Jump to content
Dogomania

Enzymy trzustki


Blue

Recommended Posts

Czytałam już stare wątki odnośnie trzustki i trochę się już wyedukowałam na ten temat, ale na pewno nie do końca :oops:

Dlatego mam pytanie: czy jest możliwe aby tylko z jednym enzymem trzustki były problemy?

Znalazłam starą morfologię mojego psa na której były określone enzymy lipaza i amelaza i oba mieściły się w normie (1400,900) Natomiast jak kiedyś robiłam jej badanie na aktywność trypsyny w kale to wyniki były [u]bardzo[/u] niskie. Wet powiedział żeby się tym nie przejmować bo te wyniki nie zawsze są miarodajne a skoro inne enzymy i cała morfologia jest ok to nie powinnam się tym przejmować.

Temat zaczynam jednak drązyć od nowa bo aktualnie pies ma bardzo częste bęgunki.
Jedynie jak była na karmie weterynaryjnej to problem prawie zanikł. Od jakiegoś czasu nie mam kasy, ale obawiam się że i tak zostanę zmuszona do jej zakupu. Zastanowił mnie też fakt że gdy raz dostała kolację z samą wątróbką (nie surową) to psiula dostała przraźliwego ciśnienia pupie.

Pies ma prawo do problemów przewodu pokarmowego z uwagi na rasę a przede wszystkim na fakt, że w swoim życiu był na pewno długo źle
żywiony i niedożywiony.

Co myślicie na ten temat??

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Owszem u nas sie zdarzyło :( tylko jeden wskażnik odstaje drastycznie--niski wskażnik amylazy. A trzustka jest chora :cry:
Vet zarządził ścisłą beztłuszczową dietę no i podawanie każdorazowo amylanu. Tyle. Psica na razie ma sie dobrze.

W twoim przypadku ( częste biegunki i ich brak kiedy była na prawidłowej karmie) >>>>>>>>.po pierwsze szybkie badania krwi łącznie z biochemią oraz natychmiastowo przeszłabym u psa na dietę czyli gotowany ryz+warzywa + pierś z kurczaka(indyka) jeśli nie możesz kupić gotowej

Szkoda psa. Pędz szybko do veta i zastosuj chociaż natychmiast prawidłową dietę .

pozdrawiam i życzę zdrówka dla psiny[/quote]

Link to comment
Share on other sites

bo kazdy enzym jest odpowiedzialny za trawienie czegos innego...siakos tak - nie pamietam :oops: Dlatego mysle, ze skoro aktywnosc trypsyny jest tak niska warto sie tym jednak zajac...Mozna powtorzyc badanie - pamietajac od max godzinie, a nawet 45 minutach! Ja sie dowiedzialam kiedys tam ze przez probke kalu bada sie tylko aktywnosc trypsyny, innych enzymow nie

Link to comment
Share on other sites

Trzustka ,jelita,żołądek, wątroba czyli tzw. oś jelitowo-trzustkowa , powinny być rozpatrywane łącznie ze względu na ścisłe wzajemne relacje.
Np. wzrost wydzielania kwasu solnego poprzez inaktywację enzymów trzustkowych daje obraz przewlekłej biegunki z utratą tłuszczów.
Stany przebiegające z niedoborem żółci imitują niedoczynność w zakresie lipaz trzustkowych. Przy patologii żołądka czy jelita cienkiego dochodzi do upośledzenia uwalniania enterohormonów i wtórnie do upośledzenia czynności zewnątrzwydzielniczej trzustki.
Co to oznacza czyli do czego zmierzam... Objawy zaburzeń funkcji trzustki mogą być skąpe i niecharakterystyczne. Potrzebna jest dokładna diagnostyka w celu ustalenia przyczyny zaburzeń trawienia czy wchłaniania.
Oczywiście są różne enzymy i ich niedobór powoduje rózne problemy-bądż to z trawieniem białek( trypsyna), węglowodanów(amylaza),tłuszczów(lipaza) albo wszystkich razem.
Trzeba najpierw ustalić przyczynę problemów bo częste biegunki to PATOLOGIA i trzeba psu pomóc.

Link to comment
Share on other sites

u nas przy wyniku trypsyny 0,01% i w zwiazku z tym prawie anemii pomogla dieta BARF i kreon 2x dziennie ;-)

Sprawdz jeszcze czy pies nie ma lambi albo nie jest na cos uczulony - test biorezonansem kosztuje 40 pln..([url]www.4lapy.waw.pl[/url] - doktor Rudnicka)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 years later...

[quote name='avii']Owszem u nas sie zdarzyło :( tylko jeden wskażnik odstaje drastycznie--niski wskażnik amylazy. A trzustka jest chora :cry:
Vet zarządził ścisłą beztłuszczową dietę no i podawanie każdorazowo amylanu. Tyle. Psica na razie ma sie dobrze.

W twoim przypadku ( częste biegunki i ich brak kiedy była na prawidłowej karmie) >>>>>>>>.po pierwsze szybkie badania krwi łącznie z biochemią oraz natychmiastowo przeszłabym u psa na dietę czyli gotowany ryz+warzywa + pierś z kurczaka(indyka) jeśli nie możesz kupić gotowej

Szkoda psa. Pędz szybko do veta i zastosuj chociaż natychmiast prawidłową dietę .

pozdrawiam i życzę zdrówka dla psiny[/quote][/quote]
a może ta trzustka występująca coraz częściej to wina karmy tej w granulkach co w niej jest to tylko pan bóg wie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...