Jump to content
Dogomania

sterylizacja emerytek- pytanie do hodowcow


shila1404

Recommended Posts

witam
pytanie kieruje glownie do hodowcow . czy wy swoje sunie - emerytki sterylizujecie ?
jesli w stadzie jest pies a sunia nie jest juz kryta ze wzgledu na wiek to sterylizujecie zeby nie miec problemow czy w tym wieku lepiej suni nie meczyc i dobrze pilnowac ?

Link to comment
Share on other sites

U mnie tez sie nie zdarzylo ze nei upilnowalam ale ze wzgledu ze mieszkam na wsi i kiedy jest cieczka pod nasza brama koczuje przez kilka dni nawet po 10 bezpanskich psow co jest bardzo uciazliwe . I tak sie zastanawiam zeby jak moja najstrasza sunia skonczy 8 lat to ja sterylizować .

Link to comment
Share on other sites

Jest też kwestia ropomacicza, raka sutka, etc. - u starszej suni spore ryzyko. Tak więc w momencie, kiedy sunia już nie będzie rodzić, moim zdaniem warto ją wysterylizować. 7 czy 8 lat to jeszcze nie taki podeszły wiek, żeby narkoza była dużym zagrożeniem, szczególnie u małych i średnich ras, a można sobie oszczędzić dramatu w przyszłości, kiedy dużo starsza sunia miałaby być operowana z konieczności.

Link to comment
Share on other sites

Warto sterylizować, moja sunia w wieku 16 lat miała ropomacicze i nie mogła być operowana ze wzgledu na wiek i schorzenia.Na szczeście farmakologia pomogła i nie ma nawrotu.Żałuje że wcześniej jej nie wysterylizowałam to dobry pomysł
Warto o tym pomyśleć jesli juz nie będzie miała małych

Link to comment
Share on other sites

tez tak myslalam ze warto ale duzo osob mowilo ze szkoda suni kroic . zawsze bylam za sterylka psow ktore nie sa przeznaczone do hodowli . moja najstarsza sunia ma w tym roku 5 urodziny miałam jej nie kryc ale znalazłam swietnego interchampiona i mysle ze jeszcze z jeden miot sunia moze miec jest w dobrej formie :)

Link to comment
Share on other sites

u nas jedna suczka była wysterylizowana w wieku 8lat, teraz ma prawie 10 i jest zdrowa, poza tym że bardzo przytyła po sterylizacji.
druga sunia 12letnia nie była sterylizowana, po prostu jej pilnujemy. odchowała kilka miotów, teraz jest zdrowa, ropomacicza nigdy nie miała i nie ma.
i 3 nasza staruszka-niestety juz jej z nami nie ma, odeszła w zeszłe lato. miała 17lat, nie była sterylizowana, nie miała tez nigdy szczeniąt-była to sunia wielorasowa:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...