Jump to content
Dogomania
Sign in to follow this  
Viz

Jamniki pracujące.

Recommended Posts

Witam.
Kiedy Teddy miał rok skontaktowałam się z Ochotniczą Strażą Pożarną w Gdańsku. Byli bardzo szczęśliwi iż chcę zacząć mojego jamnika szkolić pod kierunkiem ratownictwa; dostałam dane dotyczące testu kwalifikacyjnego czyli co mój pies musi zdać abyśmy rozpoczęli wspólne żmudne szkolenie. Wszystko szło jak po maśle, właściwie czekałam jedynie na termin testu, a tu rodzice wsykoczyli, że nie chcą, że boją się o mnie itd.
Teraz Teddy ma 4 lata, mi też lata przybyły. Teddiś nadal jest przeze mnie szkolony i czuony nowych sztuczek. Jest bardzo pojętnym psem, umie wszystkei komendy, jakie wyczytałam w poradnikach i z przypomnienia testu zdałby go bez problemu.
Jednak czy dorosły (4 letni) pies zostałby przyjęty do OSP na szkolenie?
Boję się, że już jest za "stary":shake: A tym razem nic nie stoi na przeszkodzie.
W tym tygodniu dołącza do nas suczka, która również od samego początku zostanie przygotowywana w kierunku ratownictwa i wszelkich sportów. W miocie jest 8 szczeniaków, dlatego będę "szukać" tego najbardziej odważnego szczeniaka, najchętniej współpracującego.
Jeśli z Teddym by się nie udało (ćwiczymy agility i dogdancing, troche obedience) to sprobowałabym z moim "nowym" słoneczkiem, ale najbarziej chciałabym obu.
Czy orientujecie się mniej wiecej do jakiego wieku jest możliwość przechodzenia testu i szkolenia na psa ratownika? No i trzeba brac pod uwagę, iż przeważnie psy pracujące to duże psy, a mój to jamnik. 3 lata temu nie odrzuciło to nikogo, wrecz przeciwnie.

Do gdańskiego OSP przyjmujemy psy w wieku do 2 lat.

Oczywiście jesteśmy otwarci na wszelkie rasy i nie rasy ALE.. O tym czy pies zakwalifikuje się do naszej grupy decyduje specjalnie przygotowany test sprawdzający predyspozycje psychiczne i fizyczne czworonoga oraz szkolenie wstępne. Po średnio 1,5 roku szkolony u nas pies przystępuje do państwowego egzaminu, jeżeli zaliczy go pozytywnie może być wykorzystywany w akcjach w których bierzemy udział oraz zostaje uznany przez nas, że jest psem ratowniczym.

Co do ras i testów.. Prawdą jest, że każdy ma szansę spróbować i nikogo na wstępie nie skreślamy. Jednak należy sobie zdawać sprawę z tego, że wymogi co do psa ratowniczego są bardzo wysokie- jeżeli chodzi o psychikę i sprawność. Jakiś czas temu zjawiła się u nas na teście pani z bassetem- była bardzo zdeterminowana.. ale mimo dużych chęci nie dały rady. Pewne rzeczy są nie do przeskoczenia..

[B]Viz[/B]
przy Twoim dużym zaangażowaniu tematem nie chciałabyś się zdecydować na rasę psa predysponowaną w kierunku ratownictwa? Jeżeli o tym myślisz skontaktuj się z nami, chętnie pomożemy w wyborze rasy oraz hodowli.

Pozdrawiam serdecznie

Zachraniarka masz moze GG?
Chetnie bym z Toba porozmawiala na ten temat, a takze ras psów ;)

Szkoda, ze Teddy jzu sie nie kwalifikuje :( Ma juz prawie 4 lata :(
A moj drugi jamnik to sama nie wiem :roll: Dosyc latwo wspolpracuje i jest usłuchany. Ale szkolenie jakiekolwiek będzie koniecznością... Z nim tez bym chetnie sprobowala..
Moje GG; 9739901
Czekam na odpowiedź! :D

Nie chciałam zaglądać na ten wątek, żeby się nie denerwować. Myślałsm, że chodzi o psy myśliwskie, a tu... taka niespodzianka. Napisz coś wiecej o tych swoich jamnikach. Jak szkolisz Teddego?

Frotko Teddy'ego szkoliłam samodzielnie na bazie książek :)
Jest bardzo usluchany, reaguje na każde zawolanie i przybiega do nogi :) Świetnie wykorzystuje swój węch, codziennie trenuje z nim nie tylko aport, ale i "bawimy" się węchowo :) Na początku robiłam to wszystko pod kątem zabaw, ale gdy miał niecałe 2 lata zdałam sobie sprawę, że można to wspaniale wykorzystac chcoiazby w formie agility, obedience, a tym bardziej marzyla mi sie praca w OSP :loveu: Trzeba przyznac, ze rzadko sie widuje jamniki typowo pracujace ratowniczo ;)
W tej chwili Teddy ma 3,5 roku, ale zapału do nauki ani zabaw nie stracił. :) Mam wrażenie, ze w sordku jest nadal tym samym szczeniakiem.
Ćwiczymy regularnie w klubie agility, amatorsko obedience oraz dla zabawy próbujemy wymyślać układy choreograficzne do "tańca z psem" :)
Żałuje strasznie, ze Tedduś jest za stary, ale co zrobić :( Przepisów nie zmienie :(
Mam drugiego jamniora długowłosego, w tej chwili ma rok. Jest chodzącym psem "dogoterpaeutą" :) Od jutra zaczynam szkolenie na Psa do Towarzystwa w gdańsym ośrodku szkolenia psów. :) Może później cos więcej z tego będzie ;) Choć mam wrażenie, ze brakuje mu tego samozaparacia, co Teddy'emu. Gdy Teddiś cos zacznie robić - to bedzie to robil do końca. Doskonale wczuwa się w to co robi, łatwo sie skupia i absolutnie nie jest rozkojarzony ;)

Pokażemy swiatu, z ejamniki odpowiednio wychowane są wspaniałymi psami nie tylko do towarzystwa, ale i są niezwykle utalentowane sportowo i bardzo "żądne" nauki :)
Pozdrawiam! :loveu:

Karzę mu zostać. W tym czasie odchodzę, chowam gdzieś zabawkę, tak by nie widział i karzę mu szukać. Faktycznie znajduje :) To tak najczęściej :)