Jump to content
Dogomania

Starsza suka atakuje młodszą - co robic?


Ania_Mor

Recommended Posts

Witam!
Jakis czas temu mając w domu dorosłą sukę boksera, adoptowałam z Palucha suczke kundelka. Do niedawna wszystko było OK ale odkad młodsza suczka dorosła to starsza coraz częsciej i mocniej ją atakuje. Ataki starszej suki na tą młodszą zdarzają sie coraz czesciej i nie wiem skad to wynika, może z prób dominacji?
Niestety zmieniły sie troche nasze warunki pracy i suki coraz częściej i dłuzej zostaja same wiec nie mam stałej mozliwosci kontroli zachowań suk i boje sie o efekty tych walk.

Co mam robić?

Link to comment
Share on other sites

starsza 6-letnia suka jest wysterylizowana, natomiast młodsza jeszcze nie - weterynarz zalecił nam sterylizacje po pierwszej cieczce, której jeszcze nie było ale chyba niedługo bedzie

rece mi opadają - najpierw miałam duze problemy z poschroniskowym zachowaniem młodszej suki i jak jakoś sobie z tym zaczęliśmy radzić to teraz te walki...

Link to comment
Share on other sites

Juz mi ktos kiedyś pisał na Dogo, że jeśli tylko jest mozliwość, to przy dwóch suniach, powinno się obydwie wysterylizować. U nas np. nie było problemu jak mniejsza sunia mojej mamy (york) miała cieczkę, natomiast na chwilę obecną, jak mała ma cieczkę to starszej, schroniskowej suni zaczęło z lekka odwalać. Ostatnio tak pacneła tę mniejsza łapa, że tamta przewróciła się. Ze straszą byłam na sterylizacji tydzień temu, zobaczymy jak będzie się zachowywać w stosunku do małej przy cieczce.

Link to comment
Share on other sites

Ale nasza młodsza sunia cieczki nie ma a starsza ją atakuje i nie mamy mozliwosci odizolowania ich od siebie. Jak jesteśmy w domu to jakoś możemy nad tym zapanować ale jak nas nie ma to dochodzi do spięć. Problem w tym, ze w domu nie ma nas długo a całkowite rozdzielenie suk nie wchodzi w gre. Z behawiorystą juz rozmawiałam - moze to byc na tle dominacyjnym i jeżeli sie to potwierdzi to należałoby nad starsza suką duzo popracować a ja nie mam juz na to siły i czasu. Dopiero co jako tako opanowalismy lęki i problemy młodszej suni i naprawdę praca jeszcze ze starszą suką nas przerosnie. Chciałam dobrze, wzięłam młodszą suczke ze schroniska a tu takie problemy. Nie wiem co robić... Miałam kilka psów w zyciu ale nigdy ze schroniska i nigdy dwóch suk razem i najwyraźniej przeceniłam swoje mozliwosci. Chyba bedziemy zmuszeni znaleźc młodszej suni nowy dom...

Link to comment
Share on other sites

Myslę, że to nie ma nic do rzeczy, że sunia jest ze schroniska. Warto jednak zasięgnąć rady specjalisty,ale od strony praktycznej, bo udzielanie rad nie widząc psa to tylko jedna strona medalu. Nic nie dzieje się bez przyczyny. Nie można tak szybko się poddawać. Ja wiem, że masz rożne ograniczenia, takie jak np. praca, ale może warto spróbować? Szkoda oddawać sunię, bo na pewno już się z wami zżyła :(

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Ania_Mor']Niestety zmieniły sie troche nasze warunki pracy i suki coraz [B]częściej i dłuzej zostaja same[/B] wiec nie mam stałej mozliwosci kontroli zachowań suk i boje sie o efekty tych walk.[/QUOTE]

To zapewne oznacza mniej ruchu,a do tego wieksze "stesknienie" i rywalizacja o wasza uwage jak juz jestescie obecni.
Skoro nie macie czasu, nie radzicie sobie i zdajecie sobie z tego sprawe, to byc moze rzeczywiscie lepiej poszukac suce fajnego domu.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Pies Pustyni']To zapewne oznacza mniej ruchu,a do tego wieksze "stesknienie" i rywalizacja o wasza uwage jak juz jestescie obecni.
Skoro nie macie czasu, nie radzicie sobie i zdajecie sobie z tego sprawe, to byc moze rzeczywiscie lepiej poszukac suce fajnego domu.[/QUOTE]

Tylko gdzie taki znaleźć...?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='mala_czarna']Juz mi ktos kiedyś pisał na Dogo, że jeśli tylko jest mozliwość, to przy dwóch suniach, powinno się obydwie wysterylizować.[/QUOTE]

Na dogo akurat jest dość obszerny temat o tym, że u suk odwrotnie niż u samców, sterylizacja może nasilić agresję terytorialną i wobec innych psów. Pomaga tylko wtedy, gdy ewentualne spięcia między sukami występują w okolicy cieczek.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Martens']Na dogo akurat jest dość obszerny temat o tym, że u suk odwrotnie niż u samców, sterylizacja może nasilić agresję terytorialną i wobec innych psów. Pomaga tylko wtedy, gdy ewentualne spięcia między sukami występują w okolicy cieczek.[/QUOTE]

Nie mogę się w tym temacie wypowiedzieć, bo u nas od sterylki minął tydzień z hakiem.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='mala_czarna']Robiąc setki ogłoszeń w necie.
W zasadzie to chyba już podjęliście decyzję, i nie oczekujecie żadnych sensownych rad. Szkoda.[/QUOTE]


[SIZE=2]juz raz miałam duży problem aby przekonać meża do zostawienia demolujacej suki i aby pomógł z nią pracować, udało sie, suka mniej niszczyła a tu znowu nowy problem
i coś mi sie wydaje, ze tym razem maż postawi sprawe jasno...[/SIZE]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Martens']Na dogo akurat jest dość obszerny temat o tym, że u suk odwrotnie niż u samców, sterylizacja może nasilić agresję terytorialną i wobec innych psów. Pomaga tylko wtedy, gdy ewentualne spięcia między sukami występują w okolicy cieczek.[/QUOTE]



Dokładnie tez słyszałam że tak może byc , ja mam 2 sunie i jest to matką z córką , do czasu sterylki nic się nie działo , natomiast teraz jest źle . Moga biegac razem długo , bawia sie , a nagle nie wiadomo dlaczgo dochodzi między nimi do walk . Już kilkakrotnie musiałam interweniowac , co zakończyło sie poszarpaniem mi spodni . Nie było to celowe ale stracha miałam , wspomnę że moje sunie waża około 25 kg i obie sa zawzięte . Próbuje je izolowac , i narazie od około pół roku jest ok.
I tez nie wiem co z tym zrobić , żaden behawiorysta nie pomoże bo to nie jest non stop . Zdaża się tak raz na kilka mieisęcy , ale to nie jest zabawa , suki po ostnim razie były pogryzione , ja cała w ich krwi . Nie jest to łatwe do opanowania .
A ciekawostkę jest to że tutaj na dogo wszystcy są za pssmi , a jak telefonicznie spytałam dziewzyne która sie udziela bardzo na dogo co mam robić to usłyszałam odpowiedź żebym jedną z nich oddała . Pytam jak moge oddac psa którego wziełam z ulicy i uratoałam przed śmiercią głodową , Korsa miała wtedy około 3-4 miesiecy , a druga jest z mojej " chodowli " ( az wstyd się przyznać , bo to sa rasowe kundle) a sunia ma teraz około 5 lat
Nie posądzajmy kogos ze nie ma czasu na pracę z psem , lepiej znaleźć suni dobry dom niż wyrzucić na ulicę lub oddac do schroniska . Inna sprawą jest to że naprawdę trzeba porzadnie przemyślec wszystkie za i przeciw zanim sie weźmie drugiego psa do domu , jednak czasami po prostu uczucia biorą górę a później okazuje się że niestety problemy nas przerastają .

Ja trzymam kciuki za podjęcie własciwej decyzji zarówno dla psa jak i dla Was .

Link to comment
Share on other sites

[quote name='marlenka']Nie posądzajmy kogos ze nie ma czasu na pracę z psem , lepiej znaleźć suni dobry dom niż wyrzucić na ulicę lub oddac do schroniska . Inna sprawą jest to że naprawdę trzeba porzadnie przemyślec wszystkie za i przeciw zanim sie weźmie drugiego psa do domu , jednak czasami po prostu uczucia biorą górę a później okazuje się że niestety problemy nas przerastają .

Ja trzymam kciuki za podjęcie własciwej decyzji zarówno dla psa jak i dla Was .[/QUOTE]

Dokładnie tak było - uczucia wzięły górę i teraz problemy nas przerosly.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Pies Pustyni']Ile by nie minelo od sterylki, to i tak nie mozna stwierdzic jak jest tylko na podstawie obserwacjii dwoch suk. U tych moze byc tak, u innych inaczej.[/QUOTE]

Jak to "tylko na podstawie obserwacji"? No przeciez na podstawie zachowań będe mogła stwierdzić, czy sterylka mojej starszej suni jakoś negatywnie wpłynie na jej zachowanie wobec tej mniejszej ;)
I mam nadzieję ogromną, że mnie ten problem nie dotknie, bo starsza wazy 15 kg, a młodsza tylko 3.

Link to comment
Share on other sites

oczywiscie ze nie stało to sie z dnia na dzień ale na początku pani behawiorystka (z która współpracowalismy w temacie demolek młodszej suki) wytłumaczyła nam ze starsza suka wychowuje młodszą i to jest normalne
ale teraz te ataki sie nasiliły i wcale nie wyglądają na metody wychowawcze

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Ania_Mor']oczywiscie ze nie stało to sie z dnia na dzień ale na początku pani behawiorystka (z która współpracowalismy w temacie demolek młodszej suki) wytłumaczyła nam ze starsza suka wychowuje młodszą i to jest normalne
ale teraz te ataki sie nasiliły i wcale nie wyglądają na metody wychowawcze[/QUOTE]


I powiem szczerze że watpię aby to ustało , aczkolwiek moge się mylić . U mnie wyglądało to tak że suki biegały po podwórku cały dzień i sie bawić , ja weszłam na chwile do domu i za chwilę słysze dziwne dzwięki wyszłam na podwórko i mnie zamurowało , psy szarpały się i na nic moje krzyki , wrzaski , nawet złapałam kija , w końcu sobie przypomniałam że trzeba jednego psa pozbawić równowagi , złapałam młodsza za tylne łapy i [odniosłam do góry , jak ona puściła starszą to noga tamta odgoniłam ta młodsza za "łeb " i do domu . Drugi raz był taki sam ...zabawa , tarzanie się , i nagle atak i to nie jedna zaczyna ale róznie to bywa , raz jedna raz druga .

Link to comment
Share on other sites

[quote name='marlenka']I powiem szczerze że watpię aby to ustało , aczkolwiek moge się mylić . U mnie wyglądało to tak że suki biegały po podwórku cały dzień i sie bawić , ja weszłam na chwile do domu i za chwilę słysze dziwne dzwięki wyszłam na podwórko i mnie zamurowało , psy szarpały się i na nic moje krzyki , wrzaski , nawet złapałam kija , w końcu sobie przypomniałam że trzeba jednego psa pozbawić równowagi , złapałam młodsza za tylne łapy i [odniosłam do góry , jak ona puściła starszą to noga tamta odgoniłam ta młodsza za "łeb " i do domu . Drugi raz był taki sam ...zabawa , tarzanie się , i nagle atak i to nie jedna zaczyna ale róznie to bywa , raz jedna raz druga .[/QUOTE]

No i co, zostawiłas to tak, czy próbowałas rozmawiać ze specjalistą?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...