Jump to content
Dogomania

Rzeszów


Katarzyna

Recommended Posts

[quote name='McDzik']Słuchajcie z innej beczki, szukam psiego okulisty w Rzeszowie bądź okolicy, uprawnionego do robienia badań oczu psu. Wiem, ze w Warszawie i Lublinie są tacy do tego uprawnieni. A w Rzeszowie?[/quote]
Chyba żartujesz!! Wiem, że Matusz bada ale czy ma uprawnienia to poszukaj na stronie zkwp powinien być spis tak jak spis lekarzy z uprawnieniami co do dysplazji.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 2.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote]...rzekła ta, co się z psami plącze kole północy po parku:megagrin:[/quote]
Ale za to jak cicho :diabloti:

[quote]może mi ktoś odpowie na dwa fizjologiczne pytania:
czy na tym stadionie (hmmm) na Baranówce jest kran z wodą dla psów?
i czy jest tam kibelek dla ludziów?:jumpie:[/quote]
Woda do turystycznego poidełka a siku w domu :diabloti:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='McDzik']Słuchajcie z innej beczki, szukam psiego okulisty w Rzeszowie bądź okolicy, uprawnionego do robienia badań oczu psu. Wiem, ze w Warszawie i Lublinie są tacy do tego uprawnieni. A w Rzeszowie?[/quote]

Jakich badań? Genetycznych? Potwierdzonych certyfikatem? Jeśli tak to z tym generalnie w Polsce jest ciężko. Z tego co się orientuję (dane z tamtego roku) były to 3 !!! uprawnione osoby. Najbliżej nas w Lublinie.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Bura']Chyba żartujesz!! Wiem, że Matusz bada ale czy ma uprawnienia to poszukaj na stronie zkwp powinien być spis tak jak spis lekarzy z uprawnieniami co do dysplazji.[/quote]

Z tym spisem to pewno nie bardzo bo brakuje przepisów określających wymagania jakie należy spełnić aby zyskać tytuł specjalisty w dziedzinie okulistyki weterynaryjnej. Tak samo jest z innymi specjalistami np serca

ps.Teoretycznie każdy lek. vet. może badać i leczyć oczy ;)

Link to comment
Share on other sites

Hm, ja się nie znam, dlatego pytam. Znalazłam w internecie taki ..dośc krótki spis, były tam okulistyczne Przychodnie Weterynaryjne - w Warszawie i Lublinie. I tylko tyle.. więc jestem ciekawa, czy jest coś podobnego u nas, bo nie slyszałam.. Rodzice mojego psa mają badania na oczy, ale oni mieszkają w hodowli niedaleko Warszawy, także tam się badali, mają oboje oczy wolne i to jest podobno genetyczne, więc nie mam sie czym martwic, ale chcę zrobić profilaktycznie, żeby miec 100% pewności. Wystawiono im Świadectwo Badania Okulistycznego, czego kopie mam w domu.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Lavanara']Diler dwa tygodnie temu się przewrócił, jego tarczka międzykręgowa eksplodowała do rdzenia kręgowego powodując paraliż.[/quote]
Mojej Ajeczki kulawizna też z kręgosłupem związana i bardzo pomagały homeopaty. Discus Compositum oraz Traumeel s. Planuję jak wrócę z wakacji powtórzyć Discusa.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Lavanara']Właśnie jest na homeopatach. :-)[/quote]
Czyli nie tylko ja taka wiedźma :diabloti: A co dostaje?? U nnas najlepiej działały zastrzyki z w.w. homeopatów. Traumeel działa bosko i nie daje efektu pogorszenia ozdrowieńczego. Przynajmniej u nas :lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Bura']Mojej Ajeczki kulawizna też z kręgosłupem związana i bardzo pomagały homeopaty. Discus Compositum oraz Traumeel s. Planuję jak wrócę z wakacji powtórzyć Discusa.[/quote]
Gdzie i jak badałaś kręgosłup?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Bura']Czyli nie tylko ja taka wiedźma :diabloti: A co dostaje?? U nnas najlepiej działały zastrzyki z w.w. homeopatów. Traumeel działa bosko i nie daje efektu pogorszenia ozdrowieńczego. Przynajmniej u nas :lol:[/quote]
Hehehe Traumel i Discus. :-)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='McDzik']Hm, ja się nie znam, dlatego pytam. Znalazłam w internecie taki ..dośc krótki spis, były tam okulistyczne Przychodnie Weterynaryjne - w Warszawie i Lublinie. I tylko tyle.. więc jestem ciekawa, czy jest coś podobnego u nas, bo nie slyszałam.. Rodzice mojego psa mają badania na oczy, ale oni mieszkają w hodowli niedaleko Warszawy, także tam się badali, mają oboje oczy wolne i to jest podobno genetyczne, więc nie mam sie czym martwic, ale chcę zrobić profilaktycznie, żeby miec 100% pewności. Wystawiono im Świadectwo Badania Okulistycznego, czego kopie mam w domu.[/quote]
nie napisalaś co prawda, o jaką chorobę oczu chodzi, ale jeżeli jest ona genetyczna, a rodzice są zupełnie zdrowi, to masz psa wolnego z rodowodu:lol:
nie musisz robić badań na wszelki wypadek, porozmawiaj wpierw z hodowcami;

ps. prawdę mówiąc nie mam wielkiej wiedzy na ten temat, ale porównuję do cardiganów - one chorują na PRA, ale jeśli rodzice są zdrowi, to potomstwu nie robi się badań, bo na 100% jest zdrowe;
jeżeli jedno z rodzicow jest nosicielem, to wtedy bada się szczenięta;
kojarzenie chorych psów jest niedopuszczalne, a w Polsce, o ile się orientuję, nie używa sie w skojarzeniach nawet nosicieli;

Link to comment
Share on other sites

[quote name='bila1']nie napisalaś co prawda, o jaką chorobę oczu chodzi, ale jeżeli jest ona genetyczna, a rodzice są zupełnie zdrowi, to masz psa wolnego z rodowodu:lol:
nie musisz robić badań na wszelki wypadek, porozmawiaj wpierw z hodowcami;

ps. prawdę mówiąc nie mam wielkiej wiedzy na ten temat, ale porównuję do cardiganów - one chorują na PRA, ale jeśli rodzice są zdrowi, to potomstwu nie robi się badań, bo na 100% jest zdrowe;
jeżeli jedno z rodzicow jest nosicielem, to wtedy bada się szczenięta;
kojarzenie chorych psów jest niedopuszczalne, a w Polsce, o ile się orientuję, nie używa sie w skojarzeniach nawet nosicieli;[/quote]

Hm, dzięki :) Porozmawiam jeszcze dokładnie na miejscu z hodowczynią :) bo w Krakowie na wystawie sie teraz spotkamy w sobote :) i się wszystkiego dokładnie dowiem :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='bila1']nie napisalaś co prawda, o jaką chorobę oczu chodzi, ale jeżeli jest ona genetyczna, a rodzice są zupełnie zdrowi, to masz psa wolnego z rodowodu:lol:
nie musisz robić badań na wszelki wypadek, porozmawiaj wpierw z hodowcami;

ps. prawdę mówiąc nie mam wielkiej wiedzy na ten temat, ale porównuję do cardiganów - one chorują na PRA, ale jeśli rodzice są zdrowi, to potomstwu nie robi się badań, bo na 100% jest zdrowe;
jeżeli jedno z rodzicow jest nosicielem, to wtedy bada się szczenięta;
kojarzenie chorych psów jest niedopuszczalne, a w Polsce, o ile się orientuję, nie używa sie w skojarzeniach nawet nosicieli;[/quote]
Ale koleżanka pytała chyba o badanie KLINICZNE, a nie GENETYCZNE (to drugie robione jest tylko przez Laboklin i Optigen i tylko na jedną PODSTAWOWĄ FORMĘ zaniku siatkówki).
Nawet jeśli pies ma PRA A, PRA B to nie zmienia to faktu, że powinien być również przebadany co roku na tzw "czyste oczy" (do wieku 5-6 lat) u dr Garncarza np. i wtedy choroby dzielimy na dwa typy:
I - Persistent Pupiliary Membrane (PPM), Persistent Hyperpl. Tunica Vasculosa Lentis/Primary Vitreous (PHTVL/PHPV), Cataract (congenital), Retinal Dysplasia (RD), Hypoplasia/Micropapilla, Collie Eye Snomaly (CEA)
Jeżeli badanie wykazało, że pies chory NIE JEST to nigdy już na tą chorobę nie zapadnie.
II - Entropion/Trichasis, Ectropion/Macroblepharon, Distichiasis/Ectopic cilia, Corneal dysrophy, Cataract (non-congenital), Lens luxation (primary), Retinal degeneration (PRA)
Można tylko stwierdzić nie występowania choroby na daną chwilę.

W Pl niestety nie ma żadnych regulacji ZK jeśli chodzi o badania kliniczne i genetyczne oczu (GR VIII). Bardzo nad tym ubolewam. Można liczyć tylko na to, że jeśli już ktoś się decyduje na badania to nie ma zamiaru rozmnażać swoich, chorych zwierząt.

Link to comment
Share on other sites

Lavanara - o własnie o to mi chodzi :) o te tzw "czyste oczy", "oczy wolne".. i jego rodzice mają te badania u dr Garncarza, tyle, że mam dośc niewyraźne ksero tych kart i już mniejszych literek tam gdzie są wykluczone choroby? napisane, nie widać :( i nie umiałam okreslic dokładnie o co mi chodzi. Czyli wychodzi na to, że do Wawki sobie z tym pojade, ale to nie problem, bo na wakacjach na jakis tydzień pewnie do dziadków tam pojade :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...