Jump to content
Dogomania

Jak przyuczyć szczenię do samotności...?


agamuza

Recommended Posts

Mam 10 tyg suńkę - Korę (mixer ras, z przewagą jamnika wysokogórskiego ;) ). Staram się przyuczyć Korę do zostawania samej w domu. Zaczynam od pozostawienia jej na parę chwil samej w pokoju - po intensywnej zabawie, aby była zmeczona. Ale ta mała zołza nawet z najgłębszego snu zrywa sie jak tylko się wymykam z pokoju, jak zamykam drzwi za sobą, rzuca sie na nie z wściekłym ujadaniem, wyje jak obdzierana ze skóry i skacze i drapie w drzwi :placz: Nie chce zostawać z moim narzeczonym, z moją mamą, nawet do łazienki nie mogę iść sama bo płacze pod drzwiami.
Jak ją nauczyć - ignorować jej płacz... ? Czy po takim dzikim ryku przez 10 minut wejść do pokoju, gdzie była zamknięta i ją nagrodzić...? Chciałabym ją nauczyć, aby została sama na 3 - 4 godziny, bo jednak musimy pracować. [B]Jak to zrobić???[/B]

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 105
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ehhh też mam ten sam problem. Moja Tora ma już 13 tygodni. Jak wychodzę gdzieś to nigdy nie zostaje sama, a mimo to strasznie wyje. Ostatnio jak wychodziłam to dałam bratu kilka kawałków kiełbaski, żeby ją zajął, a ja w tym czasie wyszłam. Podobno tylko troszkę piszczała. Raz jak wychodziłam to dałam jej wieprzowe ucho wędzone i się nim zajęła i nie zauważyła, że wyszłam.
Wcześniej próbowałam ją uczyć zostawania, ale to było kilka tygodni temu i chyba była jeszcze za mała. Teraz już umie siad, podać łapę i warować. Chciałabym ją nauczyć komendy zostań i wtedy stopniowo ćwiczyć z nią wychodzenie, bo na razie mówię siad, siada, ale jak mówię zostań i wychodzę to wytrzymuje kilka sekund i biegnie za mną...
Może ktoś nam coś doradzi? :razz:

Link to comment
Share on other sites

Przeglądam właśnie forum w poszukiwaniu info o samotności szczeniaka, ale znalazłam ani słowa... Wczoraj wyszłam do sklepu, wyła pod drzwiami (mimo, że nie była sama w mieszkaniu) do momentu, gdy z szafki w przedpokoju zsunęła jej się na głowę bluza - wystraszyła się i zwiała na swoje posłanie, gdzie usnęła. Nawet jak sie bawi chwilę z moim Piotrkiem, gdy zniknę jej z oczu to od razu zaczyna mnie szukać, a jak nie znajdzie to beczy :placz: Proszę, jakieś wskazówki nam dajcie!

Link to comment
Share on other sites

Po pierwsze - nigdy nie jest za wcześnie na naukę pozostawania samemu, bo im później ją rozpoczniemy, tym z intensywniejszą reakcją szczeniaka się spotkamy. Nauka ta jest długotrwała i żmudna, ale bezwzględnie konieczna, bo przecież normalne jest, że pies zostaje przez jakiś czas sam ze sobą.
Po pierwsze - wszystko małymi kroczkami, nie należy oczekiwać, że będziemy mogli od razu wyjść na kilka godzin.
Bawimy się z psem i męczymy go, wychodzimy z pokoju zamykając drzwi. Wracamy do niego po sekundzie tak, aby pies nie zazczął jeszcze lamentować i nagradzamy. Powtarzamy ze sto razy :razz: wydłużając czas pozostawienia go samego. Jeżeli nie zdażymy i pies już wyje, to czekamy aż na chociaż sekundę przestanie i wchodzimy do pokoju ze smakiem w nagrodę.
Dodawanie komendy (np. zostań) jest niewskazane. Należy wychodzić i wchodzić bez mówienia słowa do psa.
Możemy także odczulić psa na związane z wychodzeniem ludzkie zazchowania, np. ubieranie się. W tym celu ubieramy się normalnie jak przy wychodzeniu z domu (czapka itp :cool3: ) po czym np. siadamy przed tv. Wtedy pies przestanie lamentować już w trakcie naszego przygotowywania się do wyjścia.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Moja Omega (4miesiące):lol: na początku mieszkania z nami, jak zostawała sama w domu, to popiszczała troszkę i szła spać.A teraz od dłuższego czasu wyje jak najęta.Na dodatek wydrapała nam spory kawałek drzwi...:-(.Nie zabardzo mamy pomysł jak nauczyć ją, że jak zostaje sama w domu(dokładnie to w 1pokoju ją zamykamy), to ma nie wyć i nic nie niszczyć...bo sposób z zostawianiem ją na chwilke i wracaniem zaraz i nagradzaniem jej jest w naszym wypadku nie dokońca możliwy...często nikogo nie ma w domu...przydałby się jakiś szybszy i łatwiejszy sposób, bo moja psinka jest ciężko kapująca...:eviltong::lol:...

Link to comment
Share on other sites

Zmiana zachowania psa znaczy, że coś się zmieniło w waszym podejściu do psa. Zmieniły się godziny w których was nie ma lub czas, który pies spędza sam? Pies 4 miesięczny ma więcej energii do rozdysponowania niż małe szczenię, może ma za mało ćwiczeń fizycznych i najzwyczajniej w świecie roznosi go energia?
Nie sądzę, żeby istniał szybszy i pewniejszy sposób nauczenia psa zostawania samemu niż w podanym przez Ifat linku.

Link to comment
Share on other sites

Ja mam zamiar przenieść się do bloku sama z sukami. W moim domciu obie zostają same na bardzo długo, ale jak kiedyś Sabe zostawiałam samą u rodzinki, nawet jak ktoś był w domu to piszczała. Fiona nie mam pojęcia jak się zachowa. Kiedy gdzieś nocuje przy okazji zawodów to zostaje sama na krótki czas, ale jak jej przyjdzie zostać na 9 godz. z popiskującą Sabą boje się że pierwszego dnia będą skargi od sąsiadów albo coś pogryzione.

Apropos pogryzienia. Czy macie pomysł co mogę zostawić Fionie do zajęcia czasu? Zabawki boje się zostawić bo zje, a kość wołową... ona wszystko połyka malo gryzie nawet kości, więc boje się co odwali jak nie da rady zjeść tej kości.

Link to comment
Share on other sites

Psy będą zostawać same na 9 godzin?? To strasznie długo :roll:

Myślę, że można zawczasu przećwiczyć z psem od nowa podstawy zostawania samemu, żeby uniknąć piszczenia i szczekania.

Jakie zabawki? Może suszone uszy albo "kości" do gryzienia kupione w sklepie zoologicznym? Albo jeszcze lepiej taką specjalną zabawkę z otworkami, z których po napełnieniu jej psią karmią wysypują się kuleczki żarcia? Wypadło mi z głowy jak się ta zabawka nazywa :razz:

Link to comment
Share on other sites

Taką zabawkę miałam ale nie przypadła moim psiakom do gusty. Kości to impreza na kilkanaście minut.
Nie jestem pewna czy na 9 godz, ale biorąc pod uwagę, że jak będę pracować pewnie 8 godz + jedna na dojście i powrót. (oczywiście najpierw trzeba tą prace znaleźć:roll: )
Mam propozycje pracy w McDonalds ale tam powiedzieli że czasem pracuje się nawet 12 godz więc albo psy, albo McDonalds :roll:

Link to comment
Share on other sites

Gdzie ją kupiłaś, bo jakoś tego w sklepach zoologicznych nie widuję. No i jak się to fachowo nazywa?

Z tego co się orientuję masz belga - przecież on Ci dom rozniesie w pył w ciągu 9 godzin :diabloti:

Bierz psy do McDonalds - ja chętniej chodziłabym do maca gdyby tam były psy biegające i czekające na wymizianie :lol:

Link to comment
Share on other sites

Tak mam belga, ale kiedyś została w domu na tak długo i nic nie ruszyła.
Belgi też mogą zostawać na długo w domu ale muszą mieć gdzie się wybiegać. Prędzej by maka rozniosła, a napewno kuchnię i przegoniła by wszystkich facetów :evil_lol:
Kochana sunia :diabloti:

Link to comment
Share on other sites

Radzę każdemu właścicielowi od wieku szczenięcego przyuczać psa d tego, aby zostawał sam inaczej będziemy mieć straszne problemy ...
Najpierw zamknij psa w pokoju na minutę , później na 5 minut - rób to stopniowo i powoli nic na siłę ;)
Przed wyjściem np: do pracy zostaw psiakowi zabawki , gryzaki, może radio żeby nie było mu smutno ??? ... Na początku będzie ciężko , ale później psiak jak Was nie będzie to połowę czasu prześpi ;)
Życzę powodzenia,
emi_mia

Link to comment
Share on other sites

[quote name='emi_mia']Właśnie polecam zostawienie psiakowi zabawki KONG [kosztt 50 zł ] , ale się opłaca ;)
Najlepiej napełnić KONG'a jogurtem naturalnym i piesek ma zajęcie podczas nieobecności panci :d
[/QUOTE]
Kong:
[url]http://www.kong.com.pl/[/url]
[url]http://www.czterylapy.pl/product.php?p=419[/url]

Link to comment
Share on other sites

Znalazłam taką zabawkę na Allegro, też ją kupię swojemu Bassetowi [URL="http://www.allegro.pl/item93402944_zabawka_kong_nie_do_zniszczenia_polecam.html"]http://www.allegro.pl/item93402944_zabawka_kong_nie_do_zniszczenia_polecam.html[/URL]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...