Jump to content
Dogomania

Historia leczenia mojego psa - co pomoga


lilia1983

Recommended Posts

Mój pies praktycznie od szczeniaka, odkąd trafił do nas do domu miał problemy z układem pokarmowym. W końcu było tak, że wet wysłał go na badania i wyszło że ma problemy z wątrobą więc dostawał karmę Royal Canin Hepatic -chrupki i puszkę i to przez jakiś rok, kilka miesięcy dostawał Royal Canin Digestiv Low Fat, ale wróciliśmy do Hepaticu, niby było trochę lepiej ale widać było że nie jest to taki zdrowy psiak, poza tym sierść zaczęła mu wypadać na tej chudej diecie, na jakieś dodatkowe jedzenie trzeba było uważać co mu się daje, był też leczony tabletkami Hepatil 2 razy dziennie do kupienia w aptece bez recepty. Aż raz trafiłam do innego weta z zupełnie inną sprawą tj. poszłam na przegląd zębów z akcji Pedigree. Wet spytał czym karmię psa, więc opowiedziałam historię że jest chory i na diecie Hepatic. Posłuchał historii o jego objawach, bólach brzucha, biegunkach, żółtych qpach, co zjadł to niedługo musiał iść na podwórko. Powiedział, że to prawdopodobnie było ostre zapalenie trzustki, które z czasem przeszło w postać przewlekłą a problemy z wątrobą są jakby kolejnym tego skutkiem. Zlecił też badania krwi m.in. na pracę trzustki, które to potwierdziły. Pies od tego czasu przyjmował lek do kupienia w aptece bez recepty Lipancrea 8000 raz dziennie – waga psa 10 kg. Z czasem zaczął jeść ryż z kurczakiem i marchewką a problemy z jedzeniem znacznie się zmniejszyły po tym leku i nawet przytył za bardzo bo dostał taki apetyt. Zjada czasem smakołyki ze smakiem i bez żadnych poważniejszych konsekwencji. Też je ugotowane mięso mielone z ryżem. Długo zeszło nam z tym leczeniem zanim trafiłam na coś co zaczęło bardziej pomagać a okazało się że leczenie było bardzo proste i nie drogie. Wraz z poprawą Hepatil odstawiłam na kika miesięcy, teraz dostaje go czasami, Lipancrea z czasem zażywał z mniejszą częstotliwością ale nadal go stosujemy. Pies ma teraz 6 lat, a leczenie pierwsze na wątrobę zaczęło się jakieś 3 lata temu albo i wcześniej. Między zdrowiem sprzed paru lat a tym odkąd zaczął być leczony na wątrobę (poprawa była ale nie taka jak po odkryciu właściwej choroby i jej leczeniu, leczenie dało to że nie było pogorszenia) a potem na trzustkę jest znaczna.
Po lekach, które zażywał więcej zaczął sikać, jakby lecząc jeden narząd stymulowały pracę reszty organizmu.

Leki, które stosowaliśmy:

-Lipancrea zawierający enzymy trzustkowe 8000* [URL]http://www.doz.pl/leki/p1710-Lipancrea_8000*[/URL] (jest też Lipancrea 16000 - być może nadawała by się dla dużych psów- to trzeba by weta spytać) raz dziennie – waga psa 10 kg, cena za 20 sztuk ok. 12-14 zł, E: 50 sztuk ok. 25 zł

-Hepatil - wspomagająco wątrobę 2 razy dziennie, op.40 sztuk, cena ok. 10-12 zł.

Diety Royal Canin: --Hepatic (gdy jeszcze głównie leczyliśmy wątrobę) i Digestiv Low Fat

Dieta gotowana: ryż, mięso, warzywa.

Dietę gotowaną i leki stosujemy nadal.

Być może któremuś z waszych psów te sposoby leczenia pomogą,. A powiem, że z moim nie było za ciekawie... a to mu pomogło. Fakt, że jest to leczenie przewlekłe ale pozwala psu w miarę normalnie funkcjonować już dłuższy czas.

Edited by lilia1983
Link to comment
Share on other sites

Czy Twój pies miał kiedykolwiek wykonywane badania krwi,kału itd? Leczenie wątroby i trzustki było motywowane diagnozą na jakiej podstawie?

Dobrze, że pies czuje się dobrze choćto co opisujesz jest dosyć chaotyczne i nie sądzę aby miał Twój pies problemy z zapaleniem trzustki, bo ostre zapalenie trzustki na pewno nie zaleczyłabyś lipancreą ani hepatilem.

Link to comment
Share on other sites

Iss Tak mój pies miał wykonywane badania krwi, przy pierwszych objawach miał wykonywane oprócz ogólnych badań badanie sprawdzające pracę wątroby i na tej podstawie pierwszy wet dał mu hepatil i dietę Hepatic, a dopiero gdy trafiłam na drugiego weta to oprócz wymienionych badań sprawdził jeszcze trzustkę. I te badania potwierdziły jego przypuszczenia. Lipancreą nie leczyłam ostrego zapalenia trzustki, które drugi wet podejrzewał że było pierwotną przyczyną, a dopiero po drugich badaniach które zostały wykonane dużo później niż te pierwsze, czyli jakiś rok po.
Uważam, że jeśli czyjś pies ma takie problemy i badania wskazują na trzustkę to może tego leczenia spróbować. A weci podobnie jak lekarze medycyny mają czasem problem z ustaleniem prawidłowej diagnozy.

Link to comment
Share on other sites

lilia - ale napisz konkretnie JAKIE były te badania, które wskazały na trzustkę. bo przy zwykłej biochemii i morfologii to mało można powiedzieć, raczej powróżyć. tak jak było z moim psem - ze dwa lata myślałam, że ma chorą trzustkę a po wykonaniu kolejnych badaniach w tym TLI i badania kału na strawność - okazuje się, że trzucha jednak sprawnie działa a przyczyna leży w jelitach. niby podawanie lipancrei uspokajało sytuację, ale w sumie jak się przypatrzeć to nie bardzo. więc zgadzam się z Iss - leczenie twojego psiaka wygląda na chaotyczne i bardziej objawowe niż przyczynowe. zresztą ja z twojej wypowiedzi nie załapałam jaką w końcu diagnozę weterynarz postawił :)

Link to comment
Share on other sites

Dobrze, że dzielisz się z nami swoimi przeżyciami i doświadczeniami względem problemów gastro swojego psa aczkolwiek więcej pomogłyby szczegółowe informacje w tym badania krwi jakie zostały wykonane, jakie były wyniki, co się dalej działo itd.

Nie radzę nikomu eksperymentować z lekami i leczeniem na własną rękę, od tego są lekarze weterynarii by ustalać źródło problemu i je zwalczać. My na forach możemy się dzielić swoimi spostrzeżeniami, aczkolwiek zawsze powinno się je skonsultować z lekarzem gdyż każdy organizm jest inny, do każdego schorzenia podchodzi się indywidualnie , zwłaszcza jeżeli chodzi o znt, tutaj nie ma jednego schematu.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

[B]pauli_lodz[/B], tak to niestety jest z tym leceniem, błędna diagnoza i klops.
[B]Iss[/B] masz rację, to są tylko informacje na forum, nie namawiam do eksperymentów, zawsze lepiej jest zrobić badania z krwi, ale jest nieraz łatwiej jak właściciel ma jakieś pojęcie o chorobach psich i czasem coś podpowie lub zapyta weta czy można by zrobić jeszcze jakieś dodatkowe badania w jakimś kierunku lub sam pójdzie z prośbą o zrobienie jakichś konkretnych badań.

Oto wyniki wszystkich badań laboratoryjnych jakie znalazłam w domu, ostatnie mi się zawieruszyły ale przy robieniu porządków odnalazłam cały komplet więc dopiero teraz mogę je Wam pokazać.
[B]
[U][I]09.2008[/I][/U][/B]

Wynik: Norma:
WBC 15,84 10^9/l 6-17
[B]LYM[/B] [B]6,14 +[/B] 10^9/l 1-4,8
MID 0,29 10^9/l 0,2-1,5
GRA 9,41 10^9/l 3-12
[B]LY%[/B] [B]38,8 +[/B] % 12-30
[B]MI%[/B] [B]1,8 -[/B] % 2-4
[B]GR%[/B] [B]59,4 -[/B] % 62-87
RBC 8,03 10^12/l 5,5-8,5
[B]HGB [/B] [B]21,7 +[/B] g/dl 12-18
HCT 53,82 % 37-55
MCV 67 fl 60-77
[B]MCH[/B] [B]27,0 +[/B] pg 19,5-24,5
[B]MCHC[/B] [B]40,3 +[/B] g/dl 31-34
RDWC 14,3 %

PLT 324 10^9/l 200-500
PCT 0,27 %
MPV 8,2 fl 3,9-11,1
PDWc 36,4 %


Wsk. Wyn. Normy
AST 9,399 U/L 1 000 - 37 000
[B]ALT 108 480 L/H *[/B] 3 000 - 50 000
ALP 63057 U/L 20 000 - 155 000
UREA 42645 mg/dl 20 000 - 45 000
[B]CR 0,8222 mg/dl *[/B] 1 000 – 1 700
AST/ALT 0,087


[U][I][B]06.2009[/B][/I][/U]
Wskaźnik Wynik Norma
WBC 11,58 10^9/l 6-17
LYM 2,28 10^9/l 1-4,8
MID 1,01 10^9/l 0,2-1,5
GRA 8,28 10^9/l 3-12
LY% 19,7 % 12-30
[B]MI% 8,8 +[/B] % 2-4
GR% 71,5 % 62-87
RBC 8,15 10^12/l 5,5-8,5
[B]HGB 21,4 +[/B] g/dl 12-18
HCT 56,62 % 37-55
MCV 70 fl 60-77
[B]MCH 26,3 +[/B] pg 19,5-24,5
[B]MCHC 37,8 +[/B] g/dl 31-34
RDWC 14,3 %
PLT 386 10^9/l 200-500
PCT 0,35 %
MPV 9,2 fl 3,9-11,1
PDWc 37,7 %


Wsk. Wyn. Normy
[B]ALT 94091 L/H *[/B] 3 000 – 50 000
AST 25335 U/L 1 000 - 37 000
ALP 130220 U/L 20 000 - 155 000
UREA 29719 mg/dl 20 000 - 45 000
CR 1,017 mg/dl 1 000 - 1 700
AST/ALT 0,269


[U][I][B]08.2009[/B][/I][/U] Tu norm nie miałam podanych, szukałam w intenecie: [URL]http://www.terierkowo**********/badania-diagnostyka-lecznice-i-specjalisci,88/wskazniki-i-normy-laboratoryjne-dla-psow,2992.html[/URL]


Wskaźnik Wynik Normy (znalezione w necie)
[FONT=Times New Roman, serif][SIZE=3]Alfa –amylaza (25[/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman, serif][SIZE=3]°[/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman, serif][SIZE=3]) 590 U/l 25[/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman, serif][SIZE=3]°[/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman, serif][SIZE=3]C [/SIZE][/FONT][SIZE=3]388-1730 U/l
[/SIZE] [FONT=Times New Roman, serif][SIZE=3][B]ALT (GPT) aminotrans.alanin. 109[/B] U/l 25[/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman, serif][SIZE=3]°[/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman, serif][SIZE=3]C [/SIZE][/FONT][SIZE=3]9-70 [/SIZE][FONT=Times New Roman, serif][SIZE=3]U/l[/SIZE][/FONT][SIZE=3]
[/SIZE] [FONT=Times New Roman, serif][SIZE=3]AST (GOT) 32 U/l 25[/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman, serif][SIZE=3]°[/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman, serif][SIZE=3]C 5-50 U/l[/SIZE][/FONT][SIZE=3]
[/SIZE] [FONT=Times New Roman, serif][SIZE=3]Gamma GT (transferaza g-glut) 4 U/l 25[/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman, serif][SIZE=3]°[/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman, serif][SIZE=3]C [/SIZE][/FONT][SIZE=3]1-12 [/SIZE][FONT=Times New Roman, serif][SIZE=3]U/l[/SIZE][/FONT][SIZE=3]
[/SIZE] [FONT=Times New Roman, serif][SIZE=3][B]Lipaza 46,5[/B] U/l [/SIZE][/FONT][SIZE=3]268-1769 [/SIZE][FONT=Times New Roman, serif][SIZE=3]U/l[/SIZE][/FONT][SIZE=3]


[/SIZE] [FONT=Times New Roman, serif][SIZE=3]Wskaźniki czerwonokrwinkowe 0 mg/L[/SIZE][/FONT][SIZE=3]
[/SIZE] [FONT=Times New Roman, serif][SIZE=3]OB[/SIZE][/FONT][SIZE=3]
[/SIZE] [FONT=Times New Roman, serif][SIZE=3]Erytrocyty 8,25 mln/mm3[/SIZE][/FONT][SIZE=3]
[/SIZE] [FONT=Times New Roman, serif][SIZE=3]Hematokryt 57,5 l/l[/SIZE][/FONT][SIZE=3]
[/SIZE] [FONT=Times New Roman, serif][SIZE=3]Hemoglobina 20,1 g/dl[/SIZE][/FONT][SIZE=3]
[/SIZE] [FONT=Times New Roman, serif][SIZE=3]Leukocyty 10,3 tys/mm3[/SIZE][/FONT][SIZE=3]
[/SIZE] [FONT=Times New Roman, serif][SIZE=3]Trombocyty 460 tys/mm3[/SIZE][/FONT][SIZE=3]
[/SIZE] [FONT=Times New Roman, serif][SIZE=3]Retikulocyty 0 G/l[/SIZE][/FONT][SIZE=3]
[/SIZE] [FONT=Times New Roman, serif][SIZE=3]PT 0 %[/SIZE][/FONT][SIZE=3]
[/SIZE] [FONT=Times New Roman, serif][SIZE=3]PTT 0[/SIZE][/FONT][SIZE=3]
[/SIZE] [FONT=Times New Roman, serif][SIZE=3]FIB 0[/SIZE][/FONT][SIZE=3]
[/SIZE] [FONT=Times New Roman, serif][SIZE=3]Neutrofile pałeczkowate 0 %

Diagnoza po ostatnich badaniach: podejrzenie że na początku choroby (wtedy nie miał robionych enzymów trzustkowych i wetowi opowiadałam co się z nim działo i dzieje a także przedstawiłam wyniki wcześniejszych badań) była to ostra niewydolność trzustki, która następnie przeszła w przewlekłą niewydolność trzustki a wtórnie z tego wszystkiego wystąpiła przewlekła niewydolność wątroby. Z tego wynikało, że niewydolność wątroby nie była bezpośrednią przyczyną jego stanu zdrowia i dlatego leczenie samej wątroby nie dawało takich bardzo widocznych efektów (nie mówię, że wcale nie pomagało) jak po zastosowaniu leczenia także innej przyczyny (prawdopodobnie pierwotnej) jego dolegliwości tj. trzustki (na którą wcześniej nie zwrócono uwagi i nie zbadano)
[/SIZE][/FONT]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Obecnie pies jest na karmie Cibau lamb&rice (jagnięcina z ryżem) firmy Farmina. Tutaj więcej piszę o tej karmie: [URL]http://www.dogomania.pl/forum/threads/234702-Karmy-dla-psów-z-chorą-wątrobą[/URL] Ogólnie na karmie jest w porządku, jedynie nieco nam utył.. ale to już starszy pies, skończył 8 lat, mieszkający w bloku, chodzący na smyczy..

Ale jak był na jedzeniu gotowanym to już wtedy nam zaczynał trochę tyć. No i rozmawiałam z wetką na temat tego że po enzymach ma jakby nieco większy apetyt.. i powiedziała mi że tak może być.. więc staramy się kontrolować ilość podawanego mu pokarmu, bo nasza "świnka" zjadłaby każdą ilość.. A zanim dowiedzieliśmy się co mu jeść to był taki chudy że jak na polu wiał silny wiatr to o mało go nie zdmuchnął, a jak było zimno to się cały trząsł, nawet złapał kiedyś anginę w zimie..

Jedzenie gotowane (ryż+mięso+ew. warzywa suszone lub pokrojona marchewka) ma raz na kilka tygodni. Czasem dostaje same gotowane kawałki mięsa, jako przysmak, lub jak jest tego większa ilość to dostaje mniej chrupek.

Leki:
Lipancrea 8000 - 1 tabletka dziennie, codziennie
Hepatil - 1 tabletka dziennie

Ostatnie badania:
09.2012
[B]Lipaza[/B]: 127,5 U/l , norma: <300
TLI: 29, (wynik wątpliwy to 2,5-5)
Pasożyty: wynik negatywny
Lamblie: wynik negatywny

Pani doktor przeleczyła go też 3 tygodnie we wrześniu 2012 na ewentualne beztlenowce lekiem [I]metronizadol[/I].

Jeszcze były inne badania, tylko niestety zawieruszyły się. Jak się znajdą to wkleję wyniki.

Edited by lilia1983
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...