Jump to content
Dogomania

Dzisiaj prawdopodobnie stanę się posiadaczem seterki.


PiotrO.

Recommended Posts

Witam.
Dzisiaj stanę przed dylematem czy wziąć 5-miesięczną sunię.
Chciałbym się od Was dowiedzieć czy spełniam wymagania odnośnie posiadania takiego psa.
Dom z ogrodem(400 m2 ogród,dom 100m2)
Zapewniony 1 spacer dziennie.
Żona by wolała by pies spał na zewnątrz w budzie.
Pies sam w domu będzie ok.7-8 godzin.Wiadomo praca.
Mam syna trzyletniego który na razie boi się psów zwłaszcza takich co na niego skaczą.

Pozdrawiam.

Proszę o podpowiedzi.

Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

[quote]
Zapewniony 1 spacer dziennie.[/quote]

To zależy jak długi i intensywny miałby to być spacer - setery to psy bardzo aktywne.

[quote]Żona by wolała by pies spał na zewnątrz w budzie.[/quote]

Wydaje mi się, że seter nie za bardzo nadaje się do mieszkania w budzie a już na pewno nie zimą.

[quote]Pies sam w domu będzie ok.7-8 godzin.Wiadomo praca.[/quote]

To jeszcze nie jest najgorsze pod warunkiem, że będziesz miał czas po pracy zając się psem - długi spacer, ćwiczenia, zabawy - pies też musi mieć jakieś zajęcie - to że bedzie miał do dyspozycji ogród nie znaczy, że nie będzie się nudził!

[quote]Mam syna trzyletniego który na razie boi się psów zwłaszcza takich co na niego skaczą.[/quote]

No i tu mam pewne obawy...ale najlepiej poytaj na topiku o seterach - tam są specjaliści to ci doradzą. Pozdrawiam!

Link to comment
Share on other sites

Setery to psy bardzo żywiołowe. Bierzesz psa 5 miesięcznego, czyli dorastającego szczeniaka. Czy był on u hodowcy dobrze wychowywany? Czy przeszedł chociaż minimalne podstawy szkolenia? 5 miesięczny seter to już kawał psa, silnego psa. W dodatku niesamowicie żywiołowego, aktywnego, ruchliwego. Najprawdopodobniej początkowo będzie Was "próbował" - nawet jeśli był u hodowcy grzeczny. Będzie sprawdzał, co mu wolno. Pewnie nie raz na Was skoczy... Jeśli Twój syn boi się psów, może być problem. :roll:
Ponadto seter absolutnie nie nadaje się do mieszkania na podwórku! On jest spragniony kontaktu z człowiekiem, uczuciowy i przywiązany do rodziny. Pozostawiony sam w ogrodzie będzie bardzo cierpiał! Prawdopodobnie w którymś momencie spróbuje urozmaicić sobie samotność ucieczkami, kopaniem dołów, szczekaniem bądź wyciem. Nie wspominając już o tym, że tak piękny pies, jakim jest seter, w dodatku o przyjacielskim i nieagresywnym usposobieniu, jest banalnie prostym łupem dla złodzieja!!!
Nie zapominaj, że seter to [b]przede wszystkim[/b] pies myśliwski. A takie psy wymagają dużej dawki ruchu i zajęcia! To nie jest kanapowiec, mimo że pięknie wygląda "na salonach". To [b]pies pracujący[/b]. Jeśli nie polujesz, musisz jego aktywność skierować na inne tory - bieg przy rowerze, tropienie, szkolenie, długie wędrówki, pływanie. To są CO NAJMNIEJ 1,5 - 2 godziny INTENSYWNEGO spaceru codziennie! W przeciwnym razie stanie się "dziki", będzie nie do opanowania, nie do odwołania i nie do utrzymania na smyczy... :roll:

Dodam jeszcze, że wielkość posiadanego ogrodu nie ma ŻADNEGO znaczenia! To nie ogród psa wybiega, nie ogród go wyszkoli i nie ogród się z nim pobawi! Pies sam sobie piłki nie rzuci. Równie dobrze mógłbyś mieszkać w bloku na 10 piętrze, albo posiadać jedynie trawnik 5x5 metrów. Główną atrakcją dla psa masz być TY i Twoja rodzina i na Tobie spoczywa obowiązek zajęcia się psem, choćbyś mieszkał na rancho w Australii. :wink: Zawsze musisz o tym pamiętać!

Link to comment
Share on other sites

[b]Gosia[/b] lepiej bym tego nie napisala :lol: Zgadzam sie ze wszystkim co napisalas. I w ogole uwazam, ze posiadanie psa musi byc bardzo przemyslana decyzja i wszsycy czlonkowie rodziny musza chciec tego swoistego powiekszenia stada :lol:
pozdrowienia.

Link to comment
Share on other sites

gratulacje wyboru :wink:

[quote name='PiotrO.']Żona by wolała by pies spał na zewnątrz w budzie.[/quote]


a tu zdecydowanie odradzam :roll: ..seter nie nadaje sie do budy :roll: , sa za delikatne pod kazdym wzgledem poza tym wymagają jednak stałego kontaktu z czlowiekiem.

[quote]Pies sam w domu będzie ok.7-8 godzin.Wiadomo praca..[/quote]

trochę ból ..ale tak jak powiedziales ..praca (tego sie nie przeskoczy)


[quote]Mam syna trzyletniego który na razie boi się psów zwłaszcza takich co na niego skaczą.[/quote]

tutaj tez troche ból :D bo one sobie lubią poskakac zwlaszcza za młodu, ale do opanowania to

Link to comment
Share on other sites

No więc jestem już posiadaczem seterki o imieniu Zuza.
Wszyscy zachwyceni.Syn też .Już się jej nie boi.
Biegają razem po ogrodzie.
Przekopała teściowej na ogródku parę grządek.
Nie widać w niej ani cienia agresji.Na szczęscie u teściowej również.
Czuje że będzie wszystko w porządku.

Jak wygląda z tresurą takiego psa.
Gdzie można dostać jakieś materiały?
Z radościo rano byłem cały od błota a już wsiadałem do samochodu do pracy.Postanowiła mnie przywitać na dwóch łapach.Jak ją tego oduczyć?
Czy to z wiekiem minie?

Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='PiotrO.']No więc jestem już posiadaczem seterki o imieniu Zuza.[/quote]

gratuluje jeszcze raz........([size=2] zdradzisz z jakiej hodowli? :wink: [/size])


[quote]Nie widać w niej ani cienia agresji.[/quote]

u irlandow to watpie zeby bylo widac :wink: ..moja to pluszak (choć druga - mala "szkotka" juz potrafi niezle nawarczec :P )



[quote]Postanowiła mnie przywitać na dwóch łapach.Jak ją tego oduczyć?
Czy to z wiekiem minie?[/quote]

moja 9 miesięczna juz nie skacze (przynajmniej na nas :wink: )

Link to comment
Share on other sites

Witaj. Jeśli mogę ci doradzić zacznij szkolenie od razu bo z wiekiem może i przejdzie ale jeśli teraz jej tego nie oduczysz - to szczerze wątpię.
Ja też mam stosunkowo młodą sunie (9 miesięcy) i od pierwszego dnia poprzez zabawę uczyliśmy ją posłuszeństwa. Teraz jest szkolona pod okiem fachowców - treserów.
W dziale Szkolenia możesz więcej znaleźć albo jeśli interesuje cię literatura to znajdziesz interesujące propozycje w dziale Książki.

Powodzenia w szkoleniu :)

Link to comment
Share on other sites

Gratuluję i od razu życzę dużo cierpliwości! 8) W necie krąży powiedzenie, że posiadanie psa to dodatkowe pół etatu - i to jest prawda!

Generalnie o wychowywaniu, szkoleniu, pielęgnacji posiadacz psa powinien poczytać i porozmawiać z hodowcami PRZED kupnem szczeniaka. No ale wszyscy wiemy, że to dogomaniackie marzenia. :wink:
O seterach możesz się dowiedzieć m.in. tutaj:
[COLOR=blue]Link w linkowni[/COLOR]

Jak zwykle polecam też blog Zofii Mrzewińskiej.
Efra-husky ma 100% racji - koniecznie zacznij szkolenie już teraz! Mała jest ciekawa świata, otwarta na nowe doznania, nowe znajomości. [B]Zabieraj ją ze sobą, gdzie tylko możesz![/B] Niech CODZIENNIE poznaje nowe miejsca, nowych ludzi, nowe psy. Pozwalaj obcym dzieciom i dorosłym bawić się z nią, głaskać, karmić (oczywiście tylko przysmakami, które Ty im zaoferujesz). Umożliwiaj suni kontakty ze znajomymi, dobrze ułożonymi! psami. Nauka młodego psa musi przebiegać w formie zabawy. Żadnych kolczatek czy łańcuszków zaciskowych. Na razie musisz sunię poznać, odkryć, co już umie, a z czym mogą być kłopoty...

Mam nadzieję, że zrezygnowałeś z budy. Izolacja poprzez zostawianie psa w ogrodzie jest wielką karą dla każdego psa (z wyłączeniem psów stworzonych do stróżowania, typu kaukaz, jużak, azjata). Może to zburzyć całe zaufanie seterki do Ciebie!

Acha, na koniec mała uwaga - tutaj używamy raczej określenia "szkolenie", a nie "tresura" - jakoś tak lepiej brzmi, nie sądzisz? :wink:

Link to comment
Share on other sites

O jak ci dobrze! Ja jeszcze czekam. :( Ale jak już będzie u mnie, to wątpie czey przedstawie go/ją wcześniej niż po tygodniu :P Na razie życze szczęśliwych chwil spędzonych z Zuzią. Moi znajomi trzymają setera w budzie, ale tylko na czas nieobecności i kiedy jest ciepło. Jeśli sprubujesz dać ją tam na dłużej, pewnie rozniesie podwórko :wink:

Link to comment
Share on other sites

Buda + łańcuch, czy buda+kojec?
Bo jeżeli nie masz wysokiego płotu, to możesz tej seterki po pracy "w domu" nie zastać....Wystarczy kot za płotem....
Poza tym pies zwłaszcza młody nie może przez 8 godzin być bez nadzoru! Z wielu względów.
A kto opiekuje się twoim małym dzieckiem? Nie mógłby doglądnąć psa?

Generalnie pomysł z budą uważam za niewłaściwy, delikatnie mówiąc.
Znane mi setery to zmarzluchy. Najchętniej weszłyby pod kołdrę! Buda to zupełnie niewłaściwe miejsce!

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Sonia']Buda + łańcuch, czy buda+kojec?
Bo jeżeli nie masz wysokiego płotu, to możesz tej seterki po pracy "w domu" nie zastać....Wystarczy kot za płotem....
[/quote]

jest jeszcze jedna rzecz..zostawiając psa na dluzej ktos go moze zwyczajnie.... podprowadzic :roll: ..Przy tej ufnosci one pojdą za kazdym :roll:

Link to comment
Share on other sites

Buda jak wcześniej pisałem ma być schronieniem w ciągu dnia gdy będziemy w pracy a syn będzie w przedszkolu.(7 godz.)
Teren będzie odgrodzony od ulicyi ogrodzony wysokim płotem lamelowym.

Że są zmarzluchami to już zdążyłem zauwazyć jak i to że są zbyt ufne wobec obcych.Mam nadzieję że jak podrośnie to się to troszkę zmieni.

Z innej beczki.
Zuza na spacerze strasznie boi się innych psów ujadających zza płotów.
Czy tak ma być?
Faktem jest że niektórych to i ja bym się mógł bać.

Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='PiotrO.']
Z innej beczki.
Zuza na spacerze strasznie boi się innych psów ujadających zza płotów.
Czy tak ma być?
Faktem jest że niektórych to i ja bym się mógł bać.

Pozdrawiam.[/quote]

No, jakby próbowała sie z nimi bić, to wtedy mógły być problem :wink: O

Link to comment
Share on other sites

[quote name='PiotrO.']
Zuza na spacerze strasznie boi się innych psów ujadających zza płotów.
Czy tak ma być?

Pozdrawiam.[/quote]

bywalo i tak ze swoja (fakt ze mlodszą nieco wtedy) musialam niesc :evilbat: (a zaczynała wazyc juz troche) gdy sie psy rozszczekały za ogrodzeniami. Teraz mi dorasta za to w domu przeciwienstwo :roll: Czym wiekszy i bardziej ujadający tym większe budzi zainteresowanie :roll: (okazywane nawet zjeżeniem się :o ..a ma dopiero 4 miesiące).

Link to comment
Share on other sites

O litości, seter do budy :evil:
Jak już ktoś wcześniej napisał to pies mysliwski który MUSI się wybiegać.
To bardzo temperamentne pieski,utrzymujące żywotność do długich lat życia. Raczej nie należy sie nastawiać, że trafi nam się wyjątkowo spokojny osobnik.Setery, które widziałam to wariaty. Dla takiego psa trzeba MIEĆ CZAS,a nie zamknąć go samego na podwórku (lub co gorsza w budzie) i niech robi co chce. Mam "mniejszą wersję setera" więc mniej więcej wiem jak to wygląda.
Z wiekiem nic nie mija (no chyba że pies będzie juz niedołężny), jak psa sobie wychowasz takiego będziesz miał. Posłuszeństwa trzeba uczyć szczeniaka jak tylko sie pojawi w domu.
Jesli chodzi o agresje to setery raczej są jej pozbawione.To bardzo łagodne psiaki.
Jak dla mnie to wymagań do posiadania psa tej rasy nie spełniasz, nie wiem czemu się na niego zdecydowałeś.Pewnie jak zwykle o wyborze przesądziła uroda tego psa.

Link to comment
Share on other sites

Uważam, że wiosną i latem, kiedy jest ciepło seter może być w ogrodzie pod nieobecność właścicieli. Przecież tam jest o wiele więcej fascynujących zapachów i rzeczy niż w domu. :D Ludzie przecież też wolą przebywać poza domem, gdy jest ładna pogoda. Seter irlandzki to nie grzywacz chiński, raczej nie zaszkodzi mu ciepły letni deszczyk, szczególnie jeśli może schronić się w budzie.

Link to comment
Share on other sites

gratuluje Zuzi!:D czeka was duuzo radosci:) a co do stosunku do innych psow... moj seterek tez sie ich boi,dopiero teraz(ma 2 lata) ma odwage podejsc do nich ale zachowuje duzy dystans, ale wedlug mnie to nawet lepiej, jesli zapewnisz jej dostatecznie duzo ruchu nie bedzie miala ochoty zaczepiac innych psow,nie powinna byc nawet troche agresywna... wybiegany pies to szczesliwy pies...pozdrawiamy i trzymamy kciuki

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Witam!
Przepraszam że tak naskocze ale jak to przeczytałem to troche mnie to zbulwersowało-Seter nie nadaje sie do mieszkania w budzie!Nie zdziw sie jak ową budę zastaniesz "zjedzona"-te psy muszą miec kontakt z człowiekiem a jak go nie mają to sie "wyzywaja" na czymś,poza tym jak Twoje ogrodzenie nie ma wylewki to sunia sobie z nim poradzi i może sie podkopac.Dla tych psów nie ma rzeczy niemożliwych,wystarczy cokolwiek co ja zainteresuje poza posesja a bedzie sie starała swoja ciekawość zaspokoic,poza tym-podziwiam decyzje zostawiania psa przy posesji-jak sie komuś spodoba(a moło jest osób obojętnie przechodzących obok Setera) to moze stac sie łatwym łupem dla złodzieja,co nie będzie problemem dla niego ponieważ Setery kochaja cały świat a zwłaszcza ludzi.
Aha-to,że ma ogród do dyspozycji nie zwalnia Cie do wychodzenia z nia na spacer-Seter to pies bardzo aktywny i tego samego oczekuje od swojego opiekuna,deszcz nie deszcz,snieg,mróz-dla niego to nieistotne-MUSI biegać conajmniej 2h,inaczej stanie sie nieposłuszny.
Ważna uwaga-konsekwentnie ale z rozwagą ucz swojego psa przyuchodzenia na zawołanie-inaczej nie poradzisz sobie z jej wychowaniem,wyżły brytyjskie ,maja to do siebie,że są"spryciarzami"w wykorzystywaniu słabosci ludzkich,te ich urzekające spojrzenie powoduje,ze człowiek"wymiękka" a pies ma to co chciał od swojego pana-tak wiec uważaj.Jak masz jakieś konkretne pytania to pisz śmiało.
Pozdrawiam.
P.S.
Setery gonia wszytsko co sie porusza zwłaszcza w wieku dorastania,uwielbiaja kopac i spać na łóżku:)

Link to comment
Share on other sites

hmmm a ja powiem to inaczej, ludzie biora setery do blokow gdzie sa same duzo dluzej na spacery wychodza dwa razy dziennie na 5 minut i wlasciciele traktuje je jak pudelki zapominajac ze to pies mysliwski wiec mysle ze u Was bedzie mial ok tylko strajacie sie jak najczesciej wychodzic i szkolic poprzez zabawe

pozdrawiam :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...