Jump to content
Dogomania

Terier tybetański (prosimy zakladac oddzielne tematy)!


Nata

Recommended Posts

[quote name='rodzice']Z drugiej strony , jeśli przyjrzeć sie psom żyjącym w mniej cywilizowanych warunkach , to przeciez bez częstych kąpieli też mają dlugi wlos. Nie wiem czy przodków naszych tybetów ktoś tak często kąpał .[/quote]Długi włos, ale w jakim długim czasie go uzyskały i jak on wyglada? Yorkshire terriery mieszkały w najuboższych domach i łapały gryzonie. Dziś podbijają ringi i zachwycają swym wizerunkiem. Cywilizacja poszła w górę, na przestrzeni czasów powstały wystawy psów - swego rodzaju konkursy piękności. Długowłosy pies daje możliwość wyeksponowania duzej zalety, jaką jest własnie włos. Jedni z tego korzystaja, inni nie.
[quote name='rodzice']Ja osobiscie sądzę ,ze długośc wlosa zależy od genów a tylko jego wygląd od nas , czyli od pielęgnacji .[/quote] Hmmm interesuje sie genetyka nie od dzis i mnie zaciekawiło to stwierdzenie. Gęstość włosa moze być dziedziczona, ale długość? Dotyczy to ras, gdzie w jednym miocie mogą się urodzić psy długo- i krótko- włose. A przecież TT krótkowłose nie istnieją.

Odpowiedziałam na argumety, jednak nie zamierzam nikogo przekonywać, wiec kończe temat :)

W Rzeszowie stawiamy się obowiązkowo.

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote name='Panna_Zielona'][SIZE=2]Tylko patrzeć jak w rękach Pearl dobermanowi warkocze wyrosną ;)[/SIZE]

[SIZE=2]Ale tak serio, to tym kąpaniem psa co tydzień jestem zatrwożona![/SIZE]
A czy nie uważasz Pearl, że nawet najlepsze, najdelikatniejsze kosmetyki plus wysuszające działanie wody mogą mieć jednak niekorzystny wpływ na kondycję włosa i skóry psa? W ten sposób możesz pozbywać je naturalnej bariery ochronnej.
[SIZE=2]Mój pies ma 13 miesięcy i kąpany był dotąd 3 razy (nie licząc mycia ubłoconych łap czy podwozia). Biega codziennie po plaży, szaleje w parku i mimo wszystko nie widzę potrzeby częstszego jej mycia. Pewnie byłoby inaczej gdyby była wystawiana ale żeby raz w tygodniu... :crazyeye: [/SIZE]
[SIZE=2][SIZE=2]Chyba stróż dogoporządku wyciął fotki bo ich nie widze :shake: [/SIZE][/SIZE]

[SIZE=2]Życze wszystkim powodzenia na wystawach![/SIZE][/quote] Takie poglądy panowały w zeszłym stuleciu i były uzasadnione - brak dobrych kosmetyków! Obecne kosmetyki dostępne na rynku mają przynajmniej odpowiednie pH, a pozatym...yorki są kąpane i przepapilotowywane co 3-4 dni, podobnie z shih tzu, często lhasa apso (kąpiel zazwyczaj raz w tygodniu). Patrząc na zdjęcia dłogowłosych psów z okładek katalogów czy BISów macie jakieś wątpliwości, że ich włos jest w dobrej kondycji?

Jeśli chodzi o płaszcz lipidów, składa się z dwuwarstwy lipidowej: hydrofilowa na zew (może miec kontakt z wodą), hydrofobowa do wew.( nie wchodzi w reakcje)Agregacja czyli łączenie mniejszych cząstek w większe jest bardzo efektywa, cząstki wiążą wiązania niezbyt silne,ale w duzej ilości.Jeżeli myć psa samą wodą, najprościej mówiąc - rozwali się. Dobre szampony moga tylko wzmocnić płaszcz lipidowy, chociaz pies którego pielegnacja ogranicza się do samego mycia raz w tygodniu istotnie może miec przesuszony włos. Napisałabym wiecej, ale każdy ma triki na grooming ;) I przepraszam za wątek czysto chemiczy, zboczenie zawodowe:lol:

Z dobermanem chyba bym nie potrafiła dużo zrobić, ogólnie rzecz biorąc nie uważam że za jakiegos wybitnego eksperta w pielegancji psów - grooming czysto amatorski ;)

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Kazdy z nas ma swoje metody,rodzaje kosmetykow i sposob pielegnacji.Ja osobiscie tez kapie psa przynajmniej raz na 2 tygodnie.I sorry Panno Zielona,ale nie wyobrazam sobie ,ze 3 kapiele przez rok wystarcza TT no chyba,ze ma przyciety wlos :cool3: .Moj pies tez biega po lakach i lasach,nie raz wlecial do rowu ( bardzo to lubi) a tam wiadomo...woda strach mowic...czarna!!! W lecie jezdzlismy nad jezioro i tez plywal.
Wiem,ze sa tacy ludzie co jak pada to wychodza z psem przed barme na 2 min. siusiu i do domu...no ja do nich napewno nie naleze.
No ,ale to prawdopodobnie ich psy wygladaja najpiekniej na wystawie...wlos jest tak ochroniony,ze nie ma prawa by sie uszkodzil :lol: .
Kosmetykow jeszcze nie przetestowalam ( bo jest ich dosc na rynku ,jest w czym wybierac ,ale i ceny niemale)...do tej pory lece na 1 all system.

Stwierdzenie,takie jakie bylo kiedys ,ze psa sie nie kapie ,albo ze wystarcza 2 kapiele na rok sa bardzo utarte i ciezko jest kogos przekonac,ze teraz sa tak dostosowane szampony ,ze mozna to robic doslownie co tydzien.Poza tym jakby na to nie patrzec TT trzeba wyczesac,no a jak wiadomo brudnego psa czesze sie ciezko a i dla wlosa nie jest to dobre (wlos sie lamie,jest oblepiony kurzem do tego spryskany odzywka wlos sie lepi).Niektorzy czesza co tydzien inni co 2 a wiem i o TT,ktore sa raz na miesiac czesane,bo maja taki rodzaj wlosa co malo sie koltuni,ale zawsze gruntowne czasanko jest wykonywane na czystym ,wykapanym psie.

A co do wystaw....to zgadzam sie jak najbardziej z tym,ze eksterier jest najwazniejszy.Ale np.na wystawie w Hannoverze mialam dokladnie opisana siersc...podszerstek w jakim stanie i w jakim rodzaju to samo z szata okrywowa.


Przyjmuja jeszcze do Katowic!!!!

Link to comment
Share on other sites

Wydaje mi sie,ze inaczej jest z sedziowaniem w Niemczech-są napewno bardziej dokładni.!!
Oczywiscie,ze najwazniejszy jest exterier a nastepnie szata TT!

Ciekawa jestem czy tak jak w GŁOGOWIE pies TT w katalogu widniejący w kl. posredni ej -zamiast stanąc do oceny w tej klasie -przez włascicielkę został wystawiony w kl. otwartej.-mógłby tak tez wystapic np. w Hannowerze.??
A moze jest taka mozliwosc zmiany klasy przed wejsciem na ring-???
Ja w regulaminie zgłoszen dostaje info-zmiana klasy jest mozliwa tylko do dnia zamkniecia zgłoszen.
A moze się mylę ???:crazyeye:
;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Genia']
Ciekawa jestem czy tak jak w GŁOGOWIE pies TT w katalogu widniejący w kl. posredni ej -zamiast stanąc do oceny w tej klasie -przez włascicielkę został wystawiony w kl. otwartej.-mógłby tak tez wystapic np. w Hannowerze.??
A moze jest taka mozliwosc zmiany klasy przed wejsciem na ring-???
Ja w regulaminie zgłoszen dostaje info-zmiana klasy jest mozliwa tylko do dnia zamkniecia zgłoszen.
A moze się mylę ???:crazyeye:
;)[/quote]
Pies wystawiony w Głogowie w klasie otwartej, widniejący w katalogu w klasie pośredniej ma w dyplomie i w karcie ocen klasę OTWARTĄ i do takiej był zgłaszany. Może warto najpierw zapytać lepiej poinformowanych a nie plotkowac jak przekupy na targu? Poprzeglądaj katalogi. Zaraz mi wytkniesz, że mój pies urodził się w różnych terminach - bo tego typu błędy też się zdarzały. Ale to już twój problem.

Ale skoro zaczęłaś - zastanawiam się, czy pies spryskany czarnym sprayem, po ocenie którego sędzia musi myć ręce, mógłby zostać wystawiony w Hannowerze... :evil_lol:

Pozdrawiam i tym samym kończę mój udział w tym topiku. Mam jeszcze inne ciekawe informacje, ale zostawię je sobie ... [FONT=Courier New][SIZE=1]na deser :lol: [/SIZE][/FONT]
[FONT=Arial]A ciebie Geniu, skoro nie możesz przestać o mnie myśleć, zapraszam na priv.[/FONT]

Link to comment
Share on other sites

Po co tyle nerwów...Często widzę ewidentne błędy w katalogu nawet u psów zgłaszanych elektronicznie czyli "w pełni" czytelnie i przejrzyście jak możnaby było się spodziewać.

A Hannover to ma u Was chyba bardzo duża range z tego co widze:lol:


[quote name='EwikB']Pearl - ładnie to ujełaś ;)
Anatomia jest ważna, jednak pies długowłosy i włos( choć trochę ) musi mieć:lol:[/quote] Tak i nie zamierzam tego podważać. Ja osobiście lubię zabawiać się z groomingiem i długowłosy pies to większe pole do popisu.


Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

hahaha, a jednak tybetańskie rasy maja to do tego, że właściciele jednak przejmuja nieco charrakterek swoich milkusińskich:evil_lol:
Widze, że tu jak i w lhasaczkach, ehh:roll:

Jutro wystawa w naszym Rzeszowie - ja sie juz nie moge doczekac... zobacze Wasze TT:-) baardzo mnie ciekawi "mała czarna" (wiadomo:evil_lol: )
Dzis jest ciepło, pruszy śnieżek... mam nadzieje, ze nie napada go za wiele, i wszyscy bezpiecznie dotra na miejsce

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Pearl']Ja osobiście przyznam, że mi lezy ile mam psów w klasie :lol: Jak zgłosiłam to wiem że przyjade bez względu na okoliczności, a chyba im wiecej konkurentów tym cenniejsza wygrana.[/quote]

Tak zgadza sie . Ale najlepiej jeszcze jak sedzia dobrze zna wzorzec i jest specjalistą od danej rasy.

Link to comment
Share on other sites

No wlasnie nie jestem pewna kto tu sie ekscytuje (bo ja napewno nie:cool2: ).A co do twojej osoby...to jest mi ona...obojetna.....ani Cie nie znam ...ani pewnie nigdy nie poznam....a juz na pewno nie mam nic do Ciebie i nie wiem jak na to wpadlas:crazyeye: .Nawiazalam po prostu do Twojej wypowiedzi,w ktorej napisalas,ze kapalas psa tylko 3 razy... i nie wiem czemu czujesz sie zaatakowana skoro w Twoim mniemaniu to psu wystarcza i jego siersc sie lsni i nawet brud z niej nie splywa podczas kapieli to oby tak dalej:kciuki: Nie wiem tylko co ma to do rzeczy czy pies jest wystawowy czy nie...dbac trzeba o niego tak czy inaczej...chyba,ze u ras dlugowlosych jest scinany wlos i wtedy mozna ograniczyc pielegnacje do minimum.Wiem o czym mowie....nie jest to moj pierwszy kudlacz,poprzedni tez nie byl wystawiany i byl scinany i jego pielegnacja byla o wiele mniej pracochlonna w porownaniu z Dandym.A o ile sie nie myle to wlasnie Ty pisalas ostatnio ,ze Yoko jest tak zakudlaczona,ze chyba zetniesz ja na lyso,bo koltuny sa nie do rozczesania...byc moze i to zrobilas,ale to przeciez Twoj pies i rob sobie z nim co chcesz,przeciez nikt niegdzie nie powiedzial,ze wszystkie TT maja miec dlugi wlos.


Jesli chodzi o Hannover...to nie wydaje mi sie,ze to akurat Hannover ma wieksza range,ale ogolnie Niemcy.Jakos nikt sie tutaj na wystawy nie wybiera i nie wydaje mi sie ,ze to o odleglosc chodzi;) bo jakos do Czech,Litwy i Rosji wiekszosc jezdzi a do Niemiec nie:shake:
Ja bylam i moge tyle powiedziec,ze bylo 37 TT z czego opis kazdego psa i ocena trwaly przynajmniej 15,20 minut.Opis psa mam na 3/4 strony A4.Dla prownania w Polsce mamy na wystawie okolo 6 czasami 8,9 TT ocena trwa niecale 5 minut a opis jest na dwa zdania.

Ja rowniez zycze Wszyskim powodzenia w Rzeszowie i dziewczyny porobcie foteczki:happy1:

Link to comment
Share on other sites

no a ja jeszce pociagne troszeczke temat Pearl :)
w zupełności sie z Tobą zgadzam! tylko ze moja suczka jest kąpana troszeczkę rzadziej raz na 2 ewentualnie 3 tygodnie wtedy siersc ma jeszcze przez jakis czas swoja warstwę ochronna.
Oczywiście uzywam jednych z lepszych kosmetyków (Jean Pierr'a) i nie wiem czy kąpanie tybeta kilka razy do roku jest dobre, bo o ile wlos ma swoja warstwe ochronna to jest wystawiony na rozne czynniki pogodowe a slabo odzywiony i nawilzony wlos bedzie sie kruszyc.

Doskonalym przykladem jest suczka Komajdy...
gdybym wiedziala co ona zrobi z tym psem to nigdy by go nie dostala...no ale wtedy to byla decyzja mojej matki,niestety malo trafna.

A własnie jakich kosmetykow najczesciej uzywacie?

Link to comment
Share on other sites

Na str. Rzeszowa podana jest tylko ilosc i płec TT.
:multi:
4 -w tym 2 sunie i 2 pieski.

Jeden z nich to startujacy w kl. posredniej -Abiddullach z czeskiej hodowli P. Edyty Gregrovej.
i mała Pearl.


Natomiast Bydgoszcz jest juz w całosci wyszczególniona na str, int.

psy:
Kl. posr. Mindoling Sengge
suki:
kl. szcz. Chanel Kikiriki
kl. mł.- Pearl
Kl posr.-Artemida Sam Magnetyzm

Link to comment
Share on other sites

[quote name='MustaVeri']no a ja jeszce pociagne troszeczke temat Pearl :)
w zupełności sie z Tobą zgadzam! tylko ze moja suczka jest kąpana troszeczkę rzadziej raz na 2 ewentualnie 3 tygodnie wtedy siersc ma jeszcze przez jakis czas swoja warstwę ochronna.
Oczywiście uzywam jednych z lepszych kosmetyków (Jean Pierr'a) i nie wiem czy kąpanie tybeta kilka razy do roku jest dobre, bo o ile wlos ma swoja warstwe ochronna to jest wystawiony na rozne czynniki pogodowe a slabo odzywiony i nawilzony wlos bedzie sie kruszyc.

Doskonalym przykladem jest suczka Komajdy...
gdybym wiedziala co ona zrobi z tym psem to nigdy by go nie dostala...no ale wtedy to byla decyzja mojej matki,niestety malo trafna.

A własnie jakich kosmetykow najczesciej uzywacie?[/quote]

A co takiego z tą suczka zrobiła p. Komajda???:crazyeye:

Link to comment
Share on other sites

Witam wszystkich na forum!
Nazywam się Renata Komajda.
Oburzyła mnie forma wypowiedzi MustaVeri i niedopowiedzenia w niej.
Wynika z niej, jakoby mojej suczce Atenie działa się u mnie jakaś krzywda.Kupując ją nie podpisywałam żadnego zobowiązania do wystawiania na wystawach.Nie uważam też za zbrodnię tego że szata mojej suni nie była odpowiednio wypielęgnowana na tych pięciu wystawach na kórych była.Atena najprawdopodobniej nie ujrzy już ringów wystawowych,bo uwazam że suczka z mankamentami urody(budowy) nie musi za wszelką cenę zdobywać tytułów,tym bardziej że nie przepada za wystawami.Przytoczę kilka fragmetów opsów Ateny z wystaw:A.Ostrowski"...spionowany front;mało wydajna akcja kończyn;wąska...",L.Jancik"...krótki kark,płytki mostek,z przodu w ruchu odstający łokieć ,z tyłu słabe kątowanie...",Z Jakubowski"...wąsko prowadzone kończyny...".Czy jest sens na siłę przykrywać to piękną szatą i topić tysiące złotych na wystawy?Uważam że nie!!!
Atena jest szczęśliwą, zadbaną i kochaną suczką.Aktualnie jest ostrzyżona i wygląda jak uroczy pluszak.Podoba się domownikom i znajomym,a w szczególności podoba się mnie.I to jest najważniejsze!!!

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Baziuta']Witam wszystkich na forum!
Nazywam się Renata Komajda.
Atena najprawdopodobniej nie ujrzy już ringów wystawowych,bo uwazam że suczka z mankamentami urody(budowy) nie musi za wszelką cenę zdobywać tytułów,tym bardziej że nie przepada za wystawami.Przytoczę kilka fragmetów opsów Ateny z wystaw:A.Ostrowski"...spionowany front;mało wydajna akcja kończyn;wąska...",L.Jancik"...krótki kark,płytki mostek,z przodu w ruchu odstający łokieć ,z tyłu słabe kątowanie...",Z Jakubowski"...wąsko prowadzone kończyny...".Czy jest sens na siłę przykrywać to piękną szatą i topić tysiące złotych na wystawy?Uważam że nie[/quote]

Witam P.Renato
Zaciekawiła mnie Pani wypowiedz. Jeśli uważa Pani że suczka nie jest super, a wręcz z Pani wypowiedzi wynika , ze posiada mankamenty urody i nie zamierza jej Pani pokazywać to Ok.
Jeśli Pani wypowiedz miała na celu urażenie hodowcy , to też zapewne się to Pani udało.
Tylko co ze szczeniakami ( które zapewne będą) - jesli uważa Pani, ze nie ma sensu pokazywać pośredniej jakości suki, to Tym bardziej nie ma sensu mnożyć takich egzemplarzy.

Link to comment
Share on other sites

a ja się zgadzam z Panią Komajdą (nie wiem czy dobrze odmieniłam jeśli nie to przepraszam)
nie ma sensu pokazywać na siłę przeciętnego zwierzęcia, z wadami (tym bardziej jeśli kilku sędziów to zauważyło) i robić tło dla innych lub cieszyć się z wygranej w konkurencji 1, sama mam taką sukę cóż... mój pierwszy lhasa, wiedzy zabrakło ale przynajmniej suczka ma rodowód który mi odpowiada i odpowiednio kryta daje potomstwo lepsze od siebie a o to w hodowli chodzi, gdyby po championach rodziły się championy było by to za proste i nie było by tej dyskusji ale tak nie jest... trzeba mieć wizje hodowli i wiedzieć jak kryć nawet jeśli jest to przeciętna suka... już nie wspominając o tym ile przecietnych zwierząt ma na siłe robione tytuły tylko mało kto wie, że w konkurencji 1... szkoda że Ci hodowcy się nie zastanawiają i dalej rozmnażają... krytykując innych

myslę, że dla tego są inne wymogi w reglaminie co do ocen hodowlanych dla suk i psów...

temat rzeka...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...