkowo sięgała za kolano, a potem w miarę poprawy schodziła w dół.
Sprawdziłam jeszcze ten aescin - to lek na obrzęki pooperacyjne, żylaki itp, nie ma w nim nic groźnego, substancja czynna to wyciąg z kasztanowca, moja lady waży 20 kg i brała 2x dziennie po 1 tabletce.
pzdr

Link to comment
Share on other sites

Moja sika po wycięciu listyw i węzłów także miała opuchliznę zbierała sie chłonka pomagały bardzo masaże i ruch częsty w małych ilościach jednak coś mi sie też zdaje że przyczyna powikłań u Twojej suczki moze być uczulenie bąć na nici bądź na któryś z leków ... u nas tak było ... warto sprawdzić ...

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję wszystkie odpowiedzi, tata masuje suni nóżki, opuchlizna pomału schodzi, sunia nawet już zaczyna truchtać na spacerze:multi:
Ale wczoraj wieczorem mama mi mówiła, że sunia ma oddech inny niż normalnie, nie spokojny i powolny, tylko jakiś płytszy:cool1: Dzisiaj mieli jechać do weta, nie wiem jeszcze, co powiedział...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...