Jump to content
Dogomania

Mały shih-tzu - przepuklina u szczeniaka


KrissJag

Recommended Posts

Witam wszystkich.

Mamy z żoną zamiar kupić małego shih-tzu. Okazało się, że przy szczepieniu wet poinformował o podejrzeniu przepukliny pachwinowej. Chciałbym się dowiedzieć, czy konieczny jest zabieg, czy może jest to dolegliwość, która z czasem zaniknie. Na forum czytałem tylko o suczkach a my chcemy kupić pieska, który ma obecnie 7 tygodni. Nie chcę sie poddawać i rezygnować z niego. Prosze o jak najwięcej informacji o przepuklince lub o podanie jakiegoś linka do stronny gdzie poczytam o tej dolegliwości. Czy przepuklina pachwinowa niesie jakieś konsekwencje w dalszym życiu małego psiaka?

Pozdrawiam
KrissJag

Link to comment
Share on other sites

Jeśli to tylko przepuklina, to dlaczego macie rezygnowac z pieska? Czasem kupuje sie psa bez a przepuklina wyłazi później. U mojej yorki przepuklina pachwinowa wylazła w 6 roku życia.
Poczytać sobie można, ale i tak najważniejsza jest konsultacja z sensownym wetem. Nie każdą przepuklinę trzeba od razu operować. Zależy od wielkości "dziurki", tego co jest w worku przepuklinowym, tego czy jest odprowadzalna czy nie i jeszcze 100 innych spraw ;)
Jeśli to chłopak, to sprawdzcie tylko, czy normalnie zeszły mu na miejsce jąderka a przepuklina u szitzaków jest bardzo częsta. Wasz piesek jest malutki i jeszcze jest spora szansa, że obejdzie sie bez żadnych zabiegów.

Link to comment
Share on other sites

Calkowicie sie zgadzam z Pumilą.Z pieska nie trzeba rezygnować.KrisJag wet oceni wielkość przepuklinki i powie czy trzeba operowac.Najlepiej z zabiegiem poczekac aż piesak wymieni wszystkie ząbki i wtedy (jeż4eli się nadaje na zabieg )to ten zabieg zrobić.Po kilku dniach piesek nie bedzie pamietał o zabiegu a za jakijś czas to i sladu nie zostanie.Czasami jest tak mała przepuklunka że nawet nie operują jej.Wszystko zalezy od wielkosci tej przepuklinki.

Link to comment
Share on other sites

czy weterynaż poinformował was że przy odpowiedniej pielęgnacji szczeniaczka przepuklina może się cofnąć ?

zorientujcie się ile kosztować może ewentualny zabieg i wtedy podejmijcie decyzję czy chcecie podjąć ryzyko bo wiadomo że nie zawsze po pierwszym zabiegu wszystko jest ok no i wiadomo że niezawsze szczeniak czy już nawet dorosły psiak wybudzi się po narkozie ( nie chcę was straszyć ale musicie być świadomi ryzyka i kosztów)
co innego przepuklina pępkowa a co innego pachwinowa
z tego co się oriętuję to przepuklina pępkowa jest prawie normą u shih tzu żadko który szczeniaczek jej nie ma

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Goja']czy weterynaż poinformował was że przy odpowiedniej pielęgnacji szczeniaczka przepuklina może się cofnąć ?

zorientujcie się ile kosztować może ewentualny zabieg i wtedy podejmijcie decyzję czy chcecie podjąć ryzyko bo wiadomo że nie zawsze po pierwszym zabiegu wszystko jest ok no i wiadomo że niezawsze szczeniak czy już nawet dorosły psiak wybudzi się po narkozie ( nie chcę was straszyć ale musicie być świadomi ryzyka i kosztów)
co innego przepuklina pępkowa a co innego pachwinowa
z tego co się oriętuję to przepuklina pępkowa jest prawie normą u shih tzu żadko który szczeniaczek jej nie ma[/quote]Nie strasz ludzi:shake: Nie slyszalam zeby jakis shih-tzak nie wybudzil sie po narkozie.A koszt to tez nie jest wielki.

Link to comment
Share on other sites

Istotną kwestia jest czy przepuklina sie "rusza" w ciele i zmienia swój rozmiar. Jeżeli tak, to operacja jest bardzo prawdopodobna. Przepuklina, która nie przesuwa się i nie rośnie nie musi byc operowana - sama mam takiego psa w domu i ma się dobrze. Byłam u 2 weterynarzy, najpierw okazało się że mam usunąć, jednak bardzo renomowany specjalista powiedział że operacja nie jest konieczna (ewentualnie kiedy bedzie planowana ciąża u suki trzeba sie skonsultować).


Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...