Jump to content
Dogomania

od czego zależy...


sylwia751

Recommended Posts

jestem bardzo ciekawa od czego zależy liczba szczeniąt w miocie? czy odżywianie psa może mieć jakiś wpływ na jego zdolności-coś może szkodzić? Ciekawi mnie to ponieważ hodowczyni wysoką cenę yorka tłumaczyła tym,że miocie przeważnie są 2 szczeniaki a tu u Lady aż 5 więc jak to jest?

Czy możliwe jest,że właściciela znanych reproduktorów mogli "wspomagać "psiaki jakimiś hormonami?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Czytałem,że jak sukę pokryje więcej niż 1 pies,to szczenięta w miocie mają różnych ojców,z kryciem to może mieć też związek,przecież co krycie pies wstrzykuje nową spermę,w spermie są mocne i słabe plemniki,więc może to wpływać na ilość szczeniąt

Link to comment
Share on other sites

ja właśnie czytam książkę o genetyce i według niej ilość szczeniąt w miocie zależy od suki (od jej genotypu),a czy plemniki są silniejsze czy słabsze nie ma znaczenia,bo jest ich miliony i mogłyby zapladnic nawet kilkaset komórek.....

no chyba że pies jest jednostronnym wnętrem lub z jakis innych przyczyn

plemniki są naprawdę śladowych ilości...

dodam do tego,że każda suka ma w miarę wyrównane wielkości swoich miotów,a znaczne odchylenie jest spowodowane 'warunkami średowiska" :wink:

Link to comment
Share on other sites

Z własnego doświadczenia wiem, że chory pies pokrył suke i ledwia 2 szczeniaki miała a zwykle miewała więcej, ale to już właściciel reproduktora odpowieda za kondycję samca....podobnie pies który codziennie krył prawie suki i nagle puste krycia się trafiały......ot "zajechali" samca i tyle. Inna sprawa,że są suki bardziej i mniej plenne, dane linie żeńskie dają więcej lub mniej szczeniąt w miocie.... mam suke która miewała po 6 szczeniąt co u jamnika miniaturki jest mało spotykane.... a mam też takie ,że 3 to duzo u nich i jej córki też po 3 mają....... Jest jeszcze takie zjawisko u suczek, gdzie suki z wysokich inbredów mają mniej szczeniat niż ich poprzedniczki w linii żeńskiej(przodkinie), ale tu może być to spowodowane resorbcją wadliwych zarodków, lub wczesnym poronieniem którego wychwycić się praktycznie nieda........

Link to comment
Share on other sites

chodzi miedzy innymi o ON w Niemczech z czołówki światowej gdzie do krycia trzeba stać w kolejce i zapłacić 1000EURO i potem rodzą sie 2-3 szczeniąt u suki która po 11 miewała..............

Znałam tez jamnika championa ,który po kilku sukach miał tak dość ,ze go spod tapczana wyciągali ........... tak miał już suk dość i wychodziło po 1-2 małe...........

Link to comment
Share on other sites

czytałam że czołowe reproduktory owcz. niemieckich w ojczyźnie kryją ok.60 razy w roku..... :o

poza tym wiem że kilka lat temu właśnie na tą rasę w tym kraju były limity kryć,aby reprezentańci rasy nie byli za bardzo spokrewnieni przez częste używanie kilku reproduktorów :roll:

Link to comment
Share on other sites

wedlug mnie to zależy czy ten pierwszy miot był "wyjątkowy",spowodowany "warunkami środowiska",bo jeśeli tak to

na jego podstawie nie można szacować następnego miotu

jeśli natomiast tak nie było,to możesz się spodziewać w przyszłości mniej-więcej takiej samej liczby szczeniaków więc 1-2

to na podstawie teoretyki,na pewno odpowiedzą ci jeszcze hodowcy-ze strony praktycznej :wink:

Link to comment
Share on other sites

,dałam to w "" ponieważ nawiązuje,jak wcześniej powiedziałam do książki "Genetyka w praktyce",autor tymi "warunkami" tłumaczył odstępstwa od "normalności",czyli jak powiedzmy dana suka miała w każdym miocie 10 szczeniaków,a w jednym czy np.dwóch (na siedem w życiu) 7 szczeniaków to to są te warunki..

myślę,że do tego zalicza się zarówno utrzymanie,ale może również np.

że suka w momencie krycia była bardziej poddenerwowana niż w kryciach poprzednich i następnych :wink:

Link to comment
Share on other sites

Znam osobiście przypadek,że suka została pokryta w 28 dniu licząc od pojawienia się cieczki i urodziła jedno szczenię. Przy następnym kryciu w normalnym termine urodziła 5 szczeniąt- chyba jednak ma znaczenie czas krycia jak i liczba powtórzeń krycia.

Link to comment
Share on other sites

podstawowa przyczyna roznej liczebnosci moze byc trafienie we własciwe dni lub nie. Dopiero porownujac krycia we wlasciwym terminie mozna mowic o innych przyczynach. Na ilosc szczeniat moze wplywac suka tez samiec - jezeli jego plemniki sa malo zywotne. Mniejsza liczba szczeniat moze byc spowodowana inbredem (cechy letalne moga powodowac zamieranie płodów i ich resorspcje). Moja suka w pierszwym miocie dala 3 szczonki a wdrugim 6 i znam sporo przypadkow roznic w liczebnosci miotów suki. szczegolnie jesli chodzi o roznice miedzy pierwszym (brak doswiadczenia) i nastepnymi.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...