Jump to content
Dogomania

Informacje o mączkach


iac1

Recommended Posts

hmm potrzebne mi są informacje o maczkach miesnych które są w karmach np z kurcząt oraz wszelkich innych maczkach kostnych po pierwsze czy nie sa zabronione czy są lepsze niż zwykłe mieso i czy nie sa szkodliwe czy łatwo przyswajalne itd. bardzo prosze o pomoc dziekuję z góry

Link to comment
Share on other sites

Mączki mięsne, to jest wysuszone mięso.Mączka jest bardziej bogata w proteiny niż prawdziwe mięso zawierające ok.70 % wody .
Jakość mączki to są sprawy zwiazane z jakością karmy i dość obiektywnym wyznacznikem jest ilość popiołu (Ash) w karmie ,ale zawsze pozycja w składzie daje gwarancję o ilości protein (białka ) ,czyli jak karma ma na pierwszym miejscu białko ,a nie przenicę ,to znaczy że tego białka jast najwięcej .
To jest ogólnie na ten temat,ale mam nadzieję ,że ktoś jeszcze coś dopisze .
Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

An evaluation of typical lamb meal sources showed that the protein quality was poor when compared with egg -- the protein quality standard

Typical lamb meal may contain high amounts of wool and starch, which reduces the quality. The presence of wool may be due to poor processing techniques. Starch contamination can be attributed to the presence of grain in the stomach not removed prior to processing. In addition, the lamb meal supply in the United States is limited and difficult to obtain.
-słowa te pochodzą z e strony koncernu Iams.

Ale oczywiście każdy producent twierdzi,ze jego mączka jest najlepsza.
Każda pliszka swój ogonek chwali.

Link to comment
Share on other sites

jac1-nikt Ci nie odpowie czy maczki są lepsze niż zwykłe mięso.
Musisz poczytać o tym i o tym i sam zdecydować , co przekonuje Cię bardziej.
Czy są szkodliwe , łatwo przyswajalne czy nie-to zależy jakie są żródła i proces technologiczny, w którym się je pozyskuje.
Czyli wraca temat jakości karm.
Dla mnie zwykłe ,nieprzetworzone mięso ma większą wartość niż przetworzone, poddane róznym procesom i zamienione w mączkę .
Idea jest taka aby mączka była odwodniona i zdatna do długiego przechowywania.Czy za tym idzie poprawa jakości w stosunku do mięsa, z którego mączka powstaje..? O ile powstaje z mięsa a nie z różnych innych elementów..

Link to comment
Share on other sites

Mączka mięsna powstaje z przerobu części miękkich pochodzących z uboju zwierząt gospodarskich i drobiu (np. wnętrzności, ścinki mięsa, ścięgna) ryb (w całości lub odpady) oraz środków spożywczych nie przeznaczonych dla ludzi (np. przeterminowane wędliny, elementy drobiowe bez kości lub inne mięso itp.), czyli tzw. z odpadów niskiego ryzyka (LRM), które nie stanowią zagrożenia zdrowia ludzi lub zwierząt. LRM-y muszą pochodzić ze zwierząt zdrowych.

O mączkach i innych składnikach oraz technologii produkcji karm dla zwierząt domowych można poczytać w książce pod redakcją prof. dr hab.J. Grochowicza pt. „Karma dla psów, kotów, innych małych zwierząt domowych i ryb”

Link to comment
Share on other sites

Tak jak dobrej jakości mięso jest drogie ,tak dobrej jakości mączka musi mieć odpowiedni standart i cenę .
Napiszę o Amerykańskich karmach importowanych do Europy ,bo to znam najlepiej .
15 czerwca 2004r. Unia Europejska wprowadziła nowe wymagania na import produktów dla zwierząt,które podniosły standart produkcji w krajach poza Unią .Głównym elementem tych standardów jest używanie drobiu,jagnięciny i ryb ,które odpowiadają takim samym standardom,jaki byłyby używane dla produkcji żywności dla ludzi ,oraz zakaz używania wołowiny i wieprzowiny.
Wszystkie karmy importowane do Unii Europejskiej musiały dostać Certyfikaty Unijne i jest pewne ,że te karmy nie są robione z mięsa (mączki) padłych czy chorych zwierząt .
Pozdrawiam SAWA.

Link to comment
Share on other sites

To są wytyczne Unii w stosunku do np. Amerykańskich karm i Canadyjskich ,a z tego co wiem dotyczy to wszystkich importowanych karm do UE .
Nie wiem jakie są namiary na te dyrektywy ,ale karmy ,które zawierają wołowinę i wieprzowinę już nie mogą być importowane nawet do Polski .
Myślę że takie dyrektywy ma Gł. Weterynarz na Polskę .
SAWA.

Link to comment
Share on other sites

Przesyłam stronę ,gdzie można przeczytać wytyczne Unii Europejskiej
dotyczące ,wymagań i importu pasz .
[url]www.wetgiw.gov.pl[/url]
Jest tam trochę tego do czytania ,ale dociekliwi znajdą wiele interesujących odpowiedzi .
Pozdrawiam SAWA.

Link to comment
Share on other sites

Stronę GIW odwiedziłam już wcześniej ale nic nie znalazłam na temat zakazu stosowania w karmach dla zwierząt domowych wołowiny i wieprzowiny. Na EURLEXie tez nic nie znalazlam na ten temat :(
Napisałam dzisiaj do GIW z pytaniem i czekam na odpowiedź

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Witam,
Poczylałam sobie trochę na temat karm w tym topiku, ale mam jeszcze pytanie. Zrozumiałam,że jak w składzie jest mączka np. z kurczaków to nie jest dobrze. Z drugiej jednak strony były tu pozytywne opinie o karmie Eagle Pack , która mączkę mięsną zawiera... Więc jak to jest ? Mączka mączce nierówna ???
W Bento Kronen podają w opisie np. "kurczak" , ale pod tym hasłem może kryć się bardzo wiele, nie koniecznie mięso. Ktoś wie coś wiecej o Bento i jakości tego ":kurczaka" tam ?

Link to comment
Share on other sites

W tłumaczeniach ulotek na język polski często jest wiele przekłamań ... wielu karm .... W polskim tłumaczeniu w Bento jest "kurczak (>30%)" co może być zrozumiane różnie: mięso z kurczaka, mączka z kurczaka ... a na stronie producenta jest "Poultry (> 30%)" co oznacza drób, czyli kurczaki, gęsi, kaczki ... wszelkie ptactwo przy czym też nie jest powiedziane czy jest to mięso drobiowe (poultry meat), mączka drobiowa (poultry meal) czy moze suszone mięso drobiowe (np. dehydrated/dried poultry meat) ... poultry to drób szeroko rozumiany, a kurczak to chicken.
Czyli wg mnie w Bento najprawdopodobniej została uzyta do produkcji mączka drobiowa (z różnego ptactwa w tym być może między innymi z kurczaka).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Wyciągam temat, bo jak dobrze rozumiem tylko "meat meal" czyli mączka mięsna w składzie karmy daje pewność, że pokarm zawiera dużo białka pochodzenia zwierzęcego. Samo "meat" czyli mięso - to mięso świeże (?). Tymczasem pierwszym składnikiem w karmach uważanych powszechnie za dobre pierwszym składnikiem jest właśnie meat, np. Eukanuba, Nutrience, ANF, Purina Pro Plan - przy czym w składzie podane jest np. kurczak (>30%), albo jagnięcina (19%). Czy to oznacza, że te karmy są zrobione ze świeżego mięsa? Jak się zorientować przy takim opisie ile białka pochodzi z mięsa, a ile ze zbóż?

Link to comment
Share on other sites

Jeśli w końcowej fazie jest na pierwszym miejscu mączka z np.kurczaka ,to znaczy że tego białka jest najwięcej.Cykl produkcji suchej karmy zachodzi w tak wysokiej temperaturze ,że nie ma znaczenia czy karma ma w sobie świeże mięso ,czy przerobione na mączkę .Wszystko w jednym kotle mieszają i w bardzo wysokiej temperaturze wtryskiwane jest do maszyn gdzie zachodzi proces wygniatania kuleczek ,gwiazdeczek i innych ,oraz szybkie chłodzenie.Wystarczy ,że dany producent doda minimalną ilość np. sarniny i już może pisać ,że karma wyjątkowa ,bo zawiera mięso z sarny.To jest tylko przykład ,że czasem producenci szaleją ,aby podnieść sprzedawalność i atrakcyjnośc karmy.Moje zdanie jest takie ,że jak karma doskonała i zawiera mączkę najlepszej jakości (nie padlina) to jest OK. Świeżego mięsa raczej w karmie nie będzie ,bo i tak zrobi się z niego pod wpływem 150 stopni jedna wielka gotująca się masa.

Link to comment
Share on other sites

Wg mojego rozeznania "by-products" to bynajmniej nie to samo co "mączka z kurczaka", czy "mięso z kurczaka".
By-products to "produkty POCHODZENIA zwierzęcego", co oznacza przede wszystkim: pazury, dzioby, wnętrzności, pióra.
Jeśli producet chce napisać, że jedo karma zawiera mięso z kurczaka to pisze: chicken meat, a jeśli karma kawiera mączkę z kurczaka to pisze: chicken meal. Czasami producenci wkładają raz kurczaka, raz gęś, raz kaczkę, raz indyka - nigdy nie wiadomo co nam się trafi, wówczas karma ma w opisie: poultry meat/meal - czyli ogólnie mączkę lub mięso z drobiu.
Jeśli to co zostało dodane do karmy trudno nazwać mięsem - to właśnie zostaje określone jako "by-products"....

Link to comment
Share on other sites

Istotne jest to jakie białko jest na pierwszym miejscu .Jeśli jest to mączka miesna ,to tego jest najwięcej .Inne już w mniejszym stopniu są w kolejności wymienione.
Cathedral, dokładnie to opisałaś.Mączki też są lepsze i gorsze . Te lepsze zawsze będą miały opis -meal i podane z jakiego zwierzęcia są zrobione .Dla mnie mączka drobiowa lub mieszana z wieprzowiną ,bedzie zawsze gorsza ,niż mączka z kurczaka ,czy jagnięciny ,bez domieszki innych gatunków.
To jest moje subiektywne zdanie.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Cathedral']Wg mojego rozeznania "by-products" to bynajmniej nie to samo co "mączka z kurczaka", czy "mięso z kurczaka".
By-products to "produkty POCHODZENIA zwierzęcego", co oznacza przede wszystkim: pazury, dzioby, wnętrzności, pióra.
[/quote]

Czyli ta mączka jest zdecydowanie tą z "niższej pólki":shake: .
Chyba na dobre zrezygnuje ze suchej karmy...

Link to comment
Share on other sites

Jureja ,nie myśl ,że to jest jakieś złe jedzenie .Moje jedzą suche od wielu lat i tak świetnie się na tym mają ,że nigdy nie wrócę do gotowanego.
Jeśli karma pasuje psu i jest zdrowy w dobrej kondycji ,to nie wiem po co kombinować ?
Jak karmiłam gotowanym ,to zawsze miałam problemy ,a to z włosem ,a to z jelitami i tak na okrągło .Teraz weterynarz jest proszony tylko do szczepień .To w moich psach ,a mam delikatnę rasę ( Owczarki Niemieckie)
sucha karma świetnie się sprawdza,kapitalnie rosną szczeniaki ,włos piękny ,zdrowe i wesołe ,pełne energii .Czego tu więcej można chcieć ?
Trzeba tylko dobrać odpowiednią karmę dla swojego psa i jak chętnie ją je i wygląda OK i jest zdrowy ,to pełnia szczęścia.
Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...