Jump to content
Dogomania

mały owczarek ciągle gryzie po rękach i nogach


Recommended Posts

ma już ponad 3 m-ce; od miesiaca jest z nami. Na ogół jest grzeczny, coraz wiecej rozumie, ale kilka razy dziennie ma takie napady "szaleja", że przy kontakcie z nami łapie za ręce, szarpie za ubrania. Tak samo, gdy dłuzej kogoś z nas nie widzi, np. dzieciaki po nocy. Stanowcze NIE WOLNO rzadko działa, tak samo ZOSTAW. PisZczenie doradzane na forum nie zdało rezultatu - uważał takie odgłosy za dobrą zabawę.
Macie jakies sposoby?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

W momencie, kiedy pies próbuje skoczyć na członka rodziny, należy przydepnąć mu tylną nogę, tak by poczuł. Po kilku takich próbach powitania gościa skojarzy, że nie skończy się to dla nigo najlepiej- tak poradził mi wet. Dobrze jest też odwrócić się plecami do psa, kiedy tyklo zauważysz, że szykuje się do skoku. A wracając np z pracy nie należy witać się czule z psiakiem, bo każdy powrót będzie dla niego ogromnie emocjonujący. Musisz go szybko oduczyć tego zachowania, wyobraź sobie dorosłego donka skaczącego na Twoje dzieci. Dobrze jest się zaopatrzyć w dyski treningowe-gdy zacznie kąsać czyjąś dłoń lub nogawkę, wystarczy nim rzucić, nierzyjemny dla psa dźzięk skutecznie odwróci jego uwagę. Po kilku takich rzutach powinien się zniechęcić

Link to comment
Share on other sites

W momencie napadu "szaleja" i gryzienia do przesady - szybka izolacja psa na uspokojenie, przerwanie zabawy, odwrócenie się plecami, ostentacyjne zignorowanie psa; spokojna pochwała kiedy się wyciszy.
Psa w tym wieku swobodnie można już nauczyć polecenia "siad" i wydawać je za każdym razem witając psa i wtedy spokojnie go głaskać - gdy skacze, szaleje - ignorować. Jeśli pies łapie za ręce w czasie powitania, z nadmiernej ekscytacji, możesz mieć w torbie czy gdzieś na szafce pod ręką zabawkę, którą pies dostanie do dzioba - w ten sposób uczysz go przekierowywania nadmiaru emocji na zabawkę -a niestety takie życie, że młody pies musi gdzieś to swoje podekscytowanie podziać i zmuszanie go do zachowania spokoju na siłę w tak emocjonującej sytuacji po prostu może się nie udawać albo zaowocować odreagowywaniem stresu na innych płaszczyznach, choćby na niszczeniu przedmiotów.

[quote name='kondiva']W momencie, kiedy pies próbuje skoczyć na członka rodziny, należy przydepnąć mu tylną nogę, tak by poczuł. Po kilku takich próbach powitania gościa skojarzy, że nie skończy się to dla nigo najlepiej- tak poradził mi wet. [/QUOTE]

To jakiś żart? Tak drastyczna metoda do stosowania u 3-miesiecznego szczeniaka? Weterynarz to nie szkoleniowiec, tak jak lekarz pediatra to nie pedagog czy psycholog.
Powitanie to najnormalniejsza w świecie rzecz u psowatych, okazywanie przez psa przywiązania, cementowanie więzi w stadzie, z opiekunem - i Ty proponujesz oduczanie tego szczeniaka zadając mu ból? Pewnie zadziała, pies zrazi się do skakania, schrzanione zostanie jego zaufanie do właściciela i więź z nim - szkoda tylko że owczarka od początku powinno się uczyć współpracy z nami, a nie wycofania i niechęci do kontaktu.
Metody które proponujesz są uzasadnione do zastosowania w przypadku dużego, silnego, zmanierowanego już psa - ale z małym szczeniakiem można i powinno się wypracowywać takie rzeczy za pomocą manipulowania głosem, uwagą. Dla mnie osoba, która tak banalne problemy u 3-miesięcznego szczeniaka proponuje rozwiązywać zadawaniem psu bólu czy straszeniem go, w ogóle nie powinna doradzać na temat wychowania psów, bo tylko komuś zaszkodzi :shake:
Mi udało się wypracować łagodne powitanie i delikatne gryzienie nawet w czasie "głupawki" u stafforda tylko za pomocą manipulowania zabawkami i moją uwagą lub jej brakiem (a kto widział kilkumiesięcznego ttb w czasie "godziny świni" wie, że najbardziej rozbawiony owczarek to przy tym anioł; uczenie łagodnego chwytania ze względu na predyspozycje rasy to też trudna sprawa) - a Ty każesz malutkiego owczarka, który w porównaniu z ttb jest łatwy do układania jak plastelina, deptać i rzucać w niego dyskami?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ja tego nie wymyśliłam. Wszelkie inormacje jakie udzieliłam znajdują się w książce pt : Okiem psa, która została napisana przez behawiorystę z kilkunastoletnim doświadczeniem. Mój owczarek mając 3 miesiące też skakał, byłam wtedy w 8 miesiącu ciąży i za każdym razem kończyło się to dla mnie kiepsko. Siad działało tylko kiedy psiak był spokojny, w chwilach powitania zupełnie nie skutkowało. Dlatego weterynarz polecił mi tą technikę przydeptania tylnej łapy. Nigdy nie robiłam tego wyjątkowo brutalnie, żeby pies zawył z bólu, poprostu miał poczuć. I w moim przypadku metoda okazała się skuteczna. Dziś pies nie skacze, jest dobrze ułożony i wcale nie zauważyliśmy, żeby przestał nam ufać.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='kondiva']Ja tego nie wymyśliłam. Wszelkie inormacje jakie udzieliłam znajdują się w książce pt : Okiem psa, która została napisana przez behawiorystę z kilkunastoletnim doświadczeniem. [/QUOTE]

Ten behawiorysta z kilkunastoletnim doświadczeniem, John Fischer, w swojej ostatniej książce (nie wydanej w Polsce) wycofał się z większości rzeczy, które opisał w "Okiem psa", a i sama ta książka jest obecnie dość przestarzałą i kontrowersyjną lekturą - podobnie doradzanie komuś na forum brutalnego traktowania szczeniaka, w ramach metod wychowawczych. Behawiorystów i szkoleniowców też trzeba umieć oceniać - w Polsce mamy nawet takich znanych z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem, którzy na forach o wychowaniu psów radzą brać yorka przez rękawicę, dawać mu klapsy i uwiązywać za karę...
Twój pies może się nie zraził, ale czyjś może mieć słabszy charakter i przykre skutki mogą być, a i sam humanitaryzm takiej metody daje do myślenia, bo tak jak pisałam, to jest 3-miesięczne szczenię, z którym kierując uwagą różnymi metodami można zrobić wszystko bez żadnej przemocy. 8 miesiąc ciąży też nie jest dla mnie dobrą wymówką do takiego traktowania psa - może po prostu należało pomyśleć, że branie rozbrykanego szczeniaka dużej rasy w takim okresie to mało szczęśliwy pomysł.

Link to comment
Share on other sites

Ha, zgadzam się w pełni z Martensem.
Nasz psiak nie skakał, bo w wieku 3 miesięcy był zbyt dużą pierdołą i kończyło się to dla niego wywrotką ;) Niemniej jak tylko zaczął, to zamiast przydeptywać, po prostu obracaliśmy się tyłem i odchodziliśmy. Prosta metoda - skaczesz = nie dostajesz uwagi i nic nie osiągasz. Skutkuje również odepchnięcie psa (nie rzucenie o ścianę) i wydanie dźwięku jasno dającego psu znak że jesteśmy niezadowoleni. Za każde dobre przywitanie, bez skakania itd. Nagradzamy psa miłym głosem, uwagą i ew. Smakołykiem. Psiak szybko sam 'zakuma' co mu się bardziej opłaca.
Mój psiak nawet po kilkugodzinnym zostaniu samemu nie skacze na mnie, widać że się cieszy, merda ogonem, chodzi wokół mnie, ale już się nauczył, że musi zaczekać aż odstawie to co mam w rękach, rozbiorę się, zdejmę buty. Co jak co, też się cieszę że go widzę, ale nie znaczy to że rozbije jajka, wyleje sok, rozniosę błoto po mieszkaniu etc. :P

Aha btw. Widzę że tu nie o skakanie chodzi bo to 3 miesięczny owczarek. One jeszcze nie skaczą ;) Osobiście zalecam kupić gryzak w postaci sznurka z 2 węzłami i bawić się nim z psem, może częściej wychodzić na dwór aby się pobawił. Owczarki to niestety psy aktywne i muszą się porządnie zmęczyć, inaczej dostają głupawki.
Pójdźcie z nim do psiego przedszkola, nie jest to bardzo droga inwestycja a bardzo się opłaci, choćby po to aby WAS wyszkolić w tym jak się zajmować psiakiem :)

Pozdrawiam!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Mój owczarek ma 7 mies i też gryzl po rękach ale broń Boże go nie karciłam a juz na pewno nie nadeptywałam na łapę!!. Po prostu ignoruję go i odwracam się od niego i nie utrzymuję kontaktu wzrokowego. Jego gryzienie jest coraz mniejesze. Do psa trzeba mówic spokojnie i wszystko tłumaczyć jak dziecku.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...