Jump to content
Dogomania

Nowa ustawa. Co o niej sądzicie??


:**

Recommended Posts

Od Nowego Roku będą obowiązywały zmiany w przepisach o ochronie zwierząt. Skończy się sprzedaż czworonogów na targach. Będzie można zakupić je tylko i wyłącznie w zarejestrowanych hodowlach.
Samorządy będą musiały dostosować się do nowych przepisów. Ustawa zakazuje tworzenia targowisk ze sprzedażą zwierząt. Straż miejska będzie kontrolowała je i karała nieuczciwych sprzedawców. Zwierzęta można będzie kupić tylko w zarejestrowanych hodowlach lub w schroniskach. Zakaz będzie też dotyczył rozmnażania czworonogów w celach handlowych. Tylko, kto sprawdzi, co właściciel zrobił ze szczeniętami? Tego na razie nie wiadomo, bo urzędnicy czekają na przepisy wykonawcze. W ustawie określono też obowiązki właścicieli czworonogów. Zwierzęta będą mogły być przetrzymywane na łańcuchach o długości przynajmniej trzech metrów, ale nie dłużej niż 12 h w ciągu doby.

Bardzo dobrze, że taka ustawa w końcu zostanie wprowadzona. Szkoda tylko, że tak późno :multi:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 362
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote name=':**']nie strony takie jak np tablica i allegro tez beda mialy zakaz[/QUOTE]
Czego zakaz ? Rozdawać zawsze wolno bo ogłoszeeń o adopcjach też by nie było.Zresztą nie wiem czym się autor wątku tak zachwyca chyba brakiem tachometrów u psów łańcuchowych.Zresztą nie wiem czy ustawa jest dobra dla mnie fatalna.Rozmnażać zwierzęta się będą ,a znajomi strażnicy miejscy są przerażeni ,że zwierząt porzuconych będzie jeszcze więcej.ć

Link to comment
Share on other sites

Co do większej ilości porzuconych zwierząt to nie jestem pewna. Nie będzie można kupić psa w innym miejscu niż hodowla, a jeżeli ktoś "zakabluje" na pseudohodowce będzie miał poważne problemy prawne, ponieważ handel nierodowodowodowymi zwierzętami będzie zakazany. A ile osób będzie stać na kupno rodowodowego psa? Niewielu, więc jeżeli ludzie będą się bali kary za nielegalną sprzedaż to raczej będą brali ze schronisk niż zbierali na psa rasowego. Odnośnie łańcuchów szkoda że nie zostało zniesione prawo do trzymania psów na łańcuchach, ale na tyle dobrze że choć tyle zrobili. Mogli zrobić więcej ale jak ktoś ma w nosie zwierzaki to choćby prośbą i groźbą miłośnicy nic nie wskurają. :shake:

Link to comment
Share on other sites

myślę że ta ustawa to jeden, może ciut większy krok, w stronę poprawy bytu zwierząt.Ale to w nas- ludziach, wnaszej swiadomości i kulturze musi zmienić sie postrzeganie psa, jako czującej istoty, jako zwierzęcia mającego swoje przywileje.To człowiek musi sie zmienić, bo jesli to nie nastąpi to żadne ustawy, nakazy i zakazy nie poprawią dobrobytu.
Czy ma ktoś tą ustawe w całości?Chciała bym ją przeczytać i ew.umieścić w pracy

pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

[quote name='RudaPaskuda']myślę że ta ustawa to jeden, może ciut większy krok, w stronę poprawy bytu zwierząt.Ale to w nas- ludziach, wnaszej swiadomości i kulturze musi zmienić sie postrzeganie psa, jako czującej istoty, jako zwierzęcia mającego swoje przywileje.To człowiek musi sie zmienić, bo jesli to nie nastąpi to żadne ustawy, nakazy i zakazy nie poprawią dobrobytu.
Czy ma ktoś tą ustawe w całości?Chciała bym ją przeczytać i ew.umieścić w pracy

pozdrawiam[/QUOTE]


Zgadzam się z tobą. Ale podam przykład z życia. Pojechałam kiedyś na "giełdę" kaliską kupić świeże owoce i warzywa, coś mnie podkusiło i poszłąm do "działu" zwierzęcego. To co tam zobaczyłam było szczytem ludzkiej głupoty. Stala babka z amstafem, widać że suczka całkiem wycieńczona po ciągłym rozrodzie, obok w kartonowym pudełku był szczenięta. Wszystko byłoby ok tylko że szczenięta miały 4,5 tygodnia. I jak tu nie ochrzanić takiego człowieka, :mad: powiedziałam jej że jeżeli nie weźmie tych szczeniąt i nie przestania ich sprzedawać zgłoszę to. Babka z niechęcią pozbierała te biedactwa i poszła, za 2 tygodnie spotkałam ją z tymi szczeniętami tylko że miały ponad 6 tygodni, ale na szczęście były w tym samym składzie. Więc nigdy nie wiesz jak ludzie i czy ludzie zaraguja na twoje nastawienie wobec zwierząt. Szczęśliwie się złożyło że ta pani wystraszyła się naszych władz.

Link to comment
Share on other sites

Macie linka do tej ustawy? Chętnie zapoznam się ze szczegółami. Zastanawiam się co w takiej sytuacji:
Dajmy na to sąsiad ma dwa bernardyny z rodowodem. Nie wystawiał ich nigdy, nie mają więc uprawnień hodowlanych. Nie zamierzał ich rozmnażać, ale syn nie domknął bramki, suka zwiała do samca i oto jest miot: 14 szczeniąt. Są idealnie w typie rasy i jest na nich pół wsi chętnych. Musi je po prostu rozdać, czy jednak, żeby uspokoić wzburzony tłum licytujący się i zakładający komitet kolejkowy pod jego oknem i "oddać" temu, kto da więcej?
Czy podobnie nie będzie w przypadku yorkopodobnych stworów licznie obecnie zasiedlających okolice miejsko-podmiejskie? Ludziska oczy sobie wydrapią, by za darmo wziąć takie "cudo", skoro teraz płaca nawet tysiaka za psa bez papierów, z którego nie zawsze wyrasta to, co wyrosnąć miało.
No i trzecia rzecz: jak udowodnić, że pies poszedł za kasę, a nie za darmo? Nie ma umowy, nie ma dowodu.

Dobrze, że z Allegro coś zrobią. Dziś zobaczyłam dwa kwiatki:
York - promocja weekendowa: [url]http://allegro.pl/super-suczki-mini-york-promocja-weekendowa-i2018375251.html[/url]
i wyprzedaż całej hodowli wraz z kojcami (zwróćcie uwagę na suczkę): [url]http://allegro.pl/pit-bull-suczka-z-glowka-3-kolorach-650-zl-zabrze-i2013629893.html[/url]

Link to comment
Share on other sites

Do stycznia może je sprzedać ale po 1 stycznia jeżeli ktoś na niego "zakabluje" mogą być problemy. A co do yorkopoobnych psów szkoda słów. To jest najlepszy przykład co się może stać gdy są dopuszczalne pseudohodowle. Yorki, które powinny ważyć ok 3kg, ważą do 6kg oraz inne problemy min. genetyczne od chowu wsobnego, i krzyżowania pół yorków. Co do trzeciej sprawy, kontrolowane to będzie prawdopodobnie za pomocą donosów, powiedzmy pewien pan zobaczył że sąsiad sprzedaje psa, w zamian że nie naprawił płotu doniósł na niego władzom, władze przyjeżdżają i co? Prawdopodobnie znajdą jakieś sposoby, na nieuczciwych sprzedawców. A ci co myślą że zwierzęta na targach będą mimo zakazy to są w grubym błędzie.

Link to comment
Share on other sites

To tylko czesc ustawy. Cala znajdziecie na stronie
[url]http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServl...WDU19971110724[/url]
tu jest ustawa po nowelizacji - zmiany wytłuszczone, pobrać trzeba tekst ujednolicony
Dziekuje keksikowi za podanie linka

<Art. 10a.
1. Zabrania się:
1) wprowadzania do obrotu zwierząt domowych na targowiskach, targach
i giełdach;
2) prowadzenia targowisk, targów i giełd ze sprzedażą zwierząt domowych;
3) wprowadzania do obrotu psów i kotów poza miejscami ich chowu lub
hodowli.
2. Zabrania się rozmnażania psów i kotów w celach handlowych.
3. Zabrania się puszczania psów bez możliwości ich kontroli i bez oznakowania
umożliwiającego identyfikację właściciela lub opiekuna.
4. Zakaz, o którym mowa w ust. 3, nie dotyczy terenu prywatnego, jeżeli teren
ten jest ogrodzony w sposób uniemożliwiający psu wyjście.
5. Zakaz, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, nie dotyczy podmiotów prowadzących
schroniska dla zwierząt oraz organizacji społecznych, których statutowym
celem działania jest ochrona zwierząt.
6. Zakaz, o którym mowa w ust. 2, nie dotyczy hodowli zwierząt zarejestrowanych
w ogólnokrajowych organizacjach społecznych, których statutowym
celem jest działalność związana z hodowlą rasowych psów i kotów.
Art. 10b.
1. Zabrania się nabywania:
1) zwierząt domowych na targowiskach, targach i giełdach;
2) psów i kotów poza miejscami ich chowu lub hodowli.
2. Zakaz, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie dotyczy nabycia psów i kotów od
podmiotów prowadzących schroniska dla zwierząt oraz organizacji społecznych,
których statutowym celem działania jest ochrona zwierząt.>

Link to comment
Share on other sites

W pełni popieram nową ustawę,a zwłaszcza zakaz sprzedaży psów z pseudo-hodowli. Sama niestety kupiłam psa z takiej prywatnej hodowli i to był największy błąd. Piesek ma 11 miesięcy i jest bardzo chory. Co miesiąc wydaję ok 400zł na lekarza. Ale cieszę się że piesio jest u mnie bo przynajmniej ma dobrze i ktoś o niego dba. Dziewczyna od której kupiłam psa nawet nie podpisała ze mną umowy a pieska odebrałam pod galerią handlową.Podejrzewam że psy które sprzedaje na gumtree.pl (a jest tam u niej ok 8 różnych ras)dają jej niezłe źródło utrzymania bo co tydzień wystawia inne szczeniaki na sprzedaż. Czekam na wejście w życie ustawy o ochronie zwierząt ponieważ będę mogła powiadomić odpowiednie organy o pseudo-hodowli w której nikt nie dba o psy.

Link to comment
Share on other sites

Guest papillonek

[quote name='zebra12']Macie linka do tej ustawy? Chętnie zapoznam się ze szczegółami. Zastanawiam się co w takiej sytuacji:
Dajmy na to sąsiad ma dwa bernardyny z rodowodem. Nie wystawiał ich nigdy, nie mają więc uprawnień hodowlanych. Nie zamierzał ich rozmnażać, ale syn nie domknął bramki, suka zwiała do samca i oto jest miot: 14 szczeniąt. Są idealnie w typie rasy i jest na nich pół wsi chętnych. Musi je po prostu rozdać, czy jednak, żeby uspokoić wzburzony tłum licytujący się i zakładający komitet kolejkowy pod jego oknem i "oddać" temu, kto da więcej?
Czy podobnie nie będzie w przypadku yorkopodobnych stworów licznie obecnie zasiedlających okolice miejsko-podmiejskie? Ludziska oczy sobie wydrapią, by za darmo wziąć takie "cudo", skoro teraz płaca nawet tysiaka za psa bez papierów, z którego nie zawsze wyrasta to, co wyrosnąć miało.
No i trzecia rzecz: jak udowodnić, że pies poszedł za kasę, a nie za darmo? Nie ma umowy, nie ma dowodu.

Dobrze, że z Allegro coś zrobią. Dziś zobaczyłam dwa kwiatki:
York - promocja weekendowa: [URL]http://allegro.pl/super-suczki-mini-york-promocja-weekendowa-i2018375251.html[/URL]
i wyprzedaż całej hodowli wraz z kojcami (zwróćcie uwagę na suczkę): [URL]http://allegro.pl/pit-bull-suczka-z-glowka-3-kolorach-650-zl-zabrze-i2013629893.html[/URL][/QUOTE]

:wallbash:widziałam jak kiedyś kupowali yorki przez kup teraz.
2 osoby kupiły, to w tytule napisali ,,zostały już tylko 3 sztuki'' :roll:
albo licytacja yorków od 450 zł...
zwierzęta są traktowane przedmiotowo jak marchewka w tesco ,,promocja weekandowa''.

[URL]http://allegro.pl/cavalier-king-charles-spaniel-i2016861615.html[/URL]
3 letnia suka miała już 3 razy szczeniaki masakra jakaś ,,sprawdzona jako matka'':-(
i cena za 3 sztuki razem...likwidacja hodowli :shake:
Oby ta ustawa coś zmieniła!

Link to comment
Share on other sites

Jestem bardzo ciekawa jak ustosunkują się takie portale jak tablica, allegro, ale gratka itp. do tej ustawy. Czy nie będzie u nich ogłoszeń o sprzedaży szczeniąt bez rodowodu ? Chyba napiszę do nich w tej sprawie bo bardzo ciekawi mnie ta kwestia. Przecież takie portale zarabiają na tych ogłoszeniach.

Link to comment
Share on other sites

[quote name=':**'][CENTER] [B]Najważniejsze nowe elementy w stosunku do ustawy obecnie obowiązującej:[/B]

[/CENTER]


[B]Ogólnie chodzi o:[/B]

[LIST]
[*]zmniejszenie ilości zwierząt bezdomnych
[*]minimalizowanie cierpień zarówno zwierząt domowych jak i hodowlanych
[*] skuteczniejsze egzekwowanie przepisów ustawy
[/LIST]



[LIST=1]
[*][B]Utworzenie - zgodnie z Europejską Konwencją Ochrony Zwierząt - instytucji Krajowego Inspektora ds Zwierząt i jego wojewódzkich przedstawicieli[/B], których zadaniami będą m.in:
[LIST=1]
[*]nadzór nad miejscami opieki nad zwierzętami bezdomnymi;
[*]nadzór nad hodowlami zwierząt domowych;
[*]nadzór nad innymi miejscami wykorzystywania zwierząt domowych i dzikich do celów zarobkowych.
[/LIST]

[B]1.1 Uczynienie z Krajowego Inspektora ds Zwierząt osoby współodpowiedzialnej za realizację ustawy.[/B]
[*][B]Zwierzęta domowe i dzikie[/B]
[LIST=1]
[*]zakaz stałego trzymania psów na uwięzi lub w zamknięciu;
[*]zakaz pośredniego zabijania kotów wolno żyjących przez uniemożliwianie im dostępu do pożywienia i schronienia;
[*]zakaz przycinania psom ogonów i uszu (kopiowania);
[*]zakaz utrzymywania zwierząt dzikich w cyrkach (nie obejmuje zwierząt już będących w cyrkach).
[/LIST]

[*][B]Zwierzęta bezdomne, zapobieganie bezdomności zwierząt[/B]
[LIST=1]
[*]jednoznaczne stwierdzenie, że gminy są odpowiedzialne za opiekę nad zwierzętami bezdomnymi a nie po prostu za wyłapywanie ich;
[*]obowiązek sporządzania gminnych programów walki z bezdomnością zwierząt;
[*]wprowadzenie schronisk wojewódzkich, prowadzonych przez samorządy, dla zwierząt okrutnie traktowanych, dla których nie ma miejsca w działających schroniskach. Kosztami opieki obciążani będą dotychczasowi właściciele;
[*]obowiązek odpowiedniego oznakowania psów: obowiązkowe adresatki oraz stopniowe wprowadzanie jednego powszechnego systemu identyfikacji (czipowanie);
[*]wprowadzenie oprócz schronisk jako miejsca opieki dla zwierząt bezdomnych również domów tymczasowych dla niewielkiej ilości zwierząt;
[*]wprowadzenie zasady, że prowadzić schronisk ani wyłapywać zwierząt bezdomnych nie mogą podmioty nastawione na zysk ani osoby skazane za przestępstwa przeciw zwierzętom;
[*]zamiast strzelania do bezdomnych psów w lasach - wyłapywanie.
[/LIST]

[*][B]Ograniczenia w podaży zwierząt domowych, zmniejszające ilość zwierząt bezdomnych:[/B]
[LIST=1]
[*]uznanie hodowli zwierząt domowych za normalną, opodatkowaną działalność gospodarczą;
[*]zakaz handlu zwierzętami domowymi poza miejscami ich chowu (w tym na targowiskach); w sklepach zoologicznych dopuszczona sprzedaż niektórych zwierząt;
[*]zakaz rozmnażania pewnych ras psów i ich mieszańców;
[*]wprowadzenie obowiązku zdawania odpowiedniego egzaminu przez właścicieli pewnych ras psów i mieszańców ras; wprowadzenie ewidencji takich osób.
[/LIST]

[*][B]Zwierzęta hodowlane:[/B]
[LIST=1]
[*]zakaz transportowania ryb żywych bez wody i innych czynności powodujących nadmierne cierpienia;
[*]zakaz chowu zwierząt futerkowych na futra (z okresem karencji);
[*]ograniczenia czasu trwania transportu zwierząt do 12 godzin;
[*]nakaz wprowadzenia przegród oddzielających zwierzęta zabijane od oczekujących na zabicie w ubojniach;
[*]ograniczenie uboju rytualnego poprzez zakaz wywozu i eksportu mięsa pochodzącego z tego uboju;
[*]jasny zakaz kastrowania świń bez znieczulenia.
[/LIST]

[*][B]Karanie:[/B]
[LIST=1]
[*]znaczne zwiększenie kar finansowych (nawiązki i grzywny) orzekanych w sprawach znęcanie się nad zwierzętami, do kilkudziesięciu tysięcy złotych;
[*]zwiększenie do 3 lat kar pozbawienia wolności za znęcanie się nad zwierzętami;
[*]wprowadzenie kary tymczasowego lub stałego zakazu posiadania zwierząt.
[/LIST]


[/LIST]
[/QUOTE]

Wprowadzasz czytających w błąd!
To[U] projekt [/U]przygotowany przez Koalicję dla Zwierząt:
[URL]http://www.koalicja.org.pl/[/URL]

Link to comment
Share on other sites

Taką wiadomość otrzymałam od jednego z portali:

[COLOR=#1F497D]Witamy,

W związku z nowelizacją Ustawy o ochronie zwierząt, przeprowadziliśmy zmiany w serwisie Zoomia...... [/COLOR]
[COLOR=#1F497D]Od 1 stycznia [B]sprzedawać psy i koty mogą wyłącznie hodowle zarejestrowane w ogólnokrajowych organizacjach społecznych[/B], których statutowym celem jest działalność związana z hodowlą rasowych psów i kotów.

Teraz tylko Użytkownicy, którzy założyli konto: Hodowca, mogą dodawać ogłoszenia dotyczące sprzedaży psów i kotów rasowych. Dla pozostałych Użytkowników dodawanie ogłoszeń w tych kategoriach jest zablokowane. Natomiast [B]jeżeli ktoś chce oddać kota, czy psa, wówczas może dodać ogłoszenie do kategorii ADOPCJE.[/B]

[/COLOR]
[COLOR=#1F497D]Kategoria „sprzedaż bez rodowodu” zostanie wyłączona z dniem 1 stycznia i nie będziemy publikować tego typu ogłoszeń. Gdybyśmy przeoczyli i pojawiło się tego typu ogłoszenie, można to zgłosić klikając przy ogłoszeniu w ikonkę „Zgłoś naruszenie” (czerwony trójkąt) i ogłoszenie zostanie wyłączone.

[B]Osoby, które założyły konto „Prywatny użytkownik”, a reprezentują Hodowlę[/B], zapraszam do założenia drugiego konta, albo do kontaktu i wówczas zmienimy konto na typ „Hodowca”.


Prosimy również o przesyłanie uwag, opinii. Słuchamy i poprawimy serwis.


[/COLOR]
[COLOR=#1F497D] [/COLOR]
[COLOR=#1F497D]Z życzeniami Szczęśliwego Roku 2012
Zespół Zoomia.pl [/COLOR][COLOR=#1F497D][FONT=Wingdings]J[/FONT][/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

A ja napisałam do Sprzedającego z Allegro oferującego krycie niby-yorkiem:

[B][COLOR=blue]Co komu z takiego reproduktora, skoro od 1 stycznia wchodzi w życie ustawa o zakazie handlu zwierzętami nierasowymi czyli bez rodowodu..[/COLOR][/B]

[COLOR=black]Odpowiedź: [/COLOR]
[B][COLOR=green]Trzeba dobrze czytać przepis "zakaz będzie sprzedaży na targowiskach i innych publicznych miejscach" nigdzie nie jest napisane , że z domu nie wolno sprzedawać. Na psy z rodowodami nie wszystkich stać a rasowe bez rodowodu zawsze będzie można kupić. Przepisy są dla wszystkich tylko trzeba je umieć zinterpretować. Pozdrawiam. Jeśli Pana -ią nie interesuje reproduktor to proszę mi takich e-maili nie przysyłać. [/COLOR][/B]

Moja odpowiedź:
[B][COLOR=blue]Przeczytałam dobrze. Będzie można sprzedawać psy tylko z zarejestrowanych hodowli...Inne, trzeba będzie rozdać.[/COLOR][/B]

No i na razie tyle z korespondencji między nami.
Link do aukcji: [url]http://allegro.pl/show_item.php?item=2025743770[/url]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...