Jump to content
Dogomania

ocena wieku psa po zębach


Gosiak

Recommended Posts

U piesków bardzo młodych jest to dość proste - zęby mleczne są wymieniane na stałe. Na podstawie tego które zęby zostały już wymienone można dość dokładnie ustalić wiek.
U psów starszych jest to raczej robione "na oko". Można oceniać stopień starcia zębów, ogólny stan uzębienia, obecność kamienia nazębnego. Nie ma specjalnych tabel czy wytycznych. Lekarz który dziennie zagląda do kilkudziesięciu psich pysków jest w stanie ocenić orientacyjny wiek psa. Łatwo jednak o pomyłki - pies może mieć bardzo zniszczone zęby np. bo gryzie kamienie, albo ma dużą skłonność do osadzania się kamienia nazębnego, a z drugiej strony zdarza się, że starsze psy mają uzębienie w dobrym stanie.

Link to comment
Share on other sites

To co podalam jest oczywiscie ocena "na oko" ,no ale dokladnie tak samo sie robi u koni- tak jak sie pytalas.Tam tez scieranie sie zebow moze byc nierownomierne i "nieodpowiednie" do wieku gdy np maja łykawość,ale jest ogolnie przyjeta kolejnosc scierania odpowiadajaca wiekowi.

A to co podalam jest ogolnie stosowane przez lek .wet. -wiem bo musialam to umieć na zajecia z diagnostyki (konie i krowy tez :roll: )

Link to comment
Share on other sites

Ja nie jestem przekonana to tej oceny wieku na podstawie wieku,
Moja Emi ma już zepsute wszystko- stawy, oczy, cukrzyca...a zęby ma jak perełki. Nawet po jej siwym pysku widać ,że to struszka, a jej zęby nie różnią sie wogóle od reszty moich mlodych psów. Nawet kamienia nie ma

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...