Jump to content
Dogomania

Wychowanie buldożka


Draczyn

Recommended Posts

Witam szystkich,
czytam was już od jakiegoś czasu i przyznam ze forum mi sie baaaardzo podoba i jest meeega przydatne.
Świetnie ze został założony taki wątek.
Nasza LOLA jest z nami od 2 tyg.
Jest cudowna i prześliczna. Generalnie myślałam że prócz pierdów nie będizemy mieli problemów. A tu się okazuje, że Lolka podgryza naszą 3-letnią córeczkę i to dość mocno! nie bardzo wiem jak mam reagować, bo ona to robi dla zabawy( przynajmniej sprawia takie wrażenie). córeczka płacze i ucieka a Lolka leci za nią. Błagam podpowiedzcie bo nie chcę aby moje dziecko sie Loli bało:(:(:(

A druga sprawa.....czytałam wasze forum jak czekaliśmy na LOlkę,i wyczytałam dlaczego wartą ją mieć:) ale rówież wyczytałam ze to psy "nieszczekaczki" otóż nasza Lolka szczeka na potęgę!!!!!,coś z nią nie tak???? potrafi w nocy nagle szczekac i jak do niej wstaję to widzę ze szczeka n a srodku salonu.... albo gdy sobie siedzimy nagle bez wyraźnej przyczyny zaczyna na nas szczekać:(:( kocham ją bardzo i boje sie co z niej wyrośnie:placz: gryzon i szczekacz:placz:

może coś mi podpowiecie????
z góry dziękuję

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 479
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Lolita, skoro czytasz, to widocznie mało dokładnie, bo na dwóch poprzednich stronach był omawiany temat pies + dziecko i tam wszystko już zostało powiedziane.

Po pierwsze - to nie jest tak, że jeżeli weźmiesz sobie książkowo mało problemową rasę, to wychowanie psa pójdzie gładko. Z psem przede wszystkim trzeba dużo pracowac. Pokazywac co jest dobre, a co złe, na co może sobie pozwolic jako nasz pies, a na co nie.

Lola prawdopodobnie postrzega Twoją córkę jako równego sobie, świetnego kompana do zabawy. A kiedy Twoja córcia ucieka, zabawa robi się jeszcze fajniejsza. Z Twojego posta wywnioskowałam, że nie wiesz po której stronie stanąc - psa, który ewidentnie chce się bawic, czy dziecka, które się boi.
Wg mnie, Ty jako matka nie możesz pozwolic na takie zabawy.
Kiedy Lola zaczyna podgryzac Twoją córkę, powiedz głośno i stanowczo "fe" lub "nie" i używaj go zawsze kiedy pies będzie robił to, czego nie powinien.
Następnie pokaż suni jak należy się bawic - pobaw się z nią zabawką,powygłupiaj, ale BEZ PODGRYZANIA. Jezeli będzie próbowała, znowu "fe" i pokazywanie poprawnej zabawy, za którą ją oczywiście pochwalisz.

Kontroluj stosunki pies-dziecko.Chwal sunię za poprawne zachowanie, karc w postaci "fe"- za złe. Wiem, że Twoja córka się boi, ale najlepiej by było, żeby nie uciekała przed psem, który uznaje to za zaproszenie do zabawy.

Musisz się nauczyc trochę stanowczości i cierpliwości, bo efekty nie przyjdą od razu, trzeba będzie trochę popracowac, ale z racji tego, że sunia jest malutka powinna szybko zrozumiec :)

Jeszcze co do szczekania - to nie jest tak, że buldożki nie szczekają wcale. Moja jest typem szczekacza, z tym problemem walczymy od zawsze.
W tych przypadkach, które wymieniłaś, sunia szczekała, bo chciała zwrócic na siebie uwagę. Ignoruj to kiedy szczeka w tym celu. Kiedy się uspokoi, zajmie sama sobą, pochwal i wtedy się z nią pobaw. Musisz jej pokazac, że to Ty o wszystkim decydujesz.

Nie jestem zwolennikiem całkowicie pozytywnego szkolenia. W niekórych sytuacjach nie można ignorowac złego zachowania, trzeba pokazac psu, że jest złe, chociażby za pomocą "fe" czy "nie".

Nie bój się co z niej wyrośnie, bo jeżeli będziesz z nią pracowac, to wyrośnie na takiego psa, jakiego chcesz :)
Pocieszę Cię tym, że nie tylko Ty masz taki problem- ja miałam identyczny jak moja suka była mała.
Życzę powodzenia i odezwij się jeszcze kiedyś jak Wam idzie :)

Link to comment
Share on other sites

Witam ,
Paulina dziękuje za odpowiedź, i rzeczywiście masz rację, nie przeczytałam całego wątku, bo tego tak duzoooo- PRZEPRASZAM :oops: Dopiero po wstawieniu mojego posta znalazłam te wcześniejsze..... :oops: :oops: :oops:

Juz zaczęłam "walkę" :mad: :mad: stosuje się do zasad i chyba Lolka łapie o co chodzi. Zuzanka juz nie ucieka tylko muwi że ŹLE! zobaczymy jak nam pojdzie.
tak czy siak bardzo dziękuje za cenne rady
pozdrawiam
Kasia

Link to comment
Share on other sites

Pamiętaj żeby była jedna komenda na negowanie zachowań. Piszesz że córka mówi "źle", musicie ustalić jedno wyrażenie krótkie i twarde, u nas jest to "fe". Jest to podstawa dobrego wychowania u psa.
Co do szczekania to bulwa - też pies. Nie dziw się że szczeka.
Owszem bulwy bardzo często jak psy na nie szczekają robią minę "oj a dlaczego on na mnie szczeka?".
Moja Klara szczeka gdy ktoś puka/dzwoni do drzwi. Gdy słyszy jakieś niepokojące dźwięki. Gdy chce zabawkę ale jest ona poza jej zasięgiem. Gdy na stole stoi prawie pusta butelka - którą Klara chce się pobawić. Gdy chce się ze mną bawić a ja zajmuję się "nieistotnymi sprawami" - np pracuję ;>
W ostatniej sytuacji staram się nie reagować żeby właśnie takie zachowanie wytępić - postępowanie tak jak napisała Paulina - ignorowanie i zabawa wtedy gdy to my mamy ochotę.

Link to comment
Share on other sites

Jeszcze mi się przypomiało coś ważnego jeżeli chodzi o "fe" i inne komendy.
Staraj się nie wydawac komend, kiedy wiesz, że pies nie wyegzekwuje ich w danym momencie - np kiedy jest za bardzo skupiony na czymś innym i ma Twoje komendy w nosie. Bo jeżeli usłyszy komendę, ale będzie zbyt zajęty czymś innym, żeby ją wykonac, pomyśli sobie, że może wykonywac Twoje prośby tylko wtedy kiedy mu się akurat podoba i ma na to ochotę. Wtedy komenda "pali się" i trudno Ci będzie potem czegoś od psa wymagac.
Dlatego zawsze jak chcesz coś wyegzekwowac rób to wtedy jeżeli widzisz, że uwaga psa jest w jakimś stopniu na Tobie skupiona, lub po po prostu zwróc tę uwagę na siebie. I nie odpuszczaj jak pies nie wykona polecenia - wydaj tę samą, bądz inną komendę, którą musi wykonac - wtedy obficie nagradzaj.

Mówie o tym, bo u Ciebie komendę spalic może całkiem niechcący córka. Fajnie, że Ci pomaga w szkoleniu, ale staraj się pilnowac, żeby nie wypowiadała komend na próżno :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...