Jump to content
Dogomania

Jak uczyć? ...


zancia_97

Recommended Posts

Hej. Od kilku dni mam psiaka -cocker spanielek-. Mam spore podwórko i staram się go wyprowadzać po spaniu (rano ok.6 i w dzień parę razy ostatni spacerek ok.22), po zabawie i jedzeniu. Starałam się go obserwować. Wychodzi nam całkiem nieźle ale czasem nie zdążę otworzyć drzwi i ....... kałuża :roll:. Zdarza się to raz albo dwa na dzień. Jak go mam uczyć?

Moja znajoma (miała psa) mówiła, że powinnam go zanim zdąży skończyć wynieść go. Wtedy się nauczy że jak kończy na dworze to powinien też tam zacząć... Ale mi jakoś to nie wychodzi. :bigcry:
Ile czasu minie zanim nauczy załatwiać swoje potrzeby na dworze?
Urodził się w połowie maja...
Help!! Może duży bardzo nie jest ale coś trzeba robić. A ja już nie mam pomysłów.
:placz:

Link to comment
Share on other sites

No cóż, 2,5 miesięczny szczeniak nie będzie umiał od razu trzymać moczu do wyniesienia go na dwór. Uważam, że jak na ten wiek pies doskonale sobie radzi. Najwięcej nauczysz go cierpliwością i nagradzaniem za siusianie na dworze. Jakoś teoria koleżanki do mnie nie trafia. Jeśli jesteś z psem na dworze, zawsze go pochwal za załatwienie potrzeby tam, gdzie sobie tego życzysz. Najczęściej stosuj spokojne pochwały głosowe, czasem też pogłaszcz i daj smakołyk. Pamiętaj tylko o tym, żeby chwalić i nagradzać psa na tyle spokojnie, aby mu nie przeszkodzić;)

Link to comment
Share on other sites

Zgadzam sie z litterką, nie mozna psiaka karcic, trzeba chwalic za załatwienie się na dworze. Moze podczas gdy pies juz siusia spokojnie mowic 'dobry pies' milym glosem a gdy skonczy troche bardziej entuzjastycznie go poglaskac , ja tak robiłam.
I spokojnie, psiak odrazu się tego nie nauczy, ale cierpliwosc i systematyka pomogą Ci zeby to poszlo jak najszybciej ;)
Pozdarwiam

Link to comment
Share on other sites

Litterka-czemu spokojne komendy głosowe?Przecież to ,że sika na dworze jest super i on musi o tym wiedzieć więc powinna do niego piszczeć ,szczebiotać jaki jest zaje2bisty ,że robi siusiu na trawce a nie na kafelkach.Jak dostałaś piątke w szkole to miło ci było jak mama mówiła flegmatycznym głosem jakby w zwolnionym tempie "no ale jesteś mądra" czy wolałabyś aby cieszyła się z razem z tobą "Super Córcia jestem z ciebie taka dumna"i mówiła głośniej oraz wesoło?
Jak tak nagrodze głosem moją suke to prawie sika pod siebie z radości ,bo wie ,że to co zrobiła było super i jestem zachwycony.
Spokojnym głosem to można psa karcić ,a nie nagradzać.

Link to comment
Share on other sites

Dzięki ;) . Myślę, że to się przyda. Też właśnie tak robiłam jak załatwiał się na dworze czyli chwaliłam, a jak w domu karciłam. Myślałam że może jest jeszcze jakiś sposób, który przyśpieszy ten proces, albo że źle coś robię ...
Jeszcze raz dzięki ;* Pozdrawiam ;]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Litterka'] Jakoś teoria koleżanki do mnie nie trafia. QUOTE]

A do mnie trafia,bo dokladnie tak nauczylem swoje psy.Jesli przylapalem na sikaniu czy kupie to wynosilem za drzwi i zostawialem do czasu,az posprzatalem.
To byla doslownie kwestia kilku razy.Na dworze tez nie chwalilem (nie z jakiegos zaciecia,po prostu o tym nie myslalem) i jakos szybko poszlo.Ale chwalenie to oczywiscie dobra rzecz.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='olekg89']Litterka-czemu spokojne komendy głosowe?Przecież to ,że sika na dworze jest super i on musi o tym wiedzieć więc powinna do niego piszczeć ,szczebiotać jaki jest zaje2bisty ,że robi siusiu na trawce a nie na kafelkach.Jak dostałaś piątke w szkole to miło ci było jak mama mówiła flegmatycznym głosem jakby w zwolnionym tempie "no ale jesteś mądra" czy wolałabyś aby cieszyła się z razem z tobą "Super Córcia jestem z ciebie taka dumna"i mówiła głośniej oraz wesoło?
Jak tak nagrodze głosem moją suke to prawie sika pod siebie z radości ,bo wie ,że to co zrobiła było super i jestem zachwycony.
Spokojnym głosem to można psa karcić ,a nie nagradzać.[/QUOTE]
Dlatego, żeby nie odwrócić uwagi od przedmiotu nagrody;) I nie mówię o flegmatycznym "dooobry pieeees, nooo, dooobry", bo mruczenia pod nosem pies po prostu nie odbiera. Chodzi tylko o to, żeby pies nie przestał sikać i nie zaczął np. skakać z radości, bo całe nagradzanie na nic.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Pandicao']Karcenie za sikanie w domu to ogólnie nie jest dobry pomysł, a już kompletnie nie rozumiem jak można karcić szczeniaka który wychodzi tylko "kilka razy w ciagu dnia".[/QUOTE]

Wgl. ja nie wiedziałam jak napisać dlatego napisałam kilka razy. Te kilka razy to 10 do 12. Więc proszę nie czepiaj się słówek ;)

Link to comment
Share on other sites

[RIGHT][SIZE=5]D[SIZE=2]zięki za pomoc. Od kilku dni NIE ZDARZYŁA się żadna kałuża :multi::multi::multi::multi:. Można powiedzieć że jestem dumna z pieska:loveu::loveu::loveu::loveu:. A wy powinniście być dumni z tego co napisaliście:p Właśnie śpi koło mnie na kocyczku :eviltong::eviltong:
[/SIZE][/SIZE][LEFT][SIZE=5][SIZE=2]Jeszcze raz dzięki :cool1:[/SIZE][/SIZE]





[RIGHT][INDENT][INDENT][INDENT][INDENT][FONT=Arial][I]Jeżeli kiedykolwiek zechcesz zrobić z psa człowieka on spróbuje zrobić z ciebie psa..Ale nie przejmuj się wszystko da się naprawić ;)[/I][/FONT]
[/INDENT][/INDENT][/INDENT][/INDENT][/RIGHT]
[/LEFT]
[/RIGHT]

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ja się podłączę, bo muszę się pochwalić :) pies od tygodnia w domu, a dziś pierwszy raz rano żadnej niespodzianki :multi: wprawdzie pobudka przed 6, bo zaczęła piszczeć ale za to udało się nam zdążyć. Cieszę się jak głupia do sera, bo wczoraj też bez żadnych niespodzianek w ciągu dnia... kurcze może za wcześnie tak się cieszyć po jednym dniu? ale co mam zrobić jak to pierwszy raz i chce mi się skakać z radości

Link to comment
Share on other sites

to znowu ja... z nauką czytsości od kilku dni mamy problem, mianowicie taki, iż Nera nauczyła się iż od razu po jedzeniu idziemy na spacer (jak zje od razu trzeba już ubranym czekać żeby zdążyć przed kupką) i teraz mam z nią problem bo ona nie chce dokończyć jedzenia jeśli nad nią nie stoję i jej nie towarzyszę.
Drugi problem polega na tym, że nauczyła się sygnalizować piszczeniem (budzić nas) że potrzebuje na pole, ale w ciągu dnia to już nie bardzo :/ i notorycznie zdarza się już drepcząc do przedpokoju przystanąć i siku zrobić :(

Link to comment
Share on other sites

Zbadajcie mocz, bo takie posikiwanie nagle gdy już było ok może świadczyć o stanie zapalnym, przeziębieniu. Ostatnio nagle spadła temperatura, i mój pies się zaziębił również ;)

A co do jedzenia - nie chce, niech nie je. Jak parę razy zabierzesz niedojedzone i dasz dopiero przy kolejnym karmieniu, to raz dwa się nauczy, żeby jeść bez grymaszenia.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Martens dzięki za odpowiedź (przepraszam że dopiero teraz, ale Nera zasmakowała w kablu od internetu) na szczęście to nie choroba była, po prostu ja trochę dawałam ciała bo za długo się zwlekałam na spacer a psina narwana jest troszkę. Ale już jest dobrze, dziś nawet udało się że przez czas gdy była sama nic nie zrobiła. Jestem z niej dumna ;)

Link to comment
Share on other sites

nie wiem moze moje podejscie do tego bylo dziwne bo to moj pierwszy pies ale u mnie poszlo zadziwiajaco latwo juz 2 nocy po przyjezdzie psa do domu nauczyl sie sikac na gazete w 20 min poja ze sik na gazete rowna sie ciastko :) raz go posadzilem jak sie krecil dostal ciastko 2 raz to samo za 3 razem sam polecial i sie ogladal gdzie ciastko :) i tak bylo do czasu az zacza wychodzic na spacery :) i tu poszlo podobnie :) kupa za granicami osiedla (osiedle zamkniete i tutaj to nawet siku na krzaka nie moze zrobic bo sie dra)to ciastko wystarczyly 2 dni w domu przestal dostawac ciastka za robienie na gazete to byl zmuszony do robienia na dworzu :) poszlo latwo :) moze komus sie przyda :) chyba do roznych psow trzeba rozne metody stosowac na mojego to pomoglo

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...