Jump to content
Dogomania

Moja sunia tez trzustkowcem..


olalolaa

Recommended Posts

Dzisiaj padła diagnoza za moja 2-u letnia Lara ma zewnątrzwydzielniczą niewydolność trzustki. :shake:
czytałam juz tutaj chyba wszystkie tematy, ale postanowiłam napisać osobny, moze ktos z was sie czegos dopatrzy, bo nie wiem czy tak szybko mozna postawić diagnoze.
Zaczęło sie tydzien temu, Lara codziennie po przebudzeniu wymiotowała żółcią, raz albo kilka razy, tylko rano.
Najpierw zrobilismy jej diete, bo myslelismy ze to zwykłe zatrucie, ale nie przechodziło, w piatek pojecjhalismy do przychodni i wet kazał zrobic badania krwi. W sobote juz miałam wyniki, a dzisja pojechalismy z nimi do weta. Lara ma wszystko w porządku, oprócz lipazy, która jest bardzo obnizona, wyszlo 45 U/l. ( gdzie norma 268-1769) Nie wiem czy AST cos moze jeszcze mowic, wetka nic nie mowila, a lara ma 40 U/l, gdzie norma 1-37 (tak znalazłam).
jedyny objaw to te wymioty, ogolem Lara jest troche pulchniutka, odchudzalismy ją, zrzucila jakies 0,5 0,7kg ok 5 miesięcy temu. Je zazwyczaj Dog Chow light, albo rzadko darling puriny, kilka razy w tygodniu ryz z drobiem i marchewką.
Teraz zalecenia (od dzisiaj) to jedynie ryz z piersia z kurczaka, i RC Digestive Low Fat. Zero smaczkow, kosci itd.. Pani weterynarz zaleca, zeby stopniowo podawac wiecej suchej karmy i tylko tym karmic suczkę.
Leki ktore dostalismy to:
Metoclopramid 10mg 1 tabl/ raz dziennie
Hepatiale Forte 300mg 1tabl/ raz dziennie
Amylan 2x dziennie po jednej tabletce, 40 minut przed posiłkiem
Posiłek zalecany minimum dwa razy dziennie.
Mamy tez polecone zrobic USG trzustki we Wrocławiu na UP.
Nie wiem czy powtarzac badania, robic dodatkowe, czy obnizona lipaza odrazu wskazuje na niewydolnosc.
Co o tym myslicie? I rowniez o USG, jestem z Częstochowy, musielibysmy zrobic wycieczke, koszty tez pewnie nie będęą male, tylko czy USG cos więcej wykaze??
Prosze piszcie jesli cos tylko nasunie sie na mysl..

Link to comment
Share on other sites

Nikt nie spotkał sie z takim problemem?..
Prosze pomozcie.
dzisija pojechałam do weterynarza pogadać jeszcze, czy nie mozna zrobic jakis dodatkowych badań, bo juz zdażyłam sie naczytać mnostwo o tym na necie. W sumie to zazwyczaj nie pisze ze objawem sa wymioty, tylko chudnięcie i biegunka, częsta i tłuszczowa. A u Lary tylko te wymioty. Dostaje leki, ale nadal wymiotuje zołcią rankiem. Wetka kazała ją jeszcze odrobaczyc za jakis czas ( byla odrobaczana w grudniu), i powtorzyc badania enzymow w krwi, przed czym musimy odstawic tabletki na 5-7 dni.
Czytałam o badaniu kału, enzymow. I jakims TLI, nie mam pojęcia w sumie co to jest, cos z surowicy krwi. pytałam weta ale podobno TLI teraz sie robi tylko na zapalenie trzustki czy cos takiego.. innych badan nie ma potrzeby robic, wystarczy powtorzyc tą krew. Postaram sie jeszcze wybrac z wynikami do innych wetow na konsultacje.

Link to comment
Share on other sites

Może ja pomogę, moja buldożka od poł roku choruje na zewnątrzwydzielniczą nieydolność trzustki i trochę na temat tej choroby wiem, zwłaszcza, że jestem wolontariuszką u weta. I niestety nie słyszałam, żeby jej powodem było tlyko wymiotowanie żołcią (to mi bardziej pasuje do nadkwasoty, kurczu lub wrzodu zołądka albo kamicy żołciowej). MOja Shilla miała książkowe objawy: brak trawienia karmy, nawet 12 żołtych, tłustych stolcow dziennie, gwałtowny spadek wagi, osłabienie, co za tym idzie lekkie odwodnienie etc. Zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzsutki najczęściej jest spowodowana młodzieńczym zanikiem trzustki, trzustka nie produkuje enzymow trawiennych- czyli BRAKIEM TRAWIENIA, niestety takie wymioty raczej nie są tego objawem. Zresztą wydaje mi się, że miałaby obniżoną nie tylko amylazę, ale lipazę i wszystkie inne enzymy. Jest badanie specjalne, ktore sprawdzi czy to jest to, ale na moje oko Twoje wetka jest nieprofesjonalna, ja konsultowałam się z wieloma wetami, dzwoniłam do wetow nawet w Warszawie. Teraz po mojej bulwie w ogole nie widac choroby- przy zewnątrzwydzielniczej niewydolnosci trzustki wystarczy podawanie enzymow trawiennych i wszystko powinno w krotkim czasie wrocić do normy, no przy cieższych przypadkach potrzebna jest też zmiana karmy np. na Royala Intestinala czy Digestiwe Low. Moja teraz praktycznie je wszystko co jadła przed chorobą- zwykłego Royala, mięsko, przysmaki etc z tym, że do każdego posiłku dostaje LIPANCREĘ 16000- enzymy trawienne. Na tym problem z trzustkowcem się kończy, jest mlodą, silną buldożką, choroba w żaden sposob jej nieogranicza, jest żywiołowa, pięknie umięśniona...Mamy świetne wyniki ,zarowno USG trzustki jak i morfologia i biochemia krwi- super (na dogo w ktorymś temacie o trzustkowcach wstawiałam).
Moim zdaniem Twoja sunia nie ma zewnątrz. niewydolności trzustki- nie tak się ta choroba objawia. Radzę Ci- jak najszybciej konsultuj się z innymi wetami i pisz co u was.

Link to comment
Share on other sites

Witam!
Psy z tym problemem są i żyją, ale mam wrażenie, że niektórzy właściciele nie chcą o tym mówić.
U mojego psa zdiagnozowana ZewnNiew niewyd trzustki w sierpniu 2009. Nigdy nie wymiotował, miał biegunkę i szybko tracił wagę.
Pierwszą diagnozę na podstawie badania krwi postawił nasz weterynarz.
Diagnozę potwierdziliśmy robiąc kompleksowe badania na klinikach UP we Wrocławiu. Wynik badania kału Trypsyna - nie trawi, ten wynik najlepiej świadczy o pracy trzustki. Mój pies na I i II wizycie wyniki krwi miał prawie idealne - poniżej normy był tylko cholesterol.
Wynik USG - trzustka jest, brak zmian.

Nie masz do Wrocławia daleko, proponuje zamiast konsultacji na miejscu podjechać do Wrocławia. Na UP jest przychodnia - klinika małych zwierząt przyjmuje tam p. dr Hildebrand. Z przychodni na USG jest bardzo blisko.
Kliniki mają tylko jeden minus bardzo trudno znaleźć tam miejsce parkingowe.

Jak masz pytani to śmiało - chętnie podzielę się moim doświadczeniem, ale pamiętaj, że u każdego psa z chorą trzustką jest inaczej.

Link to comment
Share on other sites

Nie wiem o co chodzi z wymiotami, ale przy każdej wizycie na UP we Wrocławiu jestem pytana czy nie pojawiły się wymioty i za każdym razem jest to zapisywane w karcie psa.

Co do badania USG: pozwoli wykluczyć lub potwierdzi zanik trzustki, oraz zostanie oglądnięta wątroba, z którą przy chorobach trzustki mogą być problemy.

Link to comment
Share on other sites

dzieki za odpowiedz, potwierdziłyscie moje domysły ;)
Za chiny tez mi ten objaw nie pasuje.. ani tak na chlopski rozum, ani do opisow w internecie.
Do tej pory przychodnia, chyba jedna z wiekszych w Częstochowie, zawsze byla ok, przyprowadzam tam psiaki ze schroniska, tymczasy moje i zawsze bylo w porzadku. Pytałam o to badanie kału, wetka stwierdziła ze niepotrzebne.. juz nie wiem co myśleć. Jutro chyba polece z wynikami do innego weta, choc zadnego innego zaufanego w Czestochowie ani nigdzie indziej nie mam, oprocz tych ktorzy wystawili diagnoze.
Mamy polecone zrobic to USG we Wrocławiu, więc chyba sie wybierzemy. Ale moze warto teraz zrobic juz to badanie kału, jak myslicie?
Aziza, jak to wygląda z wizytą we Wrocławiu, trzeba sie umawiac wczesniej? Ja miałabym tam gdzie nocowac, ale gorzej z dniami wolnymi, wiec chyba lepiej byloby badania zalatwic na miejscu i pojechać z wynikami?

Link to comment
Share on other sites

aha zapomniałam.. wczoraj w toku czytania wszystkiego w co klikłam, natrafiłam sie na jakis artykul, w ktorym bylo wpsomniane o refluksie (nie wiem czy dobrze pisze?), czyli wracaniu tresci zolądka do przełyku, tak mi się zdaje. Gdzie indziej wyczytalam (chyba nawet na dogo juz nie kojarze) , w temacie gdzie pies lizal podlogi itd, ze to objaw zgagi. moja lara robiła tak kilka razy, nie wiem, zdazylo sie z 5 w ciagu jej zycia. W amoku jakby lizała sciany, podloge kafelkowa, nie chciała pic. Moze to ma jakis związek z tym..
Jej wyniki to powtorze: amylaza niska, ale w normie 416U/l, lipaza bardzo niska 45 U/l.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='olalolaa']aha zapomniałam.. wczoraj w toku czytania wszystkiego w co klikłam, natrafiłam sie na jakis artykul, w ktorym bylo wpsomniane o refluksie (nie wiem czy dobrze pisze?), czyli wracaniu tresci zolądka do przełyku, tak mi się zdaje. Gdzie indziej wyczytalam (chyba nawet na dogo juz nie kojarze) , w temacie gdzie pies lizal podlogi itd, ze to objaw zgagi. moja lara robiła tak kilka razy, nie wiem, zdazylo sie z 5 w ciagu jej zycia. W amoku jakby lizała sciany, podloge kafelkowa, nie chciała pic. Moze to ma jakis związek z tym..
Jej wyniki to powtorze: amylaza niska, ale w normie 416U/l, lipaza bardzo niska 45 U/l.[/QUOTE]

najlepiej jeśli skonsultujesz wyniki u innego weta
dogo może byc tylko pomocne ale prawidłową diagnozę postawi tylko dobry wet
nie lekceważ niskiego poziomu lipazy !

u nas była niska tylko amylaza 450 a sunia dostawała amylan ...
moje pierwsze posty na temat trzustki datuja sie od 2005
sunia żyje z chora trzustką ponad 5 lat
ale wszystko zależy od determinacji i zdyscyplinowania właściciela psa
niestety chora trzustka a w zasadzie jej całkowity obecnie zanik to prędzej czy później równiez ..cukrzyca
dołączyła do nas rok temu
i też dzielnie z tym walczymy

piszę to po to by uzmysłowić powagę chorób trzustki
nie bawić się w domysły tylko porządnie zdiagnozowac psa
szukac zatem dobrego weta

i wkleję post wolfi
[QUOTE]

[COLOR=#4e4e4e][FONT=Tahoma]Napisał [/FONT][/COLOR][B][COLOR=#4e4e4e][FONT=Tahoma]wolfi[/FONT][/COLOR][/B]
[I][COLOR=#4e4e4e][FONT=Tahoma]Trzustka ,jelita,żołądek, wątroba czyli tzw. oś jelitowo-trzustkowa , powinny być rozpatrywane łącznie ze względu na ścisłe wzajemne relacje.[/FONT][/COLOR][/I]
[I][FONT=Tahoma][COLOR=#4e4e4e]Np. wzrost wydzielania kwasu solnego poprzez inaktywację enzymów trzustkowych daje obraz przewlekłej biegunki z utratą tłuszczów.[/COLOR][/FONT][/I]
[I][FONT=Tahoma][COLOR=#4e4e4e]Stany przebiegające z niedoborem żółci imitują niedoczynność w zakresie lipaz trzustkowych. Przy patologii żołądka czy jelita cienkiego dochodzi do upośledzenia uwalniania enterohormonów i wtórnie do upośledzenia czynności zewnątrzwydzielniczej trzustki.[/COLOR][/FONT][/I]
[I][FONT=Tahoma][COLOR=#4e4e4e][B]Co to oznacza czyli do czego zmierzam... Objawy zaburzeń funkcji trzustki mogą być skąpe i niecharakterystyczne. Potrzebna jest dokładna diagnostyka w celu ustalenia przyczyny zaburzeń trawienia czy wchłaniania.[/B][/COLOR][/FONT][/I]
[I][B][FONT=Tahoma][COLOR=#4e4e4e]Oczywiście są różne enzymy i ich niedobór powoduje rózne problemy-bądż to z trawieniem białek( trypsyna), węglowodanów(amylaza),tłuszczów(lipaza) albo wszystkich razem.[/COLOR][/FONT][/B][/I]
[I][FONT=Tahoma][COLOR=#4e4e4e]Trzeba najpierw ustalić przyczynę problemów bo częste biegunki to PATOLOGIA i trzeba psu pomóc.[/COLOR][/FONT][/I]
[/QUOTE]

Link to comment
Share on other sites

Jeżeli chodzi o wizytę we Wrocławiu to nie trzeba się umawiać, ja tylko zadzwoniłam dzień wcześniej czy na pewno będzie dr Hildebrand. To znakomity diagnostyk i bardzo sympatyczny człowiek, chętnie tłumaczy i odpowiada na pytania.

O ile pamiętam klinika pracuje od 8.00, dr Hildebrand przyjmuje od 8 do 15. Najlepiej zadzwoń pod nr (71) 32 05 371 i poproś o podanie godzin pracy Ambulatorium, lub zapytaj kiedy przyjmuje dr Hildebrand.
Po pobraniu krwi, czy też próbki kału (wszystko na miejscu) próbka wysyłana jest do laboratorium, a w tym czasie można pójść zrobić USG i pozostaje czekać na wynik. Wyniki przeważnie są po 1-2 godzinach.
Jeżeli wyniki są niejednoznaczne (a tak było u nas za I razem) robione są kolejne badania.

'Stare" wyniki weź ze sobą i pokaż.

Jeżeli chodzi o ceny usług wg mnie są na normalnym poziomie.

Link to comment
Share on other sites

dzieki za odpowiedzi.. juz myslałam ze nikt tutaj mi nie pomoze, odrazu mialam watpliwosci co do tej diagnozy, jutro ide do weta ktory wydaje mi sie byc ok, skromny gabinet ale ze sluchow wiem ze dobry lekarz.
Lara teraz zjada (z ręki ;) co za pies..) tabletki te co w pierwszym poscie, i jak na razie nie będe tego przerywala, bo rzeczywiscie ten poziom lipazy jest praktycznie znikomy. Pojedziemy do Wrocławia, na pewno, ale po swietach chyba damy rade dopiero. Aziza, jakbys mogla napisac mi jakie to sa koszty, badan na UP, usg itd.. i czy masz jakies namiary na tego lekarza?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='olalolaa']d Aziza, jakbys mogla napisac mi jakie to sa koszty, badan na UP, usg itd.. i czy masz jakies namiary na tego lekarza?[/QUOTE]

Tutaj masz stronę z linkami do cenników i godzinami pracy laboratorium (jak widać pracują od 9, ale o 8 już poczekalnie jest otwarta):
[url]http://www.wet.up.wroc.pl/index.php/dyzury-weterynaryjne[/url]
O ile dobrze pamiętam to: Za pierwszą wizytę+badania (wyniki to 3 strony formatu A4) ok. 150zł. W grudniu 2009 za USG zapłaciłam 50zl, a za wizytę+badania 85 zł.

Jeżeli chodzi o namiary na dr Hildebranda to ja po prostu dzwonię i pytam czy będzie np we wtorek. Jak mówią, że tak to jadę. Gdy jest obecny to w Przychodni przyjmuje tylko on.

Link to comment
Share on other sites

Dziekuje aziza. Skorzystam z twojej pomocy i wybiore sie do tego lekarza. Trzymajcie kciuki za nas.. będę pisać co i jak.
A swoją drogą, teraz gdy niby ma ta niewydolnosc, jakiego rodzaju mięcho moge jej jeszcze gotować? oprocz piersi z kurczaka czy indyka.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

I jestem po wizycie we Wrocławiu. Właściwie cały dzień dzisiejszy tam spędziłam.
Napisze odrazu, ze Lara, jest okazem zdrowia.. nic jej nie dolega.
Dr. Hildebrand zrobił badania krwi, kału, i USG. Powiedział ze postawienie diagnozy na podstawie takiego badania, i takich objawow bylo bardzo odwazne ale i bezsensowne, ja uwazam ze wręcz głupie..
Z krwi wyszło amylaza 386 U/l (min obnizone - powiedzieli ze to skutek tego ze jest na czczo pol dnia, bo dopieor gdzies o 12 miala pobierana krew), lipaza 484 U/l.
Wszystko inne w normie, dodam ze tabletki miała odstawione 7 dni temu, ze względu właśnie badań ponownych, przez ten czas zadnych wymiotów nie było.
Na USG wyszło wszystko bardzo dobrze.
Powiedzieli ze tamten wynik lipazy mogl byc spowodowanym tym, ze w 'ludzkich' labolatoriach uzywa sie innych albo w innych ilosciach odczynnikow. Zamierzam powtorzyc badanie enzymow jeszcze za jakies 2-3 miesiące.
A te poranne wymioty zolcia to moga być spowodowane jakąś nadkwasotą i zalecali podać wtedy ranigast.
Dziękuje za dobrą rade, na dogomaniaków zawsze mozna liczyc :):)

Link to comment
Share on other sites

skromnie z Larą dziekujemy ;)
Jesli ktoś chciałby Amylan, Hepatiale albo metoclopramid to pisać proszę ;)
Ja padam na.. twarz;) Lara w samochodzie nie potrafi usiedziec, do pobrania krwi trzymało ja 7 osob usg to tez byl kabaret, co ja mam z tym psem hehe ide spać :D

Link to comment
Share on other sites

[quote name='olalolaa']I jestem po wizycie we Wrocławiu. Właściwie cały dzień dzisiejszy tam spędziłam.
Napisze odrazu, ze Lara, jest okazem zdrowia.. nic jej nie dolega.
Dr. Hildebrand zrobił badania krwi, kału, i USG. Powiedział ze postawienie diagnozy na podstawie takiego badania, i takich objawow bylo bardzo odwazne ale i bezsensowne, ja uwazam ze wręcz głupie..
Z krwi wyszło amylaza 386 U/l (min obnizone - powiedzieli ze to skutek tego ze jest na czczo pol dnia, bo dopieor gdzies o 12 miala pobierana krew), lipaza 484 U/l.
Wszystko inne w normie, dodam ze tabletki miała odstawione 7 dni temu, ze względu właśnie badań ponownych, przez ten czas zadnych wymiotów nie było.
Na USG wyszło wszystko bardzo dobrze.
Powiedzieli ze tamten wynik lipazy mogl byc spowodowanym tym, ze w 'ludzkich' labolatoriach uzywa sie innych albo w innych ilosciach odczynnikow. Zamierzam powtorzyc badanie enzymow jeszcze za jakies 2-3 miesiące.
A te poranne wymioty zolcia to moga być spowodowane jakąś nadkwasotą i zalecali podać wtedy ranigast.
Dziękuje za dobrą rade, na dogomaniaków zawsze mozna liczyc :):)[/QUOTE]


Bardzo się cieszę że z sunią wszystko OK :multi:
i
z tego jest jeden wniosek
nigdy nie zaszkodzi skonsultować diagnozy u drugiego , DOBREGO veta

serdecznie pozdrawiamy :)
i sunia niech zdrowo się chowa
a pańcia niech karmi 2 x dziennie :cool3:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...