Jump to content
Dogomania

Ile i co dawać 5 miesięcznemu Długowłosemu Owczarkowi Niemieckiemu.


nancy24

Recommended Posts

Witam serdecznie.
Mam taki proplem, mam już prawie 5 miesięcznego szczeniaka Owczarka niemieckiego który był ostatnio chory (nie jadł przez 5 dni, miał biegunke i wymiotował) ale wróciło już wszystko to formy po kilkudniowym leczeniu. Piesek był wcześniej karmiony suchym ( Britem ale nie zbyt mu podchodziła ta karma, czasamio po niej wymiotował) ale weterynarz zalecił nam domowe jedzonko więc gdy już zaczął jeść zaczeliśmu mu dawać w małych ilościach ryż z kurczakiem i marchewką i tak stopniowo zwiększałam mu dawkę jedzenia. Teraz już dostaje jedzonko normalnie to znaczy rano o 6 00 dostaje 150g suchego pużniej o 13 00 dostaje miskę gotowanego i o 20 00 miskę gotowanego tak ok 300/400 g.
Mój problem polega na tym iż nie wiem czy daje mu wystarczającą ilość pokarmu i czy nie jest uczulony czasem na ryż czy kasze jęczmienną? Jest ciągle głodny, miskę zjada bardzo łapczywie prze to ma non stop puźniej czkawki, a jego kupki są cały czas żółte i często ma rozwolnienie. Ostatnio już po ryżu miał nawet twardą ale wczoraj ugotowałam mu kaszę i znowu ma rozwolnienie :(
Już sama nie wiem co mam mu dawać do jedzenia i ile aby kupka się ustabilizowała.

PROSZĘ O POMOC !!!!

Link to comment
Share on other sites

Psu nie wolno podawać kaszy jęczmiennej ani żadnych grubych kasz, jest bardzo cięzkostrawna, wiele psów jej nie trawi. Zostań przy ryżu, możesz dla odmiany podawać czasem makaron, ale jeśli pies ma problemy z żołądkiem, lepiej zostać przy jednym rodzaju wypełniacza.

Co dalej - za krótki odstęp między karmą a gotowanym jedzeniem; trawią się one w różnym czasie i mogą powodować problemy; niektóre psy w ogóle nie tolerują karmienia i karmą, i gotowanym i lepiej zdecydować się na jeden rodzaj pożywienia, czyli karmić albo tylko karmą, albo gotowanym jedzeniem.

Spróbuj karmić psiaka 3 razy dziennie jednym i tym samym pożywniem przez dłuższy czas: mięso plus ryż plus gotowane jarzyny, do tego łyżka oleju i dodatek mineralno-witaminowy, np. Can-vit. Karm tak przynajmniej 2 tyogdnie, nie podawaj nic poza tym, bo ciągłe mieszanie, a to ryż, a to kasza, a to karma może nie pozwalać na unormowanie się trawienia, zwłaszcza że pies był chory. Co w ogóle u niego zdiagnozowano? Takie objawy mogą wskazywać na problemy z trzustką, u owczarków dość często się to zdarza i wtedy żadna dieta nie pomoże bez odpowiedniego leczenia.

Ile podawać - a jak wygląda pies? Ile waży, nie jest za okrągły ani za chudy? Dawkę najlepiej ustalać na podstawie wyglądu i apetytu psa.

Link to comment
Share on other sites

Waży prawie 19 kg, po chorobie strasznie schudł ale teraz wraca do formy i wygląda tak w sam raz (może troszkę mógł by być grubszy. A chorobe miał jelitową. Boje mu się dawać ryż bo miał po nim biegunke i nie wiem czy nie jest czasem uczulony - jak to najlepiej sprawdzić i ile mu dawać jedzonka?

Link to comment
Share on other sites

A czy jest jakiś wypelniacz, po którym wszystko wyglądało dobrze? Możesz spróbować makaronu albo płatków jęczmiennych. Ewentualnie zupełnie zrezygnować z wypelniacza i podawać mięso z warzywami ok. 70% porcji mięso (nie jakieś najlepszej jakości - tylko tanie ścinki z mięsa [nie z wędlin!] z chrząstkami, ścięgnami - takie dla psa są najbardziej wartościowe) a ok. 30% warzyw. Obecnie raczej odchodzi się od podawania psom wypełniaczy, ja żadnych ryżów i temu podobnych nie stosuję w żywieniu psów od 2 lat. Moja suka też miewała biegunki po ryżu, mimo że dla większości psów super się sprawdza jako lekkostrawny wypełniacz. Teraz nie daję wypełniaczy i nie ma biegunek.

Ewentualnie poczytaj o diecie barf - ja ją stosuję - mięsne kości, warzywa, nabiał, trochę podrobów i naturalne dodatki - ale to dopiero za jakiś czas. Najpierw należałoby ustabilizowac jego trawienie na mięsie z warzywami + witaminy i olej, a potem myśleć o takiej diecie.

Link to comment
Share on other sites

Teoretycznie wieprzowina jest najgorszym rodzajem mięsa jeśli chodzi o wartości odżywcze; znacznie lepszy jest indyk, wołowina, kurczak, królik, etc. Aczkolwiek ze względu na różną dostępność wymienionych a kiepską jakoś mięsa z kurczaków sklepowych (hormony, antybiotyki) można podawać wieprzowinę, ale nie jako jedyny rodzaj mięsa.

Co do tego zamieszania z niedawaniem wieprzowiny, podrobami - pewnie chodzi o chorobę Aujeszky'ego, pseudowściekliznę. Jeśli o nią chodzi, gotowanie niszczy jej zarazki, więc po ugotowaniu można podawać wszystko co wieprzowe bez obaw. Natomiast na surowo należy unikać podrobów. Na szczęście idzie ku dobremu i w coraz większym rejonie Polski badania świń na tęchorobę zaczynają być obowiązkowe, więc za jakiś czas nie trzeba będzie się bać; tak czy siak sklepowe badane mięso jest stosunkowo bezpieczne; gorzej z dawaniem psu mięsa odpadowego przykładowo z padłych prosiąt...

Ja bym radziła na razie w ogóle odstawić ryż, przynajmniej na kilka dni, bo jesli to on powoduje biegunkę, nie będzie różnicy czy jest go trochę mniej czy trochę więcej. Po kilku dniach na miesie z warzywami dodawać stopniowo trochę ryżu, zaczynając od jednej łyzki na porcję i patrzeć, czy kupy nie są wtedy gorsze.

Co do ilości - naprawdę trudno mi powiedzieć; barfu podaje się psu 2-3% masy ciałą, ale to bardzo wysokowartościowe pożywienie, i takiego tardycyjnego gotowanego jakie stosujecie na pewno trzeba dać więcej. Zaczęłabym od 0,75-1 kg na dobę i obserwowała, czy jest ok, czy pies nie jest bardzo głodny, czy nie chudnie, czy nie tyje. Przemiana materii, przyswajanie u róznych psów jest różne i nie można za bardzo sugerować się książkowymi wyliczeniami.

Link to comment
Share on other sites

jezeli pies jest po dlugiej glodowce to nic dziwnego ze w tej chwili zmiata wszystko razem z miska. do tego to przeciez dzieciak, rosnie, i jest zimno. Wiec ma wieksze zapotrzebowanie. Dawaj tyle ile teraz dajesz, ale tak jak radzi Martens skup sie na jednym rodzaju jedzenia. Odstawilabym suche na dobre. Jezeli dawkujesz mu dobrze to pies powinien byc utrzymywac swoja tusze. Jezeli za dwa tygodnie okaze sie ze sie zaokraglil to znaczy ze dajesz za duzo - ale pamietaj ze on rosnie wiec teraz lekko okragly a za chwile bedzie juz szczuplutki przy zalozeniu ze nie bedziesz zwiekszac porcji zywnosciowych. Jezeli za 2 tygodnie bedzie jeszcze chudszy to znaczy ze dostaje za malo - to zreszta mozesz zauwac szybciej. Pies dobrze utrzymany to taki ktoremu nie widac zeber ale jak poglaszczesz po boku lekko wyczuwasz ich obecnosc po centymetrowa warstwa tkanki podskornej.
a jakie warzywa dajesz psu? moj po wiekszosci dostaje rewolucji, pozostaje nam tylko marchewka, pietruszka, seler i kawaleczek pora do wielkiego gara dla zapachu

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...