Jump to content
Dogomania

Mam szczeniaka - co dalej?


matewis

Recommended Posts

  • Replies 74
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote name='matewis']bulion oczywiście gotowany jak Pan Bóg przykazał:) daje mu też calcium i chciałem kupić jakieś witaminy ale ktoś mi wspominał, że nie trzeba nic dodatkowego.[/QUOTE]

U mnie wszyscy weci, gdy byłam domem tymczasowym dla szczeniąt, przy posiłkach gotowanych widzieli konieczność dodawania suplementów, szczególnie przy psach większych ras. Myśmy dawali CanVit, a potem też innym szczylom Salvikal.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='matewis']
amanda-1a - bardzo dziękuje za rady (wszyscy jesteście tacy serdeczni:)) Czy Twój piesek wabi się kropka? Moja suczka wabi się "Doti". dot - kropka (ang.) :P[/QUOTE]
Nie, moja psica ma na imię Pasja, a "najpiękniejsza Kropka" to... sam zobaczysz, jak przeczytasz "Psim zdaniem" :razz:

Co do karm: ja próbowałam Acanę, Orijen - jedne z najlepszych karm, ale po nich Pasja miała mega-biegunkę (może ze względu na to, że zawierają bardzo dużo białka...), aż raz wylądowaliśmy u weta, bo dosłownie z psa się lało, a u szczeniaka to niebezpieczne . Przerobiłam też Joserę, Hill's, Bosch... No i zostałam na Royal Canin Maxi Junior - to jedyna karma, po której nic się nie dzieje u mojej psicy. Teraz znów kupiłam troszkę Acany (bo a nuż przeszło jej) i niestety znów biegunka.

Do tego karmię gotowanym (drób, podroby, mięso wołowe, makaron, marchewka - ryżu nie chce jeść), czasami puszki Animonda GranCarno.
Kości - rzadko, raczej tylko takie wieeeeelkie wołowe - służą Pasji jako gryzak. Chrząstki, łapki kurze - to tak, to dobrze działa na stawy.

Dawałam też Arthroflex w płynie (drogi, niestety...) i ArthroVet (to jest tańsze, w tabletkach) na stawy, plus Megavit (wapń).

I pomiędzy 5 a 8 miesiącem dawkowałam ruch - owszem, biegała, bawiła się z innymi psiakami, ale kilkanaście minut i odpoczynek, ona oczywiście chciała jeszcze - ale jak uległam i pozwoliłam dłużej biegać, to w domu potem było piszczenie, bo bolały ją łapy - ten ból zdarza się dużym rasom czasie intensywnego wzrostu (tuż po wymianie zębów) - rosła 5 cm w ciągu tygodnia, więc nie chciałam żadnych przeciążeń.
A i w naszym przypadku nie było mowy o bieganiu po mokrej trawie (i nadal nie pozwalam biegać na śliskiej nawierzchni) - zaliczyłyśmy raz poważny poślizg, na szczęście "tylko" się poobijała - Pasja to chart, więc szybkość znaczna i o wypadek nie jest trudno :/

Link to comment
Share on other sites

Ja np. daję psom karmę Josera, nie ma po nich żadnych awarii żołądkowych, żadnych nadkwasot, ładna sierść, nie śmierdzi z pyska i kosztuje w zooplusie 150 zł za 15 kg, a ma przyzwoity skład.
Arthroflex jest super, drogi, ale dość wydajny i bardzo skuteczny.
Warto za jakiś czas zacząć myśleć też o oswajaniu z kagańcem (docelowo polecam kagańce fizjologiczne, nie są drogie, można chyba na allegro nawet dostać, a sa troszkę takie, jak te dla chartów wyścigowych - pies szeroko otwoera w nim pysk). Psy tej rasy chyba mają w miastach być wyprowadzane zwykle w kagańcu więc dobrze jest psa z tym pozytywnie oswoić.

Link to comment
Share on other sites

Na drogą karmę mnie nie stać, nie będę tego ukrywał. Chappi też nie kupię. Dlatego chciałbym coś dobrego i taniego:) Kaganiec fizjologiczny swoim wyglądem mnie rozbawił, ale doceniam jego główną zaletę dlatego taki też zakupie. W końcu pies wybrał by ten.
Nie wiedziałem że piesek nie może dużo biegać. Będę miał to na uwadze.
Doti nie chcę spać na posłaniu. Gdy zaśnie przenoszę ją na nie, żeby się tam budziła. Zależy mi aby się przyzwyczaiła do niego bo na początku, gdy będzie zostawać sama, pokój w którym większość czasu spędza będzie zamknięty. Jak nie będzie broić nie będzie zamykany, ale na początek nie chce ryzykować zniszczeniami.

Link to comment
Share on other sites

Brit Care Junior Large Breed Lamb&Rice, czyli na jagnięcinie i przystosowany specjalnie dla szczeniąt dużych ras, kosztuje 140 zł juz z przesyłką za 12 kg, co jest ceną dość korzystną - 2x15 kg kosztuje ok 250 zł, ale na początek lepiej kupić małe opakowanie, żeby zobaczyć, jak pies będzie reagował.
Co do biegania - chodzi głównie o długie bieganie, może np. 10 minut pobiegać, ale trzeba ją nauczyć uspokajać się, wyciszać, szczególnie w domu. Niech też nie skacze, nie włazi za dużo np. po schodach. Na posłaniu może w ogóle nie chcieć spać, mój pies tak ma ;) Co do zostawania - zostawiajcie ją już teraz, na kilka minut, potem na dłużej, po kilka razy dziennie - niech się przyzwyczaja.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='matewis']Tak zostawianie na chwilę już stosuje;) Mieszkam na parterze także dwa schodki:) biegać lubi.. także będę obserwował..
Ma ktoś pojęcie ile kg miesięcznie może zjeść mój pies gdy będzie dorosły? Tak w przybliżeniu..;)[/QUOTE]

No jeśli nie jest rasowy, to trudno powiedzieć, czy wyrośnie zgodnie ze wzorcem rasowym ;) Poza tym - wszystko zależy od karmy, bo różne karmy mają różne dawkowanie.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='matewis']Właśnie ta karma Brit Care Junior Large Breed Lamb&Rice. Starczy 10 kg, może 20 kg nie wiem z czym się liczyć.
Gdybym karmił taką karmą to nie dawać już innego jedzenia tylko suche?[/QUOTE]

Ja szczyli nie karmiłam dodatkowo niczym, bo to już jest zbilansowane odpowiednio - oczywiście ew. jakieś smaki, jak z nią pracujesz, albo gryzaki jak zostaje sama. Jeśli chodzi o Brita juniora dla dużych psów, tutaj masz dawkowanie w opisie karmy: [url]http://www.telekarma.pl/p2349/brit.care.junior.large.breed.lamb.amp.rice.12.kg.htm[/url]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ladySwallow']Ja szczyli nie karmiłam dodatkowo niczym, bo to już jest zbilansowane odpowiednio - oczywiście ew. jakieś smaki, jak z nią pracujesz, albo gryzaki jak zostaje sama. Jeśli chodzi o Brita juniora dla dużych psów, tutaj masz dawkowanie w opisie karmy: [url]http://www.telekarma.pl/p2349/brit.care.junior.large.breed.lamb.amp.rice.12.kg.htm[/url][/QUOTE]

Świetnie teraz już wiem:)
A gdy będzie dorosły jaka karma? kontynuacja jakiejś brit?

Link to comment
Share on other sites

Ja polecam również karmę bosch high premium maxi. Koszt to ok 130 zł za 15 kg i taki 15kilowy worek wystarczy ci na miesiąc. U mnie ta karma się sprawdza i karmie nią psa już 7 rok. Britem też próbowałam karmić psa przez kilka miesięcy, ale zarówno pies, jak i ja nie byliśmy z tej karmy zadowoleni. Ale wybór należy oczywiście do Ciebie i do psa;) Warto może kupić po małym opakowaniu różnych karm i przetestować. Nie kupuj tylko karmy na wagę, bo często jest zwietrzała, a możesz też się naciąć i dostać inną niż chciałeś (mnie się to niestety zdarzyło).

A piesio śliczny:smile:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ladySwallow']
Co do biegania - chodzi głównie o długie bieganie, może np. 10 minut pobiegać, ale trzeba ją nauczyć uspokajać się, wyciszać, szczególnie w domu. Niech też nie skacze, nie włazi za dużo np. po schodach. Na posłaniu może w ogóle nie chcieć spać, mój pies tak ma ;) Co do zostawania - zostawiajcie ją już teraz, na kilka minut, potem na dłużej, po kilka razy dziennie - niech się przyzwyczaja.[/QUOTE]
Dokładnie. Ruch jest młodemu psu bardzo potrzebny, ale po prostu w rozsądnych ilościach.
Dobrze, że mieszkasz na parterze... Ja swoją - póki dałam radę - znosiłam i wnosiłam, a mieszkam na II piętrze... No ale dla dobra stawów piesia czego się nie robi :p

Moja psica śpi w bardzo różnych miejscach - na legowisku owszem, ale też na podłodze przy drzwiach (tam najchłodniej), potrafi rozłożyć się na środku dywanu, skąd przemieszcza się na sofę lub fotel. Jedynie nie chce spać z nami w łóżku i nigdy nie chciała - nie musieliśmy jej oduczać włażenia na łóżko :)

Link to comment
Share on other sites

Gratuluję psiaka! :) a ze swojej strony mogę polecić książkę "drugi koniec smyczy" genialnej behawiorystki Patrici McConnell, otwiera oczy na wiele spraw.

Na początek, byś nie miał problemu pracuj nad posłuszeństwem, ucz psa chodzić poprawnie na smyczy, nigdy nie chodź za nim, nie pozwalaj mu ciągnąć. W internecie znajdziesz wiele porad. Świcz z nim podstawy, bardzo przydatna jest komenda "na miejsce" oraz "zostań". Na spacerach jak już było wspomniane pracuj nad wracaniem na długiej lince.
Psiak będzie duży, rasa jest dość trudna w relacjach z innymi psami dlatego zapewniaj mu wiele nowych bodźców, zabawy z innymi psami, unikaj psów agresywnych by twój psiak nie miał traumy, czasem jedno zaatakowanie szkodzi psu na całe życie. Zainwestuj w psie przedszkole, później w kurs posłuszeństwa w dobrej szkole gdzie psiak będzie miał okazję poznawać inne psiaki i się czegoś uczyć.

Inwestycja w dobrą karmę to inwestycja w przyszłość, im lepiej pies jest żywiony tym zdrowszy będzie w przyszłości. Lepszymi karmami są Brit, Bosh, Royal Cain byłam zadowolona z husse.
Jako że masz psiaka bez rodowodu to gdy tylko urośnie zrób mu wszystkie potrzebne badania bo jestem pewna, że hodowca nie zadbał o badania rodziców (inaczej by ci je pokazał) i twój piesek może być obciążony wadami dziedzicznymi.
Jeżeli chodzi o czystość, myślę że wilgotną szmatką możesz go codziennie przetrzeć zamiast kąpieli. Powinno pomóc przy takiej sierści.

Zainwestuj w kong, genialna zabawka. Gdy tylko zostawiasz psa samego w domu napełnij go pasztetem i daj psiakowi, łatwiej będzie mu zostawać samemu. Włączone radio też uspokaja, nie jest tak przerażająco cicho i nienauralnie :)

I jeszcze jedno, nie oglądaj prograów Cesara Millana albo chociaż nie używaj jego metod, w programie zapominają wspomnieć że to metody tylko dla doświadczonych szkoleniowców i tylko w stosunku do wyjątkowo trudnych psów. Normalnemu psiakowi można zrujnować tym psychikę ;)

Link to comment
Share on other sites

A jednak widziałem, że coś jest z tą smyczą. Uczę pieska chodzić na krótkiej smyczy, nie ciągnę go; jeśli nie chce iść pociągnę i luzuje smycz. Staram się żeby szedł równo ze mną. Co do książki to najpierw zamówiłem pakiet książek Zofii Mrzewińskiej z polecenia Sybel, ale nad Twóją propozycją też pomyślę.
Co do Cesara do jego programy wyglądają imponująco, ale czytałem że to metodyka zastraszania psiaka.

Link to comment
Share on other sites

Wyglądają imponująco jak każdy program, działa nad tym sztab ludzi, niepowodzeń przecież nie pokażą w telewizji. Co do smyczy:

[url]http://pies.onet.pl/48422,13,16,nauka_chodzenia_na_luznej_smyczy,artykul.html[/url]
[url]http://pies.onet.pl/3930,13,17,a_pies_ciagnie,artykul.html[/url]

lepiej zabrać się za to teraz niż później, jak pies swoje będzie ważył ;)

Link to comment
Share on other sites

Kliker to fajna zabawa, ja osobiście nie jestem wielbicielką szkolenia pozytywnego bo uznaję dobieranie metod pod psa, jednego psa mam tylko na klikerze, drugiego klikam w sztuczkach natomiast dopusczam awersję w postaci szarpnięcia czy korekty głosem.
Klikają się dobrze psiaki niepewne siebie, wycofane bo należy je podbudowywać natomiast nie wyobrażam sobie szkolenia pozytywnego psa pewnego siebie. Klikera używam początkowo do nauki nowych poleceń, świetnie wyłapuje chwilę, później kliker wycofuję, nagrody również i po prostu wymagam.
Dla was kliker może okazać się świetną zabawą, jeżeli chcesz zapoznać się bliżej z tą metodą to polecam tę książkę, bardzo mi pomogła - [url]http://allegro.pl/pozytywne-szkolenie-psow-kliker-barbara-waldoch-i1944042134.html[/url]

Metody szkoleniowe można łączyć, można używać klikera i awersji ale w granicach rozsądku. Jednak wszyscy tutaj chyba są zgodni, nie wolno psa bić w ramach awersji, to odpada ;)

Link to comment
Share on other sites

Ja z takich na przyszłość praktycznych rzeczy proponowałabym też przyzwyczajanie psa do zabiegów pielęgnacyjnych i wizyt u weterynarza. Czyli np. przy głaskaniu, pieszczotach (jak pies nie jest pobudzony/rozbawiony) odsłonić ucho do tyłu, podotykać palcem, chusteczką, czy przystawić do ucha jakiś przedmiot symulując np. zakrapianie uszu (wszystko oczywiście bardzo delikatnie i jak pies się zaniepokoi, to przestać i zacząć za jakiś czas od początku). To samo z łapami (to często czuły punkt u psów), dotykaj paluszków, pazurów, jak masz gilotynkę do obcinania, to możesz robić symulację obcinania;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...