Jump to content
Dogomania

Terier pszeniczny (prosimy zakladac oddzielne tematy)!


PALATINA

Recommended Posts

Naprawdę czesto spotykałem się z tym że ktoś chciał kupić szczenie bo widział np na wystawie dorosłego psa a nie miał pojęcia że softy są różne.

A w jakiej rasie nie ma zróznicowania na typy, ja osobiscie takiej nie znam. :roll:

W softach z tego co tu czytam, wyrózniaja się dwa typy ( to i tak dobrze, że tylko dwa, czasem jest ich więcej), które różnią sie tylko włosem ( tak to zrozumiałam :roll: ), wiadomo każdy pies jest inny, ale tu zostało to zminimalizowane do futra.

Marcino a jak jest z kością u softów? W obu typach odpowiednia?

Sorry, ze się odzywam, choć bladego pojęcia nie mam :oops: - wciagnełam się po przeczytaniu :)

tak kość w obu typach jest taka sama.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 980
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

A mi sie podoba "typ angielski", bo tak oceniono Calvina Kleina

calvinklein7ge.jpg :lol:

a tu wkleje linka bo nie potrafie przekierowac zdjec,trzy typy wheatanow

na samym dole, no i co jaki wlos i jaki kolor?? chyba to wzsystko zalezy od zdjecia, niestety nie mialam mozliwosci sprawdzic siersci tych trzech typow :wink:

Ale Calvin Klein i tak dla mnie jest najpiekniejszy i maze o wlasnie takim wheatanie (w tym typie)

Link to comment
Share on other sites

Ja tam Farida nie dotykalam, ale widzialam i na oko :wink: ma rewelacyjnie piekna jedwabista siersc, ale chodzi mi o 'wykonczenie",bo mi bardziej podobaja sie takie "wyżezbione", takie miniam ,mniam do popatrzenia, jaki piekny piesek (oczywiscie na wystawie)

a tu moje ukochane do poogladania wheatany

http://www.geocities.com/doenjaswheatens/

http://www.wheaten-adventurer.de/

http://home.wanadoo.nl/wheatens/framesetindex%20dogside.html

Oczywiscie chodzi mi o wyglad, czyz nie sa piekne??

Bo te czeskie to mi sie naprawde niepodobaja (ze wzgledu na fryzure :evilbat: )

Link to comment
Share on other sites

Szolka dzięki za bardzo przydatnego linka, gdzie idealnie widać różnice między typami. :wink:

Mo Grad zu Calvin Klein to naprawde bardzo fajne psisko :wink:

tak jak piszesz psy w takiej szacie nazywa się typem angielksim, tak jak widać to coś pośredniego, podobnie jak psy ze skandynawii.

Mamy w Polsce bardzo ciekawą sunię w tym typie z hodowli Wheatstone - jest wystawiana, jej właścicielka ma w planach krycie bardzo dobrym psem (rowniez w jej typie) za kilka dni postaram się wkleić jej fotkę :wink:

oczywiscie w USA nie mieszkają tylko psy w amerykanskim typie a w europie w irlandzkim, wielu hodowców skandynawskich uznaje tylko typ irlandzki, lub hodują psy w typie amerykanskim - typy angielskie i skanynawskieto tylko nazwy umowne i tak to powinniśmy traktować :wink:

Link to comment
Share on other sites

Marcino :wink: wiesz doskonale o co mi chodzi, te wszystkie "typy europejskie" sa bardzo do siebie zblizone, mi chodzi o koncowy efekt, o tzw "wyżezbienie"fryzury, to samo co u CTR-ow, sa piekne , ale nie kazdy potrafi te piekno pokazac.To samo u softow,ja preferuje fryzure wypieszczona, oczywiscie chodzi mi o wystawe, a nie na co dzien, przeciez to sa TERRIERY i musza poszalec i sie poczochrac

poszalec i pokudlacic(to ostatnie to chyba nie po polskiemu jest)

Link to comment
Share on other sites

pewnie ze Cie rozumiem :wink: miejmy nadzieje ze juz niebawem my Polacy nauczymy się tak doskonale przygotowywać swoje softy jakrobią to inni :wink: narazie jednak pozostaje nam nauka i jeszcze raz nauka pielęgnacji sierci oraz podglądanie jak robią to inni zazgraniczni hodowcy :wink:

miejmy nadzieje ze kiedyś zbliżymy się poziomem naszych psów do innych np skandynawów - czy to nie jest fenomenalne ze u nich na wystawach pokazuje się czesto po kilkadniesiąt ( a często pond 100 softów na jednej wystawie - i większość jest perfekcyjnie przygotowana :P )

u nas wkraju łącznie mamy około 45-50 sztuk więc jeszcze troche musimy poczekać :wink:

Link to comment
Share on other sites

Odnosnie pielegnacji - chcialabym zaczerpnac nieco informacji, bo mam zaprzyjazniona "pszeniczke", na razie jest mloda i nie bardzo sie przejmowalismy prawidlowoscia jej fryzury, ale niebawem jej panstwo beda ja chcieli pokazac szerszej publicznosci. Mam nieco doswiadczenia z poslugiwaniem sie nozyczkami, ale jednak kerry nieco rozni sie od softa.

Marcino - czy sam szykujesz swojego Farida? Jesli tak, to moze moglbys sie pokusic o opis tego co robisz poczawszy od kapieli (w czym, to pewnie bylaby reklama), czy suszysz suszarka, czy szczotkujesz podczas suszenia, a jesli tak, to czy z wlosem czy pod wlos. Maszynki uzywasz tylko do uszu i podogonia? No i jeszcze moze ci przyjda do glowy jakies cenne wskazowki, choc rozumiem, ze najwazniejsza jest praktyka :D

A i jeszcze jak walczyc z koltunami? Ona ma taki "leciutki" ten wlosek, moze wiecej odzywki nalkadac w pachwiny i na stopy, bo tam najbardziej sie ten los niszczy. Czekam na cenne wskazowki :D

Link to comment
Share on other sites

Ja myślałam, że w dyskusji z Tobą czegoś się nauczę, dlatego ją podjęłam.... Sorry, że zaczęłam pytać. Już się wyłączam i popytam się gdzie indziej. :roll:

Moim zdaniem Flaire "troszkę" przesadzasz :-?

Marcino nie moze być alfa i omega w tym temacie, zobacz ile on lat obcuje z ta rasą, aby zostać expertem potrzeba duzo więcej czasu i doswiadczenia, wszystko przed nim. Ale się stara i to mu się chwali, nie musisz od razu na niego napadać :roll: Skoro sama masz jakas wiedzę w tym temacie to podziel się, podyskutuj konstruktywnie, a nie napadaj.

Jezeli miałas inne intencje to sorry, ja tak to odebrałam :wink:

Link to comment
Share on other sites

hej Czapla :wink:

mam specjalną kastete wideo z nagraniem jak powinno się ciąć softa - teraz kasate jest "u ludzi" ale jak do mnie wróci mogę Ci ją podesłać do przegrania. Można sobie pooglądać ze słuchaniem jest problem bo jest w języku szwedzkim :D

Jest dokładnie pokazany kawałek po kawałku jak się z softem obchodzić - podeślij mi póżniej namiary to wyślę Ci kasete(chyba ze bedziesz w Głogowie albo pozniej w Lesznie)

faridda obcinam samodzielnie - staram się aby wyglądał tak jak psy na kasecie - ciągle sie ucze, wieć nie zawsze wsztsko wychodzi mi idealnie :wink:

najpierw starnannie trzeba wyczesac psa, potem kąpiel ( polecano mi kosmetyki Royale Crown jednak w Polsce chyba nie są dostępne, w tej chwili stosuje kosmetyki hmm no właśnie, nazwę podam Ci wieczorem :lol: - dostałem je od hodowczyni z Czech ( są dostępne u nich na wystawach) Generalnie softa powinno się kąpać trzy razy - ostatni raz dodając odzywkę. Najlepsze efekty są gdy kąpiemy psiaka dzień przed wystawą ( super delikatny włos zostaje przez max 3 dni, potem juz nie ma odpowiedniego blasku i delikatności) po kąpieli nie stosuje suszarki zeby nie wysuszyć włosa.

Jak psisko wyschnie jeszcze raz wyczesuje bardzo dokładnie calego psa (z włosem)

i zaczynam obcinać. Napiszę Ci wszytskjo w skrócie reszte pozniej zobaczysz na kasecie.

zaczynam od frontu: stanram się zeby konczyny przednie i klatka piersiowa tworzyły jedną linię, zeby powstała prosta linia bez przedpiersia, na klatce i szyji powinno się obcinać bardzo krotko (1-1,5 cm) na konczykach podcinam tylko koncowki - zaczesuje do gory i rowno, jak leci :D potem stopa - tak zeby nic nie wystawalo, odkrywam 2 pazurki i na koncu z tylu robie kąt 45 stopni ( tak samo tyl)

boki trzeba wycieniowac i podciąć dolną linię w pachwinach mozna zostawić troche wiecej wlosa i zaczesaac go delikatnie do przodu. Gorna linia praktycznie cala na dlugosc 4-5 cm, bardzo wazne aby zaznaczyc sobei kwadrat kila cm od ogona i tam zciąć troszke mocnej - efekt jest przy podniesionym ogonie :wink:

ogon powinien wygladac jak marchewka gruszby u nasady i coraz wezszy a na koncu rozno zciety bez fredzelka :)

na koncu głowa - chyba najwazniejsza sprawa u softa - zaczesuje grzywe do przodu (obcinam tylko koncowki ) i mniej wiecej od wysokosci uszu obcinam na 1,5-2 cm tak zeby pozniej wszytsko jeszcze raz zaczeaac do przodu, poteb boki tez bardzo krotko tak zeby w efekcie koncowym glowa byla podluzna a nie okrągla, uszy obcinam maszynką (z włosem) wlosy z ucha powinno się wyrywac ( to psiaka nie boli a moj nawet to lubi :wink: )

to chyba wszytsko, jak mi się jeszcze cos przypomni dopisze :wink:

Link to comment
Share on other sites

Super!Bardzo Ci dziekuje, no i za kasete bede bardzo wdzieczna, zaraz na pv wysle namiary. W zasadzie procedura bardzo podobna jak u kerrego, poza suszeniem pod wlos suszarka. No i musze znalezc "smaka", bo takie strzyzenie, to finezja :wink: Jak nastepnym razem sie spotkamy, to dokladnie obejrze sobie Farrida :D

Do Glogowa to nie jade, bo tam z kerrym nie ma po co, ale zastanawiam sie nad Lesznem :D

Link to comment
Share on other sites

Super!Bardzo Ci dziekuje, no i za kasete bede bardzo wdzieczna, zaraz na pv wysle namiary. W zasadzie procedura bardzo podobna jak u kerrego, poza suszeniem pod wlos suszarka. No i musze znalezc "smaka", bo takie strzyzenie, to finezja :wink: Jak nastepnym razem sie spotkamy, to dokladnie obejrze sobie Farrida :D

Do Glogowa to nie jade, bo tam z kerrym nie ma po co, ale zastanawiam sie nad Lesznem :D

do zobaczenia w takim razie juz niebawem :wink:

kasete wyślę pewnie do konca tygodnia ( dam znać jak pojdzie)

pozdrawiam :wink:

Link to comment
Share on other sites

Marcino, z tego co piszesz bardzo ci zalezy na hodowli softow zgodnie z oryginalnym irlandzkim wzorcem i to ci sie bardzo chwali. Czy moglbys w takim razie powiedziec jak to sie ma do rozmnazania psow z "poprawianym" uzebieniem???

Link to comment
Share on other sites

UTAPP wydaje mi się że powinnaś porozmawiać jeszcze raz ze swoim hodowcą. Z tego co wiem mama Twojej suni ma braki w uzębieniu - jednak krycie było konsultowane z bardzo znaną sędziną, który potwierdziła że u softów takie braki mogą mieć miejsce.

Napisz albo zadzwoń do hodowcy i postarajcie się wspólnie rozwiązać ten problem

pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Wheatenada[b]

info dla właścicieli softów z Warszawy i okolic oraz wszyskich chętnych którzy mają ochotę poznać naszą rasę :wink:

tekst Kasi Stanczak - wł suni Wheatstone Joanna

Chcialysmy RENIA I JA - WSZYTSKIM bardzo podziekowac za przybycie . Za atmosfere !!! JESTESCIE FANTASTYCZNI . MAcie super psy ! Jestem pod wielkim wrazeniem !
JA zakochalam sie w irlandzkim IRYSKU , GAJI - wulkanie energi ! BEATy za jest urode , NUGAT - za zawadiwacki charakterek NO i nasze czarnuchy moze kiedys ich lapy beda biegaly rowno i skoordynowanie , jak narazie kazda lapa ma swoj mozdzek i biega tam gdzie chce . Slodkie czarne ryje i Puchate Ponki ktore dodawaly nam kolorystyki .


Poniewaz , Czesc nas posiada szczeniaki na etapie socjalizacji , przez najblizszy czas chcialabym Was zmobilizowac do takich sobotnich lub niedzielnych spodkan w parku .
Wheatenada nie jest przeznaczona jedynie dla ELITARNEJ grupy pszeniczniakow , ale dla wszsytkich , ktorzy chca sie z nami spotykac .

Jesli pozwolicie , chcilabym wyjsc z pewnym pomyslem. Zeby takie spodkania polaczyc z czyms w rodzaju cwiczen kazdy ze swoim psiakiem w warunkach rozproszenia . ( oczywiscie tylko kto chce ) Np mozemy uczyc sie wystawiac nasze pieski , przyzwyczajac do ogladania zabkow - calosc takich cwiczen nie powinna trwac dluzej niz 15 20 minut ogolnych cwiczen - potem psy beda mialy jeszcze duzo czasu na zabawy ? Jakie jest Wasze zdanie?

NP. na kolejne spodkanie proponuje temat
- jak rozpoznawac Calming Sygnalsy u naszych psow i u obcych psow zblirzajacych sie do naszych . Jak powinnismy na to reaglowac - czy wogole reagowac.?

Oczekuje Waszych relacji i pomyslow .

NiE mam konktaktu mailowego do wlascicielki PONow - wiec prosze Pauline o przekazanie tych informacji .

Aniu i JAcku - prosze Was o przekazanie tez informacji o naszych spodkaniach Magdzie Czapjiewskiej - moze bedzie chciala dolaczyc .

No i zapraszam do ZDJEC .
[url]http://pg.photos.yahoo.com/ph/stanczak2001/my_photos[/url]
szukajcie folderu WHEATENada

W grupie mailowej Jest Marcin Od Faridda ktory z powodow ODLEGLOSCIOWYCH nie ma mozliwosci uczestniczenia w naszych spodkaniach . Pozdrawiamy go Wiec z Warszawy .
DO tej Grupy mailowej moge wlaczyc osoby ktore sie interesuja Wheatenami , ktore maja wheatena lub ktorzy chca miec wheatena , jesli zbierze sie nas wiecej - moge otworzyc liste dyskusyjna - przez ktora mozemy sie konktaktowac .

Chcialam jeszcze powiedziec , ze p. B.Frelek po naszym spodkaniu w parku sprzedala jedna suczke wheatenke . Smiesznie prawda . Pamietacie ta osobe co podeszla z czarnym pieskiem . Myslala ze whaetnow nie ma wogole w europie , ze sa rasa popularna tylko w Stanach .... To co stalismy sie zywa reklama !! Taki efekt uboczny naszych spodkan ....


Chcialabym zaproponowac przyszla niedziele na spodkanie - kto bedzie mogl Pola Mokotowskie - 12 godzina . Renia ma przygotowac niespodzanki "wheatenki " - to chyba cos do jedzenia .....

jeśli ktoś jest zainteresowany warto się wybrać na to spotkanie :wink: [/url]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='UTAAP']Rybka, nie martw sie, spotkanie juz bylo, ale szykuje sie nastepne :wink:
Przeczytaj poprzedni post Marcino

[color=green]niedziela, godzina 12:00, Pola Mokotowskie[/color][/quote]bardzo bym chciala ale my w weekendy do 12:30 mamy szkolenie :(

Link to comment
Share on other sites

A moze jednak sie uda. Ostatnio bylismy dwie godziny, wiec moze byscie wpadli chociaz na godzinke, na pol :roll: Nie chodzi przeciez o to ze mamy byc punkt 12-ta i "warowac" przy pomniku, mozna poprostu przyjsc, przywitac sie dac psiakom chwile sie poganiac i wrocic do swoich spraw, ale oczywiscie nikogo nie zmuszamy :wink: ...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...