Jump to content
Dogomania
Sign in to follow this  
odpmi

Linie, typ

Recommended Posts

"Hodowla na linię, ang. linecrossing, oznacza wybór (spośród reproduktorów tej samej rasy o wysokiej wartości genetycznej) takiego wybitnego samca, którego potomstwo wyróżnia się wysokim poziomem cech doskonalonych. Wybrany założyciel linii kojarzony jest następnie z wieloma samicami z nim nie spokrewnionymi w celu namnożenia jego genów w populacji. W drugim etapie tak uzyskane potomstwo kojarzy się w pokrewieństwie, by geny założyciela linii zebrać u następnej generacji w formie par homozygotycznych. Zastosowana następnie selekcja pozwala pozostawić do reprodukcji tylko takie samce, które zawierają w swym genotypie znaczną kumulację genów założyciela linii w postaci par genów dominujących. Gwarantuje to wierne przekazywanie potomstwu wysokiego poziomu cech użytkowych (tzw. prepotencja indywidualna). Wybitni męscy potomkowie z takiej linii są następnie kontynuatorami istniejącej linii hodowlanej lub założycielami następnej.
Hodowla według linii (lub na linię) ma na celu utrzymanie przez kolejne pokolenia bliskiego spokrewnienia z cennym przodkiem, założycielem linii. Metoda ta powoduje wzrost homozygotyczności, a wzrost spokrewnienia i inbredu nie następuje tak szybko, jak przy łączeniu kazirodczym. Metodę tę stosuje się wtedy, gdy protoplasta linii był osobnikiem wybitnie wartościowym hodowlanie i przekazywał dużo cech dodatnich danej rasy. Według dawnych zasad tej metody założycielem linii mógł być tylko samiec, którego potomstwo było lepsze od matek. Metoda ta jest często stosowana przez hodowców. Linia hodowlana jest jednostką zootechniczną tworzy ją grupa zwierząt wykazujących wspólne pochodzenie i tym samym większe genetyczne i fenotypowe podobieństwo niż osobniki całej populacji. W wyniku wyodrębnienia w dużym liczebnie stadzie linii hodowlanych zostaje zmieniona jego genetyczna struktura, gdyż między liniami hodowlanymi stwierdza się istotne różnice w wartościach genetycznych cech użytkowych."

Caly artykul:
[URL]http://www.klubmolosa.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=118[/URL]

Przyklad dwóch typów jamnika:
typ europejski - źródlo [URL]http://www.val-vezzeno.it/[/URL]
[IMG]http://www.val-vezzeno.it/media/cani480/poirot4803.JPG[/IMG]

typ amerykański - źródlo: [URL]http://www.romanchi.co.uk/Our%20Boys/raydachs_tom_cruisen.htm[/URL]
[IMG]http://www.romanchi.co.uk/images/tom%20cruisen.jpg[/IMG]

Dla tych, którzy nie widzą różnic - typ europejski jest lżejszy, ma większy prześwit (dluższe lapy ;) ), krótszą kufę i mniejsze przedpiersie. Europejskie jamniki mają też zwykle krótszą szyję i korpus oraz są ogólnie mniejszych gabarytów. Na zdjęciach szorstkie standardy z renomowanych hodowli val Vezzeno (Wlochy) i Rydachs (US).

Istnieje także pojęcie typów - wystawowych i użytkowych poniżej link do artykulu o ON:
[URL]http://www.owczarek.pl/teksty/tekst.asp?id=14&idd=2[/URL]

Share this post


Link to post
Share on other sites
Linie uzytkowe i wystawowe, rozniace sie sporo wygladem, wystepuja tez w Spanielach np. Cocker oraz English Springer.

W jezyku angielskim linia uzytkowa nazywa sie Field, a wystawowa Show. Taki np Field Springer Spaniel a Show Springer Spaniel to bardzo rozne psy.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mnie z kolei interesują linie amataffów i staffordshire bullterrierów (w tym drugim przypadku jak opisał to Raber w swojej "Encyklopedii psów rasowych" linie były oznaczane literami alfabetu, która była pierwszą literą imienia pierwszego, wybitnego "założyciela rodu")- dzisiaj jednak nie spotkałam się już z tym pojęciem w rasie, w przeciwieństwie do AST-ów, gdzie cały czas hoduje się np. na linię Woods czy inną.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Karisma
linia angielska: psy są cięższe, bardziej krępę, z mniej obfitym, bardziej falistym włosem, krótsza kufa, bardziej wysklepiona czaszka, krótsze ucho, zaznaczone lędźwie
[IMG]http://79.170.44.138/ravensett.co.uk/images/dion-standing-web.jpg[/IMG]

amerykany: lżejsze, z bardzo obfitym włosem, dłuższe kufy, bardzo mocno kątowany tył, długie ucho
[IMG]http://webzoom.freewebs.com/editionsenglishsetters/photos/BIS Ch Editions By Invitation Only/Garret 50.jpg[/IMG]

jest jeszcze typ włoski użytkowy:
[IMG]http://www.migratoria.it/public/uploadswp/editor/fotosetter.jpg[/IMG]

Share this post


Link to post
Share on other sites
Prawda jest taka, że trafić w europie na czysty i ŁADNY konkretny typ psa jest trudno... Ciężko o bajecznego angola i równie trudno o spektakularnego amerykańca, który powala ruchem i eksterierem. W rzeczywistości najwięcej mamy mieszanek. Oba typy mają sztandarowe wady i zalety. Angole niestety mają opinie flegmatycznych i łysych - co najczęściej zniechęca potencjalnych wystawców i coraz mniej osób chce pokazywać brytyjczyki. Czy tak jest? Moim zdaniem to bzdura nad bzdury - topowe brytyjskie psy wcale nie odstają jeśli chodzi o obfitość włosa od swoich amerykańskich krewnych. Tak samo jak nie każdy amerykaniec ma włos do ziemi - w obu typach takie rzeczy zwykle tyczą się topowych psów, a przeciętne angole i amerykańce gdzieś tam się przewalają na ringach bez większych sukcesów. Można porównywać każdą część ciała - głowy, górna linia, długość (angole są zwykle wizualnie krótsze) ogon (który amerykańskie psy noszą zwykle zadarte), czy kątowanie - które czasami u amerykańskich psów jest efektem futra, a nie kątowania kolana. Przyznać trzeba amerykańskim psom, że show to ich żywioł i prezentują się jak modele na wybiegu wzbudzając wiele emocji. Sama lubię popatrzeć na ładnego amerykańca, chociaż jestem miłośniczką brytyjczyków ;)

Bbrytyjczyk na Cruftsie i jak widać włosa chyba mu nie brakuje ;) Na Cruftsie można było się zdziwić - sporo angoli to były torpedy na ringu. Ja byłam w szoku ;)

[IMG]http://images.tinypic.pl/i/00513/q8dik1al223q.jpg[/IMG]
[IMG]http://www.tinypic.pl/9b2h1yukx9rt[/IMG][IMG]http://www.tinypic.pl/9b2h1yukx9rt[/IMG]

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dziękuję za odpowiedź :)
Bardzo chciałabym mieć setera angielskiego w kolorze blue belton. Od jakiegoś czasu intensywnie przeczesuję internet czytając wszelkie informacje o anglikach, przeglądając strony hodowli i mam nadzieję, że za jakiś czas seter dołączy do naszej rodziny :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

Announcements

×