Jump to content
Dogomania

Mistrzostwa Polski Obedience 2006


zachraniarka

Recommended Posts

[quote name='madzior_ka']dokładnie, potem psy zaczynają generalizować tak samno ze slalomem z tyczek to od mniej wiecej 6 tyczki każda nowa nie była dla Denisa problemem i pokonywał slalom tak samo, a wcześniej gdy dodawałam trzecią, czwartą, piątą to każdą nowododaną kilka razy jeszcze naprowadzałam bo sie zatrymywał a teraz robi tyle ile tyczek stoi:)

a wasnie co do slalomu mam pytanie jak uczyłaś? naprowadzając? bo ja Denisa też ucze od jakiegoś czasu takiego jak ide miedzy nogami ale mieliśmy przerwe i teraz zaczelismy znowu i on widząc moją rękę między nogami idzie do niej ale jednak zatrzymuje sie po przejsciu i nie robi tego płynnie.. mysle ze to kwestia czasu ale nie chce by mu sie ta reka tam utrwaliła wiec trzebaby ja szybo wycofac...;/[/quote]


Posadziłam psa przy nodze, wykonałam piękne gibnięcie i naprowadziłam na dwa kroki. Potem podczas kolejnej pies mi reagował na gibnięcie i czasem tylko pomagałam ręką żeby skojarzyła że się robi czasem i 3 kroczki. Po 3 zajęciach suka robiła slalomik na gibnięcie bez naprowadzenia ( komendy do teraz nie wymyśliłam, to jedyna nasza umiejętność bez komendy a właściwie to sztuczka ) no i na 4 zajęciach moglam chodzić ile mi się podobało ( dochodziłam średnio do 6-7 bo potem to już mi się nudzi, ale ostatnio zrobiłam 15 i też ładnie szła. Zobacz nasz filmik wyraźnie widać na nim ruch ciała i wtedy suka rusza, odpowiednio też operuję nogami ( jak baletnica, albo jak bocian :lol: ) i ona wie że właśnie teraz robimy to co robimy, jak przejdę do normalnego chodu to ona wie że koniec. Obejrzyj, tam chyba dobrze to widać wszystko. Cholera ja mam pamięć do uczenia taką jak do stresowych sytuacji, zapominam natychmiast. Nie pamietam dokładnie jak tego slalomu uczyłam, uczyłam nauczyłam i się już nie przejmuję. Strasznie mnie to denerwuje. Nauczę ją zdychać i napiszę do tego epopeję może zapamietam.

Ależ mi dygresyjka wyszła. Mam nadzieję że moderator wybaczy :oops:


A żeby na temat coś powiedziec. Myśmy PT zdawały w łańcuszku ale widziałam psy które w skórce też zdawały więc nie wiem jak to jest. Dla mnie to kretyństwo kompletne ale że robiłam łańcuszek sama to co mi tam. Widziałam też że ludzie zdawali na półzaciskach, na dławikach i na dławikach zapiętych na oba kółka, więc jakiegos szczególnego uregulowania w tej kwestii chyba nie ma.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 147
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Z tego co wiem łańcuszek ma być pojedynczy zaciskowy, ale zapięty tak, żeby się nie zaciskał (albo za dwa kółeczka albo tylko za to, które nie powoduje zacisku).
Zawsze można podejść przed zawodami i zapytać, czy pies może startować w skórze czy obroży materiałowej ale nie zawsze jest to dobrze widziane przez innych startujących (np. tych, którzy włożyli pracę w to, żeby przestawić psa z płaskiej obroży na łańcuszek, bo u niektórych psów robi to różnicę).

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Basia i V']
O ile wiem, to egzamin PT mozna zdawac na zawodach.[/quote]
To ciekawe jak to wtedy wygląda z opłatą, bo za zawody płaci się 40 zł, a za egzamin eksternistyczny podobno ok. 100 zł. :roll:

To ja specjalnie musze łańcuszek kupować, żeby raz z psem PT zdać :roll: nie no przepraszam dwa razy... bo mam dwa psy ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Ania_Carmen']To ciekawe jak to wtedy wygląda z opłatą, bo za zawody płaci się 40 zł, a za egzamin eksternistyczny podobno ok. 100 zł. :roll:

To ja specjalnie musze łańcuszek kupować, żeby raz z psem PT zdać :roll: nie no przepraszam dwa razy... bo mam dwa psy ;)[/quote]

A nie mozna pozyczyc od kogos?

Link to comment
Share on other sites

A ja mam jeszcze kilka pytań co do zawodów PT:

1. czy tak jak w obi jest komisarz ringu, czy kolejność ćwiczen etc mamy pamiętać i ogółem czy robimy wszystko sami, tylko czekając na znak gotowości od sędziego?

2. aport jest własny, prawda? "gdzie" go się trzyma, czy daje np. sędziemu, z tego, co wyczytałam ze soba nie można mieć (kieszen etc), czy gdzies sobie leza i przed aportem sie go dopiero bierze?

3. odnosnie biegania: co jest oceniane? samo przywolanie czy takze mniej wiecej odleglosc, na jaka pies odbiega? wyczytalam, ze ok. 4m - co, jezeli pies "odbiegnie" na mniej (znacznie mniej ;)), ale odleglosc umozliwi przywolanie?

Link to comment
Share on other sites

[B]Dog_master[/B] odpowiem na Twoje pytania.

1. Niestety na zawodach PT nie ma komisarza, więc kolejność trzeba pamiętać samemu. Wszystko zależy też od sędziego. Czasami można się go zapytać o kolejne ćwiczenie i podpowie, a czasami na początku zaznacza, że trzeba tą kolejność znać samemu.

2.Aport jest własny (na zawodach, na mistrzostwach jest obcy). Aport odkłada się na bok i tuz przed ćwiczeniem idzie się po niego.

3. Co do biegania jest oceniana odległość na jaką pies odbiegnie i końcówka czyli przybiegnięcie na komendę. Jeżeli pies odbiegnie na mniej niż wymagane to już wszystko zależy od śedziego. Czasami wyzeruje ćwiczenie a czasami da mniej punktów. Nigdy nic nie wiadomo.

Link to comment
Share on other sites

Filmiki znalazłam na psy sportowe, zaraz będe oglądać :-)
To jeszcze jedno pytanko.W tamtym roku znajoma mówiła mi, że zmienili regulamin i na egzaminie PT aportem nie musi być koniecznie koziołek drewniany, można mieć dowolny psi aport. Czy to prawda? W regulaminie jest tylko określenie aport własny :roll: ale nie jest zdefiniowane.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Ania_Carmen']Czyli na zawodach jest aport obcy...? :roll: (przepraszam Trapa, ale nie bardzo zrozumiałam twoją odpowiedz :oops: )

Czy gdzieś można zobaczyć jakieś filmiki z zawodów albo egzaminu PT?[/quote]

Sa 2 regulaminy - PT i MPPT. (ten drugi to regulamin PT Mistrzostw Polski)
W zawodach PT aport jest dowolny, a juz na pewno wlasny.

W MPPT jest to koziolek organizatora. Poza tym jest jeszcze wybieranie przedmiotu wlasnego sposrod obcych oraz siad, stoj i waruj w marszu z przywolaniem.

Link to comment
Share on other sites

Dzięki Basia, trochę mi rozjaśniłaś :-) Ale jeszcze was pomęcze.;)
[quote name='Basia i V']W zawodach PT aport jest dowolny, a juz na pewno wlasny.[/quote]
"Dowolny aport" to bardzo szerokie pojęcie. Czy regulamin go jakoś określa? Bo skoro nie, to równie dobrze tym aportem może być gumowa kość, zwykła piłka, jak i ulubiony pluszowy miś mojego psa :roll: :cool3:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Leon']Jak to jest z tymi zawodami obedience w Sopocie, bo podobno nie będą one miały rangi Mistrzostw Polski?[/QUOTE]

zach,

Podpisuje sie pod tym pytaniem. Jak w koncu jest z tymi Zawodami? Bardzo prosze o odpowiedz :-)

W.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Ania_Carmen']Dzięki Basia, trochę mi rozjaśniłaś :-) Ale jeszcze was pomęcze.;)

"Dowolny aport" to bardzo szerokie pojęcie. Czy regulamin go jakoś określa? Bo skoro nie, to równie dobrze tym aportem może być gumowa kość, zwykła piłka, jak i ulubiony pluszowy miś mojego psa :roll: :cool3:[/quote]

Tu masz link do regulaminu - najlepiej zawsze sprawdzic u zrodla.

[URL="http://www.zkwp.pl/szkolenie/REGULAMINY%20PT.doc"]http://www.zkwp.pl/szkolenie/REGULAMINY%20PT.doc[/URL]

Link to comment
Share on other sites

U żródła sprawdzałam i znalazłam tyle:
[FONT='Times New Roman'][I]"Przedmiotem do aportowania jest „koziołek” drewniany – klocek z przewężeniem w środku – powszechnie dostępny w handlu. Na zawodach PT koziołek dostarczany jest przez organizatora jeden dla wszystkich uczestników" [FONT=Verdana]i "[FONT='Times New Roman']Na polecenie sędziego przewodnik wyrzuca przed siebie [B]własny przedmiot[/B] (aport)"[/FONT][/FONT][/I][/FONT]
[FONT='Times New Roman'][I][FONT='Times New Roman'][FONT=Verdana]I dalej nic nie wiem :-( Chyba, że ja poprostu ze zrozumieniem czytać nie potrafie.[/FONT][/FONT][/I][/FONT]
[FONT='Times New Roman'][I][FONT=Verdana][/FONT][/I][/FONT]

Link to comment
Share on other sites

Na zawodach PT aportujesz własny koziołek (przedmiot drewniany z przewężeniem). Natomiast na zawodach MPPT aportuje się koziołek dostarczony przez organizatorów. Zawsze jest kilka do wybrania różniących się wilkością i trzeba sobie wybrać odpowiedni do swojego psa.

Link to comment
Share on other sites

Odpowiem tak:
Z tego co napisalas wynika, ze na zawodach-obojetne, czy PT, czy MPPT -zawsze jest to koziolek obcy.

Jesli planujesz na dluzsza mete starty czy w PT, MPPT czy obedience musisz nauczyc psa aportowania koziolka (i wlasnego, i obcego). Wiele osob uczy aportowania tak, ze pies przynosi koziolek, bo dostaje za to ulubiona zabawke. Ja uwazam, ze zauczenie aportowania koziolka jest praktyczne.
A w "zwyczajnych" zawodach PT nie startowalam, bo moj pies ma zaliczone IPO2 i zakaz wstepu na takie zawody. Wiec wlasnego doswiadczenia nie mam.

Link to comment
Share on other sites

Dostałem sms od Zachraniarki, która akurat ma spotkanie z Przewodniczącym Głównej Komisji Szkolenia. Pan Przewodniczący ponownie potwierdził, że Mistrzostwa Polski Obedience 2006 odbędą się w Gdańsku (dokładniej: Sopot), zgodnie z ogłoszeniem. A więc zachęcam do uczestnictwa. Plotki mówią, że są ładne nagrody :D. I to są pewniejsze plotki niż te o zmianie terminu MP Obedience ;)

Link to comment
Share on other sites

Jako współorganizator potwierdzam, że Mistrzostwa Polski Obedience odbędą się 13 sierpnia podczas międzynarodowej wystawy w Sopocie.

Nie mam pojęcia w jakim celu ktoś rozgłasza takie plotki o zmianach miejsca i terminu..

Jestem właśnie po spotkaniu z p. Rurarzem, gdzie omawialiśmy szczegóły zawodów.

Serdecznie zapraszam do zgłaszania udziału, zostały już tylko 2 dni!!
Szykuje się bardzo sympatyczna impreza, od siebie staramy się by była jak najbardziej udana i atrakcyjna. Także chcemy zadbać o dobrą atmosferę, sędziowanie i.. nagrody :D :D :D

Jeszcze raz potwierdzę, że tytuł Mistrza będzie można zdobyć w każdej klasie, także jest o co walczyć :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...