Jump to content
Dogomania
Sign in to follow this  
gosikf & dogs

Polak dla mnie?

Recommended Posts

Witam serdecznie wszystkich posiadaczy chartów polskich.

Od dłuższego czasu imponuje mi uroda i charakter polaków, jest to rasa, którą chciałabym mieć w przyszłości. Nigdy nie miałam jeszcze charta. Od piątego roku życia mam boksery, obecnie dwa z odzysku i Miśkę- mieszańca. Trzymam moje trzy psy w mieszkaniu w bloku i nie wyglądają na nieszczęśliwe. Codziennie zapewniam im spacery po pobliskich łąkach i lesie oraz terenach nadrzecznych, od czasu do czasu wyjazdy w różne miejsca czyli na działkę, wystawy, grupowe spacery z psami. Z jednym bokserem biegam wieczorami(jogging). Zastanawiam się czy w takich warunkach mógłby żyć chart polski. Powiem szczerze, że zakup charta nie jest planowany przeze mnie w najbliższym czasie, to plany dalekosiężne w czasie ale chciałabym ten czas wykorzystać na jak najlepsze poznanie rasy. Mam do was kilka pytań i proszę o opinie czy:
1. Chart polski może mieszkać w mieszkaniu o powierzchni 42mkw?
2. Ile czasu na spacery trzeba poświęcić żeby pies był w pełni zaspokojony? Co organizujecie psu na powietrzu dla urozmaicenia spacerów?
3. Czym najlepiej karmić charta polskiego?
4. Czy charty polskie lubią się szkolić w PT , agility? Jakie szkolenia najbardziej lubią?
5. Jak przygotować charta do wyścigów? Z tego co wiem wyścigi odbywają się rzadko w różnych miejscach Polski.

Czekam na Wasze zdanie, bo moja chęć posiadania pięknego psa jakim jest chart polski nie znaczy, że będę go miała za wszelką cenę, moim celem nie jest męczenie go przez kilkanaście lat jego życia. Niestety znam przypadek charta(greyhounda), który biegał luzem tylko jako szczeniak. Mniej więcej około pierwszego roku życia przypięto mu smycz do obroży i nigdy już nie odpięto. Mam tu na myśli to, że na spacery jest wyprowadzany tylko na smyczy, od 12 lat widziałam go dwa razy spuszczonego bo się zerwał, a właściciele latali za nim po osiedlu, oczywiście biegał tak jakby chciał się wyganiać za całe życie. Wychodzi z domu 3 razy dziennie, każdy spacer trwa 10 minut. To dla mnie niezwykle smutny, nawet tragiczny widok. Nikt niestety z tym nic nie zrobi bo pies przecież jest karmiony(nawet karmą klasy premium), ma ciepłe posłanie i opiekę weterynarza. Ten pies jest już staruszkiem.

Nie chcę mieć porcelanowej figurki, ozdoby dla domu ale żywe zwierzę, które wymaga poświęceń i mobilizuje do ruchu:cool3:

Szczerze powiem, że planuję to na za jakieś 7 lat;) Napisałam już teraz żeby być może zrezygnować z posiadania charta.

Pozdrawiam!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wszyscy charciarze siedzą na charcim forum, tu niewielu chyba teraz zagląda - pewnie dlatego jeszcze nikt Ci nie odpowiedział. ;) A ja tu zresztą też trafiłam przypadkiem po kilku latach (nie udało się odzyskać już hasła do starego nicka Arika_Dominika).

1. Mieszkanie - tu sądzę, że jeden powie, że tak, drugi, że nie. Ogólnie charty w domu to są najmniej problemowe psy jakie można sobie wyobrazić. Śpią, jeśli jest ich więcej to się pobawią, sprawdzą co tam się w kuchni gotuje, ostrzegą przed intruzem (tu mam na myśli polskie). Twoje boksery wydają się testerem, skoro mają zapewniony ruch i rozrywkę to 42metrowe mieszkanie im nie wadzi. CP jednak bardzo lubią być na dworzu, są odporne na klimat.
2. Charty to nie dalmatyńczyki czy husky. Ważniejsza jest intensywność spaceru, niż długość. Łąki, lasy, tereny nadrzeczne, spotkania z innymi psami - super. Dodatkiem jest to, iż chart polski to długodystansowiec i wiele kilometrów statecznym kłusem (oczywiście już w odpowiedniej kondycji) to nie problem, więc Twój jogging może mu się spodobać.
3. Tak najogólniej: chartom nie jest potrzebna zbyt duża ilość wypełniaczy, chodzi o pokarm o dużej zawartości białka, wysokoenergetyczny (szybko zużywany przy bieganiu). Więc mięso, chrząstki, ryby gotowane, mleko, biały ser, jajka. Dodatkowo ryż czy warzywa. Jeśli sucha karma to wiadomo ile tego jest na rynku, wybrać jak najodpowiedniejszą, lepiej, gdyby nie była podstawą. U szczeniaka sprawa jest bardzo ważna.
4. [URL]http://www.chartpolski.fc.pl/[/URL] - tu jest o Burzanie, który PTT skończył. Są polaki, które się chętnie podstawom szkoleniowym poddają. Myślę, że próbować można wszystkiego, a potem się okaże. Bo to bardzo inteligentne psy, a każdy może lubić co innego. Oczywiście najlepsza rozrywka to wyścigi... ;)
5. Bieganie. Dobra kondycja. Kupić kaganiec i postarać się o licencję.

Jeśli pasjonują Cię wystarczająco mocno to masz dużo czasu na zgłębianie wiedzy o nich. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

Announcements

×
×
  • Create New...