Jump to content
Dogomania

Szczeniak dobiera sie do suczki?


Leari

Recommended Posts

Witam
A wiec moja mała (jeszcze mała-5 miesięcy) pociecha ma dziewczynę (prawie 9 miesiecy) która dostała pierwszą cieczkę. Zaczęło się niewinnie Maniek nic nie zauważył i bawił się z nią na całego, ale jakieś inne psy przyszły no i się zabrały(znaczy prawie - właścicielka ma refleks:D ) Jak zostały odciągnięte to Maniek zaczął je naśladować, myślałam ze to jednorazowe ale na drugi dzień to samo :( wiec teraz pytanie czy on już jest gotowy na zrobienie małych?? Bo nie wiem czy mam go odseparować czy pozwolić mu się bawić bo jeszcze nie ma czym zapładniać?
Czytałam sporo i wszędzie co innego pisze raz ze to od 6-miesięcy raz ze 10 gdzie indziej 12. Więc pytam ludzi co się znają :)

A Maniek będzie kastrowany żeby nie było ze chce rozmnażać i tu też pytanie kiedy najlepiej? Nasz weterynarz mówi żeby skończył rok czy to nie za wcześnie? a może późno?.

Pozdrawiam wszystkich

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Błyskotka'] Psiaka wykastrować jak najszybciej. [B]Wiek nie ma aż tak[/B] wielkiego znaczenia.[/QUOTE]

Czyli jakieś ma znaczenie? 5 miesięcy serio nie jest za wcześnie, bo on jest potwornie "dziecinny" (nie powiem słodkie to) ale jakby miał taki zostać "forever" to można by zwariować (w końcu chciałabym sie spokojnie ubrać :P ). I własnie co z tym nie trzymaniem moczu bo narazie idzie mu cieżko (wytrzymuje 3 godzinki max) czy nie będzie wpływu?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Błyskotka']Nawet szczeniaki są kastrowane.[/QUOTE]


to, że SĄ szczeniaki kastrowane, nie oznacza, że POWINNY być.
kastracja przed ukończeniem wzrostu może powodować zaburzenia we wzroście kości - wzrost może zakończyć się zbyt szybko lub zbyt późno, ponadto istnieją pewne dane o większej wykrywalności dysplazji stawu biodrowego u wcześnie [czyli rosnących] kastrowanych psów w stosunku do psów nie kastrowanych.
niestety nie mogę podać źródła gdyż artykułu nie mogę znaleźć, ale mam go w formacie pdf. oprócz wspomnianych już wyżej zagrożeń dla zdrowia związanych ze zbyt wcześnie przeprowadzonym zabiegiem zawiera tabelę, która jasno przedstawia, ryzyko jakich chorób eliminujemy poprzez zabieg, a na jakie choroby psiak jest bardziej narażony po przeprowadzonej operacji.

Leari - więc ja od siebie radzę, poczekaj aż pies skończy rosnąć, jeśli to pies duży to dłużej niż 12 miesięcy, i wtedy kładźcie psa na stół. a póki co lepiej niech psiaki od siebie odpoczną ;)

Link to comment
Share on other sites

Ryzyko wystąpienia nietrzymania moczu po sterylizacji dotyczy głównie suk, u samców występuje baaaardzo rzadko. Kastracja wręcz ułatwia sprawę, bo pies nie znaczy terytorium, tylko oddaje mocz jak sunia, raz a dobrze (w dużym uproszczeniu, nie dosłownie ;)).

Problem z zaburzeniami wzrostu kości długich u psów kastrowanych zbyt wcześnie ma znaczenie głównie u ras olbrzymich, które bardzo późno dojrzewają.

Zdania na temat odpowiedniego wieku do kastracji są podzielone, ja uważam, że jeżeli jest możliwość separowania psa od suki i nie ma innych przeciwwskazań (głównie medycznych) powinno się poczekać do osiągnięcia dojrzałości płciowej (małe rasy już koło 10-14 miesiąca życia, olbrzymie nawet w okolicach 24 miesięcy).

Na Twoim miejscu separowałabym psa lub oduczała go skutecznie takiego zachowania. Nie chodzi już o możliwość "zmajstrowania" szczeniaków, a o nabranie złych nawyków. Możesz mieć później problemy z psem w obecności innych suk w cieczce (i nie tylko). Do tego jeżeli obskakiwanie suczek za bardzo "wejdzie mu w krew" (nałoży się na to niedługo burza hormonalna okresu dojrzewania) kastracja może nie usunąć niepożądanego zachowania (choć nie musi się tak stać).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

To zależy od wielkości twojego psiaka.Jeśli w wieku dorosłym będzie mały to prawdopodobnie może już zapłodnić sukę.Natomiast jeśli w przyszłości będzie psem wielkości owczarka niemieckiego,doga czy bernardyna to jest to raczej jeszcze niemożliwe.Co do kastracji-są różne opinie na ten temat.Niektórzy weterynarze zalecają kastrację w wieku 7-8 miesięcy.Jednak,gdybyś wykastrowała go teraz lub w wieku 7-8 miesięcy mógłby mieć,chociaż nie musiałby mieć zaburzenia wzrostu kości,tak jak napisała pauli_lodz.Małe rasy zaleca się kastrować po osiągnięciu 1 roku (typu york,westie,maltańczyk),średnie po osiągnięciu 1,5 roku (typu cocker spaniel),a duże po osiągnięciu 2 lat (typu owczarek niemiecki,podhalański,collie).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...