Jump to content
Dogomania

Nurtujące zachowanie ONka


Kitka20

Recommended Posts

Witam znajoma ma suczkę z ciekawości chciałabym was, którzy znają się na zachowaniu ONków zapytać co oznacza takie zachowanie
[video=youtube;J56a0Wmt-lY]http://www.youtube.com/watch?v=J56a0Wmt-lY[/video]
Otóż ona potrafi tak godzinami, nie robi świnkom krzywdy

Link to comment
Share on other sites

A jak reaguje na wypuszczone świnki? Atakuje? Nie reaguje? Próbuje zaganiać, łazi z nosem do nich przyciśniętym, etc?
Wg mnie ona po prostu ogląda swoją wersję telewizji - tylko niestety trochę za bardzo emocjonującą. Jeśli pies do tego będzie miał za mało ruchu, zajęcia, może dostać obsesji na punkcie świnek, zacząć na nie polować, niańczyć je. Ja bym ją odzwyczajała od takiego zachowania, odwoływała stamtąd, odsyłała na miejsce, starała się zająć czymś innym, żeby to się nie pogłebiało i nie utrwalało.

Link to comment
Share on other sites

nasza Aicha identycznie zachowuje się przy klatce królika,ale królik biega po chacie,a jak nie to przy karmieniu wkłada mu łeb do klatki i wyżera ziarno:)Liże tez królika,a królik bije ją łapkami:)Jak jest na wolności sucz nauczona jest przebywać w pozycji waruj.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Martens']A jak reaguje na wypuszczone świnki? Atakuje? Nie reaguje? Próbuje zaganiać, łazi z nosem do nich przyciśniętym, etc?
Wg mnie ona po prostu ogląda swoją wersję telewizji - tylko niestety trochę za bardzo emocjonującą. Jeśli pies do tego będzie miał za mało ruchu, zajęcia, może dostać obsesji na punkcie świnek, zacząć na nie polować, niańczyć je.
Ja bym ją odzwyczajała od takiego zachowania, odwoływała stamtąd, odsyłała na miejsce, starała się zająć czymś innym, żeby to się nie pogłebiało i nie utrwalało.
[/QUOTE]
[B]leży w jednym miejscu tak by mieć na nie oko i się nie rusza dopóki świnki nie pójdą w inny kąt, nie atakuje jak są na ziemi lub w klatce.
Jak TZ wziął jedną na ręce to podleciała do niego i stała w pozie hmm z przednią łapą podkurczoną do góry, i raz polizała i się oblizała.[/B]
[B]Ona ma dużo ruchu chodzimy z nią codziennie na spacery naprawdę długie ale jak tylko wejdzie do domu to świnki w tej sprawie słucha się tylko mnie i tylko ja ją mogę od świnek odciągnąć bo jak kumpela ją odwoła to albo się tylko popatrzy albo zaraz wraca do zajęcia, a ja nie mogę tam być całymi dniami[/B]
[B]Ona ma obsesje na ich punkcie odkąd są w domu i nie ma znanego nam sposobu na odzwyczajanie bo można świnki zamykać w innym pomieszczeniu a nawet po dwóch tyg czy więcej ona i tak wróci do tego zajęcia.[/B]

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Przypomina mi to fascynację mojego Arisa kotem .. fascynacja trwa odkąd Aris pojawił się u mnie (czyli poltora roku) - kot byl wczesniej naszym domownikiem.

Z moich obserwacji Aris traktuje kota jak zywą zabawkę. Kot oczywiscie chodzi gdzie mu się podoba więc albo ganiają się z psem po ogrodzie (kot czasem ewidentnie zachęca do gonitwy gdy jest znudzony), albo siedzą w mieszkaniu i kot robi swoje, a pies wpatruje się w niego. Gdy złapie kota to próbuje go łapą lub pyskiem przycisnąć do podłogi i zatrzymać, czasami chwyta go zębami , także w geście przytrzymywania - ale nigdy nie robi mu krzywdy.
Ewidentnie najbardziej fascynuje go kot w ruchu, gdy kot odpoczywa , pies często nie zwraca na niego uwagi.
W poprzednim miejscu zamieszkania (jestem świeżo po przeprowadzce) na schodach na piętro była założona bramka , jak dla dzieci żeby Aris nie biegał po schodach a kot mógl się schronić i kot często z tego korzystał.
W nowym miejscu mieszkamy jeszcze wszyscy na dole i muszę powiedzieć że odkąd Aris i kotek spędzają ze sobą więcej czasu to fascynacja trochę zmniejszyła się :).
W każdym razie wieczorem, w nocy i rano pies gdy jest senny już w ogóle nie próbuje schwytać kota a kot chodzi wokół niego bez problemu, ostatnio nawet zdarzył się pierwszy raz gdy Aris położył się, przytulił do kota i zasnął.
Na szczeście kotek sobie świetnie radzi z psami, na zbyt nachalne zaczepki reaguje podniesioną łapą (teraz już nie drapie, bo pies nauczył się co ten gest oznacza), albo lekko gryzie psa olbrzyma :)
Dodam że Aris ma dobry przykład, bo nasza suka współegzystuje z kotem bez problemu i mają do siebie stosunek opiekuńczo-obojętny, nawet często śpią razem.

Przez długi czas liczyliśmy na to że Aris przestanie się kotem interesować, a teraz pogodziliśmy się z jego nieustającym zainteresowaniem :)

Link to comment
Share on other sites

Zapomniałabym dopisać że myślę że gdy świnki będą często zamykane w innym pomieszczeniu to będą chyba jeszcze bardziej fascynować sunię.
A gdyby były puszczane luzem to jednak miałabym sytuację na oku , nie wiadomo co tak naprawdę chodzi jej po głowie ;) a świnka może nie potrafi zadbać o siebie tak jak kocurek

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...