Jump to content
Dogomania

Miawko

Members
 • Content count

  493
 • Joined

 • Last visited

1 Follower

About Miawko

 • Rank
  Advanced Member

Profile Information

 • Gender
  Not Telling
 • Location
  Śląsk

Converted

 • Biography
  I'm just a book worm, who likes to know as much as possible.I suppose it must be kind of tiring beeing near me but still, there are some people who seem to enjoy my company, so it does not bother me :P
 • Location
  Przeczyce, Poland, Poland
 • Interests
  Dog Showing, Manga, Fantasy, Music
 • Occupation
  ITIL process specialist - Incident Management Champion - cokolwiek by to znaczyło :P
 1. Miawko

  Jaką rasę mam wybrać vol. 2

  No to terminarz na 2019 ;) http://zkwp.pl/index.php/ct-menu-item-26/2-uncategorised/212-wystawy-w-polsce-2019-wst
 2. Miawko

  Jaką rasę mam wybrać vol. 2

  @Joanienka Tu masz listę wszystkich wystaw organizowanych w Polsce w 2018 przez Związek Kynologiczny w Polsce (zrzeszony w FCI): http://zkwp.pl/index.php/ct-menu-item-26/2-uncategorised/213-wystawy-w-polsce-2018-wst Jeśli chodzi o płatność za wejście, wydaje mi się, że o ile jest, to jest symboliczny. To wystawcy płacą konkretne pieniądze za pokazanie i ocenę psa na wystawie. Koszt wejścia na międzynarodową wystawę w Kielcach (10.11) to 12 pln, ale na przykład wejście na wystawę krajową w Mielnie (11.11) jest już bezpłatny. Trzeba sprawdzać :)
 3. Miawko

  Jaką rasę mam wybrać vol. 2

  Z małych (ale większych od świnki morskiej): Bolończyk, Hawańczyk, Coton de Tuléar, Bichon frise? Z psów średniej wielkości: Owczarek Staroangielski (Bobtail)? Warto się też na jakąś wystawę w okolicy wybrać i pooglądać puchacze na żywo ;)
 4. Miawko

  Jaką rasę mam wybrać vol. 2

  Na tym forum się dowiedziałam, że można z psami też w Góry Świętokrzyskie i Beskid Niski :)
 5. Miawko

  Jaką rasę mam wybrać vol. 2

  Guys, możemy tak bez końca. Też bez problemu mogę wylistować zalety i zachowanie mojego Akity, ale nie o to tu przecież chodzi. Dla mnie idealnymi stróżami i przyjaciółmi rodziny są Akity, więc je polecam, nie kryjąc przy tym, że wymagają od właściciela zdecydowania i przewodnictwa. Jak pisałam, żadna pogoda im nie straszna i chętnie przebywają na dworze. @dixphp, powodzenia w wyborze psa :)
 6. Miawko

  Jaką rasę mam wybrać vol. 2

  Cóż, dixphp wybierze rasę, którą uzna za stosowną. Ja tylko, do sugerowanych już ras, dodałam jedną opcję więcej. Odnośnie podhalanów, posiłkuję się Wikipedią, bo ich nie znam, w przeciwieństwie do Akit. Polecam rasę, któą znam, to żaden upór, tylko moja szczera opinia. Wydaje mi się, że Akity są demonizowane w środowisku psiarzy, a to naprawdę wspaniałe psy. Wybierając rasę trzeba mierzyć siły na zamiary, a po dwóch wpisach na dogomanii, nie będę przecież oceniać jakim dixphp jest człowiekiem. On sam musi ocenić z jakim psem sobie poradzi.
 7. Miawko

  Jaką rasę mam wybrać vol. 2

  Czytając opis rasy na Wikipedii, nie widzę olbrzymich różnic jeśli chodzi o charakter, między podhalanem, a Akitą. Psychika i temperament Owczarek podhalański jest psem pastersko - stróżującym, charakteryzującym się umiejętnością samodzielnej pracy. Podhalańczyki są czujne i dostatecznie sprowokowane potrafią być zdecydowane i gwałtowne. Łagodne i przyjazne wobec znanych im ludzi i zwierząt, nieufne są w stosunku do obcych, na swoim terytorium nieznane im osoby i zwierzęta traktują jako intruzów i zagrożenie, któremu potrafią stawić czoła. Dzięki szczególnym predyspozycjom psychicznym, wysokiej inteligencji i umiejętności nauki przez obserwację, owczarki podhalańskie daje się łatwo szkolić do zadań pastersko – stróżujących. Przymuszane do zachowań sprzecznych z ich naturalnymi zachowaniami, a szczególnie z użyciem krzyku czy przemocy fizycznej, wycofują się z pracy. Żywiołem tej rasy jest praca na otwartej przestrzeni, źle tolerują warunki miejskie. Podhalan jest psem dużym o obfitej sierści i potrafi być głośny. Suki są głośniejsze, bardziej ruchliwe i pobudliwe od psów. Rozdrażniony może stać się bardzo niebezpiecznym. Szkolenie owczarka podhalańskiego nie jest łatwe z uwagi na jego upór, siłę i późne dojrzewanie psychiczne około drugiego roku życia. Źródło: Wikipedia A Akitę polecam bo rasę znam i cenię, i skoro dałam radę wychować Akitę jako pierwszego psa, zakładam, że nie jest to, wbrew pozorom, niewykonalne. Nie rozumiem uwagi o "mniej zachodu w utrzymaniu" podhalana? Jedyne czego Akita wymaga, to czesanie od czasu do czasu, i porządne wyczesywanie w okresie linienia. Podhalana chyba też trzeba czasem czesać? I wychodzić z nim na spacery?
 8. No ale ja nie mówię, że w ogóle nie można, tylko że po górskich parkach narodowych w Polsce nie da rady. Ale dowiedziałam się od Ciebie, że mogę z psem w Góry Świętokrzyskie i Stołowe - dzięki :)
 9. Miawko

  Jaką rasę mam wybrać vol. 2

  Oczywiście. Jak napisałam, są powody, dla których te rasy (stróżujące) poleca się ludziom już z doświadczeniem z psami ;) Co też nie oznacza, że niemożliwym jest dobrze wychować i ogarnąć potrzeby psów tej rasy nie mając doświadczenia. Jest to wtedy po prostu trudniejsze. Odniosłam wrażenie, że dixphp chce się przygotować i próbuje przemyśleć kwestię swoich i potencjanego psa potrzeb, co już dobrze rokuj,e nawet dla początkującego właściciela psów :)
 10. A faktycznie. Ja się na Polsce skupiłam :)
 11. Miawko

  Zima w domu czy buda?

  Jak mu zapewnisz suchą i ocieplaną budę, to nie powinno być problemu, ale: 1. Zweryfikuj z hodowcami / właścicielami goldenów, czy z jego futrem zima na dworze, to nie ryzyko (ja mam Akitę, on w śniegu sypia...). 2. Miej pewność, że pies nie będzie się do was dobijał w nocy, żeby sprawdzić czy wszystko w porządku (mój niby śpi na dworze, ale co kilka godzin musi spędzić trochę czasu w domu, żeby nas przypilnować. Dlatego nie pozwalam mu nocować na dworze :)).
 12. Miawko

  Jaką rasę mam wybrać vol. 2

  @dixphp Ja z kolei konsekwentnie dorzucę do opcji Akitę :) Jako pies stróżujący, z własnym ogrodem do pilnowania, będzie szczęśliwa. W ogrodzie może być faktycznie cały rok. Wymaga bardzo dobrej socjalizacji, konsekwencji w wychowaniu, dobrego kontaktu z człowiekiem i, oczywiście, regularnych, długich spacerów. Odnośnie wymagań dla psów ras stróżujących, czytałeś, że to psy dla ludzi z doświadczeniem. Ta porada spowodowana jest niezależnymi i silnymi charakterami tych psów. One nie czekają na swojego człowieka, żeby podjąć akcję. Stróżują z Tobą w domu lub bez Ciebie, i swoje zadanie wykonują zawsze. Są to też zwykle duże psy. Wszystko razem oznacza, że błędy wychowawcze się po prostu mszczą na właścicielu i taki pies potrafi być zagrożeniem dla otoczenia. Nie oznacza to też, że jak nie masz doświadczenia, to powinieneś zapomnieć o takim psie. Mój Akita to mój pierwszy pies i choć nigdy nie będzie przyjacielski i w zawodach obidience też raczej nie wystartujemy, to nie mam z nich problemów wychowawczych. Jak pisałam wcześniej, klucz to konsekwencja i poświęcenie psu odpowiednie dużo czasu. Skoro masz rok czasu na przygotowania, poczytaj o rasie, która Cię zainteresuje, porozmawiaj z hodowcami i/lub właścicielami psów danej rasy i nastaw się psychicznie :) Ze szczeniakiem najlepiej zapisz się do psiego przedszkola (i Ciebie i psa nauczą podstaw współpracy, no i to też już jest jakaś socjalizacja); łaź z młodym gdzie się da i zpoznawaj go, póki jeszcze chce, z jak największą ilością przyjaznych ludzi i zwierząt, wprowadź go w dziwne sytuacje (samochód, windę, tłum ludzi, stację, koncert itp) i koniecznie zapomnij o rozpieszczaniu uroczego szczeniora. Wprowadź zasady i ich przestrzegaj zawsze pamiętając, że za kilka miesięcy Twój uroczy piesek będzie ważył kilkadziesiąt kilo i wtedy będzie za późno, żeby ustalać czy powinien Ci ufać jako swojemu przewodnikowi ;)
 13. Z ras średnioaktywnych i samodzielnych, cichych możnaby jeszcze rozważyć Akitę. Pies raczej dużawy, bez problemu będzie z Tobą biegał i/lub chodził po górach. Żadna pogoda mu niestraszna, choć latem unikałabym zbyt wielu godzin w pełnym słońcu (mają jednak podwójne futro). Pielęgnacja sierści sprowadza się do regularnego (raz na tydzień / dwa) wyczesania. Oczywiście częstotliwość czesania zmienia się w trakcie linienia (2 razy w roku). Charakter mógłby być ewentualnie dla Ciebie problemem. Akity są nieufne. Ukierunkowane tylko na swoje stado. Obcych w najlepszym razie ignorują lub unikają. Co oznacza ograniczoną liczbę ludzi, których będziesz mógł z psem zostawiać samych - najlepiej ustalić "swoich" w czasie szczenięctwa :) A tak z innej beczki: Odnośnie gór z psem - mam nadzieję, że wiesz, że jedyny górski Park Narodowy pozwalający na wstęp z psem, to Karkonoski Park Narodowy? W inne góry, na teren parku, z psem nie można wchodzić. Niestety. POzostaną Ci tylko otuliny parków, parki krajobrazowe, i oczywiście wszystkie pozostałe tereny :D
 14. Pewnie były wystarczająco tanie żeby nie patrzeć zbyt głęboko na ich stan i warunki, w których żyje matka... :(
 15. Miawko

  Jak przemówić do rozumu znajomej?

  @Cybulka Twój link przekierowuje na stronę bukmacherów...
×