Jump to content
Dogomania

jak wrowadzić drugiego psa


nico

Recommended Posts

jak wrowadzić drugiego psa??
ja wiem że pytanie może być troche tendencyjne, ale co najlepiej zrobić aby mały piesek został zaakceptowany przez drugiego psiaka różnica wieku to prawie rok domownik to Stich chłopiec a szczeniaczek to dziewczynka Lilo (jeszcze jej nie ma na świecie)
ale informacje już chcemy zacząć zbierać :D

Link to comment
Share on other sites

takie tematy już były poruszane więc poszperaj w archiwum i znajdziesz wiele ciekawych rad.
Czytałeś Zapomniany język psów? Bodajże druga część jest cała poświęcona wprowadzaniu nowego do stada. :D
Powodzenia. U mnie przebiegło to bezproblemowo, pierwsza była suczka a młody od samego początku sobie ją poporządkował :wink:

Link to comment
Share on other sites

wiem że pare tematów jest ale nie ma odpowiedzi na pytanie
co z zabawkami - pochowac wszystkie??
co z legowiskiem dwa osobno czy też mogą mieć wspólne?
a miska w jaka odległość jest bezpieczna??
no i nie wiem co może się jeszcze wydarzyć?
nie mam pomyslu - maluszek njprawdopodobniej trafi do nas pod koniec stycznia więc zaczynamy szukać informacji :D

Link to comment
Share on other sites

Eeetam... - panienkę wprowadzasz do psa i się martwisz ? :wink: :D

Ja wprowadzałam nieco wyrośnięte szczenię psa do domu z dorosłym psem i nie było żadnych problemów - oczywiście przez pierwsze parę miesięcy :evilbat: :lol:

A z sunią to już w ogóle masz minimalne prawdopodobieństwo kłopotów przez te pierwsze miesiące 8)

A odniośnie rad to powiedziałabym tak:
1) legowiska przygotuj na wszelki wypadek dwa, ale mogą same chcieć spać razem - to się okaże :)
2) miski też na wszelki wypadek w pewnej odległości, bo mała będzie prawdopodobnie chciała kraść starszakowi, a ten może będzie "buczał" i chciał ją skarcić - w sumie to żadne kłopoty, ale po co Ci to :)
3) z moich obserwacji wynika, że dawanie dwóch zabawek (nowych, "świeżych") do podziału nie ma żadnego sensu. U psów demokracji nie ma i jak alfa (czy tam starszy) chce zabawkę, to bierze obie i bawi się jedną a drugiej pilnuje. Jak się już nacieszy to wtedy pozwala niższemu w hierarchi (czy tam młodszemu) je/ją zabrać lub wręcz sam odejdzie położyć się w odległości. I tylko obserwuje 8) . Dlatego ja zawsze daję na raz jedną nową (bo stare się po podwórku, a wcześniej mieszkaniu, walają) i już nauczyłam się ze spokojem patrzeć, jak drugie, nieszczęśliwe, musi cierpliwie czekać na swoją kolej. Przy trzech psach działa u mnie ta sama zasada 8)

Link to comment
Share on other sites

Jeśli to Ty jestes szefem swojego stada to Ty decydujesz co komu wolno, kto gdzie śpi, kiedy je, kiedy i czym się bawi :)

Nie wtrącaj się za bardzo w stosunki pomiędzy psami, uważnie obserwuj, wymagaj posłuchu (dbaj o swój autorytet) nie rozluźniaj dyscypliny.

Lektura obowiązkowa to w/w Zapomniany język psów (obie części), Okiem psa i Dlaczego mój pies..? oraz Sygnały uspokajające.
Można też poczytać Tajemnice psiego umysłu.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='SH']Jeśli to Ty jestes szefem swojego stada to Ty decydujesz co komu wolno, kto gdzie śpi, kiedy je, kiedy i czym się bawi :)

Nie wtrącaj się za bardzo w stosunki pomiędzy psami, uważnie obserwuj, wymagaj posłuchu (dbaj o swój autorytet) nie rozluźniaj dyscypliny[/quote]No tak, tyle, że te dwa zalecenia trochę się wzajemnie wykluczają? :wink:

Link to comment
Share on other sites

Te stwierdzenia nie tylko, że się nie wykluczają, ale wręcz się uzupełniają :wink:
Szef stada kieruje nim z pomocą swojego autorytetu, ale nie wtrąca się w stosunki panujące pomiędzy osobnikami niższymi w hierarchii.
Aby nie burzyć budujących się pomiędzy osobnikami relacji powinien być uważnym oserwatorem - rozumieć "zapomniany język psów".
Alfa wkracza jedynie w sytuacjach zagrażających dobru całego stada, albo wówczas, gdy zakłócony jest jego spokój.

Taki układ sprawdza mi się od lat w moim 3-huszczym stadku.
Nie ma "afer" - nie sypie się sierść ani tym bardziej nie leje się krew.
Miski podczas karmienia stoją w odległosci 15 cm jedna od drugiej!
Smakołyki i kości sunie dostają w tym samym pomieszczeniu w/g klucza pozycji w stadzie.
Mimo, że potem zostają same z żarełkiem nie ma żadnych problemów.
Może mam po prostu szczęście, a może to jednak jest dobra metoda :roll:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...