Jump to content
Dogomania

Jak psu pokazać skutecznie, że czegoś nie wolno?


Guest edene

Recommended Posts

Guest edene

Mój pies nie rozumie chyba zakazów. Tzn. zupełnie nic sobie z nich nie robi. Psa oczywiście nie biję i jestem absolutnie przeciw, ale jak w takim razie pokazać psu, że coś mu jest absolutnie zabronione?? Ostatnio zaczęła mi gryźć listwy przypodłogowe, i robi to jak jestem w domu. Gdy zauważyłam szybko zareagowałam - mówię głośno i srogim głosem fe, nie wolno, NIE, zostaw. Mój pies wydaje mi się, że rozumie słowo nie, ale nic sobie z tego nie robi. Jej reakcją było merdanie, poszczekiwanie na mnie i dalej próbowała podgryzać. Musiałam te miejsca zastawić przedmiotami aby nie miała dostępu, po jakimś czasie straciła zainteresowanie.
Co robić jeśli pies nie słucha komendy nie? Po prostu ją ignoruje :-/

Link to comment
Share on other sites

Guest edene

No ale kontynuuje gryzienie :) Tzn. odwraca wzrok a potem z powrotem przystępuje do gryzienia, powinna chyba odejść na moją komendę i przestać. Mam ją nagradzać za to że na mnie spojrzy?

Link to comment
Share on other sites

Tak, to jest przecież pierwszy krok! Krzyknij krótkie "tak', lub kliknij i daj nagrodę. Potem sama będzie np. na Ciebie odwracać głowę. Nie oczekuj że od razu rzuci fascynującą zabawę. Nie masz jej karać - masz jej pokazać, że to czego wymagasz jest jeszcze fajniejsze.

Link to comment
Share on other sites

oj nie nie, ona nie rozumie tego słowa;) zwraca na Ciebie uwagę tylko dlatego, że krzyknęłaś a jak widzi, że wszystko jest okej to wraca do dobrej zabawy;) jak zwróci na Ciebie uwagę to ją nagradzaj i odwołaj od tamtego miejsca (za odwołanie też nagroda). to są dwie różne rzeczy: nie wolno gryźć i trzeba odejść.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='edene']Mój pies nie rozumie chyba zakazów. Tzn. zupełnie nic sobie z nich nie robi. Psa oczywiście nie biję i jestem absolutnie przeciw, ale jak w takim razie pokazać psu, że coś mu jest absolutnie zabronione?? Ostatnio zaczęła mi gryźć listwy przypodłogowe, i robi to jak jestem w domu. Gdy zauważyłam szybko zareagowałam - mówię głośno i srogim głosem fe, nie wolno, NIE, zostaw. Mój pies wydaje mi się, że rozumie słowo nie, ale nic sobie z tego nie robi. Jej reakcją było merdanie, poszczekiwanie na mnie i dalej próbowała podgryzać. Musiałam te miejsca zastawić przedmiotami aby nie miała dostępu, po jakimś czasie straciła zainteresowanie.
Co robić jeśli pies nie słucha komendy nie? Po prostu ją ignoruje :-/[/QUOTE]

Nie rozumie słowa NIE, a Tobie nikt nie powiedział, jak prawidłowo go używać. NIE to jest dla psa za mało - wie, że ma przerwać gryzienie, ale co ma zrobić ZAMIAST GRYŹĆ LISTWY?
Poza tym generalnie nagradzanie za to, że przestała gryźć to nie jest dobry pomysł, bo pies może wpaść na to, że wystarczy pogryźć listwę przez chwilę, żeby dostać nagrodę (po drodze jest jedynie NIE, ale ono przecież niewiele dla psa znaczy).

Edene - kiedyś dyskutowałyśmy o przedszkolu... od nas wyszłabyś z wiedzą o przerywaniu takich zachowań z przedszkola :) Bo wszystkie szczeniaki próbują różne rzeczy gryźć,więc w przedszkolu trzeba o tym mówić.

Link to comment
Share on other sites

A ja uważam, że nagradzanie gdy przestanie gryźć jest ok. Dopiero potem np. przestanie gryźć, podejdzie po nagrodę a tu zonk! wymóg jakiejś komendy - siad, łapa, waruj. A też powinniśmy nagradzać psa zanim dopadnie listwy - czyli np. gdy się ku nim zwróci.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='edene']mówię głośno i srogim głosem fe, nie wolno, NIE, zostaw. [/QUOTE]
W tym tkwi największy problem... Nakręcasz się, wydajesz psu "milion" komend, jednocześnie. Więc pies Cie olewa. Mówiąc je szybko i nerwowo, po prostu je "spalasz". Nie mają one dla psa żadnego znaczenia. Więc najprościej - Zauważasz, podchodzisz do psa, wydajesz mu JEDNĄ, UNIKALNĄ KOMENDE np. ZOSTAW, odciągasz psa, każesz mu np. usiąść dajesz po chwili nagrodę. Albo podchodzisz do psa, mówisz ZOSTAW po czym przed nochalem "prześmigujesz" zamkniętą dłoń w której jest smakołyk. I odsuwasz się, pies wtedy skupi uwagę na nagrodzie, odchodzisz kilka kroków - pies za Tobą, za Twoją ręką i dajesz mu nagrodę . Pies po prostu zapomni , że ta listwa jest taka super fajna. Musisz też wtedy psu zasugerować zabawe czymś innym, gryzak, kongo czy coś takiego.

[quote name='edene'] Psa oczywiście nie biję i jestem absolutnie przeciw[/QUOTE]

Z tym też bym nie przesadzał.Bo "nie biję" jest pojęciem względnym. Jeżeli sto razy powtarzasz coś psu, i mimo to nie reaguje, to możesz LEKKO podkreślam LEKKO go klepnąć. Nie musisz robić tego ręką, możesz wykorzystać zwiniętą gazetę. Psu to krzywdy nie zrobi. A po prostu zwróci na Ciebie uwagę.
I uwierz, że sto razy lepsze i skuteczniejsze będzie lekkie klepnięcie psa gazetą niż bezustanny krzyk.

Poza tym, pamiętaj ze masz psa rasy pierwotnej - a one... one albo chcą współpracować z człowiekiem, i robią to świetnie, albo... albo po prostu tego nie robią.

Edited by GAJOS
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...