Jump to content
Dogomania

Miawko

Members
 • Content count

  479
 • Joined

 • Last visited

1 Follower

About Miawko

 • Rank
  Advanced Member

Profile Information

 • Gender
  Not Telling
 • Location
  Śląsk

Converted

 • Biography
  I'm just a book worm, who likes to know as much as possible.I suppose it must be kind of tiring beeing near me but still, there are some people who seem to enjoy my company, so it does not bother me :P
 • Location
  Przeczyce, Poland, Poland
 • Interests
  Dog Showing, Manga, Fantasy, Music
 • Occupation
  ITIL process specialist - Incident Management Champion - cokolwiek by to znaczyło :P
 1. Miawko

  Jak przemówić do rozumu znajomej?

  @Cybulka Twój link przekierowuje na stronę bukmacherów...
 2. Chyba jednak niestety kariera wystawowa psa raczej skończona :( Z Regulaminu Wystaw Psów Rasowych ZKwP: I 10. W wystawach uczestniczyć mogą tylko psy zdrowe, posiadające zaświadczenia zgodne z wymogami weterynaryjnymi. Psy chore, kalekie, z atrofią jąder oraz suki w okresie laktacji nie mogą uczestniczyć w wystawach. III 11. Przy indywidualnej ocenie psów sędzia bierze pod uwagę ich wady wrodzone i nabyte, fizyczne i psychiczne (...) 12. (...) Psy, którym nie można przyznać żadnej z powyższych [dosk., bdb, db, dost., dyskw.] ocen, powinny zostać zwolnione z ringu z werdyktem NIE DO OCENY (NDO). To określenie jest przewidziane dla każdego psa, który: - nie porusza się prawidłowo, stale skacze na wystawcę lub próbuje uciec z ringu, co uniemożliwia ocenę mechaniki i typowości ruchu - nie pozwala dotknąć się sędziemu, uniemożliwiając ocenę zgryzu i uzębienia, szaty, budowy ciała, ogona lub jąder - wykazuje ślady przeprowadzonych operacji lub leczenia oraz zabiegów, które mogą być uznane za próbę oszustwa. To samo dotyczy sytuacji, gdy sędzia ma uzasadnione podejrzenia, że przeprowadzono operację, której celem było skorygowanie wad powiek, uszu lub ogona. Uzasadnienie adnotacji NIE DO OCENY powinno być wpisane w karcie oceny psa.
 3. Miawko

  Mam mały problem z psem.

  Zabieraj łapy, jak Cię podgryza i przestań się z nim bawić. Można do tego uczyć go komendy głosowej, np. "Fe!", która powinna oznaczać, że pies ma natychmias przestać wykonywać czynność, którą akurat robi (używana oczywiście w granicach rozsądku...). Ale to są naprawdę bardzo podstawowe sprawy. Porozmawiaj ze znajomymi, którzy mają dobrze wychowane psy. Popytaj ich o rady, bo to żadna skaza na charakterze, że szczeniak gryzie :)
 4. My wychodzimy dwa razy dziennie, tak jak wychodziliśmy zanim ogrodu nie było. Kwestia wybudowania domu i ogrodzenia posesji zmieniła dla psa tylko tyle, że teraz przeszczęśliwy praktycznie cały dzień spędza na dworze, do domu wchodząc tylko żeby sprawdzić, czy mu gdzieś przypadkiem nie zniknęliśmy :) W kwestii spacerów nie zmieniło się nic. Przy okazji, możliwe, że z przyzwyczajenia, ale mój Akit kwestię kup załatwia tylko poza ogrodem :D
 5. Miawko

  reakcja na inne psy

  Miałam to samo z Akitą - słucha tylko jeśli uzna, że musi :) Puszczony luzem zwykle słucha, ale generalnie poluje. Oznacza to niestety, że w lasach i na łąkach nie biega luzem, tylko w parkach i w ogrodzie. Odpowiadając na Twoje pytanie @inda Nie potrafię Ci na sucho wyjaśnić, jak osiągnąć skupienie psa na przewodniku podczas spaceru. Mój pies też chodzi na luźnej smyczy - czasem dwa metry za mną, czasem dwa metry przede mną. Dlatego napisałam, że warto by zobaczył was trener. To trzeba na żywo zobaczyć :(
 6. Miawko

  reakcja na inne psy

  Czyli chodzi na smyczy, jak chce i niespecjalnie zwraca w tym wszystkim uwagę na Ciebie. Musisz się nauczyć tak psa korygować żeby to było dla niego jasne i żeby reagował. I nie jestem tu złośliwa, też musiałam się tego nauczyć :) Masz dużego psa - sztuka odpowiedniej korekty w odpowiednim czasie jest czymś, co koniecznie musisz opanować. Szarpanie się z malamutem do przyjemnych czynności nie należy :/ Bez rozproszeń, to mój pies jest asem sztuczek. Wszystko potrafi ;)
 7. Miawko

  reakcja na inne psy

  Naucz psa chodzić na smyczy i reagować na przywołanie. Po prostu. Nie powinno regularnie dochodzić do sytuacji, że się z psem na spacerze siłujecie na smyczy. Dla mnie to znaczy, że pies nie potrafi podstawowej rzeczy jaką jest grzeczne chodzenie na smyczy. Jeśli nie potrafisz nauczyć psa sama - poszukaj psiej szkoły lub trenera w okolicy, który nauczy Ciebie pracy z Twoim psem.
 8. Miawko

  Agresja

  Bądź stanowcza i nie daj psu postawić na swoim w takiej sytuacji? Pochwal jak się uspokoi. To JRT, a nie jakiś molos. Mała masa. Szczególnie na smyczy w miarę łatwa do ogarnięcia. :)
 9. Miawko

  Ile minimalnie spaceru musi mieć pies?

  @Nevia Cieszę się, że są postępy :) Odnośnie spuszczania psa na polu - ćwiczcie regularnie przywołanie. Do znudzenia. Jamnik, to jednak pies myśliwski i może Ci wparować w jakąś dziurę w poszukiwaniu celu (myszy, kreta, lisa...). Puszczasz psa luzem na polu, ale jeśli w pobliżu jest las, to pamiętaj też, że w Lasach Państwowych psów luzem puszczać nie wolno, więc w razie spotkania leśniczego grozi Ci mandat ;) (Zakaz jest wprowadzony w celu zmniejszenia na wpół zdziczałych psich stad polujących po lasach dla przyjemności)
 10. Miawko

  Ile minimalnie spaceru musi mieć pies?

  Nie do końca rozumiem dwie kwestie: Dlaczego zakładasz, że pies nie może zostawać w domu przez 9 godzin? Znaczy, wasz miałby z tym widoczny problem, ale generalnie jest to całkiem częste i nie stanowi jakiejś wiedzy tajemnej... Dlaczego jest problem ze spacerami? Mówisz, że pies w typie jamnika, więc zapanowanie nad nim, nawet jeśli ma na razie problem z chodzeniem na smyczy generalnie nie powinno być trudne. Mnie zdarzyło się wychodzić na spacer z psem wielkości labradora, który całe życie spędził w kojcu i spacer uznał za swoją ostatnią w życiu szansę żeby być wolnym - szał energii i od samego początku "bieg" (w miejscu, bo nie dałam się przeciągnąć) na smyczy. Ale nawet taki pies w przeciągu 10 minut zrozumiał o co chodzi i, choć nie jakoś super grzecznie, ale jednak dał się prowadzić. Nie wierzę, że nie da się tego uzyskać z jamnikiem... Też mieszkam na wsi: w co drugim ogrodzie ujadają psy, a co 4 gsopodarz puszcza swoje psy żeby "pobiegały" po okolicznych polach i lasach. Chodzę na spacery z kijem i zwracam baczną uwagę na zachowanie mojego psa, ale generalnie większego problemu z wyjściem na spacer nie ma :) Odnośnie zostawania psa w domu - mogłabyś spróbować bardzo ostrożnie wprowadzić klatkę. Naprawdę bardzo ostrożnie skoro to przygarnięty pies i zna was dopiero 3 tygodnie. Nie zamykać go w niej na początku. Dawać mu tam smakołyki. Zostawiać go w niej w spokoju. Niech zacznie ją kojarzyć jako bezpieczne i dobre miejsce. Jeśli sam zacznie w niej spędzać więcej czasu lub sypiać, można będzie pomyśleć o krótkich okresach zamykania klatki, a z czasem, jeśli nie będzie problemów, przedłużać czas, w którym pies jest w klatce zamknięty. Trzymam za was kciuki - spokojem i konsekwencją można wyprostować wiele psio-ludzkich problemów ;)
 11. Miawko

  Ile minimalnie spaceru musi mieć pies?

  @Nevia Z opisu sytuacji, w których pies sika, wydaje się, że popuszcza ze strachu okzaując poddanie (pokazywanie brzucha, sikanie pod siebie). Może spodziewa się, że gdy go znajdziecie w sytuacji, w której nie powinien być (np. goniącego auta poza ogrodem) będzie skrzyczany bądź uderzony (zgduję, bo nie pisałaś :)). Wydaje się, że macie bardzo wrażliwego psa - musicie dostosować system karcenia odpowiednio do jego reakcji. Z tego, co opisujesz reagujecie dla niego zbyt silnie. Odnośnie ucieczek z ogrodu, pies może mieć po prostu takie predyspozycje. Psy ras północnych mają szeroko udokumentowane ciągoty do uciekania "po przygodę" i wracania po kilku goodzinach lub dnniach. Może trafił wam się taki typ :( Pamiętaj też, że dla psa ogród to tylko przedłużenie domu, nie ważne jak wielki. Pies zawsze będzie potrzebował spacerów i kontaktu ze światem zewnętrznym ;) W obecnej sytuacji macie 3 opcje: Wymiana i uszczelnienie ogrodzenia, tak żeby pies nie miał możliwości ucieczki. Trzymanie psa w domu i wypuszczanie psa na ogród tylko w obecności domowników. Budowa kojca i wypuszczanie psa na ogród tylko w obecności domowników.
 12. Miawko

  Proszę o pomoc!

  Zapewne, ale przecież nikt Ci nie da pewności :) To nie maszyna. Niczego nie możesz być w 100%. Spokojnie. Przyzwyczajcie się do siebie nawzajem.
 13. Miawko

  Proszę o pomoc!

  Dajcie mu trochę czasu. Jest u was dopiero dwa dni. Może nigdy nie był w piętrowym domu? Może nigdy nie mieszkał sam (bez rodzeństwa i innych psów) z taką ilością ludzi. Może być po prostu wrażliwy i potrzebować trochę więcej czasu żeby przystosować się do nowych warunków :) Bądźcie cierpliwi :)
 14. Miawko

  wrotno oboczne zespolenie wątroby

  Musiałabyś udowodnić, że to wada wrodzona. Faktycznie to schorzenie może być dziedziczne, może być też jednak nabyte. Sprzedawcę obowiązuje rękojmia, więc mogłabyś próbować dochodzić odszkodowania na tej podstawie, ale z tego, co piszesz hodowca wyraził już chęć "naprawy" szkody poprzez zwrot pieniędzy. Nie jestem pewna czy ma prawo domagać się w zamian zwrotu "uszkodzonego towaru" jakim w świetle prawa jest chory szczeniak...
 15. Miawko

  Pies nie słucha partnera

  Nie sądzę żebyśmy byli w stanie pomóc Ci poprzez forum. Z tego co opisujesz nie ma żadnego powodu na odmienne zachowanie sun w stosunku do was. Trzeba by was obejrzeć "na żywo". Gdzie mieszkacie? Może dałoby się jakiegoś tresera lub behawiorystę polecić na jednorazowe konsultacje.
×