Jump to content
Dogomania

Szczenię z rodowodem - czyli co i jak


Recommended Posts

Mam pytanie, jeżeli kupuje psa z hodowli zarejestrowanej w Zkwp to co powinienem otrzymać razem ze szczeniakiem(wiem że szczenię z tatuażem, rodowód ale czy coś jeszcze)? Czy szczeniaka muszę jeszcze jakoś rejestrować w swoim oddziale? Słyszałem że kupując szczenie podpisuje się umowę, jak taka umowa wygląda? Osoba poniżej 18roku życia może zarejestrować na siebie psa?

Ogólnie proszę o opisanie krok po kroku co muszę zrobić i co otrzymać kupując psa z rodowodem.

Dziekuję,
Kuba

Link to comment
Share on other sites

ze szczeniakiem powinienes otrzymac metryczke i ksiazeczke zdrowia

a cala reszta zalezy juz od weny tworczej hodowcy - jedni robia wyprawki inni nie

z metryczka maszerujesz do swojego oddzialu ZKwP , zapisujesz siebie do zwiazku i rejestrujesz psa - sredni koszt ok 120 zl - ceny sie roznia w zaleznosci od oddzialow
nie wszyscy hodowcy przy kupnie podpisuja umowy kupna - sprzedazy a to jak taka umowa wyglada zalezy tylko od hodowcy

do zwiazku moze sie zapisac osoba ktora ukonczyla 16 rok zycia

to tak w wielkim skrocie

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Elitesse']
nie wszyscy hodowcy przy kupnie podpisuja[B] umowy kupna - sprzedazy [/B]a to jak taka umowa wyglada zalezy tylko od hodowcy
[/QUOTE]
OOO! Widocznie rośnie znajomośc prawa wśród niektórych hodowców.
Cieszę się, że dotarła do nich wiedza, że nie istnieje coś takiego jak umowa ,,kupna- sprzedaży" :lol:
Mówiąc poważnie nie kupiłabym psa od hodowcy, który nie chce zawrzec ze mną pisemnej [B]umowy sprzedaży[/B].

Link to comment
Share on other sites

Tak - składkę członkowską ok 60zł płaci się co rok.

Oczywiście nie musisz szczeniaka rejestrować w ZKwP. I nie ma sensu żebyś to robiła jeśli nie zamierzasz go wystawiać/rozmnażać lub brać udziału w zawodach organizowanych przez ZKwP. Jeśli chcesz w przyszłości brać czynny udział w imprezach psów rasowych to możesz zarejestrować psa starszego.

Link to comment
Share on other sites

Co do umowy to u mnie kupujący ma prawo dyskusji o pnkt które zawieram w umowie ;)
Natomiast ważne jest aby pies miał minimum 7 ty - i prawdą jest że lepiej brać starsze szczenię, najlepiej jak pies ma przynajmniej te 8 tyg, bo wtedy okres kwarantanny po szczepieniu spędza ucząc sie prawidłowych zachowań w psiej gromadzie, pies wzięty wcześniej musi przetrzymać kwarantanne w nowym domu, odizolowany od innych psów co niekorzystnie wpływa na późniejsze relacje i reakcje psychiczne.
Kupujący ma prawo sprawdzić sobie hodowlę, warunki, dokumentację.
Hodowca ma pełne prawo szczeniaka wymagać bezzwrotnego zadatku na poczet zapłaty za szczeniaka jako rękojmi bo niestety , wiele osób mi "zamawiało" szczeniaki prosząc np. o przetrzymanie do wieku 2 msc i ... tylko jedna mi oddzwoniła i była zbulwersowana że sprzedałam komuś innemu.

Reszta postów to szczera prawda :) Krążą mity i pogłoski rozsiewane przez pseudo ile to my musimy płacić za papiery ! I jakie to kary nas spotykają :crazyeye:
Metrykę jak masz na to ochotę możesz wyrzucić, spalić, potargać - to Twoja sprawa, natomiast jeżeli chcesz żeby potem Twój pies chodził na wystawy, miał potomstwo to jedyna droga wiedzie przez ZK - bo psów w typie jest multum ... w schroniskach niestety też -(
Prawdą jest to, że nie każdy pies z metryką otrzyma kwalifikacje, dużo zależy gdzie nabywasz szczeniaka, po jakich rodzicach, jaką autentyczną wartość rokuje nabywane szczenię, jak będziesz się starał i postępował z psiakiem.
To ma przekładnię w dalszych sukcesach wystawowych :) albo ich braku :shake: .
Szczenię szczenięciu NIGDY nie jest równe - ale jak sie rozwinie ... to też często jest zagadką.
Oczywiście to "nigdy" to już porównanie detali ;) bo dla kogoś kto po prostu chce psa rasowego o pewnych predyspozycjach najczęściej szczeniak = szczeniak :)

Nabywanie praw hodowlanych jest bardzo wyolbrzymiane przez pseudo :crazyeye:
Urasta do rangi muru nie do przejścia !
A przecież poświęcenie 3 dni na 3 wystawy (można sobie zrobic super wycieczki i pikniki rodzinne w terenie :multi::lol::multi: ) to kropla w morzu w porównaniu np. z wychowaniem miotu (szczególnie jak hałastra zaczyna harce o pólnocy:cunao: a sąsiedzi walą w ściany :chainsaw: ), w kieszeni piszczy pustka a naprzeciw siedzą maluchy którym burczy w brzuszkach bo strawiły chwilowo wszystkie Twoje oszczędności wraz z niebacznie pozostawionymi wyjściowymi butami ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='aneta']
Natomiast ważne jest aby pies miał minimum 7 ty - i prawdą jest że lepiej brać starsze szczenię, najlepiej jak pies ma przynajmniej te 8 tyg, [/QUOTE]

moj będzie mial 10 tygodni :)



[quote name='aneta']Hodowca ma pełne prawo szczeniaka wymagać bezzwrotnego zadatku na poczet zapłaty za szczeniaka jako rękojmi bo niestety , wiele osób mi "zamawiało" szczeniaki prosząc np. o przetrzymanie do wieku 2 msc i ... tylko jedna mi oddzwoniła i była zbulwersowana że sprzedałam komuś innemu.[/QUOTE]

oczywiscie jestem za zadatkiem (wczoraj bylam i wpłacilam). Jest to nijako gwarancja i dla mnie ze mam szczeniaka zarezerwowanego i dla hodowcy ze go wezme ;)

[quote name='aneta']Metrykę jak masz na to ochotę możesz wyrzucić, spalić, potargać - to Twoja sprawa, natomiast jeżeli chcesz żeby potem Twój pies chodził na wystawy, miał potomstwo to jedyna droga wiedzie przez ZK - bo psów w typie jest multum ... w schroniskach niestety też -(
[/QUOTE]

jestem przeciwniczką pseudo. Zresztą w umowie mam zastrzeżone ze rozmnażac moge tylko na prawach Zwk, jednak bardzo dziękuję za szczegółową odpowiedz

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...