Jump to content
Dogomania

Imbred


Nowalijka

Recommended Posts

Wiem przez ostatnie dni czytalam i jest duzo za i duzo przeciw i sa 2 sposoby inbred w lini pionowej i poziomej. itp itd
Tylko zdania sa tak podzielone ze trudno wiedziec na co zwrocic uwage:shake: Ja poprostu chcialabym wiedziec jak sie teraz zachowac. wiem madry polak po szkodzie ale ....

Link to comment
Share on other sites

Nowalijka, mozesz spokojnie tego psiaka kupić. W historii kynologii wszystkie rasy są mniej lub bardziej zinbredowane i nie ma w tym nic złego, czasem to jedyna metoda na rozwinięcie rasy czy utrzymanie jej przy życiu. A inbred babcia-wnuk jest tak odległy, że nie powinien przynięść nic złego i jest szeroko stosowany. ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Nowalijka']Wiem przez ostatnie dni czytalam i jest duzo za i duzo przeciw i sa 2 sposoby inbred w lini pionowej i poziomej. itp itd
Tylko zdania sa tak podzielone ze trudno wiedziec na co zwrocic uwage:shake: Ja poprostu chcialabym wiedziec jak sie teraz zachowac. wiem madry polak po szkodzie ale ....[/quote]
no to skoro wiesz, to powinnas równiez doczytać, że to nie oznacza końca świata i imbred nie oznacza psa kaleki, chorego lub "nienormalnego". Jest to normalna praktyka hodowlana.

Link to comment
Share on other sites

jaj uz kiedys pisalam ona temat inbredu w dziale genetyka.inbred ma sens jesli jest prowadzony na osobnika wybitnego pod kazdym katem[psychika,eksterier],psa szeroko sprawdzonego genetycznie.moim zdaniem i pisze tylko o onkach najlepszy inbred jest miedzy przedzialem4 a 6.bliski ponizej 4 to duze ryzyko a i pies na ktorego sie inbreduje jeszcze nie pokazal swojej genetycznej wartosci[pisze tu o inbredzie bliskim np.2-2]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

[quote name='Toscania']:-o Drodzy moi, podniosę temat. Czy jeśli dziadkiem mojej parki (pies skąd inąd wybitny),jest ten sam pies, a dalej babcie i rodzice są zupełnie niespokrewnieni w conajmniej 4 pokoleniach wstecz, to można mówić o negatywnym inbredzie? Jak w ogóle obliczyć inbred?[/quote]

[url]http://www.czerwonytrop.com/inb/index.php?full=ok&lng=pl[/url]

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

[quote name='Paatrycja']Czy znacie może hodowle, które stosują inbreed, stosunkowo mocny?
Jestem ciekawa jak zacząć inbreed, w końcu profesjonalistą w tej dziedzinie, o ile można kogoś tak nazwać trzeba praktykować latami.
Ostatnio zainteresował mnie bardzo ten inbreedowski temat.[/quote]

A o jaka rasę chodzi? Bo ja w mojej znam takie hodowle.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

jak myslicie czy mozna pokryc suke psem ktory ma ta sama babke?(czyli chyba 3 pokolenie dla szczeniat) babka i psa i suki jest ta sama natomiast pradziadek suki jest dziadkiem psa (dziadkiem psa jest syn pradziadka suki raz babke pokryto psem A a raz synem tego psa)
mam nadzieje ze niezagmatwalam za bardzo:oops:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='alice101']jbabka i psa i suki jest ta sama natomiast pradziadek suki jest dziadkiem psa (dziadkiem psa jest syn pradziadka suki raz babke pokryto psem A a raz synem tego psa)
mam nadzieje ze niezagmatwalam za bardzo:oops:[/quote]Od tego momentu ja sie zgubilam:evil_lol:
Zalezy jaka to byla suka i jakie dawala potomstwo.Jesli wartosciowy pies i inbred by pozwolil na polepszenie jakiejs cechy to mozna by sie bylo zastanawiac.

Link to comment
Share on other sites

:evil_lol: hehe suczka A zostala pokryta psem B i z tego polaczenia urodzila sie matka mojej suczki, nastepnym razem suczka A zostala pokryta synem psa B i z tego polaczenia urodzil sie ojciec psa ktoryn chcialabym kryc wiec i pies i suka maja ta sama babke ktora jest sliczna interka dzieci dawala tez calkiem do rzeczy;) ale nie wiem czy takie krycie to nie za bliko

Link to comment
Share on other sites

Jeżeli Twoim jedynym kryterium zrobienia inbreed'u jest to jakie sunia - babcia dawała potomstwo to nie rób. Szczególnie, że z tego co czytam mówisz bardziej o eksterierze....
Inbreed to cała genetyka - nie tylko wygląd, ale przede wszystkim zdrowie!!!
Inbreed to bardzo poważna sprawa i jeśli nie jest się doświadczonym hodowcą lub, nie ma się ogromnej wiedzy na temat linii jakie chcesz połączyć to jest najzwyczajniej w świecie romznażanie bardzo niebezpieczne.
Musisz odpowiedzieć sobie na pytanie po co hodujesz...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='MagdaRR']Jeżeli Twoim jedynym kryterium zrobienia inbreed'u jest to jakie sunia - babcia dawała potomstwo to nie rób. Szczególnie, że z tego co czytam mówisz bardziej o eksterierze....
Inbreed to cała genetyka - nie tylko wygląd, ale przede wszystkim zdrowie!!!
Inbreed to bardzo poważna sprawa i jeśli nie jest się doświadczonym hodowcą lub, nie ma się ogromnej wiedzy na temat linii jakie chcesz połączyć to jest najzwyczajniej w świecie romznażanie bardzo niebezpieczne.
Musisz odpowiedzieć sobie na pytanie po co hodujesz...[/quote]

Popieram. Musisz wiedzieć co niesie linia. A o skutki inbredu najlepiej pytać weta.

Ja generalnie jestem przeciwna jakiemukolwiek inbredowi. Choćby miały się urodzić same championy.:diabloti:

Link to comment
Share on other sites

dzieki za odpowiedzi, nie chodzilo o sam wyglad zarowno moja sucz jak i linia ojca repa sa czyste jesli chodzi o dysplazje natomiast linia matki repa hmmjego matka ma hd c a dalej maja A2 A1 ....charakter ta linia ma swietny typowy dla rasy. a czy takie krycie byloby mocnym inbreedem ? szczeniaki mialy by wspolna prababke? Pytalam hodowcow ale wiecie hodowca i wlasciciel repa twierdza ze mozna kryc bo to daleko.... a inni ze zalez yw ktora strone pojdzie.l...:placz:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='alice101']dzieki za odpowiedzi, nie chodzilo o sam wyglad zarowno moja sucz jak i linia ojca repa sa czyste jesli chodzi o dysplazje natomiast linia matki repa hmmjego matka ma hd c a dalej maja A2 A1 ....charakter ta linia ma swietny typowy dla rasy. a czy takie krycie byloby mocnym inbreedem ? szczeniaki mialy by wspolna prababke? Pytalam hodowcow ale wiecie hodowca i wlasciciel repa twierdza ze mozna kryc bo to daleko.... a inni ze zalez yw ktora strone pojdzie.l...:placz:[/quote]

Wszystko możesz obliczyć pod tym linkiem

[URL="http://www.czerwonytrop.com/inb/index.php?full=ok&lng=pl"]http://www.czerwonytrop.com/inb/inde...full=ok&lng=pl[/URL]

Link to comment
Share on other sites

Wiesz alice101, krycie w pokrewieństwie to nie tylko dysplazja. Jeśli w liniach "Prababci" (nota bene w tak dalekim kryciu mówimy chyba już bardziej o linebreedzie) jest jakaś utajona, recesywna choroba to tworząc silną pulę genetyczną opartą na jednej lini możesz ją wywołać. Psy po znacznym inbreedzie mają również problemy z rozmnażaniem. Psy to często wnętry, suki mają problemy z owulacją.
Przed jakimkolwiek kryciem powinnaś zapoznać się z podstawami dziedziczenia i koniecznie z całą masą wiadomości o kryciu w pokrewieństwie. (to nie krytyka tylko wskazówka)

Z drugiej strony wszystkie rasy, w ten lub mniejszy sposób powstały dzięki inbreedowi. Ale powtórzę....trzeba mieć ogromną wiedzę.

Ja nie jestem totalnym przeciwnikiem tej metody, jednak zawsze wszystkim powtarzam aby przemyśleli taki wybór. Można stworzyć wspaniałe psy, ale z taką samą szansą można mieć bardzo chory miot. A natury nigdy nie przewidzisz.

Ps. Podsyłam linka do strony mojej koleżanki, gdzie omówiła po krótce [URL="http://www.sangoma.pl/pol/p_g_metody.htm"]zagadnienie inbreedu.[/URL]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...