Jump to content
Dogomania

Zastrzyki hormonalne


lenky

Recommended Posts

Witajcie.
Moja suczka brała zastrzyki hormonalne, jutro muszę pojechać z nią na kolejny (piąty z kolei). Weterynarz mówił, że po pięciu kolejnych trzeba zrobić przerwę. Wiem, że to strasznie dla niej niezdrowe dlatego planuję ją wysterylizować... Ale nie o tym.
Na ten jutrzejszy jednak muszę jeszcze pojechać natomiast mam jakieś pewne obawy - czy pięć zastrzyków hormonalnych z rzędu to nie jest za dużo ? Szczerze powiedziawszy nie za bardzo ufam temu weterynarzowi i to będzie moja ostatnia wizyta u niego, ale coś mnie tknęło i wolę się upewnić i dowiedzieć się co Wy myślicie na ten temat ? Będę wdzięczna za każdą odpowiedź.

Link to comment
Share on other sites

Słuchajcie, a ja mam pytanie z trochę innej beczki. Jak się ma podanie zastrzyku do szczepień?
Mam na DT 7-miesięczną spanielkę. 26-go zostanie zaszczepiona na wirusówki, cieczki jeszcze nie miała. Ja nigdy moim sukom nie dawałam zastrzyków ( wszystkie były sterylizowane po 1 lub 2 cieczce), ale w przypadku Willi wolałabym podać jej hormony. Ona jest na tyle drobna, że gdyby jej coś do głowy przyszło to mogłaby się wydostać za ogrodzenie ( a i sambieznych psóww okolicy jest teraz jakiś wysyp :shake:).
Czy hormony podaje się "na zapas" czy dopiero jak już zacznie się cieczka? Jaki musi być odstęp od szczepienia?
Ja jestem kompletnie zielona w tej kwestii.

Link to comment
Share on other sites

Głowy nie dam, ale wydaje mi się, że przed pierwszą cieczką w ogóle antykoncepcja hormonalna nie wchodzi w grę. Zastrzyk daje się po pierwszej cieczce i to w jakimś znacznym od niej odstępie.
Ona do tej pierwszej cieczki powinna sobie spokojnie dojrzewać - czy sterylka, czy zastrzyki, to już na dojrzałej suce.

Link to comment
Share on other sites

[B]filodendron[/B], średnio zrozumiałam Twój post, co miałaś na myśli ?
[B]gryf80[/B], dlatego nie chcę jej faszerować hormonami już dłużej.
[B]Erica[/B], hormon dostaje suczka po pierwszej cieczce. Nie podaje się jak cieczka już się zacznie! Przed cieczką. O ile dobrze pamiętam... pomiędzy 5-6 miesiącem od ostatniej cieczki.

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję za odpowiedzi. :)

[B]gryf80[/B] - Czyli przed pierwszą cieczką też można podać? Nawet jeśli suczka jeszcze rośnie?

Mi się wcale nie uśmiecha dać młodej hormony, ALE zwyczajnie boję się, że kiedy cieczka będzie to moi rodzice nie poradzą sobie z upilnowaniem. :shake:
Tu gdzie mieszkamy praktycznie nikt nie pilnuje psów i - kiedy Emma miała cieczkę - praktycznie wszystkie samce z okolicy próbowały się podkopoać/ przejść pod bramą/ przegryźć siatkę :mad:Ja wtedy byłam cały czas w domu i mogłam kontrolować sytuację, teraz mnie nie będzie i już mam fatalistyczne wizje.

[B]lenky[/B] - Ja jestem pro-sterylkowa. 4 z 5 moich suczek są po zabiegach. Trzeba tylko pamiętać, żeby wybrać weta, który dobrze robi zabiegi i zrobić suczke badania krwi i EKG przed zabiegiem.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='lenky'][B]filodendron[/B], średnio zrozumiałam Twój post, co miałaś na myśli ?
[/QUOTE]
To samo co Gryf. Nie warto w sukę pakować hormonów, skoro można wysterylizować. Nawet jeśli jest się przeciwnikiem sterylki - jeśli alternatywą jest całe życie na zastrzykach - to sterylizacja jest mniejszym złem. Oczywiście zakładając, że suka jest zdrowa i zdolna znieść zabieg w znieczuleniu ogólnym.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='filodendron']To samo co Gryf. Nie warto w sukę pakować hormonów, skoro można wysterylizować. Nawet jeśli jest się przeciwnikiem sterylki - jeśli alternatywą jest całe życie na zastrzykach - to sterylizacja jest mniejszym złem. Oczywiście zakładając, że suka jest zdrowa i zdolna znieść zabieg w znieczuleniu ogólnym.[/QUOTE]
Właśnie nie mam zamiaru już jej aplikować hormonów i chcę ją wysterylizować. Jestem na etapie poszukiwania dobrej kliniki weterynaryjnej. Jest młoda, silna i zdrowa:-) Dzięki jeszcze raz za rady!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

[quote name='gryf80']no tak,ale pakowanie antykoncepcji do końca życia suni nie jest dobrym rozwiązaniem(ropomacicze np.)[/QUOTE]

Zgadzam się w 100%! Z własnego "ogródka". Z pierwszą sunią przechodziłam ropomacicze po antykoncepcji hormonalnej depopromone (cały czas bałam się sterylki). Zaczęłam podawać, bo bardzo intensywnie przechodziła ciąże urojone, mleka miała tyle, że ze 20 szczeniaków by wykarmiła. Po odstawieniu hormonu w ramach tzw. przerwy, niedługo po cieczce - ropomacicze i trzeba było ciąć w "trudnych" warunkach

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

mam pytanie - mam psa od niedawna który ma około roku, i jeszcze troszke musze poczekać z kastracją - przynajmniej do lata - a na tym samym podwórku jest suka która w maju będzie miała cieczkę - czy tę cieczkę można zlikwidować za pomocą zastrzyku jednego do czasu kastracji a jeśli tak to kiedy najpóżniej musiałbybyć zrobiony zastrzyk żeby w maju nie było cieczki ?

Link to comment
Share on other sites

jeśli nie będzie to suczka przeznaczona do hodowli-wysterylizuj-marzec miesiącem sterylizacji/kastracji wszystko za połowe ceny,niektóre lecznuice biora w tym udział,można sprawdzić na stronie(wygooglać można "marzec misiącem steryl.2012)nic nie wiadomo o tej suczce-kiedy miała cieczke czy jest może przed cieczką.podanie zastrzyku w nieodpowiedniej fazie(musi być zachowany termin 2 miesiące przed cieczką to minimum )kończy sie ropomaciczem i sterylizacją,więc...

Link to comment
Share on other sites

to nie jest mój pies - suczka nie jest moja i nie mogę decydować o jej sterylizacji ani jej finansować - ja mam psa którego chcę wykastrować ale jest jeszcze za młody - a suczka jest na tym samym podwórku luzem - a ja pracuję i nie mogę jej pilnować - mogę tylko zaproponować zastrzyk - cieczkę miała w grudniu i teraz pewnie w maju

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...