Jump to content
Dogomania

Drgawki po antybiotyku


juliett-82

Recommended Posts

moja 8 miesięczna suczka podrapała sie na szyi zrobiło sie zapalenie. Dostała steryd i antybiotyk cefaseptin ale bardzo po nim osowiała i miała drgawki głowy. Po jednym dniu zmieniono lek na synergal ale nic sie nie zmieniło. czy ktos spotkał sie kiedys z czyms takim?

Link to comment
Share on other sites

reakcje alergiczne na abybiotyki beta-laktamowe są dosyć częste, zwłaszcza na penicyliny. Ale mają one zazwyczaj charakter alergii skórnej, choć zdarzają sie opisane przez ciebie drgawki, a nawet anafilaksja. jeśli chodzi o glikokortykosteroidy, to najczęsciej działania niepożądane związane są z długofalowym przyjmowaniem tych leków, np. niewydolność nadnerczy, wrzody żołądka i jelit, wielomocz, nadmierne pragnienie, osteoporoza i inne

Link to comment
Share on other sites

ja tu też bym steryd obstawiał nie antybiotyk, synergal to już w ogóle bardzo bezpieczny lek, ja go nawet podawałam 2tygodniowym kotom w inj które miałam na odchowaniu i które dostały zachłystowego zapalenia płuc..pracuje ponad 2 lata w lecznicy weterynaryjnej i nigdy nie słyszałam żeby ktos mial jakąś niepożądaną reakcje na synergal, cefalexyny rzadziej używamy jak amoksycyliny ale też jest bezpieczna za to reakcje na sterydy sa różne więc pewnie on tu zawinił...

Link to comment
Share on other sites

Napisz juliett-82 jaki steryd dostała suczka, i czy z tymi dwiema inekcjami antybiotyków dostała za każdym razem ten sam steryd. Nie wykluczone, że to on zawinił. Przypomnij sobie, czy wcześniej dostawała któryś z tych leków. Ważne, by dowiedzieć się co w tym przypadku zawiniło, bo zakłądając, że suka wykazuje nadwrażliwość na antybiotyki betalaktamowe czy steryd, który jej podano, trzeba wykluczyć je w przyszłości z farmakoterapii psa.

Link to comment
Share on other sites

popytałam i sprawa wygląda tak, że najprawdopodobniej suczka dostała zyt duża dawkę sterydu p.zapalnego. drgawki, ataksja i torsje to przyczyny zbyt dużej jednorazowej dawki sterydu. przy odpowiedniej dawce, pies nie powinien wykazywać żadnej niepożądanej reakcji na lek, bo tak jak wspominałam działania niepożadane ze strony glikokortykosteroidów zazwyczaj są efektem kuracji długoterminowej -co oznacza podawanie psu regularnie sterydu przez min tydzień, a im dłużej i źle dobrane dawki, tym skutki uboczne gorsze.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...