Jump to content
Dogomania

shar pei odmiana?


siwers45

Recommended Posts

Witam. Stoje przed wyborem zakupu psa, zdecydowałem sie na shitsu albo shar pei. Bardziej jestem za sharpei (biorąc pod uwage nawet to że wymaga szczególnej opieki i higieny w początkowych miesiącach jego zycia), ale niestety do domu moge wprowadzić psa niewielkiego, shitsu było by ok, ale chce was zapytać czy nie ma czasem jakiejś odmiany, miniatury sharpei, bo z tego co wiem to dorosłe osobniki nie należą do małych. Pozdrawiam ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='siwers45']Witam. Stoje przed wyborem zakupu psa, zdecydowałem sie na shitsu albo shar pei. Bardziej jestem za sharpei (biorąc pod uwage nawet to że wymaga szczególnej opieki i higieny w początkowych miesiącach jego zycia), ale niestety do domu moge wprowadzić psa niewielkiego, shitsu było by ok, ale chce was zapytać czy nie ma czasem jakiejś odmiany, miniatury sharpei, bo z tego co wiem to dorosłe osobniki nie należą do małych. Pozdrawiam ;)[/quote]
A miałeś już kiedyś pieska?Jeśli nie to odpowiedniejszy byłby shitsu.Shar pei pierwotnie przeznaczony był do walk psów,o czym wielu ludzi nie wie.Myślą,że to takie słodkie pomarszczone pieseczki a ich wygląd niestety wprowadza w błąd.Tego psa trzeba umieć wychować i zsocjalizować inaczej mogą być kłopoty z agresją do innych zwierząt.Niestety obok w bloku mam taki przykład,Shar peika rzucająca się na inne psy i właścicielka ledwo mogąca ją utrzymać.Te pieski ważą do 20 kg i osiągają wzrost do 51 cm.Odmiany mini nie ma.Tak więc rozważ wszystkie aspekty rasy a potem podejmij decyzję.

Link to comment
Share on other sites

Shar pei miewają problemy z powiekami, układem oddechowym, sercem i skórą także ciężko jest powiedzieć, że nie będzie problemów z pielęgnacją psa tej rasy:roll:
W wychowaniu też nie są najłatwiejsze, bywa że wykazują agresję w stosunku do psów a także ludzi więc należy się liczyć ze szkoleniem. Ja bym nie powiedziała, że są to psy proste do prowadzenia. Mój były oraz moi znajomi mieli psy tej rasy no mimo pozornego spokoju miały one charakter dość nieobliczalny (bywało, że bez ostrzeżenia chwytały za rękę i nie chciały puścić). Dla mnie osobiście shar pei jest psem "nieodgadnionym" po którym dość ciężko rozpoznać emocje. Zastanowiłabym się raczej głęboko nad takim wyborem. Mimo to, jeśli marzysz o takim psie, poznasz rasę i będziesz się liczyć z wydatkiem na szkolenie to czemu nie.......Mam też dwa osiedlowe shar-pei i są to psy bezproblemowe, dużo zależy od wychowania.
Zgadzam się z kendo-lee, jeśli pierwszy pies to jednak shih tzu.

Link to comment
Share on other sites

A ja tak zapytam z ciekawości, bo nie moge wytrzymać - dlaczego zostały wybrane dwie tak skrajnie odmienne pod względem charakteru i wymagań rasy?

Shih tzu to typowy piesek pokojowy, na kolanka, wymaga niewiele ruchu, jest spokojny i stosunkowo łatwy do wychowania, za to multum pielęgnacji sierści więc trzeba to lubić, albo jeździć z psem do fryzjera - strzyc (co i tak w 100% nie rozwiązuje problemu pielęgnacji).
I obok Shar pei, pies dość duży, o bardzo silnym charakterze, niełatwy do wychowania nawet dla osoby z pewnym pojęciem na ten temat, ze sporą dozą agresji do innych psów i nie tylko, niezależny, potrzebujący dużo czasu od opiekuna na wychowanie i spacery...

Co do odmiany miniaturowej - miniaturowy shar pei jak najbardziej istnieje :cool3: Z tym, że jest hodowany głównie w Stanach i uznany chyba tylko przez tamtejszy AKC (American Kennel Club). Z tym że nadal jest to shar pei, z całym jego trudnym dominującym charakterem i dużą potrzebą ruchu, wspomnianymi wyżej skłonnościami do chorób, no i rozmiarami nadal daleko mu do shih tzu - ok. 35-40 cm w kłębie.

W Polsce jest tylko jedna hodowla, aktualnie ma miot i szczeniaki do rezerwacji - z tym, że na karierę wystawową w Polsce nie ma co liczyć, bo tak jak pisałam - rasa nie jest uznana przez FCI i na wystawach Związku Kynologicznego w Polsce nie może być prezentowana.

Link to comment
Share on other sites

Ta polska hodowla nie ma strony w internecie; czytałam o niej na jakimś forum, i aktualnie można znaleźć ogłoszenia o sprzedaży szczeniąt.

Za to dwa linki do hodowli zagranicznych:
[url=http://www.cashelsharpei.com/]Cashel Mini Shar-Pei - Cashel is home to beautiful, AKC registered miniture Chinese Shar-Pei![/url]
[url=http://www.miniaturesharpei.com/index.html]Rising Sun Shar Pei[/url]

W tej pierwszej można oglądnąć zarówno zwykłe jak i mini sharki, i widać, że ta miniatura to po prostu nieco mniejszy pies, do yorka czy shih tzu to mu jeszcze daleko :diabloti:
[url]http://www.cashelsharpei.com/web_images/dsc08693.jpg[/url]
[url]http://www.cashelsharpei.com/web_images/dsc09241.jpg[/url]

Link to comment
Share on other sites

[url=http://www.cashelsharpei.com/index.php?p=1_8_Happy-Homes]Happy Homes » Cashel Mini Shar-Pei - Cashel is home to beautiful, AKC registered miniture Chinese Shar-Pei![/url]
tutaj na samym dole... czy to długowłosy shar pei?:evil_lol:

Martens a wiesz może jaką nazwę ma ta polska hodowla?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='kendo-lee']Shar pei pierwotnie przeznaczony był do walk psów,o czym wielu ludzi nie wie.Te pieski ważą do 20 kg i osiągają wzrost do 51 cm.Odmiany mini nie ma.Tak więc rozważ wszystkie aspekty rasy a potem podejmij decyzję.[/quote]
I nie wie o tym, że ze względu na to, że całkowicie się do tego nie nadawały były faszerowane środkami pobudzającymi, a póżniej całkowicie zrezygnowano z walk z ich udziałem. Właśnie ze względu na to, że są zbyt łagodne.
Waga nawet 30 kg. Jeśli pies dobrze umięśniony.
Shar pei nie potrzebuje dużo ruchu, to nie husky.
Typowy pies - kot.
Shar pei jest skory do zabawy z innymi psami, a nawet potrafi się tego stanowczo domagać piszcząc, skacząc wydając przy tym dżwięki podobne do warczenia co może być odbierane za agresję. Nie demonizujcie rasy jeśli nie znacie dobrze jej specyfiki.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='kendo-lee']Shar pei pierwotnie przeznaczony był do walk psów,o czym wielu ludzi nie wie.....[/quote]

hhhhhhhhhmmmmmmm....bardzo "ciekawa"teoria.....a skąd o tym wiesz? poczytałas w necie??? ..ale na pewno przeczytałaś wszytko do końca????

[quote name='badmasi']Shar pei miewają problemy z powiekami, układem oddechowym, sercem i skórą także ciężko jest powiedzieć, że nie będzie problemów z pielęgnacją psa tej rasy:roll:
W wychowaniu też nie są najłatwiejsze, [B]bywa [/B]że wykazują agresję w stosunku do psów a także ludzi
.[/quote]

powieki- entropium /ewentualne/...układ oddechowy - pierwsze słyszę :mad:..serce :cool1: nastepna bzdura...skóra- co?? może też każecie jej pudrowac fałdki :crazyeye::crazyeye::crazyeye:.........rany...co wy wypisujecie??????????

Agresja nigdy nie była wpisana w charakter shar-peia......a te psy co znacie..to oczywiście były rodowodowe?? tak???? ewentualna agresja jest wadą dyskwalifikującą shar-peie z hodowli.......


[quote name='Martens']
Z tym że nadal jest [B]to shar pei,[/B] z całym jego trudnym dominującym charakterem i [B]dużą potrzebą ruchu[/B], wspomnianymi wyżej skłonnościami do chorób.[/quote]

nastepna bzdura.........

Rany.....błagam nie wypisujcie bzdur widząć shar-peia tylko z drugiej strony ulicy....nikt nie twierdzi, że sharpki nie chorują /ale pokażcie mi rasę bez obciażeń chorobami genetycznymi właściwymi dla danej /... Shar-pei to typowy koto-pies....troche upartu, chodzący "własnymi" drogami....ale bardzo oddany swojej rodzinie ... Przy wyborze psa radzę najpierw podjechać do jakiejś hodwli, zobaczyć psy, porozmawiać..poobserwowac ich zachowanie a potem sie wychylać. Z każdego psa można zrobic agresora.......nawet z shit-su..i to bardziej kwestia człowieka niż zwierzęcia........

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Mi.'][URL="http://www.cashelsharpei.com/index.php?p=1_8_Happy-Homes"]Happy Homes » Cashel Mini Shar-Pei - Cashel is home to beautiful, AKC registered miniture Chinese Shar-Pei![/URL]
tutaj na samym dole... czy to długowłosy shar pei?:evil_lol:

Martens a wiesz może jaką nazwę ma ta polska hodowla?[/quote]

W Polsce nie ma hodowli miniaturowych shar-pei...a jeśli sie taka reklamuje- to pseudo....miniatury nie są uznawane przez nasz ZK i nie dopuszczane do wystaw. Tak samo jak shar-peie z dłuższa sierścia typu bear. W Stanach tak- u nas mimo, że się czasem takowe rodzą /pozostałość po domieszce krwi chow-chow/.. nie są uznawane jako przeznaczone do dalszej hodwli.

Link to comment
Share on other sites

No tak, więc pewnie shar pei wystarczy ilość ruchu porównywalna do shih tzu, którego autor wątku wymienia jako alternatywę? No litości, nikt nie napisał, że shar jest jak husky, ale przecież to nie jest też kanapowiec. A niestety wśród laików panuje przekonanie, że psu niepotrzebującemu dużo ruchu wystarczą 3 spacerki za potrzebą :roll:

[quote name='betka-sp']W Polsce nie ma hodowli miniaturowych shar-pei...a jeśli sie taka reklamuje- to pseudo....miniatury nie są uznawane przez nasz ZK i nie dopuszczane do wystaw.[/QUOTE]

Z punktu widzenia dogomaniackiego R=R jest to pseudo. Inna sprawa, że przy takim podejściu, sprowadzając jakąkolwiek nieuznaną przez FCI rasę do Polski i zakładając hodowlę, automatycznie zostaje się pseudohodowcą. Dość zabawne.
Aczkolwiek twór zwany mini shar pei istnieje i jednak przez jakąś organizację jest uznany.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Martens']
No tak, lepiej napisać, że to taki fajny, łagodny piesek, taki pomarszczony labradorek - nic tylko kupować :evil_lol: Zwłaszcza nie znając wiedzy i umijętności nabywcy.[/quote]

Tak a ja mam całą masę tylko sprzedawać, nie myl pseudohodowli z hodowcami.

Labradorek mówisz, wiesz ile takich labradorków spotkałam co się rzucały na moje psy.
Pewnie, że łagodny, jego jedyną miłością jest jego rodzina :eviltong::eviltong::eviltong:.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Martens']
Z punktu widzenia dogomaniackiego R=R jest to pseudo. Inna sprawa, że przy takim podejściu, sprowadzając jakąkolwiek nieuznaną przez FCI rasę do Polski i zakładając hodowlę, automatycznie zostaje się pseudohodowcą. Dość zabawne.
Aczkolwiek twór zwany mini shar pei istnieje i jednak przez jakąś organizację jest uznany.[/quote]

tak...baaaaaaaardzo zabawne :mad::mad: bo nie wydaje mi sie, żeby założycielka wątku miała ochotę lub możliwość ściagnięcia sobie takiego mini ze Stanów...więc se odpuść i pseudo nie popieraj.......
Zresztą zobacz sobie na gratce ogłoszenie ze zdjeciami tych MINI...to NIE jest czysty shar-pei....jak dla mnie miał kiedyś domieszke /może/ mopsa..stad ten niższy wzrost i zupełnie inne ucho........a reklama dzwignią handlu

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ShP']Tak a ja mam całą masę tylko sprzedawać[/QUOTE]

Ty to napisałaś, nie ja :roll:
Nawet nie pomyślałam o jakimkolwiek Twoim zarobku, tylko częstej sytacji, że rasa przez kogoś posiadana/hodowana jest taaaka wspaniała - tylko niekoniecznie się taka okazuje w rękach osoby niedoświadczonej.

[quote name='ShP']Labradorek mówisz, wiesz ile takich labradorków spotkałam co się rzucały na moje psy.
[/QUOTE]

Miałam na myśli stereotyp charakteru laba, a nie to co widać na ulicy.

[quote name='betka-sp']tak...baaaaaaaardzo zabawne :mad::mad: bo nie wydaje mi sie, żeby założycielka wątku miała ochotę lub możliwość ściagnięcia sobie takiego mini ze Stanów...więc se odpuść i pseudo nie popieraj.......
Zresztą zobacz sobie na gratce ogłoszenie ze zdjeciami tych MINI...to NIE jest czysty shar-pei....jak dla mnie miał kiedyś domieszke /może/ mopsa..stad ten niższy wzrost i zupełnie inne ucho........a reklama dzwignią handlu[/QUOTE]

Wiele ras, które rzekomo są miniaturą innej, miało domieszkę obcej krwi, co odzwierciedla się i w charakterze i w szczegółach budowy. Nie wnikam w szczegóły wzorca shar pei w stylu budowa ucha, bo mnie to nie interesuje - Ty się na tym znasz, zauważyłaś, napisałaś - fajnie.
Ściągnięcie mini shar pei ze Stanów to kwestia kasy i chęci; jeśli ktoś się bardzo napali i go stać - czemu nie?
I daruj sobie teksty o popieraniu pseudo, bo nie masz pojęcia o tym co popieram, a czego nie. Na pewno nie popieram mieszania z błotem każdego, kto śmie kupić psa nieuznanej rasy - choćby po to by ją rozwijać i doprowadzić do jej uznania.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Martens']Miałam na myśli stereotyp charakteru laba, a nie to co widać na ulicy.[/quote]

A stereotyp shar pei-a to pies kot, miś, kanapowiec.
A w wątku przedstawiony został jako pies morderca, który kąsa wszystko co się rusza :mad::mad::mad:.

Link to comment
Share on other sites

mieszanka shar-peia z mopsem...nie jest nieuznana rasą..wiec daruj sobie wypisywanie głupot i tyle.......

Piszemy o shar-peiach bo mamy je w domu...znamy ich zachwanie z autopsji... a nie gdybamy...widząc jak się zachowuje pies sąsiada.......Gdybym tak chciała sobie pogdybać...to bym musiała napisać, że shitsu to wściekłe krzykacze próbujace nawet przez płot zjeść dużo większego on niego sharpka......./bo tak zachowuje sie sunia sasiadki/ :mad::mad::mad::mad::mad:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='betka-sp']mieszanka shar-peia z mopsem...nie jest nieuznana rasą..wiec daruj sobie wypisywanie głupot i tyle.......
[/QUOTE]

Nie pisałam o tym konkretnym przypadku mini shar pei - czymkolwiek one są - tylko o ogólnym wniosku, który wynikał z Twojego posta: że rozmnażanie czegokolwiek co nieuznane przez ZKwP czy FCI to pseudohodowla.
Więc zanim zaczniesz się tak ostro wypowiadać, naucz się czytać ze zrozumieniem.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Martens']Nie pisałam o tym konkretnym przypadku mini shar pei - czymkolwiek one są - tylko o ogólnym wniosku, który wynikał z Twojego posta: że rozmnażanie czegokolwiek co nieuznane przez ZKwP czy FCI to pseudohodowla.
Więc zanim zaczniesz się tak ostro wypowiadać, naucz się czytać ze zrozumieniem.[/quote]

Weś...idź poawanturować się gdzie indziej...bo robisz dziewczynie wode z mózgu....

[quote name='siwers45']Witam. Stoje przed wyborem zakupu psa, zdecydowałem sie na shitsu albo shar pei. Bardziej jestem za sharpei (biorąc pod uwage nawet to że wymaga szczególnej opieki i higieny w początkowych miesiącach jego zycia), ale niestety do domu moge wprowadzić psa niewielkiego, shitsu było by ok, ale chce was zapytać czy nie ma czasem jakiejś odmiany, miniatury sharpei, bo z tego co wiem to dorosłe osobniki nie należą do małych. Pozdrawiam ;)[/quote]


Niestety w Polsce miniaturowych shar-pei nie ma... musiała byś ściągnąć takowego ze Stanów Zjednoczonych.....więc chyba lepszą opcją będzie shitsu :cool3:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Martens']Więc zanim zaczniesz się tak ostro wypowiadać, naucz się czytać ze zrozumieniem.[/quote]
A Ty jeśli chcesz się wypowiadać na temat rasy to najpierw ją poznaj, zrozum i wtedy możemy pogadać.

Nikomu nie wciskam shar pei'a, wręcz odwrotnie.
Często odradzam zakup psa tej rasy ludziom tylko dlatego, że im się podoba pomarszczona przytulanka.
Ja zakochałam się w tej rasie też ze względu na wygląd, a z czasem w miarę poznawania mojego pierwszego sharpka, uznałam że dla mnie to najwspanialsza rasa na świecie. Niespotykany wygląd, cudowny oddany pies, który jak kocha to całym sercem swoją rodzinę i potrzebny jest mu do szczęścia tylko i wyłącznie komplet domowników w pełnym składzie.
Zakup psa musi być w pełni przemyślaną decyzją a nie chwilą emocji bo ten taki ładny, a tamten taki zabawny.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='betka-sp']Weś...idź poawanturować się gdzie indziej...bo robisz dziewczynie wode z mózgu....




Niestety w Polsce miniaturowych shar-pei nie ma... musiała byś ściągnąć takowego ze Stanów Zjednoczonych.....więc chyba lepszą opcją będzie shitsu :cool3:[/quote]

:evil_lol:.

Shih-Tzu całkiem fajny psiak, można mieć przyjemność z dbania o jego śliczny włos, w sumie to za wiele pielęgnacji nie potrzebuje, dobry środek do przemywania przebarwień pod oczami, szczotkowanie, od czasu do czasu fryzjer i tyle.
Piszę to bez żadnych złośliwości.
A obiło mi się o ucho, że całkiem fajne nie sprawiające problemów zdrowotnych są maltańczyki, ale to zostawiam znawcą rasy ;)

Link to comment
Share on other sites

Mini -SP powstały z kojarzonych osobników o małych rozmiarac i drobnej kości , czyli , tzw.charłaczych. Jak wszystkie karły tak stworzone - mają skłonności do wielu wad dziedzicznych i zaburzeń rozwojowych.Nie jest to więc odrębna rasa.
Wiele problemów może sprawic shi-tsu, np. łatwo wypadaja mu oczy !:crazyeye:
Musisz rozważyć wiele "za" i "przeciw" przed podjęciem decyzji.
Dla mnie szarpki sa najlepsze!:p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...