Jump to content
Dogomania

alano


benia

Recommended Posts

Wyglądają raczej jak niedobitki tego, czego nie użyto do hodowli kanaryjczyka, a nie jak starożytna rasa.

chlopaki mi zepsuly zabawe - bo teraz glupio po nich powtarzac :-?

Bulldogu- pomyliłam się- pisałam do tych ze strony www.alano.pl

problem w tym, ze http://www.dogomania.pl/index.php?name=PNphpBB2&file=viewtopic&t=563

to raczej nie sa te alano, o ktore chodzi.

Alaunt też- tylko wg mnie to to samo słowo. Wg łacinnika też.

wg zrodel, ktore mam - kawalek w ksiazce pani Angehrn o buldogach - "buldogowate" (tak je nazwe w uproszczeniu) psy byly nazywane juz w XIV wieku w Anglii alauntz-alaunt-alan-alant-alande-alaune-alaunus.

wyglada na to, ze zrodloslow jest lacinski, ale reszta ma zapewne rozne nalecialosci. a dogi niemieckie sa ponoc do dzis nazywane alano po wlosku.

facet, ktorego ona cytuje, wymienia trzy rodzaje takiego alaunta - cos wrodzaju gonczego, ale ktory "potrafi trzymac mocniej, niz trzy greyhoundy" (pytanie, jak wtedy greyhound wygladal? :roll: ), ciezszego "alaunt ventreres" (moze Twoj lacinnik cos z tym zrobi ;) ) i ostatniego, nie opisanego z wygladu, ale tylko jako "pies rzeznika".

do tego wymienia on jeszcze "mastiffy", jako "psy bojowe" do walk ze zwierzetami i pilnowania od zlych ludzi :lol: , dla odroznienia od alauntow, ktore byly raczej do roboty/polowania.

jak to wygladalo w Hiszpanii - nie wiem.

A z tym buldogiem i mastifem to nie rozumiem, o co Ci chodzi?

Gosia

juz pisalem - zepsuli mi zabawe ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 176
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Dobra- niech Wam chwilowo będzie.

Jak zarejestrują alano, to będę musiała nauczyć się jeszcze jednego wzorca. :(

Teraz nie mam czasu, ale obiecuję, że bardzo dokładnie obejrzę wzorzec kanario i alano i porównam, jakie są różnice. Bo coś mi się zdaje, że wcale nie są duże, chyba, że uważacie, że różnica we wzroście rzędu 4 cm to zasadnicza różnica.

A potem albo przyznam rację, albo będziemy się spierać nadal.

OK?

Gosia

Link to comment
Share on other sites

OK.

dla ulatwienia Ci podpowiem jeszcze, ze

alano:

HEIGHT WEIGHT

Male 58-63 cm 30-40 kg

Female 55-60 cm 25-35 kg

canario:

bodajze z UKC

- Males 61 to 66 cm (24 to 26 inches)

- Females 57 to 62 cm (23 to 25 inches)

- Average male weight is 47 to 57 kilos. (103 to 126 pounds)

- Average female weight is 40 to 50 kilos. (89 to 110 pounds)

FCI:

Größe

Schulterhöhe:

Rüden von 60 bis 64 cm (23.6 bis 25.2 inches)

Hündinnen von 56 bis 60 cm (22 bis 23.6 inches)

Gewicht

Rüden mindestens 50 kg (110 lb)

Hündinnen mindestens 40 kg (88 lb)

wyglada na to, ze to chyba nie tylko te "4cm" ;)

Link to comment
Share on other sites

... porównam, jakie są różnice. Bo coś mi się zdaje, że wcale nie są duże, chyba, że uważacie, że różnica we wzroście rzędu 4 cm to zasadnicza różnica.

Bergamasco może mieć chyba do 62 cm wysokości, czy to oznacza, że nie różni się za wiele od choćby psa kanaryjskiego??!! :D

Alano różni się od Psa Kanaryjskiego jedną wyraźną rzeczą: wagą mniejszą o około 20 kg. I to najbardziej podstawowa różnica, poza wieloma innymi.

Link to comment
Share on other sites

Teraz widzę, że Buldog mnie uprzedził.... :sabber:

Dla ścisłości: Pies Kanaryjski - ponieważ oficjalna strona fci nie podaje wzorca dogo canario :evil: , można spotkać się z różnymi wersjami, od 60 do 68 cm, waga minimum 50kg u psów. U suk wzrost 56-62 cm waga do ok 50kg. Wzorzec istnieje od raptem 4 lat, ale widać to zbyt krótki czas, żeby wszyscy mogli posługiwać się jednym i tym samym.

Ja zazwyczaj spotykam się z następującym: psy 62-68 cm, waga min 50kg, suki 58-62cm, waga do 50kg. Ale i tak najważniejsze są proporcje!

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...