Jump to content
Dogomania

Porodówka


Alojzyna

Recommended Posts

[quote name='Błyskotka']Matka mojej suni zmarła 2 tygodnie po porodzie bo najprawdopodobniej nie była do końca wyczyszczona.
Słyszałam że podaje się zastrzyk po porodzie i dlatego pytam się tych bardziej doświadczonych czy może też go stosują.[/QUOTE]

Do 12 godz po porodzie można podać oksytocyne,przyśpisza czyszczenie i obkurczanie macicy oraz zwiększa laktacje

Link to comment
Share on other sites

Oxytocyna to hormon obkurczajacy macice. Stosuje sie rozne dawki. Inna jest dawka w czasie porodu, inna laktacyjna i inna inwolucyjna.
NIGDY nie powinno sie podawac przed urodzeniem chocby jednego szczeniaka. Grozi peknieciem macicy i zejsciem suki. Mozna podac pomocniczo gdy przedluza sie przerwa miedzy szczenietami oraz po wszystkim. Pobudza inwolucje (zwijanie sie macicy). Jesli jakies lozysko zostalo w srodku zostanie wydalone. Wazne, zeby dawki ustalac z weterynarzem

Link to comment
Share on other sites

[quote name='karolka']

[SIZE=4]Cześć Ewa, [/SIZE]

[SIZE=4]GRATULACJE, twoje maluszki już tak urosły?[/SIZE]

[SIZE=4]Na championy do Leszna jedziesz, jak by coś to się piszę jak w ubiegłym roku.[/SIZE]

[SIZE=4]A tutaj moje szczeniaczki:[/SIZE]
[/quote]

Dla was rowniez gratki :)
A niektore bobasy to cos mi Denarka przypominaja ;)
Przyznam, ze nie widzialam jeszcze takich shar-peikowych bobasow.
Slodziachy :loveu: I juz takie pomarszczone !! aaaa!!! swietne :multi:
Co do leszna zastanawiam sie jeszcze. Drozyzna :angryy: jak pamietam to stowe za psa:mad:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Agnieszka K.']Ale trafiłam :evil_lol::evil_lol::evil_lol:.
Obejrzełam własnie na Twojej stronie zdjęcia maluchów.

[URL="http://malamuty.pl/galeria2/displayimage.php?album=34&pos=13"]ALASKAN MALAMUTE - MIOT "M"/3 tygodnie[/URL]

Czy ten maluch juz "spiewa:crazyeye:" :loveu::loveu:????[/quote]
I to jak! One zaczynaja juz spiewac jak skoncza 2 tygodnie.:siara:

Link to comment
Share on other sites

Jako Moderator przypominam użytkownikom: [B]Karolka[/B] oraz [B]Rekus[/B], że wątek ten nie służy wytykaniu błędów czy nie błędów, przeczytajcie proszę tytuł, który brzmi [B]PORODÓWKA[/B] i do tego tematu proszę się dostosować.
Jeżeli macie coś sobie do zarzucenia, to zapraszam na [B]PW[/B], ten wątek nie służy Waszym "kłótniom", czy wytykaniu błędów, jak już napisałam.

Link to comment
Share on other sites

No ładnie , NIGDY oksytocyna przed szczeniakiem, a mi ją polecił miejscowy vet, kiedy Sikra miał problem z porodem, cesarka wykonana nastepnego dnia i efekt 1 szczenię na 5 tylko żywe:placz::placz::placz:, dopiero teraz się dowiaduję ,ze mogłam stracić sukę, o mój Boźe!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Mudik']No ładnie , NIGDY oksytocyna przed szczeniakiem, a mi ją polecił miejscowy vet, kiedy Sikra miał problem z porodem, cesarka wykonana nastepnego dnia i efekt 1 szczenię na 5 tylko żywe:placz::placz::placz:, dopiero teraz się dowiaduję ,ze mogłam stracić sukę, o mój Boźe!!!!!!!!!!!![/quote]
Jak jest problem z porodem to sie tnie a nie czeka !
Ale to ma wiedzieć weterynarz bo to jego kompetencje.
Jak moja pierwsza suka miała pierwszy miot to pojechałam do kliniki i podali coś (teraz domyślam się że to była oxytocyna) - i wyraźnie powiedzieli że jeżeli w ciągu pół godziny nie zacznie rodzić to tną bo jest ryzyko utraty szczeniaków. A było to lat temu ... prawie 20 .
Na szczęście Gemma urodziła w ciągu 30 minut 2 maluchy a 3-ciego zaraz zaraz po przyjeździe do domu.

Link to comment
Share on other sites

Ja nie miałam samochodu, mieszkałam wtedy na wsi, z suką jechałam do veta pks-em. Do lepszego veta to już pociągiem do Radomia i tam zrobiono cesarkę. W nocy przestałam czuć ruchy szczeniat, ale vet nie zamierzał przyjechać i kazał rano jechać na cesarkę do niego , oczywiście już więcej się do suki nie dotknął, to dla mnie trudne bardzo wspomnienie:-(:-(:-(, dlatego tak ważny jest dla mnie Victor(to szczenię które ocalało), bo resztę pochowałam w ogródku w tym sunię która była zamówiona do Kanady i sunię , która miała zostac,ale został pies los chciał inaczej, wiem jedno WIĘCEJ TEGO BŁĘDU NIE POPEŁNIĘ.

Link to comment
Share on other sites

Mudik, casarkę można robić tylko w gabinecie więc przyjazd weta by nic nie zmienił ... Co najwyżej można było szukać kliniki 24 h i dobrego znajomego bądź sąsiada z samochodem który by Cię zawiózł - a o to wiem jak jest trudno :shake: . Wszyscy są dobrzy dopóki nie są potrzebni :shake:

Dla mnie tez cesarka to ostateczność - ale nie należy z nią zwlekać nie wiadomo ile. Teraz czekałam no i tak ponad normę non stop monitorując tętno stetoskopem i sprawdzając ułożenie płodu pod żebrami . Ułożenie nic sie nie zmieniało mimo parć.
Podanie oksytocyny i wzmocnienie parć spowodowałoby co najwyżej śmierć szczeniaka lub co gorsza pęknięcie macicy -( (nastąpiło zagięcie rogu macicy)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='panienkabubu'] Jestem za tym, żeby oksytocyna znajdowała się w apteczce osób czekających na poród.
[/quote]

Ja sie z tym nie zgadzam- oksytocyna nie powinna być podawana przez osobę ktora nie jest lekarzem weterynarii- tak jak ktoś wcześniej napisał- można wtedy zaszkodzic i suce i maluchom. A niektórzy lekarze rozdają na prawo i lewo oksytocynę nawet właścicielom, którzy po raz pierwszy oczekują szczeniąt :-o:-o:-o A zazwyczaj taki właściciel nie umie zbadać suki pod kątem tego czy oksytocyna pomoże czy wręcz przeciwnie.

Mudik nie zazdroszczę tej sytuacji! A zazwyczaj jest tak że zwierzakom coś się dzieje nocą w weekendy a wtedy rzeczywiście trudno znaleźć całodobową lecznicę (bo teoretycznie wiele lecznic jest całodobowych ale w praktyce nie można się doprosić żeby przyjęli nocą).
My na szczescie mamy sprawdzoną klinikę- mają dyżur całodobowy i zawsze jest tam przynajmniej jeden lekarz. Gdy przyjechalismy w nocy z soboty na niedziele na cesarkę, w ciągu 15 minut przyjechal drugi lekarz do asystowania przy zabiegu.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Atik'][B]karolka[/B],
a'propos, wg najnowszych odgórnych wytycznych, od nowego roku w kartach miotu i metrykach należy wpisywać TYLKO polskie nazewnictwo umaszczenia.[/quote]
eee czy to oznacza, ze nie moge pisac "tricolor" tylko mam pisac "trojbarwny" albo trzykolorowy :cool3:
I to tak bez ironii

Link to comment
Share on other sites

[quote name='MagCH']1 ng/L =3,18 nMol/L; czyli - wynik w nMol/L dzielisz przez 3,18= wynik w ng/L[/quote]
Dzięki, bo znalazłam na stronce w necie,ze mnoże i cos mi nie pasowało ale ja humanistka jestem choć dziś mi osoba powiedziała,ze mnożę więc :crazyeye: Jak dla mnie podzielić więc dobrze,ze ktoś też mysli jak ja;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Ilka21']Dzięki, bo znalazłam na stronce w necie,ze mnoże i cos mi nie pasowało ale ja humanistka jestem choć dziś mi osoba powiedziała,ze mnożę więc :crazyeye: Jak dla mnie podzielić więc dobrze,ze ktoś też mysli jak ja;)[/quote]
Mnożenie wynika z prostej proporcji
1 ng/L- 3,18 nMol/L
x[B] ng/L[/B]- [B]Twój wynik w nMol/L[/B]

x nMol/L= [B]Twój wynik w nMol/L[/B] dzielone przez 3,18 nMol/L

żeby uprościć bardziej- Jeśli na przykład wynik twojej suki wynosił 2 nMol/L to:
1 ng/L - 3,18 nMol/Lng/L
x ng/L - 2 nMol/L
x= 2 dzielone przez 3,18= 0,63 ng/L

Mnożyć trzeba gdy wynik otrzymałaś w ng/L a chcesz wiedzieć ile to nMoli/L

Link to comment
Share on other sites

[quote name='MagCH']Mnożenie wynika z prostej proporcji
1 ng/L- 3,18 nMol/L
x[B] ng/L[/B]- [B]Twój wynik w nMol/L[/B]

x nMol/L= [B]Twój wynik w nMol/L[/B] dzielone przez 3,18 nMol/L

żeby uprościć bardziej- Jeśli na przykład wynik twojej suki wynosił 2 nMol/L to:
1 ng/L - 3,18 nMol/Lng/L
x ng/L - 2 nMol/L
x= 2 dzielone przez 3,18= 0,63 ng/L

Mnożyć trzeba gdy wynik otrzymałaś w ng/L a chcesz wiedzieć ile to nMoli/L[/quote]

Wielkie dzięki, mi na logikę(moją :evil_lol:) tak wychodziło ale jak pisałam jestem lewa z matmy.Jeszcze raz wielkie dzięki:multi:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...