Jump to content
Dogomania

Bo my kochamy BRYTYJCZYKI!!


Gana

Recommended Posts

  • Replies 240
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Jesteś:p

Poniżej jest post o żywieniu.ale w skrócie powiedz mi czym Ty dokładnie karmisz swoje psy.Czy stosujesz BARF'a czy starasz sie go naśladować.
Nie dajesz do psiego jedzonka żadnego wypełniacza?(tak chyba na seterkowie czytałam).
Nie boisz sie,że 'przebiałkujesz'?

Link to comment
Share on other sites

ok,po kolei :eviltong:
wypelniacz (ryz lub makaron ) dodaje jak najbardziej ale...w stosunku 1/3 a nie odwrotnie:shake: . Glownie podaje mieso (surowe skrzydelka kurczaka <ale dopiero od 6mies.zycia>, surowa wolowine i surowe kawalki z indyka, inne mieso z kurczaka gotuje i obieram z kosci) ,daje tez duzo warzyw(gotuje cala ``mieszanke`` warzywna i podaje z lyzeczka masla) ,ryz lub makaron jako dodatek do obiadu,2x w tyg podaje ryby (morskie rzecz jasna:eviltong: ),bialy ser,czasem kawalek zoltego, mleko kozie z platkami kukurydzianymi, jogurt,jablka itp..
z dodatkow daje olej lniany,olej z pestek winogron, olej kukurydziany,algi morskie,flavitol-omega 6 z olejem z wisiolka,laveta,zoltko.
Jezeli chodzi o sucha karme to wiem,ze nie powinnam ale robie to glownie dlatego aby scieraly sobie kamien na zebach. Daje im codziennie po garsci doslownie i jest to RC.Nie maja po niej zadnych dolegliwosci i problemow z zalatwianiem.
Jak masz jeszcze jakies pytania to pisz :p
pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Dziękuje za odpowiedz;) .
Ja chciałam karmić dietą jak najmniej przetworzoną(ale oczywiście nie BARF'em,na którego nie mam ani czasu ani chęci).
Tak więc podstawą jest(będzie) u mnie surowe mięso(drób,wołowina,w niewielkich ilościach wieprzowina).I teraz wypełniacz...ile tego?zawsze słyszałam,że daje sie pół na pół ale Ty mówisz,że mięso i wypełniacz w stosunku3:1.czy to nie za dużo mięsa(białka,tłuszczu)?

Czy jak dajesz warzywa to wtedy rezygnujesz z makaronu czy ryżu?

Generalnie nie bardzo wiem jak zbilansować podstawowe składniki:mięso,warzywa,zboża tak aby zapewnić odpowiednie proporcje białka,tłuszczu,węglowodanów,włókna itp.

Link to comment
Share on other sites

moje seterki zawsze dostawały 1/3 porcji mięsa (wołowina, indyk) 1/3 warzyw (głównie marchew i buraki a bardzo często - szczególnie zimą - mieszanka warzywna - zwykle taka pocięta na paseczki hortexu) i 1/3 ryż lub makaron (zdecydowanie wolały makaron)
Ugotowane mięso może w lodówce postać kilka dni a i makaron/ryż gotuję tylko raz na dwa dni a czasem tak planujemy własny obiad żeby był makaron czy surówka dla psa - oczywiście wtedy naszą część przyprawiamy później.
Mała Molly jest powoli przestawiana z suchego na takie jak wyżej jedzonko i już pokazuje charakterek - potrafi pyskować na suche - lata dookoła miski i szczeka z pretensją w głosie.

Mam tylko wątpliwość przy tym przestawianiu na gotowane dotyczącą dodatków mineralnych i witamin - ile i czego dawać?
Molly w ogródku żre ziemię więc chyba jej czegoś brakuje?
Czy pamiętacie co i ile dodawaliście swoim maluchom, czy już można w tym wieku (10 tyg.) dawać żółtko?

Wet u którego byłam wypisał małej 2 łyżki wapna dziennie, witaminę D3 2 krople, witaminę C, multisol, żelatynę 2 łyżki i oliwę 1 łyżkę - czy to nie za dużo?

Ponieważ ostatnio mówi się o tym że za dużo wapna i D3 szkodzi to trochę jestem zdezorientowana.
Czy ktoś pamięta na co jest wit. C? Zamiat żelatyny moja matka gotuje małej galaretkę z kurzych łąpek

Póki Molly była na suchym wydawało mi się że ma dość witamin i minerałów - a żarła ziemię - cała morda ziemi przy każdym wyjściu

Ponieważ ww. wet mając małą przed oczami wypisał recepty na 10 kg spaniela (ważyła wtedy niecałe 7) to nie bardzo wzbudził moje zaufanie
Drugi u którego byłam już bez psa na słowa sete5r irlandzki zapytał: rudy czy czarny?
Ratunku!!!

Link to comment
Share on other sites

[quote name='freda']
Wet u którego byłam wypisał małej 2 łyżki wapna dziennie, witaminę D3 2 krople, witaminę C, multisol, żelatynę 2 łyżki i oliwę 1 łyżkę - czy to nie za dużo?

[/quote]

jakoś dużo i skomplikowanie :roll: . Ale nie jestem wetem. Wetka pod opieką której byla moja gordonka w czasie wzrostu byla za tym żeby do roku karmić jednak karmą z wyższej półki bez żadnych dodatków. Interesu w sprzedaży karmy raczej nie miała bo to ortopeda z w-wskiego SGGW.
W przypadku Blue to żywienie sobie akurat bardzo chwalę (chociaż z ciężkim sercem :-( dawałam tą "paszę", podczas gdy drugi pies wsuwał indyka z marchewką).
Pies rósł może wolno, ale wyszła z tego z dość ładna budową (nic tłuszczu, same mięśnie). Vega rosła na gotowanym, serach etc. do tego tylko can-vit (niebieski), za szybko nabierała wagi, szczenięciu jest ciężko wypośrodkować, zwłaszcza jak ciągle głodny żarłok z natury..w tej chwili jest gruba i mamy problem ze zrzuceniem tłuszczyku. Blue może zjeść nawet wiadro jedzenia ..mięśnie wszystko spalają.
Nie wiem też czy niektórzy weci nie przesadzają szprycując młode psy taką ilością sztucznych dodatków, samo jedzenie przecież nie jest zupełnie jałowe.

Link to comment
Share on other sites

Wydaje mi się ciut przy dużo tych "dodatków" dla tak młodego psa:-o Kaja nie dostawała zadnych witamin poza wapnem (niezwiązane z niedoborem lecz z alergią) a do tego żywiona była RC. Nasza wetka stwierdziała, że tej jakości karma wystarczy i nic dodatkowego nie trzeba. Muszę przyznać, że widzę same zalety takiego "wychowania". Kaja ma ładną sylwetkę, nie ma tłuszczu tylko same mięśnie. Sierść ma błyszczącą:p Oczywiście nie je samego suchego 24 na dobę. Czasem jedną porcję zamieniamy na ryż z kurczakiem i warzywami albo dla urozmaicenia dodaję biały ser lub jogurt;)

Link to comment
Share on other sites

No tak ale Molly na eukanubie (+jogurty, marchewki i kalarepki) uparcie żarła ziemię - całą mordkę miała za każdym wyjściem napchaną, usiłuje gryźć kamyki a wczoraj na działce zaczęła lizać i odłupywać tynk - jak dla mnie to oznacza niedobory minerałów tylko jak utrafić z ich ilością???

Link to comment
Share on other sites

[quote name='freda']No tak ale Molly na eukanubie (+jogurty, marchewki i kalarepki) uparcie żarła ziemię - całą mordkę miała za każdym wyjściem napchaną, usiłuje gryźć kamyki a wczoraj na działce zaczęła lizać i odłupywać tynk - jak dla mnie to oznacza niedobory minerałów tylko jak utrafić z ich ilością???[/quote]

i też jakich? :roll: ..moim zdaniem można też (więcej) szkody narobić podając w ciemno i tworząc w organiźmie nadmiar niektórych.
Vega jadła...węgiel :roll: (u nas zimą chodniki były sypane nie solą ale piaskem z jakimś żużlem). I było to nie do opanowania, jakby to był najlepszy smakołyk, rozgryzała całe duże kawałki, nie nadążałam ich z psyka wyciągnąć. Dlaczego akurat to? nie wiem :shake: ..W ścianach były uparcie dziury wygryzane aż do tynku i niestety jadła też odchody (dopóki nie zaczełam dawać żwaczy).
Gordonka nie smakowała w żadnych dziwnych rzeczach..i tu się pozytywnie zaskoczyłam. Najprościej byłoby zgonić na żywienie...ale nie wiem czy to może mieć aż taki wpływ, czy to jakaś rzecz osobnicza?. Jadła Royala dla juniorów (tylko to...i ściśle dawkowane wg opakowania..)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='freda'] jak dla mnie to oznacza niedobory minerałów tylko jak utrafić z ich ilością???[/quote]

Moim zdaniem musisz wybrać jeden preparat witaminowy i jego się trzymać. Jeżeli karmisz tylko przygotowywanym przez siebie to dawać zalecaną dawkę, jeśli pól na pól z suchą karmą, to polowę zalecanej dawki. :-)
Ja mogę polecić preparat o nazwie SA-37, Jest to odżywka witaminowo - mineralna z dodatkiem aminokwasów, nienasyconych kwasów tluszczowych i kultur mikroorganizmów.

WSKAZANIA:
Preparat stosuje się w okresie rekonwalescencji, u samic ciężarnych i mlodych zwierząt w okresie wzrostu. Celem polepszenia wykorzystania karmy i uzupelnienia niedoborów witaminowo-mineralnych w stosowanej diecie. Dla poprawienia kondycji, jakości sierści oraz dzrowotności zwierząt. Stosowanie preparatu zapewnia prawidlowy rozwój i zmniejszenie śmiertelności wśród szczeniąt.

Sposób użycia:
Preparat podaje się w postaci prozku w mieszance z karmą, mlekiem lub wodą.

Opakowanie zawiera 200 gr i u mnie kosztuje 20 pln. Dawkowanie dla szczeniąt to 1-4 g dziennie w zależności od wielkości psa, ja swojej dawalam 2 gr (w pudelku jest miarka). Dla doroslych 1-2 g na 10 kg ciężaru ciala. Z tego co się orientuję to dawkowanie jest dość ekonomiczne.

Do dostania w lecznicach, w sklepach zoo nie znajdziesz. Produkt holenderski polecany i zachwalany przez KrakVet, mnie polecil mój weterynarz. Jakby kogoś bardzo interesowalo to mogę się poświęcić i przepisać sklad. :lol:

Link to comment
Share on other sites

[B]Freda[/B] ja bym Ci radziła przejść na suche(sama nie jestem za tego typu karmami ale przynajmniej mają dobry bilans a to ważne gdy pies się rozwija).

Moja suka jest na Nutrze Nuggets+2łyżeczki żelatyny dziennie.Rozwija sie doskonale.jak ukończy okres wzrostu albo przynajmniej jego pierwsza fazę(kształtowania kośćca,w wieku 5-6m-cy)to przejde na naturalne bo wtedy bilans nie jest już tak istotny.
karme dostaniesz wTelekarma za119zł 18kg(jest promocja).
Może spróbujesz:cool3: Twojej tez powinna służyć w końcu to siostry;) .

[B]moth[/B] co to za środek?masz linka gdzie go można kupić?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Jureja'][B]moth[/B] co to za środek?masz linka gdzie go można kupić?[/quote]

Wydawalo mi się, że dość dokladnie to opisalam. :lol: Można go kupić [URL="http://www.krakvet.pl/product_info.php?cPath=23_47&products_id=392"]TUTAJ[/URL] w KrakVecie.

Link to comment
Share on other sites

Nigdy nie słyszałam o tym produkcie:roll: .dziwne,że za tą cenę(tak niską) można dostać preparat zawierający prawie wszystkie niezbędne suplementy:-o .Ale nie cena świadczy o jakości;) .


Nie będe Cię męczyc przepisywaniem całego składu.Ale czy mogłabyś sie 'poświęcić":evil_lol: i podac mi dokładne ilości wapna i fosforu oraz kwasów omega 6 i omega 3
czy ten środek zawiera cynk,mangan i selen?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Jureja']
Nie będe Cię męczyc przepisywaniem całego składu.Ale czy mogłabyś sie 'poświęcić":evil_lol: i podac mi dokładne ilości wapna i fosforu oraz kwasów omega 6 i omega 3
czy ten środek zawiera cynk,mangan i selen?[/quote]

A więc tak w 1 g proszku
wapń 5,8 mg
fosfor 10 mg

omega 6 i 3 nie ma

jest mangan 700 ug
cynk 300 ug

Poza witaminami, skladnikami mineralnymi, mikroskladnikami odżywczymi są wymienione inne skladniki, a w nich:
mączka rybna, suszone drożdże, krzemionka mączka sojowa, mączka kukurydziana, otręby pszenne, dodatki smakowe.


Teraz nie mogę odnaleźc ale na forum KrakVetu dr.Orzel bardzo chwalil ten preparat. Pisal, że przez jakiś czas nie byl w Polsce dostępny i znów się pojawil.

Link to comment
Share on other sites

jesu ale macie problemy :D nie no ja rozumiem że należy psa karmić jak należy ale myślę że troszke psesadzasz Jurejo ze szczegolami ;-) chociażby stosunek wapnia do fosforu......
ja na poczatku gotowalam Ganie sama.. do tego dodawalam jakies witaminki, warzywka, czsem przygotowywalam jakies tam galaretki :P i co? i mam piekna zdrowa suke.......!! jak na psa sie za duzo chucha i dmucha to tez nie za dobrze......
a te wasze stosunki substancji troszke mnie irytują ;)

Link to comment
Share on other sites

Ja tylko polecilam preparat. Moją sukę karmię wylącznie gotową karmą. Zrobilam dwutygodniowy wyjątek kiedy jej gotowalam i ów preparat dodawalam, ale wrócilyśmy do karmy i obie jesteśmy bardzo zadowolone. :evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Gana']jesu ale macie problemy :D nie no ja rozumiem że należy psa karmić jak należy ale myślę że troszke psesadzasz Jurejo ze szczegolami ;-) chociażby stosunek wapnia do fosforu......[/QUOTE]
A ja myślę,że nie przesadzam;) .Po prostu staram sie [U]samodzielnie[/U] stworzyć diete doskonale zbilansowaną:cool1: .stosunek wapna do fosforu jest bardzo ważny dla dużych ras(przeczytaj sobie np.info na dobrych karmach).

[QUOTE]ja na poczatku gotowalam Ganie sama.. do tego dodawalam jakies witaminki, warzywka, czsem przygotowywalam jakies tam galaretki :P i co? i mam piekna zdrowa suke.......!! jak na psa sie za duzo chucha i dmucha to tez nie za dobrze......
a te wasze stosunki substancji troszke mnie irytują ;)[/quote]
No i właśnie dlatego masz zdrową suke:-D

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Gana']jesu ale macie problemy :D nie no ja rozumiem że należy psa karmić jak należy ale myślę że troszke psesadzasz Jurejo ze szczegolami ;-) chociażby stosunek wapnia do fosforu......
ja na poczatku gotowalam Ganie sama.. do tego dodawalam jakies witaminki, warzywka, czsem przygotowywalam jakies tam galaretki :P i co? i mam piekna zdrowa suke.......!! jak na psa sie za duzo chucha i dmucha to tez nie za dobrze......
a te wasze stosunki substancji troszke mnie irytują ;)[/quote]

Mnie również Karolina ;) Ja od zawsze Spike'mu sama gotuję i nie narzekam na włos i zdrowie. To jest pies, nie ma mięska mielonego to zje kurczaka, nie ma makaronu to zje ryż itd.

Tak samo jak wszyscy kombinują z szamponami, odzywkami, a seter najpiękniejszy włos ma wtedy, kiedy wykąpie się w bajorku, a potem pogodni za bażantem i będzie wtedy najszczęśliwszy na świecie :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='gwiezdny-wyslannik']
Tak samo jak wszyscy kombinują z szamponami, odzywkami, a seter najpiękniejszy włos ma wtedy, kiedy wykąpie się w bajorku, a potem pogodni za bażantem i będzie wtedy najszczęśliwszy na świecie :)[/quote]
Popieram,choć "jedzie" niemiłosiernie...ale czego to sie nie robi dla psa;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Risa(w przeciwieństwie do mnie) wakacje ma przez cały czas:evil_lol: :
[IMG]http://i25.photobucket.com/albums/c81/jureja/DSCN2736.jpg[/IMG]

[IMG]http://i25.photobucket.com/albums/c81/jureja/DSCN2740.jpg[/IMG]

[IMG]http://i25.photobucket.com/albums/c81/jureja/DSCN2704.jpg[/IMG]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...