Jump to content
Dogomania

Sztywny chod tylnych nog...


Dinusia

Recommended Posts

Napisz cos więcej o psie, rasa, wiek.
Skoro łapy sa sztywne to tym samym pies nie ma zbyt ładnego ruchu i będzie miał gorsze oceny.
W zalezności od przyczyny sztywnego chodu, można podawać psu preparaty na stawy, np. Arthroflex

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Dinusia']Ale dlaczego od razu do weta? to nie jest tak ze niektore psy poprostu chodza sztywno a niektore nie?[/quote]

Do weta na prześwietlenie na dysplazje...Nie sądze żeby w tej rasie było to naturalne..A zresztą nei znam się ;-))

Link to comment
Share on other sites

Oj dysplazaj to wclae być nie musi. Jets mnóstwo psów, które mają dysplazję, wręcz bardzo wysokiego stopnia i chodzą jak marzenie.
A jesli chodzi o dziedziczenie dysplazji, to fakt, że rodzice nie mają dysplazji, nie znaczy, że ich potomstwo jest wolne od tej przypadlości.
Poza tym najlepszym momentem do przeswietlania na dysplazję, w którym to już ostatecznie dostaję się notkę do rodowodu jest 15-18 miesięcy.Do tego czasu stawy i cały układ kostny się kształtują, a pies, który w wieku około roku może mieć zaawansowaną dysplazję, pól roku pozniej może być calkowicie czysty.
Poza tym o spoosbie rozwoju cockerów malo wiem. przychodzą mi tylko na myśl doświadczenie z owczarków i psów pasterskich.
Może jest to jakieś złe ustawienie kończyn, ale jak mówię, nie jestem pewna. W niektórych przypadkach powodem tego jest mała ilośc ruchu.
Zalezy jeszcze co masz na myśli, mówiąc sztywny chód. o jak widocznej cesze mówimy?
I jeszcze raz mówię, obecnośc dysplazji nei jest widoczna gołym okiem.
Znam mnóstwo ON, które miały daleko posunietą dysplazję i nikt by nic złego o ich ruchu nie powiedział, a są i takie, które stawy mają czyste i aparat ruchu bardzo słabo rozwinięty.

Link to comment
Share on other sites

Oj ruchu to on ma duzo... ;)kolezanka chdozi z nim przynajmneij raz dziennie spacerek 1-4 godziny i czeste bieganie pod gorke jej hodowa polecil...:) a sztywno tzn. ze poprostu jak patrzy sie z boku to takie sztywne jakos tak jakby caly czas proste te nogi sama widzialam bo kolezanka mi pokazala...a mzoe byc tak ze jak jzu sie przestanie rozwijac to bedize ladnie chodzil?

Link to comment
Share on other sites

[I][B]Mojej znajomej suczka porusza sie w ten sposób. Tzn. gdy chodzi jest w miarę ok, lecz gdy biegnie, to tylnymi łapami kica. Była prześwietlana, badana przez kilku specjalistów, jej wyniki były wysyłane w celu konsultacji...i nic. Nie ma żadnego stanu chorobowego, wszystko ok.[/B][/I]
[I][B]Przyczyną takiego stanu rzeczy może być prawdopodobnie to, że suczka ma dośc krótki tułów i możliwe, że jako szczenię biegając zahaczała tylnymi pazurami o przednie i wyrobiła sobie taki sposób poruszania się.[/B][/I]
[I][B]Jeśli psa nie nauczy się biegania "normalnie" na wystawie, to bedzie to problem, gdyż sposób poruszania sie psa jest bardzo ważny przy ocenianiu.[/B][/I]

Link to comment
Share on other sites

Amoże jest to wynik przecietnego kątowania tylnych kończyn pieska Twojej kolezanki. Wtedy psy, przynajmniej tak widzi się u pastuchów, chodzą nie płynnie, miękko, tylko tak jakby pajacyk.
POza tym ciężko jest cokolwiek więcej powiedzieć, nie widząc pieska.
Najlepiej byłoby skonsultować przypadek z jakimś znawca cockeri w Waszym oddziale. Porównajcie też sposób poruszania się pieska z innymi cockerkami. Chociaż z tego, co oglądałam na wystawach psy teh rasy charakteryzują się bardzo pięknym, płynnym ruchem, z duzym wykrokiem, chyba z eto tylko złudzenie moje.

Link to comment
Share on other sites

No wlasnie w tym problem ze katowania ma lepsze od niejednego psa i duzy wykrok... a sedzia widzial tego psa w ZK i tylko powiedzial ze nie ma wad dyskfalifikujacych i sztywno porusza tylnymi nogami...(z konkurencyjnej hodowli)...no nic to zobaczymy co powie hodowca (bo on chyab zna sie najlepiej)...ale pies byl kupiony jako pies wystawowy...a i jeszcze kolezanka mowila ze rozmawiala z hodowca i powiedizal zeby sie nie rpzejmowac bo jego pies wygral rase jak tylko ustawil go w postawie i biegac nawet nie musial ;)no coz zobayczmy co z nim bedzie na wystawie... i dzieki w imeiniu kolezanki za wszystkie odp :) ale mzoe byc tak ze gdy sie przestanie rozwijac o bedzie ladnie chodzil?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Dinusia']No wlasnie w tym problem ze katowania ma lepsze od niejednego psa i duzy wykrok... a sedzia widzial tego psa w ZK i tylko powiedzial ze nie ma wad dyskfalifikujacych i sztywno porusza tylnymi nogami...(z konkurencyjnej hodowli)...no nic to zobaczymy co powie hodowca (bo on chyab zna sie najlepiej)...ale pies byl kupiony jako pies wystawowy...[B]a i jeszcze kolezanka mowila ze rozmawiala z hodowca i powiedizal zeby sie nie rpzejmowac bo jego pies wygral rase jak tylko ustawil go w postawie i biegac nawet nie musial[/B] ;)no coz zobayczmy co z nim bedzie na wystawie... i dzieki w imeiniu kolezanki za wszystkie odp :) ale mzoe byc tak ze gdy sie przestanie rozwijac o bedzie ladnie chodzil?[/quote]

Uwielbiam takich hodowców. Wszystko złoto co się u nich rodzi :mad: .
I nie rozumiem, jak katowanie moze by "lepsze niż u niejednego psa" i pies ma jednoczesnie "cały czas proste nogi w ruchu". To się ciut wyklucza anatomicznie :cool3: , przynajmniej w mnie znanych rasach.

Link to comment
Share on other sites

Tak szczerze to ja sie w sumie az tak nie znam i moze to mi i mojej kolezance sie tak zdaje bo w sumie nigdy nie patrzylam jak ruszaja sie inne psy na wystawach (co nadrobie w Lesznie) i moze tak naprawde to tak psy chodza ale to naprawde dziwnie wyglada i wydaje mi sie ze sztywno nimi chodzi... bo ta sedzina po pierwsze jest z konkurencyjnej hodowli a po drugie widziala go TYLKO z tylu, z boku nie patrzyla, a z tego co wiem to kolezanka tam tylko szybciej szla ale pies klusowal, a jak biegnie szybciej (pies nadal w klsuie)to nie ma tak sztywnych nog patrzac od tylu ale z boku wydaje mi sie ze ma sztywne... a co do katowan chodzilo mi o to ze na wystawach jest duzo psow ktore maja gorsze katowania od niego bo ona ma bardzo ladne ;) sorry ze tak namieszalam ale tak to jest jak sie pisze przez kolezanke i co chwile dowiaduje nowych rzeczy...

Link to comment
Share on other sites

Takie gadanie chyba nie ma sensu bo to i tak nic nie da ;) zobaczymy jak mu pojdzie na wystawie... ja co chwile dowiaduje sie nowych rzeczy i jakos tak to nieskladnie wszytko jest napisane... poprostu pies chodzi sztywno tylnymi nogami ale jest baardzo ladnej budowy...albo poprostu nam sie tak wydaje... a co do hodowcy to siez tym nie zgodze bo znam osobiscie i jest to bardzo dobra kobieta, ktora ma jedna z najstarszych hodowli w polsce...i nie dize na kase tylko dla dobra rasy...

Link to comment
Share on other sites

Kątowanie u psa moze być prawiedłowe lub nie , a nie, ładne. Co to znaczy że ma ładne kątowanie?

Sztywny chód charakterystyczny jest dla chow-chow , zwiazany jest ze stromym kątowaniem , ale to cecha charakterystyczna dla tej rasy.

Link to comment
Share on other sites

[quote]a pies, który w wieku około roku może mieć zaawansowaną dysplazję, pól roku pozniej może być calkowicie czysty.[/quote]

A mozesz to poprzec jakimis dowodami?
O ile jestem w stanie uwierzyc, ze pies oceniony w wieku roku na C, pol roku pozniej moze zostac oceniony na A (czesto taka rozbieznosc pojawia sie przy ocenie jednego zdjecia przez kilku radiologow), o tyle nie bardzo potrafie sobie wyobrazic psa z zaawansowana dysplazja, ktora po pol roku znika. Dysplazja nie znika!

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Dinusia']powiedizal zeby sie nie rpzejmowac bo jego pies wygral rase jak tylko ustawil go w postawie i biegac nawet nie musial ;)[/QUOTE][quote name='Dinusia']a co do hodowcy to siez tym nie zgodze bo znam osobiscie i jest to bardzo dobra kobieta, ktora ma jedna z najstarszych hodowli w polsce...i nie dize na kase tylko dla dobra rasy...[/QUOTE]
Twoje powyzsze wypowiedzi niestety wykluczaja sie...
Ruch jest bardzo wazny w kazdej rasie. Hodowca, ktory twierdzi, ze jest inaczej, raczej nie hoduje dla dobra rasy... Zastanowcie sie nad tym, bo to wyglada na typowa scieme - pies ma wade i hodowca to widzi, wiec pokretnie sie tlumaczy "da sie i z tym wygrac".
Ja tez na poczatku sadzilam, ze hodowczyni mojej suczki to madra osoba, znawczyni rasy itd. Z czasem otworzylam oczy i zobaczylam, ze to obludna materialistka, u ktorej kazdy wyhodowany pies jest piekniejszy od wszystkich innych razem wzietych. Zaczelo mnie zastanawiac, ze cos jest nie tak, gdy moja suczka wyrastala na wadliwej budowy a hodowczyni upierala sie, ze jest sliczna tylko typ obecnie preferowany na wystawach jest nieprawidlowy.
W "mojej" rasie sztywny chod, zazwyczaj polaczony z wyrzucaniem tylnych konczyn na zewnatrz, jest wada i najczesciej wynika ze stromego katowania tylnych konczyn przy jednoczesnie glebokim katowaniu frontu. Pisalas wczesniej, ze sunia kolezanki ma piekne katowanie frontu - przyjrzyjcie sie wiec jej tylnym lapom, moze tu znajdziecie odpowiedz.

Link to comment
Share on other sites

NO wiec mam dobre wiesci :) porownalysmy go z innym spanielem i wcale nie chodzi sztywno :) wydawalo mi sie chyba dlatego ze kolezanka robila za male kolka gdy biegala i pies praktycznie caly czas skrecal :) a co do hodowczyni to gdy kolezanka zadzwonila zeby zapytac sie o male przebarwieina na siersci to hodowca powiedzial ze zejdzie(co sie potwierdzilo) i ze jego suka ktora zostawil tez ma i ze w ogole ma siersc gorsza od psa mojej kolezanki(co bylo widac od razu)...wiec to nie jest do konca tak...

Link to comment
Share on other sites

To dobrze, ze okazalo sie, iz wszystko w porzadku z sunia kolezanki!
Niemniej jednak dobry hodowca nie powinien bagatelizowac oceny psa w ruchu... :roll: wrecz przeciwnie - kazdy dobry sedzia i hodowca polozy duzy nacisk na ruch psa, stad zaskakujace jest takie podejscie hodowczyni...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...