Jump to content
Dogomania

Kołtuny


Marcin

Recommended Posts

Briards -

Teorię pobrałam z książki Pani Ewy Doroty Sobolty "Briard". Ale jak już zauważyłam, ta Pani to według Ciebie teoretyk. Mam też film o briardach gdzie prezentowane są psy z hodowli Apokalipsa Bis i gdzie dokładnie pokazują jak to robić...

Hmm... nie wiem co o tym sądzić... tymbardziej, że po moim poście o przycinaniu napisała PannaMinCzin:

Ja sama podcinam psu włosy na lapach. I zazwyczaj wtedy gdy spi, czyli na leżąco (oczywiscie pies, nie ja )

A wlosy na samej lapie obcinam na ksztalt "chryzantemy" (patrząc od spodu łapy), czyli najkrócej przy samych poduszkach.

No wiec proszę Cię jeśli możesz o wyjaśnienie... powyższe osoby są w błędzie?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 73
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

nie jestem teoretykiem :)

a p. sobolte nie uwazam wylacznie za teoretyka, mam dla niej caly szacunek jako dla sedziego i tez nie uwazam, ze jej ksiazki sa zle...no i jej briardy takze bo mam psa z pochodzeniem od jej psow i jest wspanialy tylko ze niestety z przodozgryzem (ale o wystepowaniu przodozgryzu w tej lini to juz mi nikt niepowiedizal)

czytalas ksiazke z 1993 roku ? czy jestescie wszyscy w temacie briard od jakis lat 5?

chce tylko zwrocic uwaga ze ta pani ma dosc radykalne poglady i nie trzeba sie z nimi dokonca zgadzac, to nawet czesi maja bardziej liberalne poglady na hodowle briardow (cala klasyfikacja rodzajow suk i ile szczeniakow mozna zostawic przy zyciu nie zaleznie od tego ze np wiecej niz ta dana liczba jest obiecujacych)

i moge tutaj wymienic np to, ze pani uwaza wlasnie , ze siersci briarda mozna ocenic w wieku 2-3 dni i nalezy niespelniajace wymagan uspic do dnia 5go, czy np za biala plamke na siersci tez nalezy bezwzglednie uspic,

oraz np, ze nie mozna uzyskac pelnowatrosciowego potomstwa ze zkojarzenia briarda plowego z niebieskim albo czarnego z plowym genem z niebieskim , faktem jest, ze jest tutaj ryzyko i duza szansa ze bedzie nie wartosciowe ALE nie zawsze; mozna to sobie sprawdzic zagladajac w rodowody wybitnych psow hodowli des monts du crauzile (hodowla ta jest specjalista i prawie zawsze wygrywa tytul najlepszej hodowli we francji) czy hodowli holenderskiej van de hoolhoeve, czy du jardin de kui gdzie suka niebieska jest mult championem i jej rodzenstwo rowniez utytulowane a matka jest plowa. no i wystarczy spojrzec na wykaz miotow w tej chwili nz stronie francuskiego briarda i doszukac sie miotu celowego (bb x dd),

no i rowniez znam duzo psow, ktore mialy biala plamke jak byly male a teraz sa championami francji, belgi.

mam nadzieje, ze teraz rozumiesz o co mi chodzi.

Link to comment
Share on other sites

hodowli apokalipsa bis nie znam i nigdy nie slyszalam a nie niewidzialam psa z jej hodowli (chyba, ze masz na mysli apollo bis, to widizalam zdjecia erika apollo bis sunflower, ale to chyba nie ta hodowla, o ktorej ty mowisz)

a obcinac wlosy na lapach by mi nigdy do glowy nie przyszlo i jeszcze nikt mi sie nie przyznal, ze to robi, sama byc moze raz czy dwa obcielam wlosy psu pomiedzy poduszkami ale ze wzgledu na snieg, ktory lubi pomiedzy nie wchodzic.

przyznam, ze moj pies mial bardzo mocne filcaki na nogach (nog i lap nigdy nie dawal sobie dotknac mimo przyzwyczajenia do czesania, nawet nie chodzil po lesie jak byl maly bo go kulo) i bylo to jakies 3-4 lata temu podjelam decyzje i mu obcielam te kudly.......do dzisiaj siersc na nogach jest straszna!

to znaczy nie ma wlosa okrywowego, siersc przypomina nieco szczeniecy podzerstek ale BARDZO BARDZO miekki no i rowniez koloru podszerstka i ta siersc filcuje sie jeszcze bardziej a przedtem mial taka siersc jak ma na calym ciele czyli przepiekna ciemno plowa, sucha, wzorcowa( sedziowie mieli super opinie o jego szacie nie tylko o budowie, tylko ze mial jak wspomnialam przodozgryz, o ktorym nie wiedzialam)

takze to tyle ode mnie na temat obcinania wlosow briardom.

Link to comment
Share on other sites

tak ksiazka z 95 jest lepsza niz ta z 93, jest mniej drastyczna. no i ladniej wydana i ma bardziej informacje dla wlasciciela niz dla hodowcy jak jest z ta wczesniejsza.

jezeli masz dostep do tej z 93 roku to poczytaj, tam jest zpis wszystkich mitow, importow, procenty ile uzyskalo hodowlanosc itd i nawet wyniki z selekci francuskiej, rozne takie dane ciekawe dla hodowcy natomiast no tez warto zebys zobaczyla w jaki spsob pisze o eliminacji szczeniat (to okreslenie z tamtej ksiazki)

ta z 1993 jest to dosc chuda ksiazeczka wygladajaca jak zeszyt, czarno biala na nie za dobrym papierze i na okladce ma glowe czarengo briarda z kopiowanymi uszami jest to kubula van't wuitesten (o ile dobrze napisalam wuitesten)

Link to comment
Share on other sites

tak ksiazka z 95 jest lepsza niz ta z 93, jest mniej drastyczna. no i ladniej wydana i ma bardziej informacje dla wlasciciela niz dla hodowcy jak jest z ta wczesniejsza.

jezeli masz dostep do tej z 93 roku to poczytaj, tam jest zpis wszystkich mitow, importow, procenty ile uzyskalo hodowlanosc itd i nawet wyniki z selekci francuskiej, rozne takie dane ciekawe dla hodowcy natomiast no tez warto zebys zobaczyla w jaki spsob pisze o eliminacji szczeniat (to okreslenie z tamtej ksiazki)

ta z 1993 jest to dosc chuda ksiazeczka wygladajaca jak zeszyt, czarno biala na nie za dobrym papierze i na okladce ma glowe czarengo briarda z kopiowanymi uszami jest to kubula van't wuitesten (o ile dobrze napisalam wuitesten)

Link to comment
Share on other sites

Briards -

Apokalipsa Bis http://free.polbox.pl/k/kynolog/hod_47.htm

Nie wiem czy to znana hodowla ale akurat oni nakręcili film o rasie.

Z tym obcinaniem to może my się nie rozumiemy... :hmmmm: Nie mówię o obcinaniu futra na wierzchu stopy czy też wyżej... Zakładam, że psiak leży na plecach, biorę łapę i przycinam sierść koło pazurów no i między opuszkami (co jest bardzo przydatne teraz zimą)... ale to przycięcie nie jest do samej skóry... to tak, jakby podcięcie końcówek włosa... no nie wiem jak to opisać... :-?

Gajce sierść odrasta nadal taka sama...

Link to comment
Share on other sites

doskonale wiem,ze mowisz tylko o lapach i nie o goleniu, ja takze nie obcielam mojego psa na lyso ale zostaly mu jakies 1-2cm wlos.

dopoki to tylko wlosy pomiedzy poduszeczkami a nie te co wystaja poza lape to jest to ok, ale juz te co wystaja poza lape trzeba zostawic (i briardy raczej nie maja kapci tylko z natury maja piene futrzaste lapy i to futro uklada sie w sposob okragly bo i lapa briardzia jest okragla dla niewtajemniczonych)

bo potem jak sie nawet te koncowki obetnie to siersc sie zmienia.

Link to comment
Share on other sites

Ja mam tylko dwa wnioski:

Briards skoro twierdzisz, że nigdy nie słyszałaś o hodowli Apokalipsa Bis to chyba Ty sama siedzisz "w briardach" od 5 lat :roll: a może słyszałaś o Apokalipsa II, bo z taka pisownią spotkałam się w katalogach ??

dwa - "kapcie" występują u wszystkich zadbanych owczarków długowłosych (briardy, bearded collie, PON-y), bez względu na kształt stopy - jasne, że jak biega po krzakach to ich nie bedzie miał :-? ale obowiązkiem właścicela jest owe "kapcie" przystrzyc przed wystawa, czyli wyrównać włos tak, by stopa miała ładny i schludny wygląd.

a nie przepraszam jeszcze jedno: pani Sobolta to dla Ciebie teoretyk tak?? Odważny sąd biorąc pod uwage ilość wychodowanych przez nią miotów.

Link to comment
Share on other sites

DO BRIARDS:

Hodowla Apokalipsa Bis to chodowla sędziny Pani Fiszdoń w tej chwili ma jeszcze briardkę czarną ,ale chyba już brairdów nie hoduje ma też Dogi niemieckie.dziwne że interesujesz się brairdami tyle lat a tej hodowli nie znasz.Z tej hodowli pochodzi między innymi KAZAN Apokalipsa -czarny pies który pokazuje się na wystawach .

Jeżeli chodzi o przycinanie włosów na łapkach to od kąd pamiętam się to robiło .Moją pierszą sunię kupiłam 6 lat temu w hodowli Sun-Flo-Wer i wtedy się już też przycnało.Wiele razy widać jeszcze poprawki przed samymi wystawami i robią to chyba wszyscy hodowcy jakich znam.

Wręcz- nie przycięcie może obniżyć lakatę psu bo i taki przypadek miał miejsce 2,3 lata temu na wystawie w Bytomiu.

Jeżeli chodzi o włos to jego struktura się nie zmienia po takim przycinaniu a łapa wygląda dużo ,dużo lepiej.Jeżeli chodzi o książkę P.Sobolty to jest bardzo przydatna chyba dla większości hodowców i miłośników briardów,owszem wiele tematów uległo lekkiej zmianie i pewne sprawy są nie do końca aktualne,ale przecież śledząc na bieżąco przepisy Z.K. i to co się dzieje w czołowych hodowlach można sobie to zkotygować.

Jeżeli chodzi o urodzone szare szczeniaki-to nie mogę tego sprawdzić teraz w książce bo nie mam jej przed sobą,ale wydaje mi się że P.Soboltowej chodziło o szare urodzone po obu płowych rodzicach powinno być usypiane bo i takie się zdażają i tak się robi np.w Czechach.

Ja w drugim miocie miałam Szarą sunię po płowych rodzicach i poszła do ludzi którzy wiedzieli że nie jest na wystawy tylko dla nich.

Link to comment
Share on other sites

Ponieważ temat ciągnie się dziwnym trafem na dwóch topikach, pozwolę sobie wrzucić tu link do części rozmowy na temat cięcia futerka na łapkach briardów:

http://www.dogomania.pl/index.php?name=PNphpBB2&file=viewtopic&t=10297&postdays=0&postorder=asc&start=15

... oraz mój ostatni post:

http://www.dogomania.pl/index.php?name=PNphpBB2&file=viewtopic&t=10297&postdays=0&postorder=asc&start=30

Link to comment
Share on other sites

moze zamiast mowic ze widzisz,pojdziesz tam sie powymadrzac ? :wink:
A gdzież ja się wymądrzam? hę? :wink: A poza tym cóż ja bidna myszka wiem... siem uczem dopiero :D
I czemu Cie praktycznie nie ma nigdy na gr.I ? :(
No bywam ale duchem :) Czytuję topik briardowy i łykam wiedzę o tych pięknych psach ... a wypowiadać się nie mam chyba co, bo wiadomo...

Ale może dziś maznę coś i może wkleję zdjęcia Gajki... zobaczymy :wink: :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...