Jump to content
Dogomania

dobra hodowla ONów - jak poznać dobre szczenię?


skye

Recommended Posts

Szukam dobrej hodowli ONów, najlepiej w okolicach Bydgoszczy. (Ale jeśli będzie trzeba to mogę jechać po psa gdzieś daleko)
Co rozumiem przez dobrą hodowle:
- szczeniaki zrównoważone
- linia w miarę wolna od chorób
Efektywny wygląd psa mnie w ogóle nie interesuje, nie będę go wystawiać.
Będę baaardzooo wdzięczna za pomoc. :evil_lol:
Czy ktoś nie ma informacji na temat czarnych ONów?
Po czym poznać dobrego ONa?
Na jakie badania zwracać u rodziców? (Na co choruje ta rasa?)
Pozdrawiam serdecznie i baardzo proszę o pomoc wszystkich miłośników tej pięknej rasy :smile:

Link to comment
Share on other sites

Witam.
Jestem technikiem weterynarii w USA, wiec mam nadzieje ze moge ci choc troche pomoc w tematach medycznych i na co powinnas (powienienes) zwracac uwage przy zakupie szczeniaka odnosnie drowia.
Przede wszystkim zwracaj uwage na udokumentowane przeswietlenie bioder oraz lokcji rodzicow (najlepiej zeby byly wykonane w niemczech SV). Zwroc uwage jak bedzie biegal szczeniak - czy lokcie nie sa za bardzo skierowane w strone klatki piersiowej lub na zewnatrz. Choc trudno u takich "koslawych" i niezdarnych szczeniat zauwazyc wiele odchylen od normalnego biegania lub chodzenia, mozna zwrocic szczegolna uwage na bioderka, czy szczeniak nie ma trudnosci z podnoszeniem sie z podloza, czy nie zarzuca tyleczkiem. Lapki przednie i tylne powinny byc ustawione wzgledem siebie rownolegle. Druga wazna rzecz: owczarki niemieckie niestety maja wiele groznych chorob ktore sa chorobami genetycznymi. Jedna z nich jest zwyrodnienie rdzenia kregowego. Jest to choroba nieuleczalna. Pytaj wiec hodowce, czy rodzice nie byli testowani na nia (w Stanach to juz normalka, w Polsce to jeszcze nowosc). Choroba ujawnia sie najczesciej w 5-8 roku zycia, choc bywa ze i wczesniej. Objawia sie kulawizna tylnich lap, ktora postepuje wraz z wiekiem, "zarzucaniem" zadu na boki, utrata rownowagi. Jak pisalam wczesniej nie ma na nia lekarstwa. Niestety prowadzi do paralizu tylnej czesci ciala i cierpiace zwierze trzeba uspic. Weterynarze czesto myla te chorobe z innymi, dlatego mozesz zadac po zakupie szczeniaka badania krwi, ktore potwierdzi lub wykluczy ta okropna przypadlosc. Oczy, serce, nerki, tarczyca to jedne z licznych chorob genetycznych, ktorych nie da sie czesto zauwazyc w szczeniecym wieku, wiec dobrze jakby po zakupie szczeniaka, przebadal go lekarz. Nie mniej jednak, jezeli szczeniak pije bardzo duzo wody, i nie moze utrzymac moczu duzej niz 10-15 minut, a mocz ma "kolor" wody, po czym psiak znowu pije, moze to byc oznaka ciezkiej niewydolnosci nerek. Zwroc rowniez uwage przy zakupie szczeniaka, czy nie ma zaropialych oczek. Jedna z wad genetycznych jest podwijanie sie gornych lub dolnych powiek, co podraznia oko i prowadzi do infekcji. Trzeba wykonac jak najszybciej zabieg, gdyz zaniedbanie takiej przewleklej infekcji, prowadzi do slepoty. Niestety problem ten lubi powracac po nawt paru latach. Pytaj rowniez hodowce, czy w jego hodowli psy byly testowane na Brucelloze. Jest to choroba przenoszona droga plciowa, ale prowadzi do poronien u suk. Zadko zdarza sie, ze suce uda sie donosic ciaze (mogla byc leczona), ale choraba obciaza swoje potomstwo. Choroba jest bardzo ciezka do leczenia i niestety psy bedace nosicielami powinno sie wykluczac z hodowli.
Jest jeszcze wiele innych przypadlosci, ktore sa dziedziczne, ale trudno je wszystkie opisac za jednym zamachem. Jesli masz jeszcze jakies pytania, mozesz smialo pytac. Chetnie pomoge w miare moich mozliwosci i posiadanej wiedzy
Sama jestem posiadaczem pieknego Onka z Polski, ale niestety z dysplazja stawu lokciowego.
Pozdrawiam i zycze powodzenia.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 6 months later...

najlepsza hodowla owczarków niemieckich to moim zdaniem owczarki z linii użytkowej ,warto poszukać w internecie hodowców którzy trenują z psami IPO lub inne sporty obronne.
Jest w Polsce hodowla niemców gdzie psy nawet trafiają do wojsk w USA Kanadzie,jak i również do oddziałów k-9 x)

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...

Dobra a nawet bardzo dobra to hodowla użytkowych owczarków niemieckich Arpat. Mają tam psy różnych kolorów i bardzo dobrych charakterach. Kolega służy w straży pożarnej. Jego pies z tej hodowli brał udział w misji poszukiwawczej zagranicą. Ja też postanowiłem od nich kupić psa, ale do rodziny i ochrony domu. Pies jest super. Polecam.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...