Jump to content
Dogomania

Wysokosc płotków

Magda i Saga

Recommended Posts

Spoko... zaraz Ci wszystko podam...

No, już mam :)

• Stacjonata musi mieć podpory do tyczek wykonane tak, aby po ich założeniu górna krawędź była na wysokości odpowiedniej do poszczególnych kategorii, które napewno znasz.
    Tyczka powinna mieć średnicę do 3 cm i minimalną długość 120 cm. Nie mam nic na temt minimalnej średnicy tyczek, więc lepiej kup kije do szczotki, lub coś takiego, właśnie tej średnicy.
    Boki stacjonaty muszę mieć minimum 100 cm wysokości.

Jak chcesz sobie obejrzeć dobrze zrobione przeszkody, lub może coś kupić, to wejdź na http://www.studioadler.cz/hosting/tpslany/agility.php

To dobrze że 1m minimum, bo moje właśnie tyle mają, a materiały są już pocięte i żeby je przedłużyć to trzeba by sie nakombinowac i płotki by zbrzydły, a teraz sa ładne i solidne. Dzięki pewnie niedługo zapytam o inne przeszkody, bo narazie wydaje mi sie że wszystko wiem, ale jak przyjdzie do szczegułów to pewnie cos wyniknie.

• 1 year later...

Sorry, że odgrzewam tak stary temat, ale został mi już ostatni element w zbudowaniu stacjonaty i nie chciałabym zrobić czegoś źle. A moje wątpliwości dotyczą wysokości na jakich powinna być umieszczona tyczka w poszczególnych klasach, to znaczy znalazłam tylko opisy w stylu:

Wysokość na jakiej należy umieścić tyczkę zależy od wzrostu psa:

- klasa SMALL - tyczka powinna być umieszczona na wysokości 25-35cm.

- klasa MEDIUM - tyczka powinna być umieszczona na wysokości 35-45cm.

- klasa LARGE - tyczka powinna być umieszczona na wysokości 55-65cm.

A konkretniej? :roll: Na jakich wysokościach ustawiacie tyczki? Czy np. dla klasy MEDIUM to oznacza albo dolną granicę 35 cm albo górną 45 cm czy inaczej? Jak macie zbudowane stacjonaty? Bo w każdej klasie jest to różnica 10 cm. :roll:

Aniu, chodzi o to, że masz tolerencję... np. Medium 35-45 cm, czyli górna krawedź tyczki jest minimum 35 cm i maximum 45 cm od podłoża. Myślę, że najlepiej, jak ustawisz je po środku, czyli na 40 cm.
Tak jest też bezpieczniej ze zwgledu na to, że dziś masz takie tyczki, a za jakiś czas możesz mieć trochę grubsze lub cieńsze i cały czas masz regulaminowy tor.
Reasumujac, ustawiaj podpory tak, aby po zawieszeniu tyczek miec następujące wysokości:
S = 30 cm
M = 40 cm
L = 60 cm

Regulamin ogility FCI mówi:
[i][b]Hurdles: [/b]
a) [u]Single[/u]
Height: L: 55 to 65 cm. - M: 35 to 45 cm. - S: 25 to 35 cm.
Minimum width: 1,20 m.
Hurdles can be set up with poles (metal or plastic is not advisable), panels, gates, brushes, etc. The top pole or plank, however, must be easily displaced.[/i]

[quote name='AniaP']Sorry, że odgrzewam tak stary temat, ale został mi już ostatni element w zbudowaniu stacjonaty i nie chciałabym zrobić czegoś źle. A moje wątpliwości dotyczą wysokości na jakich powinna być umieszczona tyczka w poszczególnych klasach, to znaczy znalazłam tylko opisy w stylu:

Wysokość na jakiej należy umieścić tyczkę zależy od wzrostu psa:

- klasa SMALL - tyczka powinna być umieszczona na wysokości 25-35cm.

- klasa MEDIUM - tyczka powinna być umieszczona na wysokości 35-45cm.

- klasa LARGE - tyczka powinna być umieszczona na wysokości 55-65cm.

A konkretniej? :roll: Na jakich wysokościach ustawiacie tyczki? Czy np. dla klasy MEDIUM to oznacza albo dolną granicę 35 cm albo górną 45 cm czy inaczej? Jak macie zbudowane stacjonaty? Bo w każdej klasie jest to różnica 10 cm. :roll:[/quote]
Najczęściej jest tak, że tyczki dla danej klasy w dolnej granicy ustawia się dla psów początkujących, a w górnej dla zaawansowanych. Tworzenie dodatkowych wysokości pośrednich jest zbędne.

[quote name='TuathaDea']Najczęściej jest tak, że tyczki dla danej klasy w dolnej granicy ustawia się dla psów początkujących, a w górnej dla zaawansowanych.[/quote]Coś w tym jest, ale o ile dobrze zrozumiałem, to Ania chce zbudować regulaminowy tor. Zatem taki, na którym w przyszłości można by organizoawać zawody. Chodzi pewnie też o to, że psy muszą uczyć się na wysokościach, jakie później będą spotykać na zawodach...
Młode psy (do 18 miesięcy) nie startują w zawodach FCI. Jesli chcesz uczyć je skakać, to oczywiście możesz (powinnaś) obniżać tyczki, np. potencjalne L skaczą na M; eM-ki na wysokości S, a eS-ki prawie na ziemi.

[quote name='Robull'][Chodzi pewnie też o to, że psy muszą uczyć się na wysokościach, jakie później będą spotykać na zawodach...[/quote]
No tak, tylko na zawodach może też napotkać na regulaminowy tor o wysokościach zawieszenia tyczek odpowiednio 35, 45 i 65 cm :hmmmm: więc może lepiej trenować psy na wyższych przeszkodach - jak na zawodach trafią się akurat niższe, to tym bardziej nie będzie problemu.

My mamy możliwość podnoszenia tyczek o 5 cm od takiej będące może z 15 cm od ziemi do takiej będącej na 65 cm. Dobra strona tego jest taka, że ucząc psa można bardzo stopniowo przyzwyczajać go do zmiany wysokości, dzięki czemu nie prowokuje się zrzutek.

Ale rozgorzała dyskusja. :klacz: Dzięki Wam wszystkim za podpowiedzi. :calus:

[quote name='Robull']ile dobrze zrozumiałem, to Ania chce zbudować regulaminowy tor. Zatem taki, na którym w przyszłości można by organizoawać zawody. Chodzi pewnie też o to, że psy muszą uczyć się na wysokościach, jakie później będą spotykać na zawodach... [/quote]
Oooo właśnie tak. :kciuki: Nie wiem co prawda czy kiedyś te przeszkody będą wykorzystane na jakiś zawodach, bo jak na razie to nie mam tego w planie, ale jak już zbudowanie hopków zajmuje mi tyle czasu, to chciałabym, żeby były jak najbardziej prawidłowe.

No właśnie, a przy okazji, czy dla psów ma duże znaczenie, że praktycznie na każdych zawodach biegają po różnych torach? :hmmmm: Bo czasem słyszę jak ktoś mówi, że jedzie gdzieś (np. na zawody), bo chciałby, żeby jego pies pobiegał na innym torze niż swój.

[quote name='AniaP']
No właśnie, a przy okazji, czy dla psów ma duże znaczenie, że praktycznie na każdych zawodach biegają po różnych torach? :hmmmm: Bo czasem słyszę jak ktoś mówi, że jedzie gdzieś (np. na zawody), bo chciałby, żeby jego pies pobiegał na innym torze niż swój.[/quote]

Wszystko zależy od psa, jego psychiki i doświadczenia.
Pies twardy i mocny psychicznie "oleje" fakt, że przeszkody mają inne kolorki i wzorki, bardziej delikatny może podejść do sprawy ostrożniej. Myślę jednak, że większe znaczenie od rodzaju przeszkód ma fakt, że pies znajduje się w innym, nowym miejscu, wśród obcych psów i ludzi. Jeżeli zda ten test, to sam tor nie powinien stanowić problemu.
Poza tym dobry zwyczaj nakazuje, aby przed zawodami dać psom możliwość rozprężenia się na 1 - 2 hopkach gdzieś z boku toru, wtedy znajomość z nowymi przeszkodami można uznać za zawartą.

[quote name='Robull']Coś w tym jest, ale o ile dobrze zrozumiałem, to Ania chce zbudować regulaminowy tor. Zatem taki, na którym w przyszłości można by organizoawać zawody. Chodzi pewnie też o to, że psy muszą uczyć się na wysokościach, jakie później będą spotykać na zawodach...[/quote]
A co nieregulaminowego jest w zawieszeniu poprzeczek na wysokościach 25, 35, 45, 55 i 65 cm? Przy takim rozwiązaniu nawet zmieniając średnicę poprzeczek uzyskuje się możliwość ich zawieszenia na regulaminowej wysokości. Ponadto jeśli mówimy o torze regulaminowym, to dobrze byłoby, aby był on uniwersalny tzn. spełniał również wymagania określone w regulaminie IAL. A tam obowiązują inne klasy wzrostowe i inne wysokości zawieszenia poprzeczek:
Klasa Toy - Wysokość przeszkód 25 - 35 cm dla psów do 30 cm (włącznie),
Klasa Mini - Wysokość przeszkód 35 - 45 cm dla psów powyżej 30, a do 40 cm (włącznie),
Klasa Midi - Wysokość przeszkód 50 - 60 cm dla psów powyżej 40 cm, a do 50 cm (włącznie),
Klasa Maxi - Wysokość przeszkód 60 - 70 cm dla psów powyżej 50 cm.

Rozwiązanie Robulla zapewnia spełnienie wymogów regulaminu IAL dla klas Midi i Maxi tylko przy zawieszeniu poprzeczki na wysokości dokładnie 60 cm.
[quote name='Robull']dziś masz takie tyczki, a za jakiś czas możesz mieć trochę grubsze lub cieńsze[/quote]
i wtedy masz już tor nieregulaminowy dla IAL-u :P

[quote]No właśnie, a przy okazji, czy dla psów ma duże znaczenie, że praktycznie na każdych zawodach biegają po różnych torach? #hmmmm Bo czasem słyszę jak ktoś mówi, że jedzie gdzieś (np. na zawody), bo chciałby, żeby jego pies pobiegał na innym torze niż swój.[/quote]

Na początku może mieć znaczenie. Sunday na przykład nie przejmowała się szczególnie ludźmi, innymi psami ani faktem, że debiutowała w hali, ale w pierwszym sezonie startów zdarzały się kłopoty z niektórymi przeszkodami. Postawienie hopek z boku toru jest w dobrym tonie, ale tak naprawdę służy to rozgrzewce, a nie zapoznaniu psa z przeszkodami. Wedle moich obserwacji przeszkodami, które sprawiają niedoświadczonym psom najwięcej trudności, jeśli się różnią od domowych są koło i huśtawka, czasami też miękki tunel (jeśli płachta jest dużo cięższa niż ta do której pies jest przyzwyczajony).
Na jednych zawodach, na których byliśmy, był z kolei strasznie syfny slalom i wypadała z niego większość psów, nawet tych bardzo doświadczonych z klasy A3. Co w nim było nie tak, wiedziały tylko psy.
Vigo mnie rozbawił na seminarium ostatnio: mianowicie najpierw przeskoczył, co miał przeskoczyć, zaaportował piłeczkę, a potem uznał, że jednak te hopki to jakieś dziwne były, więc poszedł się do nich trochę poskradać, obwąchał, oszczekał i potem też już skakał bez problemu :D

[quote name='TuathaDea']Rozwiązanie Robulla zapewnia spełnienie wymogów regulaminu IAL dla kles Mini i Maxi...[/quote]Owszem, bo tylko do tego się odniosłem... Pewnie, że gdy chcemy, aby tor był uniwersalny i spełniał wszystkie wymogi FCI i IAL, to trzeba przy jego robieniu brać pod uwagę oba regulaminy.
O ile mnie pamięć nie myli, to AniaP pytała o coś innego... chodzioło jej o to, po co są te 10-centrymetrowe tolerancje? Czt ze względu na te tolerancje ma robić tyczki na dolnym, czy górnym przedziale wysokości dla poszczególnych klas. Moja propozycja mówi: po środku :)
A z tym zapoznawaniem się z innymi torami, to nie chodzi o stacjonaty. Tak jak pisała Rauni, psy najczęsciej mają problemy z kołem, huśtawką, miękkim tunelem, ale również murek (jego mało kto ma w swoim klubie) oraz palisada i kładka. Te 2 ostatnie (podobnie jak huśtawka) mogą być różnej szerokości oraz ich powierzchnia może mieć zupełnie różną przyczepność. Dodatkowo huśtawka może mieć różną wysokość i długość.
Tak więc warto poznawać inne torki, ale głównie ze zwględu na te właśnie przeszkody.

Ech wiecie co, im dłużej się zastanawiam, tym gorzej mi się na coś zdecydować. :oops: To jednak wcale nie takie proste, chociaż może niepotrzebnie przesadzam? :hmmmm:

[quote name='Robull'] Aniu, chodzi o to, że masz tolerencję... np. Medium 35-45 cm, czyli górna krawedź tyczki jest minimum 35 cm i maximum 45 cm od podłoża. Myślę, że najlepiej, jak ustawisz je po środku, czyli na 40 cm.
Tak jest też bezpieczniej ze zwgledu na to, że dziś masz takie tyczki, a za jakiś czas możesz mieć trochę grubsze lub cieńsze i cały czas masz regulaminowy tor.
Reasumujac, ustawiaj podpory tak, aby po zawieszeniu tyczek miec następujące wysokości:
S = 30 cm
M = 40 cm
L = 60 cm [/quote]
No widzisz i nie pomyślałam, że to bardziej chodzi o górną krawędź tyczki, a nie o podporę. [size=2] [i] Chociaż czy regulamin to precyzuje? Ale ja się na tym nie znam, więc nie dyskutuję. [/i] [/size]

No i z tymi regulaminami FCI i IAL, to żeście mnie zastrzelili, bo o tym, to już zupełnie nie pomyślałam. :shake:

[size=2] [i] Ech, ale czy na tych przeszkodach kiedykolwiek odbędą się jakieś zawody? A zanim powstanie pełen tor, to... :oops: [/i] [/size]

A co do różnych przeszkód:

[quote name='Rauni'] Wedle moich obserwacji przeszkodami, które sprawiają niedoświadczonym psom najwięcej trudności, jeśli się różnią od domowych są koło i huśtawka, czasami też miękki tunel (jeśli płachta jest dużo cięższa niż ta do której pies jest przyzwyczajony). [/quote]
Co prawda mamy za sobą tylko jedno seminarium i jedne nieoficjalne zawody, ale... Na seminarium Asti dopiero uczyła się miękkiego tunelu, potem nie miała w ogóle z nim do czynienia i na zawodach kiedy jeszcze tunel stał sobie z boczku, za skarby świata nie chciała przez niego przelatywać. Pomyślałam właśnie, że może płachta jest dla niej za ciężka. Kiedy więc zobaczyłam ustawiony tor z miękkim tunelem byłam pewna, że jak nic mamy detkę, ale cichutko też miałam nadzieję, że skoro tunel jest prawie jako ostatni, to może Asti z rozpędu do niego wleci. I tak też było. Torek zaliczyłyśmy. :silly:

[quote name='Robull'] ...psy najczęsciej mają problemy z kołem, huśtawką, miękkim tunelem, ale również murek (jego mało kto ma w swoim klubie) oraz palisada i kładka. Te 2 ostatnie (podobnie jak huśtawka) mogą być różnej szerokości oraz ich powierzchnia może mieć zupełnie różną przyczepność. [/quote]
No właśnie, zauważyłam, że po obcych kładkach Asti wolniej biega i tak się właśnie zastanawiałam czy one są jakby bardziej "śliskie" czy co z nimi jest? A może dlatego, że miały taką trochę porowatą powierzchnię albo może były z metalu? :niewiem: A czy drewno też trzeba pokrywać jakąś warstwą? Gdzieś czytałam, że po pomalowaniu, sypie się piaskiem i potem jeszcze raz maluje? :hmmmm: A nie może być tylko pomalowane drewno bez dodatkowej warstwy?

Nie bardzo, bo jest gładkie i ma kiepską przyczepność - pomyśl, co będzie jak kładka będzie trochę wilgotna. Zzzzzium!

Zazwyczaj robi się coś, żeby kładka, a zwłaszcza strefy, nie były idealnie gładkie, można własnie pokombinować z piaskiem, albo nalepia się bieżnikowaną gumę.

[quote name='Rauni'] Zazwyczaj robi się coś, żeby kładka, a zwłaszcza strefy, nie były idealnie gładkie, można własnie pokombinować z piaskiem, albo nalepia się bieżnikowaną gumę. [/quote]
O właśnie, dzięki za podpowiedź z gumą. :P Teraz zauważyłam, że RENO ma takie strefówki. 8)