Jump to content
Dogomania

Pies bez P1?


Ula

Recommended Posts

jacy wszyscy jestesmyu wyuczeni tutaj hihihi

to prawda były i dobre psy ale widzimy co dawały za szczeniaki - praktycznie tyko po Eryku jest masa championow, zreszta w tamtych czasach na wystawch byly 2 - 5 husky - jak ktos chce moge mu przeslac dane z wystaw z lat 98 i pozniej i wczesniej. NIe majac konkurencji "musiały" automatycznie wygrywac co wcale nie oznacza ze byly rewelacyjne- w tej chwili wiemy ze na wystawie potrafi byc zgloszonych do 102 husky jak to bylo w łodzi w tym roku na klubowce i w takiej liczbie konkurentow srednio 20 na klase :) wygrac to juz cos :) Jak ktos chce moze pojezdzic po Rosji i tez bedzie ta sama sytuacja co w Polsce 15 lat temu. Jadac do Kaliningradu na wystaw espotkamy zaledwie 3 husky lub wcale :) i zazwyczaj sa to psy ktore przyjechaly z Polski by zdobyc championat tamtejszy :))))

tak na marginesie dodam ze EDEN Cien Wilka jest jak sie nie myle dzieckiem ERYKA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

to prawda były i dobre psy ale widzimy co dawały za szczeniaki - praktycznie tyko po Eryku jest masa championow, zreszta w tamtych czasach na wystawch byly 2 - 5 husky

a dokładniej jest to miot "B" z Coyoacan ( bez Bjorna, bo ten jest długowłosy :( ), kilka sztuk z Fortunatusem w przydomku no i EDEN.

Ale są to właśnie championy z płowy lat '90.

Zaledwie kilka z nich dało w kolejnych pokoleniach interesujące zwierzaki. Reszta niestety "rozmyła" te dobre geny :( .

Co ciekawe większość z tych utytułowanych psów ma braki P1 :D

PS. dla ciekawych P1 to pierwszy przedtrzonowiec.

Pies ma we wzorze zębowym dla zębów stałych w każdej połowie szczęki: 3 siekacze (incisivi), 1 kieł (canini), 4 przedtrzonowce (premolares), 2 trzonowce(molares); a w każdej połowie żuchwy: 3 siekacze, 1 kieł, 4 przedtrzonowce, 3 trzonowce.

Link to comment
Share on other sites

Ja tylko spytalma o P1...a tu taka dyskusja.SHADDAI'S Kiowa jest Anuka dziadkiem,od strony mamusi.Moze nie byl masywny,ale na pewno ladny.Mi sie podoba.

Metros,ty caly czas mowisz ze nie ma co kryc psem ktory ledwo zrobil reproduktora.Anuk byl na 1 wystawie w klasie mlodziezy i nie jest powiedziane ze nie moze byc psem ktory bedzie dostawal doskonale.

Nie wiem czy bede go rozmnazac,nie wiem czy zrobi reproduktora,ale wiem ze dla mnie jest najpiekniejszy na swiecie.

I wiem ze jest szczesliwy bo biega,ciaga i je,a to sa rzeczy na ktorych najbardziej mu zalezy,jego nie obchodzi czy dostaje bdb dobre czy doskonale.Jemu to zwisa...:)

POzdrawiam

Tajraga,Tajrunie tez usciskaj ode mnie podwojnie.:)

Link to comment
Share on other sites

a ja dodam na nieszczescie ze Anuk niesie dlugi klak w genach niestety po sławnym tatusi HAKIMIE ktory sam nie jest idealny i niestety wiekszosc psow po nim ma klaki :(

co oznacza, ze jesli nawet sam ich nei ma -ANUK- to jesli skrzyzujesz go z suka ktora rowniez ma ten gen ukryty da na 100% miot dlugowlosy :(

poza tym mysle ze kazdy pies w Polsce ma przynajmniej jednego z przodkow wybitnego, wiec czy aby kazdy jest wyjatkowy?! mysle ze na to pytanie warto sie przeyjzec wlasnemu psu obiektywnie i odpowiedziec sobie czy nadaje sie do hodowli czy nie - to tylko tak na marginesie :))))

Bo mamy np DRAGONA Errota sławnego pierwszego ( wyjezdzonego ) inetrchampiona polskiego i co całe mnostwo szczawiu po nim :(

Kolejny bedzie NIKE co juz sie zaczeło :) niby sam pies niczego sobie ale mlode po nim no coz jak kto woli, ale jak dla mnie nic szczegolnie wybitnego - zreszta blizej przekonamy sie za 6 miesiecy w nowym sezonie wystawowym.

Link to comment
Share on other sites

No coz,anuk nie jest dlugowlosy,ale hakim z tego co ja go ogladalam to nie jest dlugowlosy,jest puchaty,a dlugowlosy to jest springus albo manu(zreszta oba sa cudne:))

Byc moz niesie gen dlugiego wlosa,wprawdzie ja hakima ogladalam i dlugowlosy to on tak mi sie zdaje nie jest,ale co tam.

Ja anuka nie planuje rozmnazac,jesli z trudem zdobedzie te trzy doskonale,jesli bedzie zbijal same doskonale na wystawach w co watpie,to wtedy pomysle.

A jak pomyslec co niosa inne reproduktory.Czytalam ze Eryk,ma jakas wade oczu,My poor lonesome cowboy of baker lake tez ma podobno jakas wade(ja tylko te rzeczy slyszalm badz czytalam,nie sa to rzeczy pewne,ja nikogo nie oskarzam) i jesli to wszystko prawda to dopiero mamy cudownie zdrowe szczeniaki w POlsce,nie ma co.

A Jolu,skad wiesz o tym ze hakim niesie ten gen?

Pozdrawim Ula&Anuk &Gaja

Link to comment
Share on other sites

wlasnie wywaliło mi cały list i niechce misei drugi raz od nowa go pisac - powiem tyle czy pomyslałas o tych malych szczeniakach ktore chcesz lub masz w zamiarze sprowadzic na swiat? czy znajdziesz im dobry dom i wlascicieli ? czy lecisz tylko na kase po kryciu - sorry ale jest tyle rozmnazalni w polsce i tyle psow krytych z wadami ze macie racie jeden mniej czy wiecej nikomu nic nei zaszkodzi .

jak dla mnei przykre i pozalowania godne:((((

Link to comment
Share on other sites

Dzięki SH za zwrócenie uwagi mój błąd, moja wina :oops: a z genami to trochę bardziej skomplikowane niż napisałaś ale to nie ważne :) .

No cóz, jak zwykle mnie nie zrozumiałeś.

Zrozumiałem :D tylko napisz jak ma wyglądać według Ciebie ten wybitny pies/suka bo ja czytałem kilka razy wzorzec, widziałem kilkanaście wystaw oraz słyszałem opinię sędziego : "to wybitny przedstawiciel rasy" lub "to nie jest husky".

Każdy sędzia ma jakiś swój obraz wzorca, czasami się mu zmienia a czasami jest konsekwentny, i każdy z nas też ma wyobrażenie o tym jak powinien wyglądać typowy lub wybitny przedstawiciel rasy. Z punktu widzenia genetyki ten typowy przedstawiciel rasy jest jej przyszłością!!!! Gdyby postępować wg. twojego założenia i rozmnażać tylko psy/suki wybitne to rasa ulegnie degeneracji i co wtedy?????????

Poza tym reproduktor to nie wszystko!! to tylko połowa chociaż w niektórych opiniach twierdzi się, że pies przekazuje 75% cech a suka resztę co jest bzdurą totalną!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Nie wiem czy bede go rozmnazac,nie wiem czy zrobi reproduktora,ale wiem ze dla mnie jest najpiekniejszy na swiecie.

I wiem ze jest szczesliwy bo biega,ciaga i je,a to sa rzeczy na ktorych najbardziej mu zalezy,jego nie obchodzi czy dostaje bdb dobre czy doskonale.Jemu to zwisa...

Tak trzymać to jest zdrowe podejście!

Teraz napewno napiszecie, że bronię Ceik i że będę chciał go rozmnażać ile się da :wink: . Muszę was zmartwić bo to nie prawda. Ma on i wady i zalety i jeśli się kiedyś trafi rozsądny właściciel z suczką i propozycją to będziemy się nad tym zastanawiać i tyle!

TOMEK :fist:

Link to comment
Share on other sites

Tak naprawde wartosci hodowlanej nie oceni sie nawet na 30stu, 40stu wystawach, decyduje o niej potomstwo
święte słowa metros :D

Ale jak tu ocenić coś czego jeszcze nie ma :o ???

Trzeba rozmnażać psy aby się przekonać jakie dadzą potomstwo :roll:

Ważne jest jednak aby robić to z głową. Czyli min. jak pisze Jola

warto sie przeyjzec wlasnemu psu obiektywnie i odpowiedziec sobie czy nadaje sie do hodowli czy nie
Poza tym warto również krytycznie spojrzeć na już powołanych do życia potomków danego "superreproduktora" oraz innych krewnych (dziadkowie, ciotki, wujkowie, kuzynostwo, półbracia itd).

Gen długiego włosa jest recesywny i dodatkowo współdziała addytywnie z innymi, słabiej poznanymi genami więc nie do końca zgadzm się ze stwierdzeniem Joli

to jesli skrzyzujesz go z suka ktora rowniez ma ten gen ukryty da na 100% miot dlugowlosy
zwłaszcza, że jak słusznie zauważył Tomek (pod pseudonimem "Basia" :lol: )
reproduktor to nie wszystko!! to tylko połowa
. Z prostego mendlowskiego dziedziczenia wychodzi czarno na białym, że zaledwie 25% szczeniąt będzie długowłosych jeżeli matka i ojciec są tylko nosicielami genu długiego włosa! Ale 50% tych szczeniąt będzie nadal nosicielami tego genu, a tylko 25% będzie od nie go wolne! No i jeszcze trzeba wziąc poprawkę, że to czysta statystyka :-?
Link to comment
Share on other sites

Kurcze,przeciez napisalam ze raczej nie planuje anuka rozmnazac,choc nie twierdze,ze jesli bedzie dostawal doskonale opinie sedziow na wystawach i ktos zechce anukiem pokryc swoja(dobra!!!)suke to nie jestem pewna czy odmowie.

Byc moze bym sie zgodzila po uprzednim znalezieniu chetnych na szczeniaki,zeby potem nie bylo problemu ze szczeniaczkami ktorych nikt nie chce.

Moje zdanie jest takie jak Tomka(Basi :D ).Rozni sedziowie roznie oceniaja i wcale nie znaczy ze pies na 1 lokacie jest swietny,moze po prostu sedzia jest slepy albo zna wlascicielke tego piesa.

A gdyby wszyscy dokladnie przeczytali moj pierwszy post,to wiedzieli by ze ja sie pytam tylko czy anuk bez P1 ma szanse na doskonala,bo chcialabym zeby byl reproduktorem,a nie prosilam o opinie czy anuk sie nadaje czy nie,bo wybaczcie sedziami to wy raczej nie jestescie i nie wam oceniac czy moj pies to dobry przedstawiciel rasy.Nikt z was go na oczy nigdy nie widzial,wiec jak mozecie stwierdzic ze nie jest dobry??Intuicyjnie? :)

A jeli bym go rozmnazala to nie dla kasy.Az tak nisko to bym nie upadla...:(

Pozdrawiamy Ula&Anuk&Gaja

Link to comment
Share on other sites

Oj metros,ty chyba nic nie kumasz.

Przeciez pisze ze nie bede rozmnazac anuka,chce zeby mial reproduktora.

A skoro hakim jest taki beznadziejny to czemu jest juz championem?Tak dla picu?

Skad ty mozesz wiedziec jaki rodowod ma anuk,ze mowisz ze jest beznadziejny?Nie widzialas go,nie wiesz czy jest dobry.

A tak na marginesie to duzo psow po beznadziejnym hakimie i koyuk jest reproduktorami badz sukami hodowlanymi.

A to czy bede rozmnazac anuka to zalezy tylko ode mnie i nikt mi w tej kwestii nie moze niczego zabronic.

Moge to nie znaczy ze bede to robic,bo jak juz 100 razy napisalam zalezy mi tylko na ocenach,zeby sprawdzic mozliwosci swojego przepieknego psa.

A wy tego nie rozumiecie,no to trudno.Ale z tego co wiem nawet wasze psy nie sa idealne:Sunia Joli tez przeciez dostawala bardzo dobre,ceik tez,inne tez,a przeciez jesli zrobia badz juz sa psami hodowlanymi to nie mowcie mi ze jesli ktos bedzie chcial to ich nie rozmnozycie.

W takie cuda to ja nie wierze.

A zreszta kazdy pies z rodowodem,jeli sie rozmnozy jest lepszy niz pies bez rodowodu(nie chcac nikogo urazic).

I wezcie ludzie czytajcie co ja pisze-raczej nie planuje go rozmnazac,bo nawet nie wiem czy wogole uda nam sie zrobic hodowlanke.Jak nie ,no to boze-trudno,a jak tak to fajnie.Koniec.

I kurde prosze mi nie mowic ktore psy sa dobre a ktore nie,bo ja anuka mam ponad 5 lat,huskych widzialam od zarabania w tym championy i francuskie psy i wiem jak wyglada dobry husky.A to ze sama anuka nie wystawialam nie oznacza od razu ze sie nie znam.

Pozdrawiemy Ula&Anuk&Gaja

Link to comment
Share on other sites

Metros,ales sie nakopiowala.Niepotrzebnie.Tajraga ma racje.Dokladnie to mialam na mysli.

Nie bede anuka wystawiac.Skoro i tak nie ma szans to nie bede marnowala pieniedzy.

Ja nie napisalam ze anuk jest piekny,dla mnie jest ale nie dla innych.Trudno.I nie mowie ze sie znam.Mowie ze wiem jak wyglada dobry husky i anuk do nich nie nalezy.Juz ty sie nie martw mam duzo samokrytycyzmu.Ale mniej wiecej jak pies wyglada to wiem.

Nie mam checi sie klocic.

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Czy ja napisalam ze ktos mnie zniecheca??Nie zauwazylam.Nie zmieniam zdania.Zastanaialam sie wlasnie czy warto i z tego co piszecie to nie warto.Wiec nie bede.Zaosczedze stresu i psu i sobie.

Dziekuje za rady,i pouczenia.W sumie przekonaliscie mnie do waszych pogladow.

Pozdraiwm

Ula

Link to comment
Share on other sites

no to moze ja o sowojej suni :) Etna ma faktycznie badania na dysplazje - jest czysta ma HD/ A, wiekszych wad oprocz tego za cala jest wada Etna nie ma - ma prawa hodowlane i ma pieczatke suka hodowlana ( ale to bylo mi potrzebene by dostac sie do klubu hodowcow eukanuby), dostawala na wystawach najczesciej bdb , raz dobra i w tym sezonie o dziwo !!!! 2 razy złoto, 2 brazy i raz dosk na IV lokacie, mam przydomek zarejestrowany w Polsce i w FCI - i to wszystko byloby wykorzystane w momencie gdyby byla druga sunia, a jak wiecie miala byc po BAJCE ( Snowy Grove's BLISFULL BROWNIE - intch., ch.pl. mł.pl. - i nie wiem co tam jeszcze ) ale nie bedzie wiec i hodowli nie bedzie :)

Etna bedzie sterylizowana jak tylko skonczy jej sie cieczka i szczerze tylko raz wpadl mi tak idiotyczny pomysl by miala mlode dawno temu - na szczescie szybko sobie to wybiłam z głowy :)

tak wiec szanse na zrobienie reproduktora masz ogromne u naszych sedziow, a to czy pies jest piekny ? dla nas zawsze jest, dla laikow tez, dla znawcow no coz roznie to bywa, kazdy jest napewno kochany!!!!!

Link to comment
Share on other sites

www.stopa.com.pl to jest strona eukanuby , jest cos takiego jak Klub Hodowcow Eukanuby ( prawie kazda karma ma cos takiego) Dzieki przynaleznosci masz mozliwosc kupowania tanszej karmy, a że ja nie daje Etnie nic innego - tylko eukanube to bylo warto sprobowac. Jednym z warunkow jest to by miec przynajmniej jedna suke hodowlana - wiec po to był mi potrzebny wpis o suce hodowlanej. Przykładowo kupuje 20 kg worek karmy za 230 zł ( performance lub lamb & rise) za ta cene w sklepie mozesz kupic 15 kg. % kg droga nie chodzi na 2 tygodnie karmienia starczy :)

Link to comment
Share on other sites

jak dla mnie jest to najlepsza karma, tzn. jak dla Etny :)))) karmiłam ja PRO PLANEM - purina był OK , jakim paskudztwem typu chapi, pedigree, i wegetables&chiken jakiejs tam zwykłej firmy i od stycznia dostaje eukanube - to co zauwazyłam i znajomi moga to potwierdzic to to ze ma 1000% razy lepsze , gesciejsze i błyszczące futerko i jest go o wiele wiecej. Poza tym nabrała kształtów - nie sa to nie wiadomo jakie "wałki" bo ona juz taki typ chudzielca jest, ale wyglada w koncu normalnie- teraz wcina 300 gram ( normalna dawka to 230 gram na dzien ) i wcale po niej nie widac tego no i mama ja dokarmia a ona nadal szczupła.

Jak była mała miałą gronkowca, w tej chwili skora jest idealna i odpukac nie mam problemow z jej zdrowiem.

Wiem rowniez ze Marta z HELU od Sieny z Kierskich Jezior tez ja karmi eukanuba i jest bardzo zadowolona.

Pamietam ze jak ja karmilam innymi gorszymi karmami miala fatalne futro, naprawde cienkie i bardzo słabe, no i jej figura nie byla za ciekawa ale to mogło byc spowodowane młodym wiekiem, bo one wszystkie do około roku sa niemiłosiernie chude, a pozniej dojrzewaja i nabieraja ostatecznych kształtow.

Link to comment
Share on other sites

ja stosowałem karmę eukanuba dla moich husky i zawsze było ok ale jak większość ludzi zaczęła skarżyć się na tą karmę to też zaprzestałem jej stosowania, choć niee zauważyłem negatywnego jej wpływu na moje psy. teraz stosuje karmę sir john s i jestem bardzo zadowolony. stosuje karmę dla psów aktywnych.

ostatnio kupiłem worek karmy bewi dog, moim psom smakuje czy ktos z was też stosuje tą karmę dla swoich psów? napiszcie jakie sa wasze spostrzeżenia na temat jej stosowania :)

Link to comment
Share on other sites

nie widze sensu rezygnacji z jakiejs karmy tylko dlatego ze inni ludzie zle o niej mowia, tym bardziej jesli Twoim psom słuzy.

Prawda jest taka, ze tak jak u ludzi jedno jedzonko jedny słuzy innym nie - tak jest i u psow. Dlatego najlepiej samemu wyprobowac rozne specyfiki i dobrac to co naszemu psu bedzie najlepiej i smakowało i powodowało jego ogolna poprawe.

W tej chwili jest tyle dobrych karm na rynku ze nei widze powodu by negowac ktoras, choc co do chapi i pedegree nadal nie mam przekonania :) i miec nie bede hihihi

poza tym zregoly zasada im drozsze tym lepsze w 80 % w wiekszosci produktow na ziemi sie sprawdza, ale tu nie chodzi o cena a o składniki z jakich one sa zrobione.

Link to comment
Share on other sites

Karmiłam mojego psa Eukanuba :) Strasznie mu nie smakowała, albo nie wiem co i miałam z nim cyrki aby cokolwiek zjadł>. Eukanuba zawiera maczke rybia, co nie jest za dobre, i lepiej jak jest maczka rybna zastapiona czyms innym.

No i Eukanuba ma mało suszonego miesa :)( doszłam do tego po głebszej analizie, poniewaz nie chciałam Eukanuby zastapic czymś gorszym)

A wiec przeszłam na krame bez rybich maczek, bez chemi, bez odpadow poubojowych z duzo iloscia suszonego miesa, wiekszaej zawartosci witamin ( lepiej zbilnansowanych), rownie dobrym jak w eukanubie stosunku wapnia do fosforu, i jestem zadowolona :)

No i jak na razie karma jest tańsza od eukanubu,co prawde nie za wiele tańsza, ale tańsza :)

* w analizie składu obu karm pomogła mi pani wterynarz, ktora prowadzi moje psiaki od małego

Link to comment
Share on other sites

moje psy jedzą rano wlaśnie suchą karme z dodatkiem gotowanego mięsa, a wieczorem mięso, ryż i warzywa. ale muszę powiedzieć, ze niekiedy sa tak uparte i niczego nie chcą się chwycić.

jak stosowałem ta eukanubę to dodawałem do niej duzo miesa i może dlatego dość chętnie ja jadły?

kiedyś na samym początku mojej przygody z husky 1997 rok stosowałem z powodzeniem pedigree advance i byłem bardzo zadowolony, pieski też oczywiście. ale teraz juz nie produkuja tej karmy, wg mojej wtedy bserwacji była dobra...

Link to comment
Share on other sites

ostatnio kupiłem worek karmy bewi dog, moim psom smakuje czy ktos z was też stosuje tą karmę dla swoich psów? napiszcie jakie sa wasze spostrzeżenia na temat jej stosowania

Ja również kupuje Bewi Doga. Paco je ją chetniej niż inne karmy, ma gęstą i lsniącą sierść. Według mnie jest to dobra karma, no i cena jest niska.

Link to comment
Share on other sites

Hmm , nie chce sie madrzyc, bo zadn ze mnie eksper, ale Royal (zawiera rybie maczki i inne) dla psow husky nie jest dobry, nie wpływa on dobrze na ich układ pokarmowy, a słyszałam, ze układ pokarmowy jest pieta achillesowa u husky (SŁYSZAŁAM, NIE WIEM CZY TAK JEST)

W kazdym razie je karmie moje psy karma Nutro Choice i jest rowniez klub Nutro Choice na tych samych zasadach co klub Eukanuby ( ja nie stety nie mam suki :x )

Słyszałam rowniez , ze karma Nutro Nuggets jest rownie dobra, ale nie recze, bo nie widziałam składu.

W kazdym razie Nutro zasadniczo rozni sie od Eukanuby, własnie suszonym miesem, a raczej jego ilosci, iloscia witaminek ( A,D3,E,K,C,B1,B1,B12, i wiele innych substacji odzywczych) no i tym, ze nie zawira zadnych maczek!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...